|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/19: داشتن وكيل حق متهم است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7111
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5507 19/8/92 > صفحه 10 (حقوقي) > متن
 
      


گزارش 
داشتن وكيل حق متهم است


نويسنده: مهسا قوي قلب

فرهاد بعد از پايان ساعت اداري مسافركشي مي كرد تا بتواند خيلي زود بساط عروسيش را فراهم كرده و با دختر مورد علاقه اش ازدواج كند. تصميم گرفته بود در خيابان هاي شرق تهران مسافر جابه جا كند چون در آن مناطق بزرگ شده و به خيابان ها آشناتر بود. زير پل سيدخندان منتظر مسافر بود كه ناگهان يكي از راننده هاي خطي آن منطقه كه كنار خيابان ايستاده بود با سرعت به طرفش آمد و شروع به ناسزا گفتن كرد.
    دعوا بالاگرفت و راننده ديگري هم سر و كله اش پيدا شد و دو نفري شروع كردند به فحاشي و ناسزا گفتن، فرهاد با شنيدن فحش هاي ركيك ديگر طاقتش طاق شد، در يك لحظه اختيارش را از دست داد. گويي دچار جنون آني شده بود. قفل فرمان را از كنارش برداشت و به ناگاه ضربه اي بر سر راننده خطي فرود آورد با اين حركت ناگهاني زندگي خود و نامزدش را به باد داد و راهي زندان شد. فرهاد كه از پيچ و خم مراحل اداري پرونده اش سر در نمي آورد با راهنمايي هاي خانواده از وكيل نيكوكاري بهره گرفت و در حال حاضر به جرم قتل غيرعمد و به اميد بخشش خانواده مقتول دوران محكوميش را سپري مي كند.
    كريم رنجبر، حقوقدان داشتن وكيل را حق متهم مي داند و در اين زمينه مي گويد: براساس اصل 35 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران در همه دادگاه ها طرفين دعوي حق دارند براي خود وكيل انتخاب كنند و اگر توانايي انتخاب وكيل نداشته باشند، براي آن ها امكانات تعيين وكيل فراهم شود.
    اصل فوق جنبه اطلاقي–الزام آور و حكمي دارد و نياز به تفسير از هر حيث ندارد و چنانچه نظر به تفسير باشد بايد تفسير به نفع متهم صورت پذيرد (تفسير مضيق) و اين حق اساسي متهم را به تمام مراحل دادرسي اعم از تحقيقات مقدماتي در دادسرا و دادرسي در دادگاه ها تعميم مي دهد.
    شايسته است كه از بدو شروع تحقيقات و تفهيم اتهام به متهم، اين حق به وي گوشزد شود و به نظر مي رسد تقدم مفاد ماده 128 نسبت به ماده 129 آيين دادرسي كيفري به علت اهميت همين موضوع بوده، يعني حق داشتن وكيل مهمتر از ساير حقوق برشمرده شده متهم در جريان رسيدگي و تحقيقات است.
    ماده 128 آيين دادرسي كيفري اشاره دارد كه متهم مي تواند يك نفر وكيل همراه خود داشته باشد، وكيل متهم مي تواند بدون مداخله در امر تحقيق، پس از خاتمه تحقيقات مطالبي را كه براي كشف حقيقت و دفاع از متهم با اجراي قوانين لازم بداند به قاضي اعلام كند و اظهارات وكيل در صورت جلسه منعكس مي شود.
    اما اين ماده داراي ايراداتي است:
    به واسطه حقي كه قانون اساسي به متهم به عنوان طرف دعوي داده و شرح آن گذشت به صورت حكمي، دادگاه ها و مراجع قضايي را ملزم به پذيرش وكيل تعرفه شده از سوي متهم مي كند نه اين كه با آوردن كلمه «مي تواند» جنبه اختياري و ارادي به موضوع بدهد.
    مشخص نيست قانونگذار چرا تعدد وكيل را در مرحله تحقيقات نفي كرده و به يك نفر وكيل بسنده كرده است.
    با آوردن عبارت «همراه خود داشته باشد» دامنه اختيارات وكيل را محدود به مواردي كرده است كه متعاقباً در همان ماده به آن ها اشاره شده و حضور وكيل بيشتر جنبه همراهي دارد تا دفاع از اتهام انتسابي.
    عبارت «بدون مداخله در امر تحقيق» با روح و ذات امر وكالت منافات دارد؛ چرا كه در تحقيقات مقدماتي شالوده و چارچوب و اسكلت پرونده شكل مي گيرد و اگر قرار است وكيل به عنوان شخصي آگاه به علم حقوق در جايي دخالتي داشته باشد، همين جاست و اي كاش اگر قرار بود قانونگذار وكيل را از دخالت در مقطعي از دادرسي منع كند، مرحله تحقيقات نبود.
