|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در گفت و گو با ايران خبر داد: رقابت اروپايي ها و آسيايي ها براي سرمايه گذاري در ايران
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در گفت و گو با ايران خبر داد: رقابت اروپايي ها و آسيايي ها براي سرمايه گذاري در ايران
مجوز سرمايه گذاري 10 روزه صادر مي شود

نويسنده: سياوش رضايي

اعتماد و اميد به آينده اي كه با روي كار آمدن دولت يازدهم ايجاد شده تمام بخش هاي اقتصادي را يكي پس از ديگري تحت تاثير خود قرار مي دهد. يكي از اين بخش ها كه با تغيير محسوسي رو به بهبود گذاشته جذب سرمايه گذاري خارجي است كه از ابتداي دولت جديد سرمايه گذاران بسياري را براي ورود به ايران ترغيب كرده است. به طوري كه رئيس سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران از افزايش چشمگير تمايل سرمايه گذاران اروپا و آسيا براي حضور در ايران پس از دولت يازدهم خبر مي دهد.
    بهروز عليشيري در گفت و گو با خبرنگار ايران مي گويد بر اساس جزئيات آمار سرمايه گذاري ورودي، سرمايه گذاران اروپايي و آسيايي شانه به شانه هم رقابت مي كنند و به نسبت 50-50 در اين بخش حضور دارند. البته علاوه بر اروپا و آسيا درخواست هايي نيز از سوي سرمايه گذاران امريكايي دريافت شده است.
    يكي از عوامل موثر در بهبود فضاي كسب و كار تسهيل در صدور مجوز سرمايه گذاري است كه طي سال هاي اخير جايگاه ايران در اين شاخص چندان مطلوب نبوده است. ولي معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در اين باره از تسهيل صدور مجوز به سرمايه گذاران خبر مي دهد. براساس ماده 7 سياست هاي اصل 44 قانون اساسي دستگاه هاي اجرايي بايد ظرف 10 روز به درخواست سرمايه گذاران پاسخ دهند و در صورتي كه اين زمان كافي نباشد تقاضاي فرصت 30 روزه كنند.
    اما به گفته عليشيري هر چند برخي از دستگاه ها خود را با اين قانون تطبيق داده اند، اما همچنان برخي از دستگاه ها در اين زمينه تاخير دارند كه بايد بزودي اين مشكل برطرف شود تا در كوتاه ترين زمان ممكن نتيجه درخواست سرمايه گذاران اعلام شود. بر همين اساس در ماده 62 قانون برنامه پنجم توسعه نيز بار ديگر بر اجرايي شدن اين تكليف قانوني تاكيد و اعلام شده است كه بايستي پنجره واحد سرمايه گذاري كشور راه اندازي شود.با راه اندازي اين پنجره تمام بخش ها نظير صنعت، معدن گردشگري و غيره روش يكساني در مواجهه با سرمايه گذاران اعمال خواهند كرد.
    وي همچنين درباره اين كه در جذب سرمايه گذاري خارجي چه بخش هايي پيشتاز هستند نفت و گاز و پتروشيمي را در رتبه اول و پس از آن مسكن و صنعت را در رتبه هاي بعدي قرار داد. وي در مورد جديد ترين آمار جذب سرمايه گذاري خارجي نيز اعلام كرد هرچند اين آمار ها در پايان سال اعلام مي شود، اما سرمايه گذاري مصوب هم اكنون به 5/1 ميليارد دلار رسيده كه اين رقم تا پايان سال به دو ميليارد دلار مي رسد.50 تا 60 درصد از اين رقم معادل 600 تا 800 ميليارد دلار محقق شده است.
    معاون وزيراقتصاد چشم انداز جذب سرمايه گذاري خارجي براي سال 93 به بعد را مناسب ارزيابي و اعلام كرد رويكرد سازنده دولت يازدهم در فضاي بين المللي تاثير بسياري در روي آوري سرمايه گذاران خارجي براي ورود به بازار ايران داشته است.
    رئيس سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي فني واقتصادي ايران در ادامه از راه اندازي مجدد صندوق ويژه ارزي ايرانيان خارج از كشور خبرداد كه به منظورهموار كردن مسير ورود سرمايه هاي ايرانيان خارج از كشور مطرح شده است.
    
    نياز به جذب 1000 ميليارد دلار سرمايه گذاري
    به گفته معاون وزير امور اقتصادي و دارايي براي تحقق رشد اقتصادي 8 درصدي كه در برنامه پنجم توسعه هدف گذاري شده است، به 1000ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز داريم كه از اين ميزان، بايد ۲۰۰ تا ۲۵۰ ميليارد دلار از بازارهاي بين المللي جذب شود. از ميان روش هاي مختلف تامين منابع مالي خارجي شامل انواع فاينانس ها، يوزانس، اوراق مشاركت ارزي دولتي و نظاير آن، بهترين و سخت ترين نوع روش تامين مالي، روش سرمايه گذاري مستقيم خارجي است.
    وي تصريح كرد: براي تحقق جذب سرمايه گذاري هاي خارجي، لازم است تمامي عوامل و متغيرهاي تاثيرگذار براي فعاليت بخش خصوصي در كشور، مساعد و محيط رقابتي مطلوبي ايجاد شود تا سرمايه گذاران بخش خصوصي خارجي نيز آماده ورود به فضاي اقتصاد ملي و ائتلاف سرمايه هاي داخلي و خارجي شوند.
    
