|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/21: كودكان مدرسه معرفت حسين(ع)
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6804
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5509 21/8/92 > صفحه 12 (زندگي) > متن
 
      


كودكان مدرسه معرفت حسين(ع)
دكتر اصغري نكاح از ابعاد تربيتي قيام عاشورا در خانواده مي گويد

نويسنده: يوسف حيدري

ايام محرم هر سال يادآور خاطرات كودكي است. روزهايي كه مادران لباس هاي مشكي به تن مان مي كردند و عاشقانه در مراسم عزاداري شركت مي كرديم. روزهايي كه در ذهن بسياري از ما سوال هايي درباره امام حسين(ع)، كربلا، روزعاشورا، شهادت، اسارت و... به وجود مي آورد و پدران و مادران ما در حالي كه اشك مي ريختند پاسخ سوالات ما را مي دادند. يكي از نعمت ها و موهبت هاي جامعه ما اين است كه در ايام خاص دچار تغيير و تحول مي شود و فرصت هاي بي نظير تربيتي پيدا مي شود. مثل اعياد غدير، قربان و بعثت و اعياد ولادت ائمه اطهار و همينطور ايام سوگواري كه مهمترين آن ايام محرم است. هر اندازه بتوانيم فضايي سازنده و با تدبير به وجود بياوريم بهره تربيتي بيشتري خواهيم برد.
    دكتر محسن اصغري نكاح، روانشناس كودك و نوجوان و استاد دانشگاه فردوسي مشهد در مصاحبه با ايران زندگي از نحوه حضور كودكان در مراسم محرم اين گونه سخن مي گويد: بايد بدانيم امام حسين (ع) متعلق به تمام بشريت است.
    وي گفت: كودكان و نوجوانان در اين ماه سهم ويژه اي دارند. مهمترين شركت كنندگان در عزاداري هاي محرم، كودكان و نوجوانان هستند و آن ها مي توانند بيشترين بهره را بگيرند و آينده جامعه را با سبك زندگي حسيني و با معرفت امام حسين (ع) بسازند.
    خانواده ها بايد توجه داشته باشند اگر مي خواهيم برخي از آسيب هاي اجتماعي و فردي در خانواده و همچنين كودكان اصلاح شود بايد از اين ماه استفاده كنيم. در قيام عاشورا و فرهنگ تربيتي آن ايثار و ازخودگذشتگي و عرفان و دعا و مناجات و ظلم ستيزي، ياري كردن مظلوم و آنچه به عنوان زندگي متعالي مي خواهيم در اين حماسه وجود دارد و مي تواند به كودكان و نوجوانان ديدگاه متعالي بدهد كه آينده خود را به جاي مشغول شدن به اهداف پوچ با يك انگيزه بالابسازند و اين فرهنگ مي تواند در شغل و درس و در مسائل اجتماعي و فرهنگي و تشكيل خانواده در آينده به آن ها كمك بكند. لذا خانواده ها و متوليان برگزاري مجالس عزا ازجمله مديحه سرايان و ذاكرين اهل بيت بايد نسبت به نكات تربيتي مربوط به كودكان در اين ايام حساس باشند.
    
