|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان92/7/20: صداي زنگ ورزش گمشده در هياهوي كلاس درس
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22103
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20614 20/7/92 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


صداي زنگ ورزش گمشده در هياهوي كلاس درس
نگاهي به مشكلات و نارسايي هاي درس تربيت بدني در مدارس (بخش نخست)

نويسنده: صديقه توانا

1، 2، 3، 4، زنگ ورزش با دميدن معلم بر سوت مشکي که بر گردن آويخته آغاز مي شود. زنگ ورزش، زنگ تندرستي و سلامت و زنگ شادي و نشاط است و روح سالم نيز در جسم سالم تبلور مي يابد.
    بازي، شادي و سلامتي همه با هم در قالب يک برنامه مدون و منسجم همراه با آموزش هاي صحيح توسط يک مربي خبره و آموزش ديده و با در اختيار داشتن وسايل لازم در يک فضاي مناسب، بهترين شرايط را براي يک زنگ ورزش مفيد در مدارس به وجود مي آورد.
    ولي اين روزها آهنگ تندرستي در زنگ ورزش به کندي نواخته مي شود. گاهي بهانه اين کندي به گردن وسايل نامناسب مي افتد، گاهي عدم امکانات و زمين نامناسب و فضاي کوچک براي بازي بچه ها بهانه مي شود و در برخي مواقع هم تير بهانه جويي ها به سمت کمبود نيروي متخصص نشانه مي رود. ولي بي ترديد اين مشکلات در اغلب مدارس کشور براي زنگ ورزش وجود دارد، اما نبايد اين نارسايي ها را قرباني سلامتي و تندرستي بچه ها و آينده سازان ايران اسلامي کنيم.
    اين روزها ورزش دانش آموزي و پرورش جسماني بچه ها تنها روي کاغذ و در بخشنامه ها و اجباري کردن برخي رشته هاي ورزشي در دوره هاي ابتدايي و متوسطه خلاصه شده است. حال آنکه ورزش نبض هر جامعه اي است و کشورهاي توسعه يافته به ورزش به ويژه در حوزه آموزشي (دانش آموزي و دانشجويي) اهميت زيادي مي دهند و از هزينه در اين باره نيز کوتاهي نمي کنند. ولي چند سالي است که ورزش دانش آموزي در مدارس کشورمان جدي گرفته نمي شود و مسئولان يا درک درستي از ماجرا نداشته يا به بيراهه رفته اند و در مجموع ورزش دانش آموزي همچنان در کما به سر مي برد.
    
    اجراي طرح هاي جديد و برنامه ريزي دقيق تر
    سکينه محرابيان، مادر دو دانش آموز در مقطع دبيرستان و ابتدايي است. بااو در جلوي مدرسه دخترش که دردوم ابتدايي تحصيل مي کند، به گفت وگو مي پردازم. از اينکه بچه ها در زنگ مدرسه بايد در يک حياط کوچک و نفس گير واليبال بازي کنند يا برخي در گوشه حياط و زيرآفتاب بايد پينگ پنگ بازي کنند، خيلي ناراحت است. او ناراحتي بچه هايش را با نگراني مادرانه درهم مي آميزد و مي گويد: «مسئولان پارسال براي بچه هاي ما آموزش شنا گذاشته بودند ولي فقط 3 جلسه برگزار شد و بعد به بهانه اينکه رفت و آمد سخت است، هواسرد شده و مربي خوب آموزش نمي دهد و امکان خطر براي بچه ها وجود دارد، کلاس شنا تعطيل شد. اين بي برنامگي ضررهاي زيادي هم به دانش آموزان و هم به مدارس وارد مي کند. بهتر است مسئولان قبل از اجراي هر برنامه و طرحي تمام جوانب آن را در نظر بگيرند.»
    
