|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: شرايط فرزندخواندگي در قانون
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7112
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 10 (حقوقي) > متن
 
      


شرايط فرزندخواندگي در قانون


نويسنده: بهرام طاهري

يکي از مقوله هاي مورد بحث در زندگي زناشويي، موضوع تولد فرزند است كه در صورت نداشتن فرزند، مساله فرزندخواندگي يا فرزند حکمي مطرح مي شود و قانونگذار نيز شرايطي را در اين خصوص مقرر كرده است. حال ضمن آگاهي از شرايط کلي، مي خواهيم به بررسي وضعيت حقوقي فرزندخوانده از نظر چگونگي تعلق نفقه و ارث به فرزندخوانده يا والدين حکمي اش و وضعيت سرپرستي وي و اين که آيا سرپرستي کودک قابل فسخ مي باشد يا شرايط و نحوه از بين رفتن فرزند
    خواندگي بپردازيم.درخصوص سرپرستي فرزندخوانده در ماده يك قانون حمايت از کودکان بدون سرپرست، مصوب 29/12/1353 آمده: «هر زن و شوهر مقيم ايران مي توانند با توافق يکديگر طفلي را با تصويب دادگاه و طبق مقررات اين قانون سرپرستي کنند. در اين خصوص طبق ماده 3 اين قانون، شرايط خاصي در نظر گرفته شده است از جمله: گذشت 5 سال از تاريخ ازدواج و اين که آنان صاحب اولاد نشده باشند، بايد سن يکي از زوجين بيش از 30 سال باشد، نداشتن محکوميت جزايي موثر به جرايم عمدي و داشتن صلاحيت اخلاقي و داشتن سلامت عقلي و رواني و مبتلانبودن به بيماري هاي صعب العلاج و اعتياد و داشتن امکان مالي مناسب نيز از ديگر موارد است. البته لازم به ذکر است طبق ماده 10 اين قانون، متقاضيان مي توانند با رعايت مقررات قانوني، کودکان زير 12 سال متعددي را به سرپرستي بپذيرند. طول دوره آزمايشي سرپرستي نيز 6 ماه است كه پس از آن دائمي مي شود.
    
    سرپرستي فرزندخوانده
    براساس تبصره ذيل ماده 11 قانون مذکور: اداره اموال و نمايندگي قانوني طفل صغير به عهده سرپرست خواهد بود مگر آن که دادگاه ترتيب ديگري اتخاذ کند. اصل بر اين است که اداره اموال و دارايي طفل برعهده پدرخوانده اش باشد ولي ممکن است اگر دادگاه به صلاح کودک بداند، به غير از پدرخوانده و مادرخوانده، فرد ديگري را به عنوان سرپرست وي تعيين نمايد.
    
    هويت شخصي فرزندخوانده
    هرچند صدور حکم سرپرستي رابطه خوني کودک را با پدر و مادر واقعي اش قطع نمي كند، ولي طبق ماده 14 قانون حمايت از کودکان بدون سرپرست مصوب 29/12/53، پس از صدور حکم قطعي سرپرستي، موضوع به اداره ثبت احوال ابلاغ و در اسناد سجلي زوجين سرپرست و طفل درج مي شود و شناسنامه جديدي براي طفل فقط با مشخصات زوجين سرپرست و نام خانوادگي زوج صادر خواهد شد.
    
    نفقه فرزندخوانده
    طبق ماده 11 اين قانون، پرداخت نفقه فرزندخوانده از جمله تکاليف سرپرست وي مي باشد که چنين مقرر مي دارد: «وظايف و تکاليف سرپرست و طفل تحت سرپرستي او از لحاظ نگهداري و تربيت و نفقه و احترام نظير حقوق و تکاليف اولاد و پدر و مادر است. در صورت استنکاف از پرداخت آن، فرزندخوانده حق مطالبه نفقه را به صورت حقوقي از دادگاه صالحه دارد و به خاطر اهميت اين مساله برابر تبصره ماده 53 قانون حمايت از خانواده جديد مصوب 1/12/91 مجلس شوراي اسلامي مي توان به مسئوليت کيفري سرپرست اشاره كرد.
    
