|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: تورم 40 درصدي تعبير روياي مسكن مهر
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7114
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 11 (گزارش) > متن
 
      


تورم 40 درصدي تعبير روياي مسكن مهر


نويسنده: ليلاعرفاتي

مسكن مهر يكي از طرح هاي دولت نهم و دهم بود كه از سال 86 براي كاهش هزينه هاي مسكن و خانه داركردن اقشار كم درآمد با حذف قيمت زمين و به صورت اجاره 99 ساله اجرا شد اما در عمل اين طرح نه خانه اي درخور متقاضيان به آنها تحويل داد و نه موجبات كاهش قيمت مسكن را فراهم كرد. در نهايت پس از گذشت 7 سال از اجراي اين طرح، يك و نيم ميليون واحد تكميل نشده مسكن مهر در 17 شهر جديد و كمبود نقدينگي، ميراثي بود كه از دولت قبل به دولت يازدهم رسيد. ميراثي كه به گفته مسئولان تاثير بسيار زيادي در ايجاد تورم 40 درصدي دارد كه بر زندگي ايرانيان چنگ انداخته است.
    
    مسكن مهر؛ رويايي دور از دسترس
    نياز به مسكن و داشتن سرپناه از ديرباز جزو يكي از بديهي ترين نيازهاي انسان به شمار مي رود و بشر در تمام دوران ها براي تهيه سرپناهي مناسب در تكاپو بوده است. در حقيقت خانه با هر شكل و ساختاري از ابتدايي ترين آنها گرفته تا پيشرفته ترين آنها مكاني است براي اين كه افراد بتوانند امنيت و آرامش را در آنجا كسب كنند. داشتن مسكن نه تنها در عصر جديد بلكه در همه عصرها مورد توجه بوده البته اين توجه با افزايش روز افزون جمعيت در قرن هاي اخير بيشتر نمايان مي شود. تا جايي كه فراهم كردن امكاناتي مناسب براي ايجاد سرپناه و رفع مشكل مسكن به اصلي ترين شعار انتخاباتي تبديل شده است.
    به واسطه همين امر دولت ها تلاش مي كنند با ارائه راه هاي گوناگون و اجراي طرح ها و مصوبات مختلف راهي را براي راحت تر خانه دار شدن مردم فراهم كند. راه هايي كه گاهي به نفع افراد بوده و گاهي نيز خود باعث ايجاد مشكلات مختلف مي شوند، از پرداخت وام هاي مسكن گرفته تا خانه هاي پيش فروش برخي از شركت هاي تعاوني و سرانجام طرحي كه در دولت نهم و دهم مطرح و به اجرا در آمد. مسكن مهر نام طرحي بود كه در اصل براي تحقق روياي خانه دار شدن مردمي به اجرا درآمده بود كه با آرزوي داشتن يك سر پناه روزهاي خود را سپري مي كردند.
    اين طرح كه به منظور خانه دار شدن دهك هاي ضعيف جامعه از 7سال گذشته در حاشيه شهرها به اجرا درآمد و در قالب مالكيت 99 ساله به متقاضيان مسكن، كه البته واجد شرايط دريافت مسكن مهر بودند واگذار شد. اما اكنون بعد از گذشت چند سال از اجراي اين طرح مشكلاتي به واسطه آن گريبانگير صاحبان اين خانه ها شده كه روياي آنها را به كابوسي طولاني تبديل كرده است.
    اين طرح علاوه بر ساكنان مسكن مهر به بقيه افراد جامعه نيز آسيب هايي وارد
    كرده است. البته هيچ كس منكر اين قضيه نيست، كه طرح مسكن مهر، طرح خوبي براي اقشار كم درآمد جامعه به منظور تهيه مسكن بود اما مشكلات به وجود آمده تنها به دليل عدم برنامه ريزي مناسب و همچنين نداشتن يك شيوه نامه صحيح براي اجراي دقيق اين طرح بود.
    براساس اظهارات «علي نيكزاد» وزير راه و شهرسازي دولت دهم در خرداد ماه 92 بيش از 4 ميليون و 400 هزار واحد مسكن در شهرها و روستاها از آغاز اين طرح شروع به ساخت كرده اند كه از اين تعداد حدود