    بچه هاي بي تحرک و نرمش هاي سنگين
    بچه ها اولين جلسه زنگ ورزش را باهم دور چرخيدن و دويدن دور حياط آغاز کرده اند. دور آخر است. بچه ها خسته شده اند و نفس نفس زنان منتظرند تا با شمارش معلم نرمش را آغاز کنند. دانش آموزان سال دوم دبيرستان هستند ولي تعدادي از آنها با اضافه وزن شديد مواجه اند، برخي قدشان نسبت به بقيه کوتاه تر است و تک و توک بين بچه ها دانش آموزاني هستند که از نظر قد و وزن در حد استاندارد مي باشند.
    معلم ورزش و البته کارشناس تربيت بدني زير تيغ آفتاب ايستاده و بچه ها روي خط سفيد در يک زاويه 90 درجه به صف ايستاده اند و حرکات نرمشي معلم را ناشيانه انجام مي دهند؛ دست کشيده جلوي صورت، بالاتنه موازي با صورت سربالا، پا به عرض شانه باز و...
    دانش آموزان به سختي و با زحمت دستها را بالاو پايين مي برند، برخي حرکات را اشتباه انجام مي دهند، شکم هاي بزرگ مانع خم شدن بعضي از بچه ها مي شود و تعدادي هم دور از چشم معلم فقط تکاني به خود مي دهند و از زير نرمشها شانه خالي مي کنند.
    گوشه اي به تماشا مي ايستم، از يکي از دانش آموزان مي پرسم ورزش سخت تر است يا فيزيک؟ مي خندد و مي گويد: «ورزش! خدايي اش اين حرکات خيلي سخت است.»
    آرمين عارفي دانش آموز سال دوم دبيرستان رشته رياضي است که در دبيرستان نمونه دولتي شهيد صدر درس مي خواند. نظرش را در مورد زنگ ورزش مي پرسم مي گويد: «در مدرسه فقط فوتبال بازي مي کنم اين زمان خيلي کم است. ولي چون درس ما زياد است باز هم اين نرمشها به سلامتي ما کمک مي کنند.»
    به او مي گويم بيرون از مدرسه هم ورزش مي کنيد؟ پاسخ او هم مثل بسياري ديگر از دوستانش مثل جلالي، رباني، بيات و محمدصادق ، منفي است.
    
    تحرک دانش آموزان فقط در زنگ ورزش
    متاسفانه بچه هاي ما عادت نکرده اند که در بيرون از مدرسه به ورزش خاصي بپردازند و فقط تعداد کمي از دانش آموزان هستند که به کلاس ورزش در خارج از ساعات درس مي روند.
    پژمان سلطان خواه يکي از دانش آموزاني است که 2 سال است به صورت حرفه اي به باشگاه فوتبال مي رود و الآن هم در تيم مدرسه فوتبال بازي مي کند. محمدامين رباني هم به غير از مدرسه، ماهي يک بار با بچه محله ها فوتبال بازي مي کند و اغلب پاي کامپيوتر مي نشيند. اميرحسين ارجمندي هم دانش آموز ديگري است که سه-چهارماه است به باشگاه بدن سازي مي رود.
    با نيما علاف زاده هم که (با هيکل نسبتا درشت) توي دروازه ايستاده و مراقب است تا گلي وارد دروازه اش نشود در مورد حرکات نرمشي و دراز و نشست که توسط معلمش به او آموزش داده مي شود صحبت مي کنم. او اين طور مي گويد: «ورزش در مدرسه ما به صورت کاملاتخصصي انجام مي شود ولي انجام اين تمرينات براي هيکل من سخت است.»
    
