|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: شاخص سبز شد، دلار سقوط كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 22 (اقتصادي) > متن
 
      


شاخص سبز شد، دلار سقوط كرد
واكنش بازار به احتمال توافق تاريخي در ژنو

نويسنده: الهام علاقه بندان

«بازار طلاو ارز قرمز شد» گويي قرمزي مانتوي اشتون در مذاكراتي كه خبرهاي خوش از پشت درهايش به بيرون درز كرد به بازارهاي ايران هم سرايت كرده است و قيمت هايي كه براي روند نزولي چندي اين پا و آن پا مي كردند دليل قانع كننده اي براي كاهش يافتند و در اولين ساعات بازگشايي بازار طلاو ارز شاهد افت قيمت دلار به زير سه هزار تومان و كاهش حدود 25 هزار توماني قيمت سكه بوديم.
     اين طور كه به نظر مي رسد روي خوش غربي ها به پيشنهادات ايران و اولين توافق ايران با سران قدرت هاي جهاني بازار سرمايه را هم بي نصيب نكرد و بورس تهران كه از چندي پيش به پيشواز اين اتفاقات مثبت رفته بود دوباره بال درآورد و با رشد بيش از هزار واحدي علاوه بر اين كه ركورد جديد 76 هزار واحدي را شكست به آستانه 77 هزار واحد هم نزديك شد.
     با اين اتفاق سوغات مذاكرات شيريني كه رفقاي فيس بوكي ظريف از يك سو و مردم از سوي ديگر انتظارش را داشتند با ركوردزني بورس تهران و شكستن دوباره طلسم دلار 3 هزار توماني به ايران رسيد؛ سوغاتي كه صاحبانش طرفداران فضاي باز اقتصادي به دور از ركود تورمي هستند.
     شيريني خبرهاي مثبت مذاكرات هسته اي كه با سفر بدون برنامه جان كري به ژنو رنگ ديگري به خود گرفت در شرايطي به بازار طلا، ارز و سرمايه رسيد كه هنوز نمايندگان رسانه ها پشت درهاي بسته انتظار مي كشند.
     نگاهي به روند بازارهاي سه بازار سرمايه، طلاو ارز در روزي كه اولين نشانه هاي توافق بزرگ و تاريخي بين ايران و 6 قدرت برتر اعلام شد، نشان از اين دارد كه در اولين دقايق شروع معاملات در بازار سرمايه شاخص بورس رشد شتاباني را در پيش گرفت و علاوه بر تثبيت ركوردهاي قبلي از ركورد جديد 76 هزار واحد هم عبور كرد.
    با رشد يك هزار و 90 واحدي نماگر بورس تهران در اين روز شاخص به 76 هزار و 959 واحد رسيد و در 41 قدمي 77 هزار واحد كه سي و نهمين ركورد امسال بورس محسوب مي شود قرار گرفت.
     شاخص بورس در شرايطي قله 76 هزار واحد كه سي و ششمين ركورد امسال بورس است را فتح كرد كه بازدهي كلي بازار سرمايه هم از ابتداي سال با رشد 44/1 درصدي شاخص در اين روز به 102 درصد رسيد.
     رشد حدود 39 هزار واحدي شاخص بر اين اساس نماگر بورس تهران كه از 38 هزار واحد حركت خود را در سال جاري شروع كرده بود با رشد 38 هزار و 919 واحدي طي 5/7 ماه سال 92 به 76 هزار و 959 واحد رسيد و سال تاريخي و تكرار نشدني را براي سهامداران بورس به همراه آورد. در كنار رشد شاخص بورس ارزش بازار سرمايه با رشد 5 هزار ميليارد توماني از 371 هزار ميليارد تومان به 376 هزار ميليارد تومان رسيد و ركورد ديگري در اين روز تاريخي به ثبت رساند.
     در اين روز تاريخي بورس تهران، نمادهاي سرشناسي چون هلدينگ پتروشيمي خليج فارس، تاپيكو و مخابرات بيشترين تاثير مثبت را بر رشد نماگر بورس بر جاي گذاشتند و در ميان اين نمادها، فارس شاخص را 308 واحد بالابرد و بيشترين نقش را در اين ميان بر جاي گذاشت.
     از ديگر نمادهاي شاخص ساز بورس بايد به همراه اول، سرمايه گذاري اميد و بانك ملت اشاره كرد.
     اين رشد شاخص وبازدهي خيره كننده اي كه بازار سرمايه براي سهامداران به همراه آورد در شرايطي روي داد كه در پاسخ به امكان وجود حباب در بورس تهران مديران بازار سرمايه به نكته بسيار مهمي اشاره مي كنند و آن هم جبران افت هاي پي در پي بورس در سال هاي قبل است زماني كه سياسي بازي هاي رئيس دولت قبل و به نوعي لجبازي هايش با ديگر قوا از يك سو و در صحنه بين الملل از سوي ديگر زيان هنگفتي را براي سهامداران بورس به همراه آورد از اين رو در مقايسه با آن زمان و با در نظر گرفتن پتانسيل هاي نهفته در صنايع حاضر در بورس تهران چنين رشدي نه تنها حباب نيست بلكه بر اساس واقعيت ها و دلايل قانع كننده صورت مي گيرد.
    
