|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/7/30: هميشه ايراني خواهم ماند
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1863 30/7/92 > صفحه 10 (گزارش) > متن
 
      


هميشه ايراني خواهم ماند
دارنده عنوان «برترين مخترع زير 20سال جهان» به دليل عدم حمايت مسوولان به تركيه رفت

نويسنده: زينب همتي

مي گويد: «سال ها براي تجاري سازي اختراعاتم تلاش کردم، ولي مسوولان هيچ حمايتي از من نکردند؛ فقط وام هفت ميليوني با سود 14 درصد به عنوان دانش آموز گرفتم و توانستم طرح هاي خود را به اتمام برسانم. بنياد ملي نخبگان، استانداري، وزارت کشور، وزارت صنايع، فرمانداري، سازمان جوانان استان و... هيچ کدام کاري نکردند.» اينها سخنان «سجاد يعقوبي» است که معتقد است سازمان هاي کشور هيچ کدام اجرايي نيستند و همه سازمان ها، نظارتي يا ترويجي هستند. «سازمان هاي ما بودجه اي تحت عنوان تحقيقات و حمايت ندارد و بي توجهي مسوولان به مخترعان طبيعي است و جاي تعجب ندارد.»
    «سجاد يعقوبي» دانشجوي 22ساله پزشکي در دانشگاه استانبول است که وقتي مورد حمايت سازمان هاي ايراني قرار نگرفت، به ترکيه رفت. او قرار است در سال آينده ميلادي، به عنوان سفير صلح و سلامت جهان در سازمان ملل متحد سخنراني کند. «سجاد» درباره فرآيند انتخاب خود به عنوان سخنران سازمان ملل مي گويد: «بعد از کسب چندين عنوان جهاني در حوزه پزشکي و با مکاتبه هايي که داشتيم، از طرف مقر اروپايي سازمان ملل در ژنو، به عنوان نماينده مسايل سلامت جهاني در کشورهاي ايران ترکيه و عراق انتخاب شدم. آخر اين هفته هم در کنفرانس مشابهي در واشنگتن دي سي آمريکا شرکت مي کنم. در کنفرانس واشنگتن دي سي که در پايتخت کشور آمريکا و با حضور شخصيت هاي برجسته دنيا و با حضور دانشجويان و دانشمندان برتر دنيا برگزار خواهد شد، اين افتخار را دارم تا در مورد منع گسترش سلاح هاي شيميايي يعني مبحثي که سازمان برايم انتخاب کرده، سخن بگويم.»
    «سجاد» متولد «شمال غربي ترين» شهر ايران يعني ماکو در استان آذربايجان غربي است. به گفته خودش، از حدود 13سالگي سرگرم مطالعه و تحقيق است و تاکنون 11مدال طلا، هفت مدال نقره و شش مدال برنز از مسابقه ها و المپيادهاي جهاني علمي، رباتيک، اختراعات و تکنولوژي دريافت کرده است. به جز اينها، چندين عنوان بين المللي هم دارد از جمله مدال طلاي برترين مخترع خلاق جهان از کشور آمريکا در سال 2013، برترين مخترع جهان در سال 2013 در بخش پزشکي مسابقات جهاني اختراعات ژنو سوييس، برترين مخترع زير 20سال جهان از سوي سازمان معنوي و مالکيت فکري ملل متحد و برترين مخترع جهان از سوي سازمان جهاني اختراعات آسيا.
    اختراعات زيادي نيز به وسيله «يعقوبي» به ثبت رسيده است؛ او مي گويد: «تاکنون 15 اختراع در کشور ايران و ترکيه ثبت کرده ام. آخرين اختراعم سه ماه پيش در کشور آمريکا ثبت شد و مدال طلاي برترين مخترع خلاق جهان را برايم به ارمغان آورد و در حال حاضر هم مراحل ثبت جهاني ديگر اختراعم را که اولين دستگاه نرمش دهنده ماهيچه هاي چشم است، پيگيري مي کنم. اين اختراع در سال ميلادي جاري به عنوان برترين اختراع توسط وزارت ثبت و اختراعات کشور ترکيه در المپياد جهاني انتخاب شد. در حال حاضر نيز روي ساخت نوعي ابزار دقيق و جديد کار مي کنم.»
    يکي از اختراعاتي که «سجاد» به ثبت جهاني رسانده، دستگاه رديابي تومور در مغز به روش دقيق است. او مي گويد که با به کارگيري دستگاهي که اختراع کرده ، رديابي تومور به صورت بسيار دقيق ثبت و براي جراح نمايش داده مي شود. اين دستگاه در جراحي هاي مربوط به تومورهاي مغزي، بيشترين کمک را به جراح مي کند. به دليل شبيه بودن بافت تومور مغزي با بافت مغز، عمل جراحي روي اين نوع تومورها با سختي زيادي مواجه است که اين مشکلات از طريق دستگاه موقعيت ياب جراحي مي تواند برطرف شود. دستگاهي که «سجاد» اختراع کرده، با استفاده از تصويربرداري از بافت تومور و اطلاعات سيستم ام آرآي، به جراح کمک مي کند محل دقيق تومور را رديابي کند. از اين دستگاه مي توان براي نمونه برداري از تومور، مشاهده ساختار حساس و بحراني مغز، برش زدن تومور و نظاير آن استفاده کرد.