    ورزش درس سلامتي
    عبدالکريم اسماعيل پور، مدير دبيرستان نمونه دولتي و پيش دانشگاهي شهيد صدر با سابقه 20 ساله در امر مديريت، درس ورزش را درس سلامت تن و روح مي داند و از اينکه اين درس در برخي مدارس خيلي جدي گرفته نمي شود اظهار تاسف بسيار مي کند.
    در دفتر آقاي اسماعيل پور علي رغم مشغله کاري زياد براي گفت وگو حاضر مي شويم و نقطه نظراتش را در مورد ضعف هاي موجود و راهکارهاي حل مشکلات درس تربيت بدني مي پرسم.
    وي با بيان اينکه يکي از مهم ترين مشکلات پيش روي درس ورزش کمبود معلم تخصصي اين درس است، خاطرنشان مي کند: «يک کارشناس ورزش با توجه به آنکه درس پزشکي خوانده خداي ناکرده در صورت بروز حادثه براي دانش آموزان در کمترين زمان خدمات رساني خواهد کرد.»
    اسماعيل پور با بيان اين مطلب که درحال حاضر از سيستم آموزشي ضعيفي برخورداريم و شکي نيست از اينکه نتوانستيم سيستمي نوين را در آموزش و پرورش به کار گيريم و هنوز از همان سيستم هاي قديمي خود و کشورهاي ديگر استفاده مي کنيم، مي گويد: «وقت آن رسيده که کشور بزرگي مثل ايران که قله هاي علم را يکي پس از ديگري فتح مي کند، به تغييرات سيستم آموزشي خود که پايه و اساس همه پيشرفت هاست توجه بيشتري کند. متاسفانه زنگ ورزش که عامل اساسي و اصلي در سلامت روح و روان است هم مورد بي مهري قرار گرفته و هم تلاشي براي بهبود اوضاع نمي شود.»
    اين مدير دبيرستان عمده ترين نقاط ضعف را در کمبود امکانات و تجهيزات مدارس، کمي زنگ ورزش ذکر مي کند و مي گويد: «متاسفانه نه تنها به ساعات آن اضافه نشده بلکه در پايه سوم به نصف زنگ تقليل پيدا کرده است. شما قضاوت کنيد آيا يک معلم ورزش در اين 45دقيقه مي تواند با دانش آموزان انرژيک و نيرومند خوب کار کند تا ورزش اثر بخش باشد؟»
    وي خاطرنشان مي کند: «مورد بعدي جدي نگرفتن نمره در اين درس است که اگر معلمي نمره واقعي دانش آموز را به ورزش بدهد اولين کساني که اعتراض مي کنند اوليا و مدير مدرسه است يعني طوري جا افتاده که نمره ورزش همه بايد 20 باشد، همچنين فضاي نامناسبي که اکثر مدارس به خصوص مدارس غيردولتي با آن روبه رو هستند که حياط آنان به حد 50 يا 100متر نيز نيست، از ديگر مشکلات پيش روي زنگ ورزش است.»
    اسماعيل پور تخصصي برخورد نکردن با کادر ورزشي که مربي به خاطر تخصص نداشتن، استعداد دانش آموز را در همان ابتداي دوران ابتدايي کشف نمي کند و اين اتفاق باعث هرز رفتن انرژي دانش آموز مي شود. را در کنار عدم تغذيه مناسب در دانش آموزان که منجر به چاقي مفرط و يا لاغري مي شود، هم از ديگر معضلات تربيت بدني در مدارس ذکر مي کند و مي گويد: «اگر ما نگاه تخصصي به ورزش داشته باشيم و از کارشناس تربيت بدني استفاده کنيم اين نقايص برطرف شده و باعث نشاط، انرژي و تکاپوي دانش آموزان مي شود.»
    
