|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: هواي تازه دانشگاه ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7113
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


هواي تازه دانشگاه ها
كارشناسان در گفت و گو با ايران سياست هاي دولت در دانشگاه ها را بررسي كردند


انتخابات نزديك نيست. دولت يازدهم نزديك سه ماه است كه مستقر شده است. با اين حال مناظره هاي دانشگاهي ميان دانشجويان، استادان و كارشناسان دعوت شده با همان قوت و تعددي برگزار مي شوند كه از دانشگاه در هواي يك انتخابات توقع مي رفت. اين بخشي از روندي است كه برخي آن را به مثابه علامت پويا شدن دانشگاه و تحرك دوباره جريانات دانشجويي تعبير مي كنند.
    اتفاقي كه مي تواند ناشي از تغيير كلي فضاي سياسي كشور باشد يا متاثر از سياست هايي كه وزارت علوم دولت روحاني برگزيد و به نظر مي رسد سياست هاي پيش گرفته شده ادامه پيدا كند و تغييرات فضاي دانشگاهي كشور امتداد يابد. تغيير برخي روساي دانشگاه كه اتفاقاً با استقبال چشمگير دانشجويان شان مواجه شد، موضعگيري در قبال برخي سياست هاي مورد انتقاد پيشين، حل مشكل دانشجويان ستاره دار و بازنشستگي اجباري استادان از جمله سياست هايي بود كه در اين مدت مد نظر قرار داده شد. با اين حال قضاوت درباره عملكرد دولت در حوزه وزارت علوم قضاوت ساده اي نيست.
    
    زيبا كلام: تغييرات دانشگاه در دولت يازدهم مثبت است
    تشكل هاي دانشجويي اين روزها راحت تر از گذشته براي برگزاري مناظره هاي سياسي مجوز مي گيرند و دانشجويان آزادانه تر پرسش ها و انتقادات خود را مطرح مي كنند. اين نظر دكتر صادق زيباكلام از استادان علوم سياسي دانشگاه است كه خود يكي از طرف هاي مناظره دانشگاهي است.
    او با يادآوري روزهايي كه يك برنامه دانشگاهي تنها به دليل حضور نيافتن طرف اصولگرا لغو مي شد از نشاط اين روزهاي دانشگاه مي گويد و اميدوار است وزارت علوم دولت يازدهم با وزارت رضا فرجي دانا استقلال را به دانشگاه ها بازگرداند. زيبا كلام با بيان اين كه هر قدر هم با احتياط و محافظه كاري به وضعيت دانشگاه ها در دولت آقاي روحاني نگاه كنيم، نمي توانيم تغييري را كه به وجود آمده است ناديده بگيريم، گفت: «البته من نمي خواهم بگويم كه در دولت آقاي روحاني جمعي براي تحولات دانشگاه برنامه ريزي كرده اند. بلكه مقدار زيادي از اين اتفاق كاملاً برنامه ريزي نشده و خودانگيخته بوده است. زيرا بسياري از دانشجويان و استادان به خاطر نفس انتخابات يازدهم و پيروزي آقاي روحاني بدون آن كه منتظر صدور بخشنامه يا دستورالعملي باشند، احساس كردند كه فضا باز شده است. اين منحصر به دانشگاه نيست. چنانكه در مطبوعات و روزنامه ها هم اين اتفاق افتاده است.»
    وي در ادامه تاكيد كرد: «سختگيري هايي كه درشوراهاي فرهنگي به عنوان مراجع صادر كننده مجوز براي برگزاري مناظره ها و سخنراني ها وجود داشت، كاهش پيدا كرده است. خود من ظرف يكي دو ماه اخير دست كم در دو دانشگاه تنها سخنران بودم. يعني از سوي اصولگرايان كسي در آن جلسه حضور نداشت. در حالي كه قبلاً چنين امكاني وجود نداشت و مثلاً اگر تشكلي با مشكلات بسيار مجوز يك برنامه را مي گرفت محال ممكن بود كه من بتوانم تنها سخنران آن باشم و اگر اصولگرايي براي حضور در برنامه حاضر نمي شد قطعاً مجوز برنامه لغو مي شد.» زيبا كلام در پاسخ به منتقدان وزارت علوم و كساني كه معتقدند تغييرات انجام شده در دانشگاه ها تنش زا است و از وزير علوم توقع دارند در تصميمات اتخاذ شده تجديد نظر كند، اظهار داشت: اين خواست مثل اين است كه بگوييم چون پس از انقلاب جامعه دچار مقداري ناهنجاري و بي ثباتي شد بايد از شاه مي خواستيم دوباره برگردد. حال آن كه اصولاً اگر سياست هاي پيشين مطلوب بود و مردم هم رضايت داشتند، مردم به كسي راي مي دادند كه همان سياست ها را دنبال كند.» او در اين باره افزود: «من در دوره آقاي احمدي نژاد هم در مناظره ها شركت مي كردم. آن زمان فضاي مناظره ها كمي سنگين بود. دانشجو ها در بيان نظرشان خيلي احتياط مي كردند. اما الان به نظر مي رسد دانشجويان براي ابراز نظر احساس آزادي بيشتري مي كنند. مناظره هاي اخير به نظرم از سنگيني تصنعي پيشين بيرون آمده است.»
    