     محرم فرصتي براي تربيت
    بايد بدانيم كه محرم و مراسم عزاداري اين ايام يك فرصت تربيتي براي خانواده ها، كودكان و جامعه است. بايد قبل از محرم آماده شد و كودكان را آماده كرد. در مراسم عزاداري بايد تلاش كنيم و بعد از آن هم مراقب باشيم آثار تربيتي به دست آمده حفظ شود. ما نبايد اين نگرش را داشته باشيم كه عاشورا تنها يك مراسم مذهبي و فرصتي براي رسيدن به ثواب است. عاشورا و محرم يك گنجينه بزرگ فرهنگي و تربيتي است كه همه مي توانند در آن مشاركت داشته باشند.
    يكي از مسائلي كه ما براي آرامش روان و ساختار شخصيتي لازم داريم هويت ديني و اسلامي است. اين روانشناس با بيان اين كه اگر بتوانيم در كودكان يك هويت اسلامي و حسيني ايجاد كنيم آن ها خود را شايسته مي دانند و در خيلي از مواقع زماني كه در معرض ناهنجاري قرار مي گيرند مي توانند خويشتنداري كنند، افزود: كودكان بايد در مراسم عزاداري همپاي بزرگترها مشاركت داشته باشند تا توانايي فهم و نحوه شركت در عزاداري ها را پيدا كنند. آن ها مي توانند در بخش هاي مختلف عزاداري مانند پذيرايي كردن يا نصب پرچم و... مشاركت داشته باشند و اين امر به ما كمك مي كند بتوانيم به بچه هايمان تجربه دين بدهيم. تجربه ديني مقدمه هويت ديني است. كودكان معمولاً آن چيزي را كه تجربه مي كنند بيشتر در زندگي مورد استفاده قرار مي دهند. شركت در عزاداري يكي از بهترين فرصت ها براي كسب اين تجربه ديني است.
    دكتر اصغري نكاح در ادامه با بيان اين كه فضاي تربيتي و محيط خانه و مدرسه در تربيت كودكان اثر مي گذارد، گفت: بايد محيط خانه را براي اين ايام آماده كنيم. اگر از كودكانمان نظر بخواهيم كه كتيبه يا پرچم را كجا نصب كنيم و با اين كار احترام گذاشتن به اين ايام را به كودكان آموزش مي دهيم. خانواده ها مي توانند با شناسايي تكيه ها يا مساجدي كه مراسم عزاداري در آنجا با فرزندانشان همخواني بيشتري دارد شركت کرده و در اين زمينه مي توانند از آن ها نظرخواهي كنند كه دوست دارند در كدام مراسم شركت كنند؟ اگر هم خودمان دوست داريم در مكان ديگري عزاداري كنيم بهتر است در مجالسي كه كودكان پيشنهاد مي كنند هم شركت كنيم اين مساله باعث مي شود بچه ها احساس پيوند بيشتري با اين فضا بكنند و بايد حق انتخاب را به بچه ها بدهيم.
    وي ادامه داد: در زندگي هاي آپارتماني امروزي مي توانيم اين فرصت را به كودكان بدهيم كه يك روز دوستان يا همكلاسي و يا بچه هايي كه در مجتمع مسكوني زندگي مي كنند را به خانه دعوت و يك مراسم كوچك عزاداري برپا كنند و خود كارهاي آن را انجام بدهند.
    