    قدمت 90ساله ورزش در آموزش وپرورش
    قدمت 90ساله درس ورزش و تربيت بدني در کنار ساير دروس در آموزش وپرورش بيانگر اهميت اين درس است. همچنين اين مسئله مبين اين نکته است که در حوزه برنامه ريزي نگاه ويژه اي به سلامت بچه ها در کنار ساير دروس وجود دارد. حسين بابويي، مديرکل تربيت بدني و فعاليت هاي ورزشي آموزش وپرورش در گفت وگو با گزارشگر روزنامه کيهان با تاکيد بر اهميت و نگاه ويژه آموزش وپرورش به درس تربيت بدني مي گويد: «حضور اين درس و کتاب راهنماي معلم تربيت بدني در هفت پايه (6 پايه ابتدايي و يک پايه متوسطه) و اضافه شدن هر سال يک پايه به اين کتاب در مدارس مويد اهميت آن است و اينکه تصميم گيران در آموزش وپرورش براي درس و سلامت بچه ها هر دو به يک ميزان اهميت قائل مي شوند.»
    وي مي گويد: «از وقتي که تحول بنيادين در آموزش وپرورش مطرح شد مي بينيم که همه پشتوانه هاي قانوني براي توجه اساتيد مورد توجه و نظر قرار گرفته است.»
    از وي مي خواهم درمورد اقدامات صورت گرفته توضيح دهد، اين طور مي گويد: «يکي از کارها براي ارتقاي درس تربيت بدني توجه به نيروي انساني است طوري که طي 4سال گذشته 15 هزار نيروي متخصص تربيت بدني در آموزش وپرورش استخدام شده اند.»
    بابويي با اشاره به اينکه اين استخدام در کنار تحول بنيادين بيانگر 2 نکته اساسي است، مي گويد: «نکته اول بر داشتن برنامه و پشتوانه کاري مهر تاييد مي زند و نکته دوم برداشتن نيروي انساني متخصص صحه مي گذارد تا بتوان پشتوانه قانوني را اجرا کرد.»
    
    برنامه ريزي براي همه ابعاد وجودي دانش آموز
    اينکه درس ورزش و تربيت بدني تا چه ميزان بر سلامت عقل و فکر و روح و روان تاثير مي گذارد، موضوعي است که مديرکل تربيت بدني و فعاليتهاي ورزشي آموزش وپرورش بدان پاسخ مي دهد و مي گويد: «ورزش و تربيت بدني به طور کلي، يک معيار خوبي است براي آنکه بيشتر بدانيم دانش آموزان ازنظر جسمي درچه وضعيتي هستند و دنبال آن هستيم که ريشه اين درس در آموزش وپرورش عميق تر شود تا به جايي برسيم که وقتي والدين نمره تربيت بدني را مي بينند به سلامت بچه هايي ببرند.»
    بابويي بر اين موضوع تاکيد مي کند که نگاه آموزش وپرورش نگاه اساسي، راهبردي و استراتژيک است.
    وي معتقد است: «هدف آموزش وپرورش دستيابي به حيات طيبه براي تمام بچه هاست و اين حيات طيبه وقتي اتفاق مي افتد که براي همه ابعاد وجودي بچه ها برنامه ريزي داشته باشيم.»
    بابويي با اين نگاه که يکي از ابعاد انسان، بعد جسماني است، خاطرنشان مي کند: «وقتي که مي گوييم سيستم آموزشي کشور به ورزش نگاه استراتژيک دارد مسئولان مي دانند که از لحاظ شاخصه هاي معنوي و جسمي بچه ها بايد سالم باشند.»
    مديرکل تربيت بدني و فعاليتهاي ورزشي آموزش وپرورش نگاه مسئولان امر آموزش به ورزش را يک ديد فوق برنامه اي نمي داند و تاکيد مي کند: «علي رغم آنکه به فوق برنامه ها هم توجه داريم ولي در راستاي دستيابي به تعادل بين جسم و روح به تربيت بدني هم نگاه فوق العاده اي داريم.»
    وي مي گويد: «اگر ما هرچه در بحث ورزش درست و مدون کار کنيم به آن ميزان از هزينه هاي درمان در کشور کم مي شود و نيز از هزينه هاي آسيبهاي اجتماعي که برخي بچه ها را تهديد مي کند، کاسته مي شود.»
    