    اعلمي: هراس ها كم و رضايتمندي افزايش يافته
    اكبر اعلمي از چهره هاي سياسي كه اين روزها در فهرست مدعوين مناظره هاي دانشگاهي قرار دارد با تاكيد بر اين كه سه ماه زمان مناسبي براي تحليل و ارزيابي عملكرد يك دولت در حوزه هاي مختلف از جمله حوزه دانشگاه و موسسات آموزش عالي نيست، به ايران گفت: «اين ارزيابي از اين جهت كه وزارت علوم و فناوري برخلاف ساير وزارتخانه ها با انتصاب سرپرست اداره شده است مشكل تر هم مي شود. با اين حال، در مقايسه با سال هاي اخير به نظر مي رسد رضايتمندي دانشگاهيان افزايش يافته و ضمن كاهش برخي هراس ها، شور و نشاط و اميد به آينده در فضاي دانشگاه در حال شكوفا شدن است.» نماينده سابق مجلس در ادامه با مثبت ارزيابي كردن امكان حضور جريان هاي مختلف سياسي در مناظره هاي دانشگاهي گفت: «فضا براي فعاليت تشكل هاي مختلف و منتقدان بازتر شده است. اما هنوز تشكل هاي دانشجويي در برخي دانشگاه ها كه شيوه مديريت شان تغيير نيافته، ناچار ند محتاطانه عمل كنند. هر چند در كل، برگزاري سخنراني ها و مناظره هاي چالشي بين افراد وابسته به گروه هاي مختلف رونق بيشتري پيدا كرده است و بهبود شرايط ميان دانشگاهيان را اميد مي دهد.»
    اعلمي در ادامه بركناري برخي روساي دانشگاه ها را اسباب كم رنگ شدن حالت امنيتي دانشگاه ها دانست و افزود: «با اين حال اقدامات اشاره شده كافي نيست. بلكه تعديل فضاي سياسي دانشگاه ها، بركناري برخي روسا و مديران تندرو و جايگزين شدن مديران لايق و مورد تاييد استادان، صدور مجوز براي فعاليت مجدد تشكل هاي دانشجويي تعطيل شده و برگزاري مراسم سخنراني و مناظره با حضور افراد وابسته به جريانات سياسي مختلف جزو مطالبات دانشگاهيان است.»
    