    يك ميليون و 500هزار واحد آن به متقاضيان تحويل داده شده است. بودجه مورد نياز براي ساخت مسكن مهر از بانك مركزي تامين شد اما آن طور كه حسن روحاني رئيس جمهوري در مجمع نمايندگان فارس مي گويد چگونگي اجراي اين طرح در بالابردن تورم نقش بسزايي داشته است: «طبق محاسبات بانك مركزي و وزارت اقتصاد و دارايي حدود 40 درصد از تورم 40درصدي كشور مربوط به نحوه اجراي طرح هاي مسكن مهر است چرا كه اعتبارات مربوط به اين طرح ها در بودجه سنواتي گنجانده نشده و دولت با فشار بر سيستم بانكي «پول پرفشار» را براي اجراي اين طرح ها به عرصه كشور تزريق كرده و همين مساله باعث افزايش تورم شده است.» تا درنهايت طرحي كه قرار بود به كاهش قيمت مسكن و همچنين خانه دار شدن اقشار كم درآمد جامعه منجر شود، باعث تشديد مشكل مسكن در كشور شد. چيزي كه از آن به افزايش تورم تعبير مي كنند. طرحي كه براساس گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازي 50 هزار ميليارد تومان آن براي ساخت مسكن مهر از طريق بانك مركزي به بانك مسكن تزريق شده و ديگر امكان تزريق دوباره اين اعتبار نيست؛ اين درحالي است كه طرح مسكن مهر با كمبود منابع مالي و مشكلاتي همچون شهرسازي و امكانات رفاهي و اجتماعي مواجه شده و با توجه به مشكلات مالي كه به اقتصاد كشور تحميل كرده موجب شد كه دولت يازدهم تصميم بر خاتمه اين طرح بگيرد. البته مسئولان طرح هاي ديگري همچون طرح «مسكن اجتماعي» را براي خانه دار شدن اقشار كم درآمد و متوسط جامعه در نظر گرفته اند.
    مسكن مهر براساس گفته هاي متقاضيان علاوه بر افزايش تورم، مشكلات زيادي را براي صاحبانش نيز به ارمغان آورد. در حقيقت خانه هايي كه قرار بود جايي براي آسايش و آرامش اقشار كم درآمد جامعه باشند منشا مشکلات جديد شد. نداشتن امكانات اوليه در اين خانه ها باعث شد كه مسئولان از مسكن مهر به عنوان خوابگاه سايه بي مهري بر سر پايتخت مسكن مهر كشور در 30 كيلومتري جنوب غرب تهران شهري وجود دارد كه عنوان پايتخت مسكن مهر ايران را با خود يدك مي كشد. پرند كه در مجاورت فرودگاه بين المللي امام خميني(ره) قرار دارد در سال هاي اخير به شهري رويايي براي اقشار كم درآمد تبديل شد كه با گذشت 7 سال از آغاز طرح مسكن مهر توانسته است تعداد زيادي از افراد مستاجر و بدون مسكن را خانه دار كند. اما خانه دار شدن اين افراد به منزله پايان روزهاي سخت نيست چرا كه در پايتخت مسكن مهر كشور، خانه هايي را به مردم تحويل داده اند كه از امكانات اوليه مانند آب، برق و گاز نيز برخوردار نيست.
    اين در حالي است كه نيكزاد وزير راه و شهرسازي دولت دهم در سال 90 اعلام كرده بود كه هيچ منزلي را بدون زير ساخت به متقاضيان تحويل نمي دهيم. نكته اي كه دوباره در ارديبهشت ماه 92 روي آن تاكيد كرد: «همواره تاكيد داريم كه زيرساخت هاي تامين آب، براق و گاز فراهم شود و هيچ اجباري نداريم كه مسكن مهر را بدون اين زيرساخت ها واگذار كنيم و به شهروندان اطمينان مي دهيم كه هنگام تحويل واحدهاي خود هيچ دغدغه اي از لحاظ تامين خدمات نخواهند داشت و خوشبختانه فعاليت ها با قدرت و جديت بيشتري پيش مي رود.»
    حال از آن زمان چند ماهي گذشته و ساكنان مسكن مهر پرند نه تنها از خدمات و امكانات رفاهي برخوردار نيستند بلكه از نعمت آب، برق و گاز نيز محروم مانده اند. ساكنان اين خانه ها هم از نبود امكانات شكايت دارند هم از كيفيت پائين واحدهاي مسكوني گلايه مندند. اكثر آنها معتقدند كه اگر مي دانستند خانه دار شدنشان به اين وضع است تا آخر عمر مستاجر مي ماندند. در آن صورت فقط دغدغه اجاره نشيني را داشتند و مجبور نبودند براي رفع احتياجات اوليه خود ساعت ها وقت و انرژي صرف كنند.
    شماري نيز از اقدام خود براي مسكن مهر اظهار پشيماني مي كنند و مي گويند اگر اين كار را نمي كرديم شايد مي توانستيم در آينده از تسهيلات مسكن استفاده كنيم و در جايي ديگر خانه اي با شرايط بهتر خريداري كنيم. اما حالابا داشتن فرم قرمزرنگي به نام «فرم جيم» كه در مسكن و شهرسازي به ناممان ثبت شده تا عمر داريم نمي توانيم از تسهيلات دولتي ساخت و خريد مسكن بهره مند شويم.
    
