|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/8: طراحي نظم در قلب جنگ
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6981
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5498 8/8/92 > صفحه 12 (پايداري) > متن
 
      


طراحي نظم در قلب جنگ
مروري بر فعاليت هاي ستاد جنگ هاي نامنظم از منظر محمد نخستين همرزم شهيد چمران

نويسنده: فاطمه كشاورزي

نام جنگ هاي چريكي و پارتيزاني كه به ميان مي آيد ناخودآگاه تصاوير مرداني با چهره هاي سياه شده و لباس هاي استتار جنگلي به ذهن خطور مي كند، شايد هم نام چند فيلم سينمايي كه بيشتر ريشه اش به امريكا مي رسد با بازيگراني در نقش كماندوهاي نظامي در ذهن مرور مي شود. در كنار تمام اين تصاوير اما ستاد جنگ هاي نامنظم و يك نام، شهيد دكتر مصطفي چمران هيچگاه با آنچه در بالاگفته شد در يك قاب نمي گنجد چرا كه جنس مردانگي مردان دفاع مقدس با آن مردان بسيار متفاوت است. براي نسل ما اين تفاوت زماني ملموس تر احساس مي شود كه پاي صحبت هاي همرزمان آن شهيدان در ستاد جنگ هاي نامنظم بنشينيم. محمد نخستين مسئول ادوات در ستاد جنگ هاي نامنظم و همرزم شهيد چمران كه تقريباً از ابتداي شكل گيري ستاد جنگ هاي نامنظم در كنار شهيد بوده است از روزهاي آغاز جنگ، ستاد جنگ هاي نامنظم، شهيد چمران و ابتكاراتش در دوران دفاع مقدس سخن به ميان مي آورد.
    
    فرودگاه سنندج، اولين ديدار<محمد نخستين> مسئول ادوات در ستاد جنگ هاي نامنظم با اشاره به سال هاي آغاز دفاع مقدس و آشنايي اش با شهيد چمران مي گويد: در ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي جزو كميته هاي اوليه انقلاب بودم. مدتي نيز براي مقابله با ضدانقلاب در غائله کردستان به سنندج رفتم در آنجا براي نخستين بار شهيد چمران را در فرودگاه اين شهر ديدم، ديداري که موجب شد مجذوب شخصيت وي شوم.
    پس از آن ديدار مدتي در تهران بودم كه خبر حمله همه جانبه عراق در 31 شهريورماه 59 به كشور دوباره جوش و خروشي را در درونم انداخت و با دستور امام خميني(ره) مبني براينكه نيروهاي مردمي و بسيجي به جبهه بروند شب اول جنگ راهي ميدان توپخانه (امام خميني(ره) ) شدم تا به جبهه اعزام شوم. چند ساعتي به همراه جمعيت زيادي از مردم در خيابان صف كشيده بوديم تا به مناطق جنگي اعزام شويم اما متاسفانه ناهماهنگي بين مسئولان اعزام در مسجد امام خميني(ره) موجب پراکندگي آن جمعيت عظيم شد. وي ادامه مي دهد: نزديكي هاي صبح همان شب به همراه حدود 20 نفر از دوستان به صورت بسيجي داوطلب به مهران اعزام شديم. در مهران در فاصله 10 كيلومتر عراق تحت حمايت حاج آقا حيدري بوديم و وي هدايت عشاير و رزمندگان را برعهده داشت. پس از گذشت حدود يك ماه به واسطه ورود نيروهاي جديد به منطقه روزنامه اي به دستم رسيد كه در آن از وضعيت خطرناك خرمشهر گزارشي تهيه شده بود. پس از اطلاع از اين خبر برگه ماموريتي گرفته و به اهواز رفتم. در اهواز خود را براي سفر به خرمشهر آماده كردم اما جاده آبادان و خرمشهر مسدود شده بود و اگر راه جاده ماهشهر را پيش مي گرفتم بايد اسلحه خود را به يگان ها تحويل مي دادم. از آنجا كه اسلحه به جانم بسته بود اسلحه را تحويل ندادم و در اهواز در كنار نيروهاي لشگر 92 زرهي ماندم تا اين كه خبر رسيد ستاد جنگ هاي نامنظم به سمت خرمشهر نيرو اعزام مي كند. با اطلاع از اين خبر در استانداري خوزستان نام نويسي كردم و مدتي در اردوگاهي به نام مدرسه سعيدي مستقر شدم. لازم به ذكر است كه من تقريباً از آغاز شكل گيري اين ستاد در اهواز تا زمان انحلال و احياي آن در سپاه عضو آن بودم.
    