    متهم در مرحله تحقيقات مقدماتي مرعوب مكان انجام تحقيقات و شخص بازجو اعم از ضابطين قضايي دادگستري (افسران تحقيق كلانتري، آگاهي و...) و يا قضات دادسرا (بازپرس - داديار) مي شود و به ويژه متهميني كه براي نخستين بار اين پروسه را تجربه مي كنند به واسطه ترس از هتك حيثيت، كنترلي بر اعمال و گفتار خود ندارند و در اين اوضاع و احوال حضور وكيل بهترين پشتوانه براي مصونيت از اشتباه در گفتار و پراكندگي و آشفتگي ذهني است.
    به صورتي كه مي تواند با دخالت وكيل و مشاوره با او صرفاً روي اتهام انتسابي و دفاع از خود در برابر آن تمركز كند كما اين كه در بعضي از كشورها به محض دستگيري متهم يا حضور متهم در مراجع قضايي و پليسي به وي گوشزد مي شود كه مي تواند براي خود وكيل انتخاب كند و تا حضور وكيل به هيچ سوالي پاسخ ندهد.
    از اين رو اظهارات وكيل پس از خاتمه تحقيقات آن گونه كه در ماده 128 آيين دادرسي كيفري آمده است براي متهم مفيد به فايده نيست.
    از طرفي در تبصره همين ماده آمده است كه «در مواردي كه موضوع جنبه محرمانه دارد يا حضور غيرمتهم به تشخيص قاضي موجب فساد شود و همچنين در خصوص جرايم عليه امنيت كشور حضور وكيل در مرحله تحقيق با اجازه دادگاه خواهد بود.»
    در متن فوق، متاسفانه قانونگذار با كلي گرايي و ابهام در بيان عبارات و عدم تفكيك شفاف جرايم محرمانه و جرايمي كه موجب فساد مي شود دست قضات تحقيق و حتي قضات دادگاه را به صورت نامحدود بازگذاشته تا در هر پرونده اي كه منظور نظرشان باشد، صرفاً به دليل موارد فوق آن هم اجمالي، وكيل را از حضور در مراحل دادرسي منع كنند.
    دادگاه مي تواند در جرايم امنيتي يا منافي عفت يا هر موردي كه اصطلاحاً جنبه محرمانه دارد يا موجب فساد مي شود نسبت به علني يا غيرعلني بودن محاكمه تصميم بگيرد نه اين كه به بهانه هاي فوق، از دخالت وكيل در دعوي جلوگيري كند.
    صرف نظر از اين كه در بند 3 بخشنامه رئيس قوه قضائيه به شماره 1/83/830716/1/20 خطاب به مراجع قضايي، انتظامي و اطلاعاتي كشور در مورد احترام به آزادي هاي مشروع و حقوق شهروندي، محاكم مكلف هستند فرصت استفاده از وكيل و كارشناس را براي دفاع از حق متهمان و متشاكي عنهم فراهم كنند اما اين موضوع به قدري حائز اهميت است كه الزاماً بايد از طريق وضع قانون از سوي قوه مقننه عملي شود و اين بديهي ترين حق متهم در قالب قانوني كه دادگاه ها و دادسراها را مكلف به پذيرش وكيل و دخالت وي در روند دادرسي و تحقيقات از ابتدا تا انتها نمايد، به رسميت شناخته شود تا بدينوسيله جلوي اعمال سليقه هاي شخصي و تفسير مواد قانوني گرفته شود و از اين طريق مدعاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در پرچمداري اسلام ناب محمدي و حفظ كرامت انساني و رعايت حقوق انسان به عنوان خليفه الله بيش از پيش اثبات شود.»
    گزارش : داشتن وكيل حق متهم است
    


 روزنامه ايران، شماره 5507 به تاريخ 19/8/92، صفحه 10 (حقوقي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 95 بار
    آثار ديگري از "مهسا قوي قلب"

  مدير كل عتبات سازمان حج و زيارت در گفت و گو با «ايران» : روزانه 2 هزار زائر به عتبات عاليات اعزام مي شوند
مهسا قوي قلب، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  افزايش حقوق 4/5 ميليون بازنشسته در انتظار اجراي طرح همسان سازي / 80 هزار ميليارد تومان براي همسان سازي حقوق بازنشستگان تامين اجتماعي و كشوري مورد نياز است
مهسا قوي قلب، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مسئولان حوزه بهداشت و درمان در گفت و گو با «ايران»: شايعه بحران دارو فقط براي فروش بيشتر است
مهسا قوي قلب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  پايان موج سوم سفرهاي تابستاني / اين روزها به دليل افزايش قيمت بليت هواپيما سفر با خودروي شخصي چند برابر شده است
مهسا قوي قلب، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  قاچاق شير خشك به بازار كشورهاي همجوار ! / سخنگوي سازمان غذا و دارو در گفت و گو با«ايران» خبر داد
مهسا قوي قلب، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آموزش محيط زيست و توسعه پايدار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است