    باز هم مدرسه تعطيل شد
    فازهاي 4،5 و6 شهر جديد «پرند» محل ساخت طرح هاي مسكن مهر است كه در حال حاضر فقط قسمت كوچكي از آنها داراي امكانات اوليه مانند آب، برق و گاز است. جاي خالي امكانات ديگر مانند مدرسه، مركز درماني، مسجد و مراكز خريد ساكنان آن را آزار مي دهد. شهروندان پرندي ناگزير براي خريد مايحتاج زندگي خود و استفاده از امكانات آموزشي و بهداشتي، درماني با طي مسافت طولاني يا به قسمت هاي قديمي شهر يا به شهرهاي اطراف مراجعه مي كنند.
    «جعفر محمودي» يكي از پيمانكاران مسكن مهر مي گويد: در چند سال گذشته كار ساخت حدود 14 مدرسه در شهر جديد پرند آغاز شد و اين مدارس به مرحله اسكلت بندي رسيد اما به دلايل نامعلومي كار ساخت متوقف شد و مدرسه ها نيمه تمام رها شدند. درحال حاضر در قسمت هاي جديد شهر پرند كه حدود 140هزار نفر جمعيت دارد، حتي يك متر هم فضاي آموزشي وجود ندارد و ساكنان براي دريافت خدمات آموزشي بايد به فاز 1 و 2 يا به شهر رباط كريم مراجعه كنند. همين امر باعث شده كه شماري از ساكنان كه دانش آموزان دوره ابتدايي دارند از ادامه تحصيل فرزندان خود جلوگيري كنند. خانواده هايي كه اگر پولي براي سرويس مدارس كودكان خود داشتند، شايد پيش از آن كه طرح مسكن مهر پي ريزي شود، صاحب خانه مي شدند. بنابراين دور از ذهن نيست اگر خانواده اي نتواند براي رفتن فرزندش به مدرسه اي كه با خانه اش 15 كيلومتر فاصله دارد كاري انجام بدهد، از خير تحصيل فرزندش بگذرد.
    از نظر اين پيمانكار مشكلاتي كه از روز اول گريبانگير طرح مسكن مهر بود تغيير مداوم بخشنامه ها و نداشتن يك شيوه نامه درست و اصولي براي اين طرح بود. او اعتقاد دارد كه اگر شيوه نامه اصولي وجود داشت مسئولان در هنگام اجراي اين طرح به مشكلات آن پي مي بردند و يك شبه تصميمات جديدي براي رفع مشكلات نمي گرفتند.
    او مي گويد وقتي قرار است شهري 80هزار نفري را به شهري با جمعيت 800هزار نفر تبديل كرد بايد قبل از شروع ساخت و سازها، زيرساخت و امكانات يك شهر بزرگ را فراهم كرد تا بعد از اتمام طرح هاي ساختماني، تعاوني ها و مردم براي دريافت نخستين نيازهاي خود مجبور به تحمل سختي هاي اينچنيني نباشند. محمودي معتقد است اگر دولت با نگاهي كارشناسانه براي اين طرح برنامه ريزي مي كرد شايد امروز پس از گذشت 7سال اين همه اشكال به اين طرح گرفته نمي شد و مردم مي توانستند با آرامش در خانه هاي خود زندگي كنند.
    