    گزارش آنكتاد از روند سرمايه گذاري خارجي در جهان
    در همين حال، كنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل (آنكتاد) پيش بيني كرده جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي در سطح جهاني طي سال 2014 افزايش خواهد يافت. اين در حالي است كه علي رغم بهبود شرايط اقتصاد كلان در اقتصادهاي توسعه يافته، ميزان سرمايه گذاري مستقيم خارجي در سال 2013 در سطح 2012 باقي خواهد ماند و بهبود چشمگيري در اين زمينه ايجاد نخواهدشد.
    به گزارش روابط عمومي سازمان سرمايه گذاري و كمك هاي اقتصادي و فني ايران، بر اساس گزارش آنكتاد، ميزان جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي (FDI) در نيمه نخست سال 2013 در اقتصادهاي در حال گذار و در حال توسعه حدود 745 ميليارد دلار برآورد شده است كه اين ميزان نسبت به دوره مشابه در سال 2012 رشد 4 درصدي را دارا بوده كه بيانگر ايجاد فاصله و پيشي گرفتن اين كشورها از كشورهاي توسعه يافته است.
    بر اساس اين گزارش، در نيمه اول سال 2013 كشورهاي در حال گذار و در حال توسعه بيش از 60 درصد ورودي هاي سرمايه گذاري مستقيم خارجي جهان را جذب كرده اند كه كشورهاي در حال توسعه آسيايي يك چهارم ورودي سرمايه گذاري در جهان را در اين دوره به خود اختصاص داده اند.
    
    پيش بيني رشد سرمايه گذاري مستقيم خارجي در سال 2014
    بر اساس گزارش آنكتاد، علي رغم بهبود در شرايط اقتصاد كلان در اقتصادهاي توسعه يافته، ورودي سرمايه گذاري مستقيم خارجي در سال 2013 نزديك به سطح 2012 باقي خواهد ماند.اين گزارش در عين حال خاطرنشان مي كند: علاوه بر ريسك هاي مرتبط با منطقه يورو و برخي نقاط امريكا، انتقال به يك الگوي رشد كندتر در تعدادي از بازارهاي نوظهور با تقاضاي مشتري كمتر در كشورهاي توسعه يافته، ممكن است تاثير منفي روي ورودي سرمايه گذاري مستقيم خارجي در اين سال داشته باشد بر اين اساس، آنكتاد پيش بيني مي كند در سال 2014 ميزان سرمايه گذاري مستقيم خارجي جهان افزايش يابد.
    به گزارش آنكتاد، با عنايت به اين كه كشورهاي در حال توسعه آسيايي به عنوان يك گروه در ميان ساير كشورهاي دنيا، بيشترين سهم سرمايه گذاري خارجي جهاني را به خود اختصاص داده و با توجه به پيش بيني هاي موجود در خصوص رشد روزافزون سرمايه گذاري خارجي در سال 2014، رقابت بين كشورهاي در حال توسعه آسيايي براي جذب بيشترين سهم از جريان سرمايه گذاري مستقيم خارجي سال آتي از هم اكنون شدت يافته و اين كشورها اقدامات گسترده اي را در راستاي آماده سازي فضاي اقتصادي و كسب و كار عمومي و خصوصي براي جذب سرمايه گذاران جديد به انجام مي رسانند.
    اين گزارش در ادامه تصريح مي كند: بهبود شاخص هاي فضاي كسب و كار، رفع موانع توليد و سرمايه گذاري، بستر سازي و تصويب قوانين و مقررات حمايتي و تشويق كننده سرمايه گذاري خارجي از محورهاي اصلي اقدامات اين كشورها براي تصاحب بيشترين سهم از جريان هاي ورودي سرمايه گذاري خارجي در سطح جهان خواهد بود.
    گفتني است بر اين اساس جمهوري اسلامي ايران به دليل داشتن ظرفيت هاي بسيار فراتر از ساير كشورهاي در حال توسعه آسيايي جهت جذب سرمايه گذاري خارجي، مي تواند سهم عمده اي را از اين جريان ورودي سرمايه گذاري خارجي در سال آتي به خود اختصاص دهد كه آن نيز مستلزم عزم ملي و تلاش تمامي اركان تصميم گيري و اجرايي كشور است.
    معاون وزير امور اقتصادي و دارايي در گفت و گو با ايران خبر داد: رقابت اروپايي ها و آسيايي ها براي سرمايه گذاري در ايران / مجوز سرمايه گذاري 10 روزه صادر مي شود
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 93 بار
    آثار ديگري از "سياوش رضايي"

  بار تورم بر دوش طبقه متوسط / نرخ تورم براي اقشار مختلف مردم دماي متفاوتي دارد
سياوش رضايي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مغناطيس تالار شيشه اي براي جذب نقدينگي / بورس تهران بلندترين گام تاريخي خود را برداشت
سياوش رضايي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  هر 100 روز يك بسته ارزي خرج شد / بررسي سياست هاي ارزي دولت از آذر 96 تا شهريور 97
سياوش رضايي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پول هاي سرگردان دوباره در بازار ارز / «ايران» از دلايل رشد دوباره قيمت دلار و سكه گزارش مي دهد
سياوش رضايي *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  بازدهي 5 بازار در 5 ماه / «ايران» از سوددهي بازار طلا، ارز، سهام، مسكن و پول گزارش مي دهد
سياوش رضايي، ايران 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه پزشكي
متن مطالب شماره 34-35، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است