|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: مذاكرات سخت اما اميدبخش
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 2 (رويداد) > متن
 
      


مذاكرات سخت اما اميدبخش
گزارش ايران از ديدارهاي فشرده و چندجانبه تهران و غرب در ژنو

نويسنده: مريم سالاري

حاشيه هاي روز سوم مذاکرات
    - در ساعات اوليه صبح ديروز، تغيير برنامه ديدارهاي وزراي خارجه ايران و گروه 1+5 از جمله نشست سه جانبه ظريف، کري و اشتون به شايعات رسانه اي مبني بر دور شدن طرفين از توافق دامن زد.
    - در بينابين مذاکرات فشرده هتل اينترکنتيننتال، ويليام هيگ به ميان خبرنگاران آمد و همه را به صبوري فراخواند و تاكيد کرد هنوز مسائل مهمي در مذاکرات بر سر مذاکرات هسته اي ايران، حل نشده باقي مانده است.
    - همزمان با برگزاري مذاکرات ديروز، لوران فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه هتل اينترکنتيننتال را براي ساعتي ترک کرد و با نارضايتي از توافق احتمالي بين ايران و گروه 1+5 خبر داد.
    - وزير خارجه سوئد در توئيتر خود نوشت: به نظر مي رسد دشوارترين بخش گفت وگوها در ژنو نه با هيات ايراني که در ميان خود کشورهاي غربي در جريان است. اين، خوب نيست.
    ايران و شش مقام ارشد گروه 1+5 ديروز در سومين روز مذاکرات هسته اي ژنو، بحث و رايزني هاي فشرده خود را درباره حساس ترين مرحله گفت وگوها از سرگرفتند. پس از حضور غيرقابل پيش بيني وزيران خارجه امريكا، فرانسه، انگليس و آلمان در روز دوم مذاکرات، وزراي خارجه چين و روسيه هم به بقيه اعضاي مذاکره كننده پيوستند تا حضور همزمان همه اعضاي گروه 1+5، امکان دستيابي به توافق نهايي با ايران را هموار تر سازد. ديروز ديپلمات هاي حاضر در ژنو به نقطه مهمي در گفت وگوها رسيدند که نمايندگان کشورمان آن را ايستگاه پاياني و البته حياتي در اين مرحله ناميدند. جايي که ايران، دستيابي به هرگونه توافق با گروه 1+5 را به بهره مندي اش از حق غني سازي و لغو برخي از تحريم ها پيوند زد. در ميان شش کشور مذاکره کننده، آلمان و انگليس موافقت و همراهي بيشتري با توافق هاي مورد بحث طرفين داشتند و به گفته منابع غربي، فرانسه از اعضاي ناراضي رويکرد حاکم بر گفت وگوها بود. وزراي خارجه ايران و امريكا هم در پايان ترافيک ديدارهاي دوجانبه، يک بار ديگر در حضور اشتون، نشست سه جانبه اي را برگزار کردند که به گفته صاحب نظران و منابع آگاه، اين نشست در جمع بندي و نهايي کردن توافق ها و مواضع کشورهاي مختلف در ژنو، تاثير بسزايي داشت.
    در همين حال ديروز هتل اينترکنتيننتال ژنو، محل استقرار محمدجواد ظريف و همتايانش شاهد رايزني هاي دوجانبه اي بود که به صورت فشرده ميان ايران و اعضاي گروه 1+5 برگزار شد. در حالي که قرار بود در ساعات اوليه ديروز نشست سه جانبه ظريف، اشتون و جان کري از سرگرفته شود، اين نشست به بعد از ورود مقامات ارشد روسيه و چين به ژنو موکول شد تا اين گردهمايي سه جانبه در پايان رايزني هاي دوجانبه کشورهاي حاضر در ژنو انجام شود.
    