    از وقتي که «سجاد» تا حدي به شهرت دست پيدا کرده، برخي از کشورها تلاش مي کنند که او را غيرايراني معرفي کنند. او ساکن ترکيه است و ترک ها بدشان نمي آيد که به جاي شخص «سجاد يعقوبي»، بر دانشجوي دانشگاه استانبول بودن او تاکيد داشته باشند. «يعقوبي» خود را عضو انجمن سرمايه گذاران و کارآفرينان منطقه آزاد تجاري صنعتي ماکو و عضو انجمن دوستداران ايران و سفير جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل متحد معرفي مي کند و تاکيد دارد: «تاکنون رسانه هاي بسياري سعي کردند مرا غيرايراني و هموطن خود جلوه دهند، ولي من هميشه بر ايراني بودن خود تاکيد کردم و ايراني هم خواهم ماند و به ايراني بودنم افتخار مي کنم.»
    کنجکاوي ها و تلاش هاي «سجاد» براي ابداع، از کودکي او شروع شد. به گفته خود او، از دوران ابتدايي به کارهاي دستي علاقه داشته است. «از اوايل دوران ابتدايي، به طور خودجوش در زمينه صنايع دستي کار مي کردم، براي مثال با ميخ روي گچ حکاکي مي کردم، به گونه اي که اواخر دوران ابتدايي، کارهايم به عنوان بهترين کاردستي در کشور انتخاب شد.» اما از کلاس اول راهنمايي، به رباتيک پزشکي علاقه مند شد: «در پي مطالعاتي که داشتم به اين نتيجه رسيدم که ديگر زمان دنياي تک بعدي به پايان رسيده است و در حال حاضر بايد با تلفيق علوم نوين با يکديگر، به پيشرفت هاي بيشتري دست يافت.»
    «سجاد» به سرعت پيشرفت کرد و اختراعات جدي خود را شروع کرد اما در ايران در تجاري کردن اختراعاتش ناکام ماند؛ با اين حال، «از شکست نمي ترسد و شکست را مهم ترين عامل موفقيت مي داند.» اما از برخورد مسوولان داخل کشور با اختراعاتش ناراضي است و از اينکه نتوانسته برخي از اختراعاتش را به مرحله تجاري سازي و توليد انبوه برساند، گله مند است. او مي گويد: «از روزي که به ترکيه رفتم، با استقبال و حمايت بي نظير دولت اين کشور روبه رو شده ام. ارتباط خوبي با مجامع دانشگاهي، استادان برجسته و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي در دانشگاه هاي معتبر اين کشور برقرار کردم.»
    بعد از رفتن به ترکيه، «سجاد يعقوبي» کار ثبت اختراعات جديد را شروع کرد و پيشنهادهاي مختلفي از کشورهاي گوناگون داشت. بعد از تحقيقات مختلف راجع به پيشنهادهايش، در دانشگاه پزشکي هانوفر آلمان قبول شد و براي کالج زبان آلماني اقدام کرد. در طول مدت زماني که در استانبول بود، با يک شرکت آمريکايي که قصد تاسيس بيمارستان جراحي رباتيک از طرف دانشگاه استنفورد را دارد، آشنا شد. آنها براي آموزش و بورس براي کار در اين بيمارستان، به چهار دانشجوي کارشناسي ارشد نياز داشتند که سجاد هم براي اين فرصت اقدام کرد ولي چون براي دوره کارشناسي مي خواست پذيرش بگيرد، ابتدا جواب نااميدکننده اي دريافت اما بعد از مدتي، ايميلي به دستش رسيد که طي آن، خواستار مصاحبه با او شده بودند و در نهايت جذب همين دانشگاه شد. «سجاد» مي گويد: «يکي از اختراعاتم در حال حاضر، مراحل توليد انبوه خود را در استانبول مي گذراند و براي اين کار، با يک شرکت سرمايه گذار بين المللي قرارداد بسته ام. همچنين تصميم دارم که خطوط توليد تجهيزات مهندسي پزشکي و اختراعات و محصولات خودم در منطقه آزاد تجاري و صنعتي ماکو در ايران را راه اندازي کنم. پيشنهادهاي مختلفي از چند شرکت آمريکايي و شرکتي از سوييس و لهستان دارم که با ايشان هم به نمايندگي از شرکت ترک، در حال مذاکره هستيم.»
    حالا«سجاد يعقوبي» روي متن سخنراني اش براي سال بعد در سازمان ملل کار مي کند؛ او به «شرق» مي گويد: «به عنوان سفير صلح و سلامت دانشجويي جهان در مورد منع گسترش و به کارگيري سلاح هاي شيميايي و اثرات آن بر محيط زيست سخن خواهم گفت. سخنراني بيشتر معطوف به خاورميانه و مشکلات بسياري است که در چندين سال اخير با آن مواجه شديم و اثرات سلاح ها و جنگ افزارهاي شيميايي که کشورمان در طول هشت سال جنگ تحميلي، به آن دچار شد.»
    