    خانه هاي مسکوني يا کلاس درس؟!
    مصطفي وحيدنيا، پدر يک دانش آموز است که فرزندش در سال سوم راهنمايي در مدرسه غيرانتفاعي تحصيل مي کند. گله مندانه از اينکه يک ساختمان قديمي را به مدرسه تبديل کرده اند و فضاي مناسبي براي ورزش بچه ها در اين مکان وجود ندارد، به گزارشگر روزنامه کيهان مي گويد: «مسئولان بايد در دادن مجوزها براي تاسيس مدارس دقت و ظرافت بيشتري به خرج دهند و پس از بررسي تمام زوايا براي تاسيس مدرسه، مجوز دهند.»
    او مي گويد: «زنگ ورزش پسرم را با اتوبوس به يک زمين فوتبال خارج از مدرسه مي برند، مدير مدرسه مي گويد فضاي چمن آنجا خيلي خوب است ولي واقعاً از اينکه فرزندم در ساعت مدرسه از فضاي آموزشي خارج شود و به يک محيط ديگر آن هم با وسايل نقليه عمومي در خيابان هاي شلوغ برود، اصلاً رضايت ندارم ولي چاره اي هم نيست. مدير و معلم مدرسه از ما رضايت نامه مي گيرند و بچه هايمان را مي برند ولي اصلاً به اين امر راضي نيستيم و اگر هم رضايت نامه ندهيم نمره ورزش بچه را کم مي کنند!»
    موضوع را با «بابويي» مديرکل تربيت بدني و فعاليت هاي ورزشي آموزش وپرورش در ميان مي گذارم، مي گويد: «مدارس غيرانتفاعي بايد قبل از تاسيس مدرسه و گرفتن مجوز، به فکر تامين فضاي کامل آموزشي درحد استاندارد تعريف شده در آموزش وپرورش باشند، در غير اين صورت موفق به درخواست مجوز نمي شوند. و اگر مدرسه فضاي لازم را براي ورزش ندارد در بيرون از مدرسه و البته در فضايي نزديک به مدرسه در قالب تفاهم نامه با ساير ارگانها اين فضا بايد تامين شود و اگر مدارس غيرانتفاعي اين ويژگي ها را نداشته باشند مورد تاييد ما نيستند.»
    از وي درمورد مدارس دولتي هم که بعضاً از امکانات خوبي براي زنگ ورزش برخوردار نيستند و فضاي کمي دارند، مي پرسم، مي گويد: «در مدارس دولتي الان توجه مضاعفي به اين مسئله شده است و در برنامه نوسازي مدارس نيز اين برنامه گنجانده شده و اعتبارات لازم هم درنظر گرفته شده است.»
    درمورد ورزش شنا که چند سال اجراي آن در مدارس اجباري شد سوال مي کنم، مي گويد: «در 2سال اول درصد بالايي از بچه ها تحت آموزشهاي لازم قرار گرفتند و نتيجه آن خوب بود ولي در سال گذشته خيلي موفق نبود. در مجموع 90 درصد دانش آموزان سراسر کشور در پايه سوم ابتدايي تحت آموزش شنا قرار گرفتند و در سال جاري هم براي کيفيت بخشي اين ورزش و ورزشهاي ديگر دنبال آن هستيم که به کيفيت و کميت رشته هاي ديگر ورزشي نگاه ويژه اي داشته باشيم.»
    گزارش روزصداي زنگ ورزش گمشده در هياهوي کلاس درس / نگاهي به مشکلات و نارسايي هاي درس تربيت بدني در مدارس (بخش نخست)
    


 روزنامه كيهان، شماره 20614 به تاريخ 20/7/92، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 4004 بار
    آثار ديگري از "صديقه توانا"

  گوهر وقت بدين خيرگي از دست مده! / ضرورت توجه به برنامه ريزي در زندگي و استفاده بهينه از وقت و زمان
صديقه توانا، كيهان 26/12/94
مشاهده متن    
  چتر سبز طبيعت بر سر حيات شهري / چگونه بايد از درختان، جنگل ها و مراتع محافظت كرد؟ (بخش پاياني)
صديقه توانا، كيهان 17/12/94
مشاهده متن    
  درختكاري تنفسي تازه در فضاي كلان شهرها / چگونه بايد از درختان، جنگل ها و مراتع محافظت كرد؟ (بخش نخست)
صديقه توانا، كيهان 16/12/94
مشاهده متن    
  زكوي يار مي آيد نسيم باد نوروزي
صديقه توانا، كيهان 12/12/94
مشاهده متن    
  برخيز كه مي رود زمستان...
صديقه توانا، كيهان 11/12/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 54
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است