    هسته اوليه شكل گيري ستاد
    همرزم شهيد چمران با اشاره به هسته اوليه شكل گيري ستاد جنگ هاي نامنظم مي گويد: دکترچمران به همراه مقام معظم رهبري در پنجم يا ششم مهرماه سال 59 وارد اهواز شدند و مي توان گفت ستاد از روز هفتم مهرماه تشکيل شد و سپس در سپاه پاسداران ادغام و به کار خود پايان داد. در اين مدت کم ستاد جنگ هاي نامنظم منشا خدمات بسياري شد و در 15 عمليات بزرگ و دهها عمليات کوچک، مناطق متعددي از خاک کشورمان را از چند کيلومتري اهواز گرفته تا خود دهلاويه از دشمن پس گرفت و تلفات و صدمات بسياري به آن ها وارد کرد.
    مسئول ادوات در ستاد جنگ هاي نامنظم درباره چگونگي تشكيل ستاد جنگ هاي نامنظم خاطرنشان مي كند: هنگامي كه شهيد چمران به ايران آمد قصد داشت با توجه به آموزش هايي كه در مصر و لبنان ديده بود ستادي را براي مقابله با بحران تشكيل دهد و حركت هاي ابتدايي وي نيز در زمان غائله كردستان و خرمشهر آغاز شد اما در آن هنگام به صورت جدي مطرح نبود. با آغاز جنگ تحميلي، شهيد چمران معتقد بود كه بايد براي مقابله با حمله ارتش كلاسيك و مجهز عراق عمليات هايي نامنظم انجام داد تا پيشروي آنان با تاخير صورت گيرد و در اين راستا نخستين اقدامي كه شهيد چمران انجام داد آموزش نيروهاي ستاد جنگ هاي نامنظم در درب خزينه جاده شوشتر به وسيله تعدادي از نيروهاي ارتش و مردمي بود. وي ادامه مي دهد: برخي از ارتشي ها به ستاد جنگ هاي نامنظم مامور شده بودند و برخي همچون شهيد ايرج رستمي و شهيد معصومي داوطلبانه در آنجا خدمت مي کردند. بودجه ستاد از سوي کمک هاي مردمي تامين مي شد و حاج صادق عبدالله زاده كسي بود كه اعتبارات ستاد جنگ هاي نامنظم را از طريق انجمن هاي مردمي بازار و اصناف تامين مي كرد. از نظر تسليحات نيز اوايل ارتش همکاري هايي با ستاد داشت و بعد از آن به دليل خيانت هاي صورت گرفته مجبور بوديم سلاح مورد نظر را از طريق غنيمت از دشمن بگيريم. با وجود چنين اوضاع و شرايطي دکتر چمران با مديريت و فرماندهي موفق خود، سيستم بسيار منظمي را در ستاد حاکم کرده بود. به طور مثال طبق تقسيم بندي هاي درون ارتش، ستاد جنگ هاي نامنظم نيز به 4 رکن تقسيم مي شد. اعضا طبق تخصص شان در ارکان تقسيم مي شدند و براي نيروهاي آموزش نديده، دوره هاي آموزشي كه در نظر گرفته شده بود.
    