    هميشه ايراني خواهم ماند / دارنده عنوان «برترين مخترع زير 20سال جهان» به دليل عدم حمايت مسوولان به ترکيه رفت
    


 روزنامه شرق، شماره 1863 به تاريخ 30/7/92، صفحه 10 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 419 بار
    آثار ديگري از "زينب همتي"

  رياضي داني كه سفير مهرباني ايرانيان بود / «مريم ميرزاخاني» از ديد يك برنده ديگر جايزه فيلدز
زينب همتي، شرق 25/4/96
مشاهده متن    
  رسانه هاي ارتباطي جديد، مفهوم زيبايي را عوض كرده اند / بررسي تحولات جراحي پلاستيك صورت در ٢ دهه اخير در گفت وگو با «پيترو پالما»
زينب همتي، شرق 12/3/94
مشاهده متن    
  «محمدرضا ميرزاآقايان» در گفت وگو با «شرق»: هرسال بر كودكان نيازمند جراحي قلب افزوده مي شود
زينب همتي، شرق 21/12/93
مشاهده متن    
  «محمدرضا قيني»، رييس انجمن سكته هاي مغزي، در گفت وگو با «شرق»: كنترل فشارخون احتمال سكته مغزي را ٥٠درصد كاهش مي دهد
زينب همتي، شرق 30/11/93
مشاهده متن    
  مشاركت سه ضلعي براي مهار «سرطان» / رييس اداره سرطان وزارت بهداشت در گفت وگو با «شرق» تاكيد كرد
زينب همتي، شرق 4/10/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي طب كار و محيط زيست
شماره 1 (پياپي 37)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است