|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/8/7: نمره از كلاس ششم هم حذف شد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3826 7/8/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نمره از كلاس ششم هم حذف شد
گلايه اصلي معلمان از تراكم بالاي كلاس ها و فرصت محدود براي پر كردن جداول ارزشيابي توصيفي است

نويسنده: مريم خباز

ارزشيابي توصيفي با وجود همه مخالفانش همچنان در دوره ابتدايي جانشين نمره است، اما تسري آن به پايه ششم ابتدايي واکنش هايي را به دنبال داشته است.
    از مهر امسال، با تائيد شوراي عالي آموزش و پرورش، ارائه عبارت هاي کيفي به جاي نمره در کارنامه تحصيلي دانش آموزان ششم ابتدايي کليد خورد تا دانش آموزان سال آخر دوره ابتدايي نيز مثل پنج پايه ديگر به صورت توصيفي ارزيابي شوند؛ اما حالابا گذشت بيش از پنج هفته از آغاز سال تحصيلي، برخي معلمان پايه ششم در گفت وگو با جام جم از سختي هاي اجراي اين روش گلايه مي کنند.انتقاد اين معلمان از حجم زياد کتاب هاي درسي است که از سال گذشته نيز همزمان با تاسيس پايه ششم ابتدايي مطرح مي شد، اما حالابه گفته اين معلمان، با توصيفي شدن ارزيابي ها، کتاب هاي حجيم درسي مانع تمرکز بر توصيف دقيق عملکرد دانش آموزان است.
    تراکم کلاس ها نيز مانع ديگري است که اين معلمان به آن اشاره دارند و مي گويند کلاس هاي 35 نفر به بالاکه گاه تا 40 نفر نيز مي رسد، اجازه وقت گذاشتن براي توصيف تک تک دانش آموزان را به معلم نمي دهد.اين معلمان از کمرنگ شدن حس رقابت ميان دانش آموزان نيز راضي نيستند و مي گويند زماني که سيستم نمره دهي در مدارس متداول بود، تفاوت نمره ها هرچند اندک، سبب مي شد تا دانش آموزان مرز ميان درسخوان بودن و نبودن را درک کنند
    و مايل شوند براي کسب نمره بهتر تلاش کنند، اما حالاچون نمرات 18 به بالاهمه با جمله «عالي است» يا «خيلي خوب است» ارزيابي مي شود، مشخص نيست که کدام دانش آموز درسخوان تر از ديگران است.
    البته در ميان معلماني که با جام جم گفت وگو کردند، کساني نيز هستند که مدافع ارزيابي پيشرفت تحصيلي دانش آموزان به روش توصيفي هستند. يکي از اين معلمان مي گويد چون در چند سال اخير همواره معلم پايه هايي بوده که ارزيابي ها در آن توصيفي بوده است، امسال که براي تدريس به پايه ششم آمده چون با اين روش آشناست، مشکلي ندارد و روش توصيفي را متناسب با کتاب هاي درسي اين پايه مي داند.
    يکي از مديران مدارس ابتدايي نيز توضيح مي دهد آن دسته از معلمان پايه ششم که دوره هاي آموزشي را با روش توصيفي گذرانده اند، مشکلي ندارند، اما آنهايي که تا به حال با روش نمره دهي کار کرده اند، امسال مشکلات زيادي دارند.
    در واقع اشاره اين مدير به تصميم شوراي عالي آموزش و پرورش برمي گردد که اوايل مهر امسال اعلام کرد آن دسته از دانش آموزان که پايه پنجم را به صورت کمي گذرانده اند، پايه ششم را نيز به روش نمره دهي سپري خواهند کرد.
    با وجود اين، شوراي عالي آموزش و پرورش که مرجع تصميم گير درباره توصيفي بودن يا نبودن ارزشيابي ها در پايه ششم ابتدايي است، به ادامه اين مسير اعتقاد دارد.
    حتي مهدي نويد ادهم، دبيرکل اين شورا در گفت وگو با ايرنا توضيح مي دهد که اگر امسال کلاس ششمي ها نيز ديگر به روش سنتي و با نمره ارزيابي نمي شوند، حاصل جمع بندي نظرات کارشناسان آموزشي است که بعد از آسيب شناسي روش امتحانات و ارزشيابي در مدارس به اين نتيجه رسيدند که امتحانات تراکمي و پاياني که در آن نمره، ملاک عملکرد است بويژه در مقطع ابتدايي براي خانواده ها و دانش آموزان، آسيب زا و اضطراب آفرين است و فرآيند يادگيري و رشد طبيعي و عاطفي دانش آموزان را نيز مختل مي کند.
    اما با اين حال و با وجود برخي محسنات روش توصيفي، اگر قرار است دانش آموزان در جوي بهتر درس بخوانند و يادگيري برايشان دلچسب تر شود، معلمان نيز بايد در فضاي بهتر و بي دغدغه تري مشغول آموزش شوند؛ فضايي که در آن نه حجم زياد کتاب هاي درسي و نه تراکم جمعيتي کلاس ها مانع فعاليت آنها نشود.
    