    طرح هاي ابتكاري دكتر چمران
    نخستين با اشاره به تفكر شهيد چمران در ستاد جنگ هاي نامنظم مي گويد: ستاد جنگ هاي نامنظم در نظر داشت عراق را از حالت آفندي خارج كرده و به حالت پدافندي در بياورد چراكه نيروهاي ما خلاهايي داشتند، ارتش كودتاي نوژه را پشت سر گذاشته و استعداد ناقصي داشت و سپاه نيز تازه شكل گرفته بود و هنوز از انسجام كامل برخوردار نبود. در مناطقي كه خلاهايي مشاهده مي شد بچه هاي ستاد جنگ هاي نامنظم براي پركردن اين خلاها با نيروهاي عراقي درگير بودند و شهيد چمران مي گفت بايد جلوي عراق را سد كنيم.
    وي با بيان طرح هاي شهيد چمران در ستاد جنگ هاي نامنظم ادامه مي دهد: شهيد چمران طرح هاي آبي وخاكي براي زمينگير کردن عراقي ها در دستور كار خود داشتند و در اين راستا به منظور جلوگيري از نفوذ عراق در كشورمان جريان آبي را به داخل كانال هاي آب در جاده اهواز - خرمشهر تا هويزه فرستادند كه هدايت آب به داخل کانال ها موجب شد تا عراقي ها تا جايي که زير پاي آن ها آب مي رفت عقب بروند. عراقي ها با زدن خاکريز توانستند پيشروي آب را مهار کنند، اما طرحي ديگر به ذهن شهيد چمران خطور کرد و آن اين بود که سدهاي به وجود آمده از سوي عراقي ها را که براي جلوگيري از پيشروي آب زده بودند و پر از آب شده بود را منفجر کنيم. همرزم شهيد چمران تصريح مي كند: براي انفجار سدخاكي دشمن كه به منظور جلوگيري از پيشروي آب به داخل مواضعشان زده شده بود عملياتي در 10فروردين ماه 60 در مناطق كوهه، شرطاق و دب حردان در سه محور انجام شد تا رزمندگان با گرفتن خاكريز و گود برداري و نصب مواد منفجره خاكريز دشمن را منفجر كرده و با ورود آب به داخل ادوات دشمن آنان را مجبور به عقب نشيني كنند اما به علت وجود ستون پنجم اين عمليات موفقيت آميز نبود.
    وي با اشاره به شهادت دكتر چمران در 31 خردادماه 60 و ادامه روند فعاليت ستاد جنگ هاي نامنظم بيان مي كند: پس از شهادت دكتر حدود 9ماه برادر وي مهدي چمران فرمانده بود كه در زمان فرماندهي وي كرخه كور (نور) به تصرف نيروهاي خودي درآمد و همچنين به سمت بستان نيز پيشروي كرديم. پس از اين عمليات ها ستاد جنگ هاي نامنظم به دستور امام خميني(ره) زير مجموعه سپاه شد و نيروهايش نيز عده اي به سپاه پيوستند و تعدادي بسيجي ماندند.
    نخستين درباره تفاوت ستاد جنگ هاي نامنظم و جنگ هايي كه به صورت پارتيزاني و چريكي انجام مي شود، عنوان مي كند: ستاد جنگ هاي نامنظم در نقطه مقابل جنگ هاي منظم و كلاسيك كه سلاح، برنامه ريزي قوي و قوانين خاص در آن حكمفرماست، قرارداشت و تفاوت اين ستاد با جنگ هاي چريكي و پارتيزاني را مي توان در برنامه و قاعده خاصي كه دكتر چمران براي اين ستاد طراحي كرده بود، جست وجو كرد.
    اين رزمنده با اشاره به طرح ساخت اولين زير دريايي از سوي شهيد چمران خاطرنشان مي كند: دكتر چمران در ستاد جنگ هاي نامنظم از وجود نيروهاي صنعتگر و دانشجويان بهره بسياري برد. اين زيردريايي با ظرفيت2 نفر براي انهدام و شناسايي منطقه هاي عملياتي طرح ريزي شد و در رود كارون آزمايش شد اما با شهادت دكتر چمران اين طرح دچار ركود شد و با اين كه مهندس مهدي چمران برادر دكتر سال ها بعد روي نمونه پيشرفته زير دريايي با ارتش جمهوري اسلامي ايران و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح همكاري هايي داشتند ولي به صورت جدي حمايت نشدند.
    طراحي نظم در قلب جنگ / مروري بر فعاليت هاي ستاد جنگ هاي نامنظم از منظر محمد نخستين همرزم شهيد چمران
    


 روزنامه ايران، شماره 5498 به تاريخ 8/8/92، صفحه 12 (پايداري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 455 بار
    آثار ديگري از "فاطمه كشاورزي"

  سلام بر آينده
فاطمه كشاورزي، ايران 1/11/93
مشاهده متن    
  به ياد شهداي دانش آموز / شناسنامه هاي سرخ
فاطمه كشاورزي، ايران 10/8/93
مشاهده متن    
  دوئل سينمايي
فاطمه كشاورزي، ايران 13/6/93
مشاهده متن    
  غنيمت اشك
فاطمه كشاورزي، ايران 25/2/93
مشاهده متن    
  حيرت عقل وجرات عشق / روايت اين روزهاي ما و سيد مرتضي آويني
فاطمه كشاورزي، ايران 21/1/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي سازه و ساخت
متن مطالب شماره 18، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است