|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: راهبرد مبهم<سيما> در برنامه هاي محرم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7110
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 8 (تلويزيون) > متن
 
      


نگاه 
راهبرد مبهم<سيما> در برنامه هاي محرم


نويسنده: حسين سلطان محمدي

بيش از 30 سال از استقرار نظام جمهوري اسلامي مي‏گذرد و در خيلي از زمينه‏ها از مرحله آزمون و خطا عبور كرده و به مرحله قطعيت نسبي رسيده‏ايم.
    اين موضوع در حوزه‏هايي كه با ثبات در مديريت و سياستگذاري همراه بوده‏اند، بيشتر قابل رديابي است. صدا و سيما از جمله ساختارهايي است كه به علت استثنائات ساختاري و اين كه به صورت مستقيم و آشكار، نگرش‏هاي جناحي بر آن حاكم نشده است، بايد اين قطعيت را بيشتر نشان دهد. هرچه باشد ما در اين ساختار مديريتي و انديشه‏اي، هم مديريت بلندمدت داشتيم و هم سياستگذاري مستمر و برنامه‏اي. بنابراين، انتظار اين است كه در بسياري از زمينه‏هاي فعاليتي آن، تعريف و افق دقيقي را ببينيم.
    اما دستاورد روزمره آن، دستاورد مناسبتي آن، دستاورد بلندمدت آن، هنوز به اندازه مطلوب با عمري بيش از 30 سال نرسيده است. با اين مقدمه قصد داريم نگاهي كوتاه بر رويه تلويزيون در مناسبتي چون محرم بيندازيم.
    هنگامي كه مناسبتي چون محرم فرامي‏رسد كه به صورت ريشه‏اي مبتني بر بينش و اقدامي بنيادين در تاريخ دين اسلام و البته پيش‏برنده در اعصار مختلف است و دست‏كم در دهه نخست استقرار جمهوري اسلامي، بويژه در دوران هشت سال دفاع مقدس، الگوي رزمندگان بوده است و به گواهي تاريخ، به عنوان رفتار، اقدام و انديشه نمونه بوده و خواهد بود، انتظار بديهي اين است كه تلويزيون به علت شموليت گسترده، نفوذ بسيار در سطوح جمعيتي، توانايي انعطاف در عرضه محصول و... امكان مانور بيشتري نسبت به روش‏هاي سنتي تبليغ و تهييج به ما بدهد تا در تبيين اهداف متعالي واقعه عاشورا و آنچه در كربلاگذشت و انديشه بنيادين اين اقدام، از آن بهره برده و زيرساخت فكري آحاد جامعه را تحكيم بخشيم. اما آنچه در اين سال ها از اين منظر شاهد بوده‏ايم، نتيجه اميدواركننده‏اي نبوده است.
    ماه محرم ابتدا براي ما، يادآور رويدادي تاريخي است اما در ادامه و پس از نقل تاريخ، بايد در علل و عوامل وقوع رخداد براي مردم و همچنين برابرگذاري و الگوگيري از ذات آن حركت در دنياي فعلي، ورود پيدا كرد و جامعه را با استفاده از مفاهيم آن، نسبت به سستي و پلشتي و كژي، مصون ساخت. اما نگاهي به آنچه در سي و چند سال گذشته از جهت ورود تلويزيون به حيطه تعريف و تبيين آموزه‏هاي قيام امام حسين(ع) ديده‏ايم، نشان مي‏دهد كه كارنامه تبليغ سنتي در اين زمينه پربارتر از ابزار نوين و پرانعطاف تلويزيون بوده است. رزمندگان ما در طي هشت سال دفاع مقدس، از پاي منبر و محراب مسجد و سخنراني و عزاداري به سبك سنتي به ميدان جنگ رفتند و حماسه آفريدند و نه براساس آنچه تلويزيون و دستگاه‏هاي تبليغي امروزي بيان مي‏كرد.
