|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: توضيحات شريعتمداري درباره جزئيات گزارش 100 روزه دولت
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7108
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


توضيحات شريعتمداري درباره جزئيات گزارش 100 روزه دولت


نويسنده: فرزانه هنرمند

محمد شريعتمداري معاون اجرايي رئيس جمهور در جمع خصوصي خبرنگاران در ساختمان خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران حضور يافت و به برخي از سوالات پاسخ داد. سخنان شريعتمداري حاوي دو خبر بود اول آن كه ماهواره اي بزودي به نام «تدبير» به فضا پرتاب خواهد شد و دوم آن كه سفرهاي استاني رئيس جمهور در شكلي جديد از استان خراسان رضوي و از شهر مشهد آغاز خواهد شد. او همچنين درخصوص ارائه گزارش 100 روزه جزئياتي را مطرح كرد. شريعتمداري در مقابل سوالاتي مربوط به مذاكرات و نتايج آن پاسخي نداد و گفت: «با اين كه از برخي موارد آگاهم اما اجازه بدهيد متخصصين اين حوزه و مسئولين در اين حوزه سخن بگويند تا اين روش رويه اي باشد تا در مورد همه موارد، همه افراد سخن نگويند و كار به دست كارشناسان انجام شود.» يكي از مهمترين بخش هاي صحبت هاي شريعتمداري متوجه رابطه دولت و مجلس بود. او تاكيد كرد رابطه دولت با مجلس صرفاً مبتني بر روش تعامل خواهد بود.
    
    جزئيات چگونگي ارائه گزارش 100 روزه
    پيش از اين دولت و رئيس جمهور از گزارش 100 روزه اي صحبت كرده بودند كه با نزديك شدن به اين مهلت اعلام شده، شريعتمداري توضيحاتي را ارائه داد. او بيان كرد: «رئيس جمهور در دوران انتخابات به برخي از نواقص و ضعف ها در كشور اشاره كرده بود اما به علت در دست نداشتن آمار دقيق تصوير روشني را نمي توانست ارائه دهد. اكنون با دردست داشتن اين آمار او مي تواند تصوير صحيحي از آنچه قوه مجريه در مردادماه به دولت يازدهم تحويل داده است، به نمايش بگذارد.»به گفته شريعتمداري، سعي دولت در اين است كه اين آمار با شاخص هاي قابل اندازه گيري ارائه شود از اين رو همه دستگاه ها موظف به ارائه آمار خود به معاونت برنامه ريزي و راهبردي رئيس جمهور هستند تا اين اعداد را جمع آوري كرده و گزارشي تهيه كنند. شريعتمداري در همين خصوص مي گويد: «جمعبندي گزارشات مربوط به گزارش 100 روزه را از زبان سخنگوي دولت خواهيم شنيد و شخص رئيس جمهور نيز آن را براي مردم توضيح خواهد داد. در عين حال هر كدام از وزرا براي ارائه گزارش دستگاه هاي خود در محضر مردم شريف ايران حاضر مي شوند. ما سعي داريم تا دركنار اين گزارش از خدماتي كه دولت در اين مدت كوتاه ارائه داده است نيز گزارشي تهيه كرده و ارائه دهيم.»
    
    آغاز سفر از مشهد الرضا
    شريعتمداري طي روزهاي گذشته درباره سفرهاي استاني كلياتي را مطرح كرده بود اما در تازه ترين اطلاعات او به طور رسمي اعلام مي كند كه به علت علاقه و خواست رئيس جمهور به آغاز سفرهايش از مشهد الرضا، سفرهاي استاني از خراسان رضوي آغاز خواهد شد.
    نكته قابل تامل در گفته هاي شريعتمداري در اين خصوص آن است كه مي گويد: «مهمترين شاخص اين سفرها اين است كه ما به هيچ وجه نمي خواهيم به جاي مقامات منطقه بنشينيم و اقتدار مقامات محلي را تحت الشعاع حضور دولت قرار دهيم. اختيارات آن ها را نمي خواهيم محدود كنيم. تلاش داريم آن ها در سفرهاي استاني با پايش برنامه هاي مصوب از سوي مقامات ملي روبه رو شوند.» او تاكيد مي كند دولت با انبوهي از مصوبات استاني روبه رو است كه برخي از آن ها قابليت اجرايي شدن را ندارند. شريعتمداري مي افزايد: «تلاش داريم پالايشي در عرصه مصوبات استاني به وجود آوريم. آن هايي را كه قابليت اجرا دارند را در يك زمانبندي قرار داده و پيگير به سرانجام رسيدنش باشيم و آن هايي كه قابليت اجرا ندارد را در جلسات كارشناسي منتقل كنيم.»
    