    خريد و فروش مسكن مهر ممنوع!
    در ميان همه مشكلاتي كه مسكن مهر با آنها دست و پنجه نرم مي كند، دلالان خريد و فروش مسكن مهر به دغدغه ديگري براي دولتمردان تبديل شده است. منتقدان اعتقاد دارند خريد و فروش آپارتمان هاي مهر با وجود اين كه با اساس طرح مسكن مهر همخواني ندارد، چالش هايي را براي صاحبان خود و خريداران آن به دنبال خواهد داشت. با اين وجود فروش اين خانه ها تا آنجا پيش رفته كه در بعضي مواقع مسكن مهر به صورت قولنامه اي به چندين نفر فروخته شده است. اين در حالي است كه متقاضيان اطلاع چنداني از شرايط واگذاري و نقل و انتقالات اين نوع مسكن ها ندارند و همين امر نگراني هايي را به وجود آورده است. در واقع پاي خريداران و فروشندگان آپارتمان هاي مهر در حالي به آگهي هاي فروش مسكن باز شده كه هنوز سند ملكي ندارد و امكان هرگونه سوءاستفاده اي از متقاضيان وجود دارد. همچنين بازار خريد و فروش مسكن مهر درحالي رونق پيدا كرده كه وزير راه و شهرسازي دولت دهم پيش فروش آن را ممنوع اعلام كرده بود: «نقل و انتقال واحدهاي مسكن مهر 99 ساله و ملكي فعلاً ممنوع است.
    دولت با هدف خانه دار كردن مردم، طرح مسكن مهر را با ارائه زمين رايگان و تسهيلات قرض الحسنه آغاز كرد تا متقاضيان در آن ساكن شوند نه اين كه برخي با خريد و فروش آن به دنبال كسب سود و منفعت باشند.»محمودي هم آب پاكي را روي دست همگان مي ريزد و مي گويد: «مالك زمين هاي مسكن مهر دولت است و مردم مستاجر به حساب مي آيند پس در نتيجه امكان فروش اين واحد ها براي صاحبان آن يا بهتر بگوييم براي مستاجران دائمي آن وجود ندارد اما متاسفانه با توجه به ركود بازار مسكن اكثر دفترخانه ها مسكن مهر را به رسميت شناخته و به صورت وكالتي اقدام به خريد و فروش اين آپارتمان ها مي كنند.»
    حال سوال اينجاست كه دفترخانه هايي كه بايد خود مجري قانون باشند و افراد را از انجام كارهاي غيرقانوني منع كنند چطور به اين روشني نقض قانون مي كنند و چرا دستگاه هاي اجرايي در برابر اين بي قانوني ها اقدامي انجام نمي دهند.
    تورم 40 درصدي تعبير روياي مسکن مهر
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 11 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 121 بار
    آثار ديگري از "ليلاعرفاتي"

  سلياك، زندگي بدون نان / 700 هزار نفر به بيماري سلياك مبتلاهستند
ليلاعرفاتي، ايران 30/8/92
مشاهده متن    
  اردوي جهادي، شاهراهي تا خدا
ليلاعرفاتي، ايران 1/5/92
مشاهده متن    
  مردها هم گريه مي كنند
ليلاعرفاتي، ايران 19/4/92
مشاهده متن    
  هيولاها فقط در خيال ما هستند / پنجره راهكارهايي براي حل مشكل ترس از تاريكي
ليلاعرفاتي، ايران 23/3/92
مشاهده متن    
  طبيعت رويايي / افجه، بهشتي درهمين نزديكي
ليلاعرفاتي، ايران 21/3/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي نقشه برداري و اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1002)، خرداد1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است