    بعد از جنگ و تاكنون نيز كاستي در كارايي لازم در برنامه‏سازي تلويزيوني بوده است كه موجب شده مرتب آمار گرايش مردم به دستگاه‏هاي تبليغي بيگانه و فرهنگ مهاجم، برايمان رصد شده و نگرانمان كند. در دوره پرشتاب فعلي، روش سنتي نيازمند همراهي قدرت تبليغي دستگاه‏هاي نوين است.
    اگر به سبك رفتاري مردم در ايام عزاداري محرم توجه كنيد، متوجه مي‏شويد كه مردم با حضور در معابر عمومي و تكاياست كه اشك بر ماتم ياران عاشورايي امام حسين(ع) مي‏ريزند و همراهي با اين مراسم‏ و حركت عمومي و با هم بودن را بر نشستن پاي تلويزيون ترجيح مي‏دهند. سادگي رفتاري و تزئيني آئين‏هاي عاشورايي و سوگواري در مجالس عزا، در نقطه مقابل آن چيزي است كه در اين ايام از تلويزيون پخش مي‏شود.
    هنگامي كه مرثيه‏سرايي و نوحه‏سرايي در معابر عمومي و در تلويزيون را – براي نمونه – با هم مقايسه مي‏كنيم، شاهد تزئين منحرف‏كننده برنامه تلويزيوني مي‏شويم كه صرفاً به كار همراه كردن چشم مي‏آيد تا همراه كردن دل و آماده‏شدن براي درك مفاهيم عاشورايي و بهره‏مندي از آن ها در زندگي روزمره. ما كه به صورت سنتي در عزاي امام حسين(ع) شركت مي‏كنيم، آنقدر كه در مجلس عزا گريه مي‏كنيم و به فكر فرو مي‏رويم، در برابر تلويزيون چنين نيستيم.
    ما در سال‏هاي گذشته، تنها در استثنايي چون مجموعه «مختارنامه» توانستيم به صورت عمقي با مفاهيم عاشورايي همراهي كنيم، اما در برابر همه آنچه در اين ايام اعم از سخنراني و نوحه‏هاي نصفه و نيمه يا با تزئين هنرمندانه و مجموعه‏هاي شيك تلويزيوني مي‏بينيم، كمتر متاثر شده‏ايم و درپي مفاهيم عميق نهفته در رويداد عاشورا كه استواري دين اسلام به آن بوده است، رفته‏ايم.
    درست است كه همه مردم امكان حضور در مجالس، محافل، تكايا و معابر محل گذر عزاداران حسيني را ندارند و تلويزيون بايد به فكر آنان نيز باشد، اما اين انديشه بايد به صورتي بروز كند كه مصونيت انديشه ديني و رفتاري اجتماع را در پي داشته باشد.
    ما از چنين موضوعي در تلويزيون، بهره مناسبي نداشته‏ايم و انتظارمان بيشتر است.
    ٭ عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران نگاه : راهبرد مبهم<سيما> در برنامه هاي محرم
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 8 (تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 73 بار
    آثار ديگري از "حسين سلطان محمدي"

  آيا مي توان اميدوار بود؟ / نگاهي به «شيوع»، «غيرعلني» و «يادداشت هاي يك زن خانه دار» سريال هاي اين شب هاي تلويزيون
حسين سلطان محمدي*، ايران 10/12/94
مشاهده متن    
  كيميا؛ روايتي نادقيق از انقلاب اسلامي
حسين سلطان محمدي*، ايران 26/8/94
مشاهده متن    
  هم فرصت، هم تهديد
حسين سلطان محمدي*، ايران 18/8/94
مشاهده متن    
  تلويزيون و خاطرات
حسين سلطان محمدي*، ايران 27/7/94
مشاهده متن    
  نشانه هاي مفهوم براي جامعه امروزي
حسين سلطان محمدي *، شرق 28/2/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است