    ديدارهاي فشرده ظريف با وزراي اروپايي
    بنابراين براساس برنامه تعيين شده، ظريف، ابتدا ديدار کوتاهي با لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه انجام داد و پس از آن در حضور کاترين اشتون با ويليام هيگ، وزير خارجه انگليس به گفت وگو نشست. بعد از اين ديدارها ايران و سه کشور اروپايي فرانسه، آلمان و انگليس به همراه رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا نشست چهارجانبه اي را برگزار کردند. عباس عراقچي، موضوع اين نشست چهارجانبه را رايزني هاي جدي درباره متن تفاهم نهايي عنوان کرد. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه هم که ديروز خود را به ژنو رساند ابتدا با ظريف ديدار کرد و پس از آن به بحث و گفت وگو با همتايان خود پرداخت. سرانجام پس از ديدارهاي مختلف ايران با اعضاي گروه 1+5، ظريف به اتفاق جان کري و کاترين اشتون به ارزيابي و بحث و بررسي مواضع خود و ديگر اعضاي حاضر در ژنو پرداختند. از مجموع موضعگيري هاي شش کشور 1+5 اين گونه بر آمد که انگليس به همراه آلمان تلاش بيشتري براي حفظ رويکرد مسالمت آميز مذاکرات داشته و در مقابل، برخي رسانه هاي غربي، فرانسه را از معدود اعضاي حاضر در نشست معرفي کردند که برخلاف فضاي مثبت مذاکرات حرکت مي کند. به گفته ديپلمات هاي غربي، مخالفت فرانسه با پيش نويس توافق شده بين ديگر طرف هاي مذاکره موجب شد تا روند مذاکرات ديروز بعدازظهر به کندي پيش رود. همزمان با گفت وگوهاي فشرده ديروز، مجيد تخت روانچي معاون وزير خارجه گفت که موضوع تحريم هاي نفتي و مالي نيز بايد در گام اول از توافق بين طرفين مورد توجه قرار گيرد. دسترسي ايران به حدود 50 ميليارد دلار از دارايي هاي خود در خارج از کشور، موضوعات مربوط به تحريم مواد پتروشيمي و فلزات گران بها ديگر مسائلي هستند که تاکنون مطرح شده است.
    به موازات خبررساني منابع آگاه کشورمان درخصوص فضاي حاکم بر مذاکرات، وزراي خارجه غربي هم با رفت و آمد در جمع نمايندگان رسانه ها، خبرنگاران را از آخرين تحولات مذاکرات با خبر مي کردند. در همين حال ويليام هيگ، در بينابين مذاکرات با بيان اينکه مسائل دشوار و مهمي براي رسيدن به نتيجه وجود دارد، گفت: هر چند کار زيادي روي اين مسائل انجام شده است اما قطعاً امکان اين وجود ندارد که بگوييم تا پايان اين دور از مذاکرات به نتيجه مي رسيم. اگر به نتيجه نرسيم بايد تلاش خود را براي هفته هاي آينده متمرکز کنيم. با توجه به پيشرفتي که در حال حاضر به دست آمده است، تمام تلاش خود را انجام مي دهيم که اين کار را پيش ببريم. هيگ با بيان اين که «مباحث درباره برخي مسائل راضي كننده بوده است» افزود: فضاي مذاکرات نسبت به مذاکرات قبل و فضاي چند ماه پيش كاملاً «متفاوت» است.
    
