|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/7/17: كارنامه 50 روزه دولت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7040
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5482 17/7/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


كارنامه 50 روزه دولت
گزارش ايران از عملكرد اقتصادي- ديپلماتيك تيم روحاني


دولت يازدهم براي حل مشكلات اقتصادي كميته ويژه تشكيل داده است، برنامه كوتاه مدت مهار تورم در دستور كار قرار دارد، ضمن آن كه با تكيه بر اهرم ديپلماسي فعال و معرفي چهره صلح دوست ايران به جهان، توجه قطب هاي سرمايه گذاري نظير غول هاي نفتي شل و توتال را جلب كرده است
    
    رئيس جمهور در هفتمين همايش ملي نخبگان جوان تشريح کرد: 500 قدم در50 روز
    علم، قدرت است. اين نخستين جمله رئيس جمهور در بين نخبگان جوان در هفتمين همايش ملي نخبگان بود. همايشي كه كار خود را با شعار «اميد به تحقق حماسه اقتصادي با تدبير نخبگان» شروع كرد. در افتتاحيه اين همايش رئيس جمهور و چند تن از وزراي دولت نيز حضور داشتند.
    پس از استقبال گرمي كه حضار و نخبگان از رئيس جمهور انجام دادند به پشت تريبون رفت و با بيان اينکه دولت به سوي نخبگان دست نياز دراز مي کند، گفت: نخبگان در اقتصاد، سياست و تصميم سازي ها مشارکت کنند، ما مي توانيم با کمک شما مشکلات را حل کنيم. همچنين در اين همايش روحاني وعده داد در جلسه هيات دولت سازوکاري براي استفاده وزرا و دستگاه ها از نخبگان جوان پيش بيني شود. روحاني به دستاوردهاي دولت خود در مدت كوتاه اشاره كرد و گفت: 50 روز است که دولت را تحويل گرفتيم، اما در سياست خارجي قدم هايي به اندازه 5۰۰ روز برداشتيم. اين گفته رئيس جمهور با تشويق طولاني حاضرين در اين همايش همراه شد. رئيس جمهور وجود سند راهبردي را لازم اما ناكافي دانست و تاكيد كرد اين سند نيازمند راهكارهاي عملي است.
    
     استعداد برتر را بايد مراقبت كرد
    رئيس جمهور در اين همايش كه در سالن خليج فارس پژوهشگاه نيرو برگزار شد، با بيان اينکه کشور با حضور نخبگان احساس قدرتمندي مي کند، گفت: نخستين وظيفه نخبگان اين است که استعداد برتر را به نخبگي تبديل کنند.
    رئيس جمهور با بيان اينکه نخستين منظور ما اين است که استعداد برتر را به نخبگي تبديل کنيم و اين از وظايف بنياد ملي نخبگان کشور است، گفت: ما بايد استعدادهاي برتر را جست وجو کنيم و آن را در محيط درست قرار دهيم چرا که استعداد برتر در يک محيط مناسب مي تواند براي رشد جامعه تاثيرگذار باشد. روحاني خطاب به نخبگان حاضر در اين مراسم گفت: من به شما عزيزان به نمايندگي از هزاران نخبه سراسر کشور عرض مي کنم که استعداد برتر را هم بايد مراقبت کرد تا استعداد برتر بماند.
    رئيس جمهور با بيان اينکه ما بايد دولتي«اذن الخير»باشيم، گفت: نخستين قدم دولت اين است که حتماً گوش شنوا خواهد داشت و پيشنهادات شما را مي شنود و دومين قدم دولت هم حمايت در زمينه هاي حقوقي، مادي و معنوي براي پيشرفت ايده هاي نخبگان است. روحاني سومين قدم دولت را مشارکت با نخبگان در همه امور و در همه تصميم سازي ها دانست و خاطرنشان کرد: همه وزرا، سازمان ها و بخش هاي مهم تصميم سازي و تصميم گيري بايد از نخبگان جوان استفاده کنند و بهترين را برگزينند.
    روحاني با بيان اينکه ما به نخبگان جوان خود مغروريم و به آن افتخار مي کنيم، گفت: ما به روستاييان مان، به ملت مان و به ايراني بودن مان افتخار مي کنيم. ما بايد حماسه اقتصادي را خلق کنيم. حماسه آفريدني و خلق کردني است و بدون تلاش، کوشش، انسجام و وحدت نمي توانيم حماسه اقتصادي را خلق کنيم. روحاني با تاكيد بر اينکه حماسه اقتصادي نياز به افق فکري باز دارد، افزود: اقتصاد ما در صادرات و واردات با اقتصاد جهان پيوند خورده است. آمار و ارقام به شما مي گويد که بزرگ ترين درآمد ارزي و ريالي را صادرات مي سازد؛ چه صادرات نفتي و چه صادرات غيرنفتي.
    رئيس جمهور تصريح کرد: بايد در زمينه اقتصاد با ديگر کشورها رقابت داشته باشيم چرا که بدون رقابت با اقتصاد دنيا، اقتصاد پايداري نخواهيم داشت. ايده و اختراعات نخبگان بايد در نهايت در صنعت و بازار ما حضور پيدا کند و اين حضور در صورتي پايدار مي ماند که توان رقابت با ديگران را داشته باشيم وگرنه واردات ارزان و با کيفيت ديگران، توليدات شما را از صحنه خارج خواهد کرد.
    