    تکليف فرزندخوانده
    طبق ماده 11 قانون موصوف: فرزند خوانده موظف به احترام و تکريم پدر و مادر حکمي خود نظير حقوق و تکاليف اولاد و پدر و مادر (واقعي و طبيعي اش) مي باشد.
    
    ارث فرزندخوانده
    براساس ماده 2 قانون مذکور و به استناد ماده 861 قانون مدني، فرزندخواندگي از موجبات ارث نيست. يعني نه فرزندخوانده از پدر و مادرخوانده اش و نه آنان از فرزندخوانده ارث مي برند. به بيان قانون: «اين سرپرستي به منظور تامين منافع مادي و معنوي طفل برقرار مي گردد ولي در هر حال از موجبات ارث نخواهد بود.» لکن به خاطر جلوگيري از بروز مشکلاتي براي کودک و جبران خلامذکور در آينده در ماده 5 قانون آمده که يکي از شرايط صدور حکم سرپرستي تامين هزينه نگهداري و تربيت و تحصيل طفل تا سن بلوغ و تا زمان فوت
    سرپرست است. همچنين طبق تبصره ذيل ماده 5 مذکور: «هرگاه وجوه يا اموالي از طرف زوجين سرپرست به طفل تحت سرپرستي، صلح شده باشد در صورت فوت طفل وجوه و اموال مذکور از طرف دولت به زوجين سرپرست تمليک خواهد شد.»
    
    نحوه فسخ و از بين رفتن فرزندخواندگي
    مستند به ماده 16 اين قانون سرپرستي کودک با شرايط زير قابل فسخ است:
    1- با تقاضاي دادستان در صورتي که سوءرفتار يا نداشتن اهليت و شايستگي هريک از زوجين سرپرست براي نگهداري و تربيت طفل تحت سرپرستي محرز باشد.
    2- تقاضاي سرپرست، در صورتي که سوء رفتار طفل براي هر يک از آنان غير قابل تحمل باشد همچنين در موردي که سرپرست قدرت و استطاعت براي تربيت و نگهداري طفل را از دست داده باشد.
    3- توافق طفل بعد از رسيدن به سن کبر با زوجين سرپرست يا موافقت زوجين سرپرست با پدر و مادر واقعي طفل صغير.
    طبق ماده 12 اين قانون: در مواردي که اختلاف زناشويي زوجين سرپرست منجر به صدور گواهي عدم امکان سازش شود، دادگاه در مورد طفل تحت سرپرستي به ترتيب مقرر در قانون حمايت خانواده اقدام خواهد کرد. پس از فسخ سرپرستي، مراتب به وسيله دادگاه صادرکننده حکم به اداره ثبت احوال مربوطه براي تصحيح شناسنامه اعلام مي شود.
    
    ٭وكيل دادگستري شرايط فرزندخواندگي در قانون
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 10 (حقوقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 435 بار
    آثار ديگري از "بهرام طاهري"

  وكلاي ايراني چگونه جهاني شوند؟
بهرام طاهري*، ايران 4/8/95
مشاهده متن    
  معماي «استقلال» در وظايف وكيل
بهرام طاهري*، ايران 9/2/95
مشاهده متن    
  آنچه بايد درباره قوانين وقف بدانيم
بهرام طاهري*، ايران 29/9/94
مشاهده متن    
  نقش وكيل در دادرسي عادلانه
بهرام طاهري*، ايران 21/12/93
مشاهده متن    
  مخارج زندگي والدين ناتوان برعهده كيست؟ / نگاهي حقوقي به مسئوليت نفقه والدين نيازمند
بهرام طاهري*، ايران 23/11/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه رويكردهاي پژوهشي در علوم زمين
متن مطالب شماره 11، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است