    سليمي نمين: دولت از آزادي هاي مشروع در دانشگاه حمايت كند
    عباس سليمي نمين از استادان دانشگاه نيز كه در مناظره هاي سياسي دانشگاه ها نماينده جريان سياسي اصولگراي كشور به شمار مي آيد در گفت وگو با ايران با اشاره به اين كه دولت يازدهم درباره رشد سياسي دانشگاه ها و گسترش فضاي آزاد انديشي در آن ها وعده هايي داده است، گفت: «گسترش فعاليت هاي دانشجويي منوط به آن است كه تمام عوامل تاثير گذار خود را به اصولي مقيد كنند.» وي تقيد نمايندگان جريان هاي سياسي به اصول منطقي بحث و مناظره، دوري جستن جريان هاي دانشجويي از احساسي كردن فضا و دامن زدن به دشمني هاي كاذب را از جمله اين اصول دانست و از مطبوعات و رسانه ها خواست در بازتاب مناظره هاي دانشگاهي به مباحث انديشه اي بپردازند و به دنبال بزرگنمايي اتفاقات و ملتهب نشان دادن فضاي دانشگاه ها نباشند. سليمي نمين در ارزيابي خود از عملكرد وزارت علوم دولت يازدهم به كاهش تنگ نظري ها و اعمال محدوديت ها اشاره كرد و گفت: «البته اين فضا آفاتي هم دارد. زيرا حالاكه در دانشگاه جلسات بيشتري برگزار مي شود، برخي مي خواهند عامدانه آن را به سمت التهاب ببرند.» وي افزود: «دانشگاه در مقاطع مختلف ظرفيت خوبي از خود نشان داده است. اگر مسئولان دانشگاه و وزارت علوم نيز در اين وادي دقت كنند، قطعاً دولت يازدهم مي تواند منشا خدمت براي دانشگاه باشد.»
    سليمي نمين همچنين اظهار داشت: «جو دانشگاه ها پس از تغيير دولت تغيير كرده است. البته به نظر مي رسد اين تغيير بيش از آن كه متاثر از برنامه ريزي دولت باشد تحت تاثير احساسي است كه دانشجويان و دانشگاهيان از دولت دريافت مي كنند.» وي در پايان گفت: «اميدواريم دولت بتواند هم از آزادي هاي مشروع در دانشگاه حمايت كند و هم نگذارد نيروهاي تندرو، چه تندرو هاي اصلاح طلب و چه تندرو هاي اصولگرا فضا را به التهاب بكشانند. اگر دولت در اين زمينه مديريت خوبي انجام دهد طبيعتاً عملكرد آن در آينده مي تواند مثبت ارزيابي شود.»
    
    هروي: دانشگاه به دور از جناح گرايي باشد
    جواد هروي از نمايندگان اصولگراي عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيز در ارزيابي خود از عملكرد وزارت علوم دولت يازدهم بر اهميت اين وزارتخانه در تحقق شعار توسعه و پيشرفت در دهه آينده تاكيد كرد و با ابراز اميدواري از اين كه وزارت علوم تحت رياست فرجي دانا به سمت تثبيت امور و فضاي دانشگاه به سمت توسعه و موازنه علوم و غلبه نگاه پ‍ژوهش محور حركت كند، افزود: «بستر دانشگاه هاي ما در مجموع چه از جهت رشد علمي و چه از جهت رشد بينش سياسي با نگاه آرماني نظام ما فاصله زيادي دارد. بنابر اين ايجاد شرايط جديد به دور از نگاه حاشيه اي بايد به سمت بسترسازي براي فضاي باز حركت كند.» هروي با تاكيد بر اين كه اين فضاي باز بايد به جاي توسعه سياسي، توسعه علمي را مد نظر قرار دهد، گفت: «دانشجو بايد نگاه سياسي داشته باشد. اما نگاه سياسي مديران و مسئولان دانشگاه بايد خنثي و از حيطه عملكردشان خارج شود.» وي در ارزيابي خود رفع مشكل دانشجويان ستاره دار را مثبت تلقي و تاكيد كرد: «بايد ديدگاه هاي سياسي مختلف در دانشگاه وجود داشته باشد اما از غرض ورزي هاي سياسي و سياست بازي دوري شود.»
    هواي تازه دانشگاه ها / کارشناسان در گفت و گو با ايران سياست هاي دولت در دانشگاه ها را بررسي کردند
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 72 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 2 (پياپي 70)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است