    تقويت اميد با احتمال لغو تحريم
    با اين اتفاقات و واكنش ها مي توان گفت احتمال لغو قريب الوقوع تحريم ها و رونق دوباره فعاليت هاي اقتصادي و عمراني اميدي در فعالان اقتصادي به وجود آورد كه تاثيرش را به طور مستقيم در بورس و بازارطلاو ارز بر جاي گذاشت.
     نگاهي جزئي تر به وضعيت صنايع بورس تهران نشان مي دهد در گروه پتروشيمي ها كه يكي از پر اقبال ترين هاي تالار شيشه اي است كاهش احتمال افزايش نرخ خوراك گاز موجب رشد دوباره قيمت سهام اين شركت ها شد.
     از سوي ديگر در گروه نفتي و پالايشي ها هم رفع نگراني هايي كه از كاهش سودآوري اين شركت ها و افزايش انتظار نسبت به لغو تحريم هاي بين المللي به بازار رسيد اين گروه را هم در معرض توجه سهامداران قرار داد. در كنار بازار سرمايه بازار طلاو ارز هم شاهد واكنش مثبتي با افت دلار به زير 3هزار تومان و كاهش قيمت سكه به محدوده 900 هزار تومان بود.
     در اين روز بازار ارز در واكنش به اتفاقات مثبت بين المللي به زير 3 هزار تومان رسيد و قيمت 2990 تومان را در معاملاتش به ثبت رساند و پرچم قرمز بر فراز اين تالارها افراشته شد. در اين روز دلار افتي حدود 25تومان را به ثبت رساند و در كنار افت قيمت دلار، يورو هم با روند نزولي كه شاهد بود به 4هزار و 10 تومان رسيد.
     افت قيمت دلار در بازار داخلي ايران در شرايطي صورت گرفت كه ارزش دلار در برابر يورو تقويت شد.
     روند نزولي قيمت ها اتفاقي بود كه به طور همزمان در بازار طلاهم روي داد به طوري كه در اين روز سكه تمام با افت حدود 30هزار توماني به 919 هزار تومان رسيد و به 900 هزار تومان نزديك شد.همچنين در اين روز نيم سكه هم با افت 9 هزار توماني به 474 هزار تومان رسيد در عين حال گرم طلاي 18 عياري با افت 27 هزار توماني به 94 هزار و 190 تومان رسيد.
     سقوط 24 دلاري اونس در اين ميان اونس جهاني هم با روند نزولي روبه رو شد و با 24 دلار کاهش به 1284دلار رسيد.
     بررسي دليل كاهش قيمت جهاني طلانشان مي دهد پس از انتشار گزارش وزارت كار امريكا روند نزولي قيمت طلاتشديد شد. وزارت كار امريكا اعلام كرد، اقتصاد اين كشور طي ماه اكتبر ۲۰۴ هزار فرصت شغلي جديد ايجاد كرده كه اين مساله نشانگر بهبود نسبي وضعيت اشتغال است.
    اين گزارش همچنين موجب افزايش يك درصدي شاخص سهام اس اند پي ۵۰۰ بورس وال استريت شد.
     مطابق آمار رسمي، رشد اقتصاد امريكا در سه ماهه سوم امسال در مقياس سالانه به دو و هشت دهم درصد رسيد، اين در حالي است كه تحليلگران اقتصادي رشد اقتصادي امريكا را در اين مدت9/1 درصد پيش بيني كرده بودند.
     آمار و ارقامي نيز كه درباره وضعيت اشتغال در تابستان امسال در امريكا منتشر شد، فراتر از انتظار بود. بنا به اعلام اداره كار امريكا در اكتبر امسال 204 هزار شغل ايجاد شد كه اين رقم دو برابر پيش بيني هاي قبلي بود.
    شاخص سبز شد، دلار سقوط کرد / واکنش بازار به احتمال توافق تاريخي در ژنو
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 22 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 81 بار
    آثار ديگري از "الهام علاقه بندان"

  بازار سرمايه در انتظار سياست هاي جديد / چرا بورس منفي شد
الهام علاقه بندان، ايران 25/9/93
مشاهده متن    
  مثبت و منفي لايحه بودجه 94 در تالار بورس
الهام علاقه بندان، ايران 23/9/93
مشاهده متن    
  افزايش سهامداران خارجي در بورس تهران / از 6/7 ميليون كد سهامداري تنها 295 كد متعلق به خارجي هاست
الهام علاقه بندان، ايران 22/8/93
مشاهده متن    
  رشد سبز شاخص بورس ادامه دار شد
الهام علاقه بندان، ايران 15/8/93
مشاهده متن    
  فروش سهام دولتي به جاي بدهي متوقف شد / گزارش <ايران> از تغيير رويكرد خصوصي سازي در دولت يازدهم
الهام علاقه بندان، ايران 7/8/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم باغباني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 3301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است