    نگاه ضدو نقيض رسانه هاي غربي
    رسانه هاي معتبر جهان هم ديروز اخبار توافق احتمالي ژنو را به شکل ويژه اي مخابره کردند. گاردين چاپ انگليس حضور جان کري، ويليام هيگ، لوران فابيوس و گيدو وستروله در ژنو را برجسته کرده و رسيدن به توافق را از هر زماني جدي تر عنوان کرد. اما رسانه هاي امريكايي جهت گيري هاي ضدو نقيضي را درخصوص مذاکرات ژنو در پيش گرفتند. تحليل گران رسانه هاي معتبر امريكا از جمله المانيتور، نيويورک تايمز و کريستين ساينس مانيتور در گپ و گفت با خبرنگار ايران با اميدواري از مذاکرات ژنو سخن مي گفتند.
    لارا روزن، تحليل گر المانيتور در اين خصوص گفت که اين بار اميدواريم امتيازات رد و بدل شده در سطحي برابر باشد تا گفت وگوها بار ديگر شکست نخورد زيرا زمان زيادي براي مذاکره باقي نمانده است. خبرنگار نيويورک تايمز البته حل موضوع هسته اي را اتفاق مهمي عنوان کرد که در صورتي که رنگ واقعيت به خود بگيرد مي تواند بر روابط مستقيم ايران و امريكا هم تاثيرگذار باشد. کارشناس کريستين ساينس مانيتور نيز حضور غيرمترقبه جان کري را مهمترين نشانه جدي بودن مذاکرات دانست و گفت اين اتفاق بزرگي است که بايد هر دو طرف از آن استفاده کنند. در مقابل اين اميدواري ها برخي ديگر از رسانه هاي غربي از جمله وال استريت ژورنال هم تلاش کردند وجود برخي مخالفت ها از جمله مواضع منفي رژيم اسرائيل را مانع جدي در پيشبرد روند مسالمت آميز مذاکرات عنوان کنند و به اين ترتيب مذاکرات ژنو را هم از همين حالاشکست خورده اعلام کنند. مبناي تحليل اين رسانه ها به نارضايتي تل آويو از رخدادهاي ژنو برمي گشت، جايي که نتانياهو هرگونه توافق را پيشاپيش برخلاف تعهدات امريكا به رژيم خود عنوان کرده بود.
    
    گام هاي مشترک ايران و گروه 1+5 ادامه دارد
    يک منبع حاضر در مذاکرات هسته اي پس از پايان نشست نخست سه جانبه ظريف، کري و اشتون به ايران گفت: نشست سه جانبه اول ميان ظريف، جان کري و کاترين اشتون يکي از سخت ترين دورهاي گفت وگو در جريان مذاکرات ژنو بود به اين دليل که هر دو طرف پس از تفاهم درباره مفاهيم و چارچوب مذاکرات به طور جدي وارد محتواي مذاکرات شدند. اين نشست سه جانبه، محل بحث درباره آخرين گام و البته سخت ترين مرحله مذاکرات بود و همين گفت وگوها را سخت کرد. از اين رو قضاوت ها و برداشت هاي رسانه اي بايد متناسب با روند حاکم بر مذاکرات باشد. ايران علي رغم اين موانع و سختي راه اميدوار به توافق است چرا که همان تفاهم درخصوص مفاهيم مشترک هم در چند دور مذاکره محدودي که انجام شده، خود حاکي از پيشرفت کلي در گفت وگوهاست و رسيدن طرفين به اختلافات سخت و مهم نبايد به اين معنا تلقي شود که کل مذاکرات را شکست خورده تلقي کنيم. در هر صورت حتي اگر توافقنامه اي هم حاصل نشود، ايران و گروه 1+5 مسيري را که آغاز کرده اند ادامه مي دهند و البته تلاش مي کنند پيشنهادات تازه اي را بر سر ميز مذاکره بگذارند. براي ايران خروجي و موضع گيري هاي طرف مقابل در پشت ميز مذاکره قابل اعتناست و نه لابي گري و هم فکري برخي از اعضا با متحدانشان.
    خبرنگار اعزامي ايران به ژنو مذاکرات سخت اما اميدبخش / گزارش ايران از ديدارهاي فشرده و چندجانبه تهران و غرب در ژنو
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 2 (رويداد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 118 بار
    آثار ديگري از "مريم سالاري"

  ايران؛ وسط معركه انتخابات امريكا
مريم سالاري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  فرصت نيويورك / دستاوردهاي روحاني از حضور در مجمع عمومي سازمان ملل چه بود؟
مريم سالاري*، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  ماجراي مذاكره محرمانه با امريكا / علي اكبر صالحي در گفت و گو با «ايران» روايت كرد
مريم سالاري، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كري، ظريف، صالحي و مونيز در موزه «لوس آلاموس»
مريم سالاري، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  اتحاد تحريمي ها!
مريم سالاري، ايران 25/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است