    معلم ها بايد آموزش ببينند
    اين که زمان محدود يا حجم کتاب ها يا تعداد زياد دانش آموزان يک کلاس، مانع از توصيف هاي دقيق و درست معلم شود، موضوعي است که برخي کارشناسان آن را نمي پذيرند. کيومرث امجديان، کارشناس آموزش و پرورش چنين اعتقادي دارد؛ هرچند مي پذيرد که ارزيابي توصيفي به شکل فعلي از آن چيزي که ابتدا مدنظر بود، تا حدي فاصله گرفته است.
    او در گفت وگو با جام جم تاکيد مي کند که ارزشيابي توصيفي، چون ميزان يادگيري و پيشرفت تحصيلي دانش آموزان را به صورت گام به گام نشان مي دهد، برتري چشمگيري نسبت به روش نمره دهي دارد که در آن اگر دانش آموزي نمره اي خوب بگيرد نيز نمي داند که ايراداتش در چه بخش هايي است، اما شرط درست اجرا شدن اين روش، آموزش معلمان است تا ياد بگيرند چطور با وجود محدوديت ها، شرايط را مديريت کنند.
    البته شکي نيست که توانمند بودن معلمان در سيستم آموزشي کشور که معلم محور است، در پيشبرد هر برنامه اي حرف اول را مي زند، اما براي رسيدن به اين نقطه بايد دوره هاي آموزش ضمن خدمت معلمان جدي تر و باکيفيت تر از امروز باشد تا معلمان ياد بگيرند که چطور مي شود در کلاس هاي متراکم فعلي، ارزيابي توصيفي را بدرستي به سرانجام رساند.
    
    ارزشيابي توصيفي فراگير مي شود؟
    امسال فقط 30 درصد از دانش آموزان کلاس ششم ابتدايي به صورت توصيفي ارزيابي مي شوند. اين آمار را فاطمه قربان، معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش ارائه مي دهد؛ آماري که سال آينده مي تواند بيشتر از اين بشود يا در همين حد توقف کند.
    مهدي نويد ادهم، دبيرکل شوراي عالي آموزش و پرورش به جام جم مي گويد: چون سال گذشته 30 درصد از دانش آموزان پايه پنجم تحت پوشش اين سيستم بودند، امسال نيز 30 درصد از دانش آموزان کلاس ششم زير پوشش اين روش رفته اند، اما پيش بيني مي شود ارزشيابي توصيفي سال آينده مورد استقبال 50 درصدي قرار بگيرد.
    نويد ادهم البته اضافه مي کند: دانش آموزاني که سال هاي قبل با سيستم ارزشيابي کمّي بالاآمده اند تا پايان تحصيلات با سيستم نمره دهي، ارزيابي مي شوند و کساني که توصيفي بالاآمده اند، تا پايان کار، توصيفي ارزيابي خواهند شد.
    پس به اين ترتيب تکليف دانش آموزان براي سال هاي آينده روشن است، اما هنوز هيچ چيز قطعي نيست، چون حالاديگر همه اتفاقات در آموزش و پرورش به نظر وزير جديد بستگي دارد؛ هرچند علي اصغر فاني تا به حال بارها اعلام کرده که اتفاقاتي را که در گذشته رخ داده، نمي توان متوقف کرد.
    با اين حال او در گفت وگو با جام جم نشان داد که مدافع ارزشيابي توصيفي است، چون اين روش از ديد او جو 20 زدگي را از خانواده ها دور مي کند.
    با وجود اين، فاني مي داند که هم اکنون بخشي از مخالفان سيستم ارزشيابي توصيفي را معلمان تشکيل مي دهند، به همين علت در گفت وگو با جام جم توضيح مي دهد که چون دانش آموزان از پايه ششم وارد مقطعي جديد مي شوند، برخي کارشناسان نظر داده اند که در اين پايه به دانش آموزان کارنامه يا گواهينامه بدهند که البته شايد در ادامه راه بر راهکار ديگري اتفاق نظر شود.
    اين گفته ها نشان مي دهد که هنوز معلوم نيست برنامه سال آينده وزارتخانه بر گسترش روش توصيفي تعلق مي گيرد يا بر نگه داشتن آن به ميزان فعلي، ولي آنچه مسلم است اين که توسعه اين سيستم بيش از هر چيز نيازمند اصلاح نقاط ضعف آن و در نظر گرفتن راهکارهايي است که به پيشرفت تحصيلي دانش آموزان و مطلوب شدن فضاي تعليم و تعلم منجر شود.
    
    
    نمره از کلاس ششم هم حذف شد / گلايه اصلي معلمان از تراکم بالاي کلاس ها و فرصت محدود براي پر کردن جداول ارزشيابي توصيفي است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3826 به تاريخ 7/8/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 689 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه لعل سرخ
متن مطالب شماره 8، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است