    معاونت اجرايي و وظايف اش
    در دولت يازدهم بعد از يك مدت كه براي تشكيل معاونت اجرايي تشكيك هايي وجود داشت نهايتاً تصميم به احياي آن گرفته شد. در دولت يازدهم، پذيرفتن مسئوليت همه سازمان هاي وابسته به نهاد رياست جمهوري در دايره وظايف معاونت اجرايي قرار گرفت. سازمان هايي كه به نوعي خارج از اين نهاد كار مي كنند مثلاً يكي از آن ها سازمان فضايي كشور است.
    شريعتمداري توضيح مي دهد: «جنس فعاليت هاي اين گونه سازمان ها به نوعي فرابخشي است و در ارتباط با دستگاه هاي اجرايي گوناگون فعاليت هاي خود را اجرايي مي كنند. مثلاً همين سازمان فضايي در حوزه تحقيقاتي به وزارت ارتباطات و شركت مخابرات مربوط مي شود. در حوزه پرتاب ماهواره، بخش دفاعي تجربه آن را داشته است. در ارسال ماهواره هاي تلويزيوني صداوسيما تحقيقاتي انجام داده است. مي بينيم در چنين سازمان هايي بخش هاي مختلف درگير موضوع هستند. براي همين ويژگي فرابخشي بودن، اين سازمان ها متصل به نهاد رياست جمهوري هستند.» سازمان فضايي، ستاد بهينه سازي سوخت، شورايعالي ايرانيان خارج از كشور از سازمان هاي مربوط به معاونت اجرايي رئيس جمهور است. در ادامه شريعتمداري مژده پرتاب ماهواره جديدي به فضا را مي دهد كه احتمالاً «تدبير» نام خواهد گرفت.
    
    دولت به مردم مشكلي را تحميل نمي كند
    لايحه اصلاحيه بودجه سال 92 به مجلس رفت اما با چالش هايي مواجه شد و نهايتاً با تغييراتي به تصويب رسيد. شريعتمداري در اين باره با بيان اين كه پيشنهاد دولت تمام و كمال راي نياورد، گفت: «يعني ما نتوانستيم از صندوق توسعه ملي با تصويب مجلس چيزي در اختيار داشته باشيم. تا بتوانيم براي منابع مورد نياز كه كسري بودجه محسوب مي شد و امكان تامين از منابعي كه پيش بيني شده هم وجود نداشت، هزينه كنيم. اين امكان از طريق بانك ها به دولت داده شد كه قطعاً محدوديت هايي را در سر راه دولت قرار مي دهد. البته دولت از همين طريق كار را دنبال خواهد كرد.» يكي از مهمترين بحث هاي اين روزها يعني حذف دهك هايي از يارانه از سوي شريعتمداري اين گونه پاسخ داده شد: «در مورد يارانه ها هم بايد مردم بدانند كه دولت روشي را كه در آن وجود خطاهايي پيش بيني نشده است انتخاب نمي كند و در اين وضعيت تورمي به دنبال تحميل كردن مشكلات جديد به مردم نيست و الزاماً نمي خواهد به هر قيمتي برخي از دهك هاي يارانه ها را حذف كند.»
    
    راه تعاملي دولت با مجلس
    كش و قوس هاي مجلس شوراي اسلامي با دولت بر سر تعيين وزرا و انتصابات وزرا، اين سوال را روبه روي معاون رئيس جمهور قرار داد كه در صورت سنگ اندازي مجلس بر سر راه دولت، ما با چه واكنشي از سوي دولت روبه رو خواهيم بود؟ كه شريعتمداري پاسخ داد: «دولت اساس اش ايجاد هماهنگي بين قوا است و در جهت اين موضوع حركت خواهد كرد. فكر نمي كنم، در كل مجلس يك اكثريتي در يك شرايط تقابلي وجود داشته باشند. اكثريت مجلس همراه هستند. يادمان باشد در دولت همراه كه يك مجلس همراه را با خود داشت، 4 وزير راي نياورد. نبايد سختگيري كرد وبه هرحال دولت يازدهم با روش تعاملي پيش مي رود. نمايندگان مجلس پيام واضح مردم در 24خرداد را شنيده اند. عده اي هم هستند كه تلاش ها و حركت هاي سياسي خود را انجام مي دهند كه آن ها هم حق دارند اعتقاد خود را داشته باشند.»
    
    توضيحات شريعتمداري درباره جزئيات گزارش 100 روزه دولت
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 185 بار
    آثار ديگري از "فرزانه هنرمند"

  سخنگوي دولت تشريح كرد: جزئيات پرداخت عيدي كاركنان دولت
فرزانه هنرمند، ايران 24/11/92
مشاهده متن    
  در گفت وگو با چهره هاي سياسي بررسي شد: آيا فرهنگ عذرخواهي در بين مسئولين نهادينه مي شود
فرزانه هنرمند، ايران 19/11/92
مشاهده متن    
  محمد باقر نوبخت در نشست خبري با خبرنگاران تشريح كرد: از جزئيات هدفمندي يارانه ها تا پاسخ به انتقادات از دولت
فرزانه هنرمند، ايران 3/11/92
مشاهده متن    
  اقوام را در مسئوليت هاي اجرايي سهيم مي كنيم / روايت شريعتمداري از نتايج سفر دولت به خوزستان
فرزانه هنرمند، ايران 30/10/92
مشاهده متن    
  در گفت و گوي ايران با محمد شريعتمداري مطرح شد: منشور و مقصد بعدي سفرهاي استاني رئيس جمهوري
فرزانه هنرمند، ايران 28/10/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله انرژي و محيط زيست
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است