    قدم هاي مهم در 50 روز
    رئيس جمهور توضيحاتي درخصوص اين كه در اين مدت چه اقداماتي در بخش کشاورزي انجام شده است داد و گفت: تنها دولتي هستيم که در اوايل مهرماه به مردم اعلام کرديم که اين دولت تمام بدهي هاي دولت قبل به کشاورزان را تا چند روز قبل پرداخت کرده است. تنها دولتي هستيم که در طول 50 روز بيش از 700 ميليارد تومان اعتبار براي ماشين آلات کشاورزي در اختيار کارآفرينان کشاورزي قرار داده ايم و بيش از 400 ميليارد تومان اعتبار لازم براي خريد کود به کشاورزان اختصاص داده ايم.
    روحاني با بيان اينکه اين دولت قبل از شروع پاييز قيمت تضميني گندم و ساير محصولات کشاورزي را در شوراي اقتصاد تصويب کرد، افزود: با اين کار دولت، هم اکنون کشاورزان دلگرم کار شده اند. وي در ادامه به اقدامات دولت در زمينه صنعت و توسعه اشاره کرد و افزود: در 50 روز قدم هاي مهمي را برداشتيم. در زمينه دارو قدم هاي خوبي را برداشتيم البته مي دانيم اقليتي هستند که هر کاري دولت انجام دهد شمشير انتقاد آن ها برنده تر مي شود و در اينجا عرض مي کنم که اين دولت به انتقاد منتقدين هم افتخار مي کند.
    
    سخنان نيش دار كم شود
    رئيس جمهور به رعايت اخلاق در انتقاد اشاره كرد و گفت: به عزيزان منتقد عرض مي کنم که انتقاد سازنده مدنظر ما است و آن را براي کشور مفيد مي دانيم. همه کاري کنيم تا سخنان نيش دار کم شود و چارچوب ادب و اخلاق معيار سخنان افراد قرار گيرد.
    وي با بيان اينکه بايد کاري کنيم که بخش هاي دولتي و خصوصي زمينه را براي استفاده از فکر نخبگان و ايده آنان فراهم تر کند، گفت: مي دانم در مواردي دولت بايد کمک کند و گاهي بايد سرمايه گذاري نيز از طرف بخش خصوصي يا ارگان هاي ديگر انجام دهد چرا که معلوم نيست يک طرح در نهايت مثمرثمر مي شود يا خير؟ مي دانم دولت براي تجاري سازي به کمک نخبگان بايد بشتابد. مي دانم صنعت راهبردي تصويب شده و کار خوبي بوده است و از همه کساني که در اين زمينه تلاش کردند تشکر مي کنم. اما بايد بگويم که صنعت راهبردي کافي نيست، گرچه لازم است و بايد کاري کنيم که صنعت راهبردي تضمين اجرايي داشته باشد و در اين زمينه همه بايد دست به دست هم دهيم.
    روحاني با بيان اينکه دولت همه مشکلات جامعه را لمس مي کند و با آمار و ارقام و بدهکاري هاي کلان دولت آشناست، افزود: اين دولت به خوبي مي داند که براي عبور از راه پرپيچ و خم چقدر تلاش و تدبير نياز است، اما به همان اندازه هم مي داند که حل مشکلات در آينده با کمک مردم، دست اندرکاران و شما نخبگان ميسر خواهد بود و به همين دليل اميدوارتر است. روحاني سخنان خود را با يك قول به پايان رساند و گفت: من به شما قول مي دهم که معاونت علمي و فناوري و بنياد ملي نخبگان همه تلاش خود را خواهد داشت تا در سال آينده، شرمنده تان نباشيم.
    کارنامه 50 روزه دولت / گزارش ايران از عملکرد اقتصادي- ديپلماتيک تيم روحاني
    


 روزنامه ايران، شماره 5482 به تاريخ 17/7/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 205 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه ايران پاك
متن مطالب شماره 133، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است