     مقدمه معرفت
    براي كسب معرفت بايد شور و هيجان داشت و با شناخت نسبت به وقايعي كه در طي زندگي با آن مواجه مي شويم نگاه كنيم. واقعه عاشورا يكي از راه هايي است كه با مطالعه دقيق آن و شور و هيجاني كه در ايام محرم هر عاشق دلباخته امام حسين (ع) به آن مي رسد مي توان به معرفتي رسيد كه هدف اصلي قيام عاشورا است. استاد دانشگاه فردوسي مشهد با بيان اين كه شركت در مراسم عزاداري ماه محرم و شور و هيجان آن مقدمه اي براي كسب معرفت است، ادامه داد: اگر از اين مقدمه استفاده نكنيم معرفت حاصل نمي شود. حضور كودكان در اين گونه مراسم باعث مي شود آن ها حساس شوند و به دنبال اين باشند كه چرا امام حسين (ع) به همراه اعضاي خانواده اش در كربلابه جنگ با دشمن رفتند. حضور در مراسم عزاداري يك نوع فعاليت اجتماعي محسوب مي شود و كودكان وقتي شور و هيجان اجتماعي را در اين مراسم مي بينند اين شور و هيجان به آن ها سرايت مي كند. البته خانواده ها بايد اقتضاي سن كودكشان را نيز در نظر بگيرند. بايد توجه داشته باشيم كودك در مراسم عزاداري نيز كودك است و اگر مي خواهند راحت بنشينند يا اسباب بازي همراه داشته باشند نبايد مانع كار آن ها شد و خانواده ها اگر كودك زير 4 سال را به اين مراسم مي برند حتماً همراه خودشان مقداري غذا يا كاغذ و مداد رنگي داشته باشند تا اگر حوصله كودك سر رفت سرگرم شود و توجه داشته باشيم نبايد كودكان را مجبور كنيم مثل بزرگترها در اين گونه مجالس بنشينند و عزاداري كنند. حتي اگر چند كودك در اين مراسم در كنار هم قرار گرفتند نبايد مانع از بازي آن ها شويم. همچنين برگزاركنندگان اين گونه مراسم، سخنرانان و مداحان به كودكان تذكر ندهند.
    يكي از مباحث مهم در عزاداري هاي كودكان در ايام محرم شيوه برخورد والدين قبل از عزاداري، حين عزاداري و بعد از عزاداري است. صبوري والدين در آماده كردن بچه ها موثر است. كودكاني كه با عجله آماده مي شوند يا با تحكم والدين مواجه مي شوند نسبت به حضور در اين مراسم بي علاقه خواهند شد. همچنين در زمان مراسم عزاداري بايد با كودكي فرزندان مان كنار بياييم و بعد از مراسم نيز بايد پاسخگوي سوالات احتمالي او باشيم. بايد از برخورد خشن و تحقير كردن كودكان در اين مجالس خودداري شود.
    شور و هيجاني كه در مجالس عزاداري محرم در بچه ها ايجاد مي شود مقدمه اي است تا بچه ها حساس بشوند و پيگير علت قيام عاشورا شده و همچنين با نحوه زندگي امام حسين(ع) آشنا بشوند. برخي از خانواده ها تصور مي كنند نيازي نيست كه كودكان در سن كم در اين مراسم شركت كنند و وقتي بزرگتر شدند آن ها را به مراسم عزاداري بايد برد. اين تصور غلطي است زيرا اگر كودكان در اين مراسم حضور پيدا نكنند و با صداها و آواها آشنا نشوند بعدها حضور پيدا كردن آن ها در اين مراسم دشوار است. در اصل حضور كودكان در هيات ها آماده كردن آن ها براي دوران نوجواني است. حزن عزاداري ايام محرم حزن خاص و هدفمندي است و افسردگي نمي آورد بلكه مقدمه نشاط و مسئوليت پذيري است. وي ادامه داد: حادثه عاشورا يك حماسه خانوادگي است، خود امام حسين(ع) همراه خانواده به كربلارفتند. در اين ميان اعضاي خانواده آن امام(ع) از طفل صغير تا پيرمرد وجود دارد. حوادثي كه در حادثه كربلااتفاق افتاد مي تواند درس هاي بزرگي براي دختران، كودكان و نوجوانان باشد و اين ها را كودكان ما مي فهمند و با اين شخصيت ها ارتباط برقرار مي كنند. در اين ايام خيمه هاي زيادي برپا مي شود و افراد زيادي نذري مي دهند. مي توانيم به بچه ها آموزش بدهيم. كسي كه مي خواهد غذاي نذري بگيرد خودرواش را كجا بايد پارك كند و مي تواند به كودكش بگويد كه با پارك خودرو در مكاني مناسب مانع از رفت وآمد خودروهاي ديگر نمي شويم. والدين اگر به سهم خودشان در مراسم عزاداري مشاركت مي كنند كودكان ياد مي گيرند پول توجيبي شان را مديريت كنند و در بعضي فرصت ها كه براي باورها و ارزش ها پول خرج مي كنيم، مشاركت كنند.
    والدين براي آموزش نذري دادن به كودكان مي توانند يك بار خوراكي كوچكي آماده كنند و به فرزندشان بدهند تا آن را به مدرسه ببرد و به همكلاسي هاي خود بدهد.
    
     نقش مدارس در عزاداري كودكان
    بعضي از مدارس در ايام محرم مي توانند با برپايي عزاداري براي دانش آموزان آن ها را در انجام اين مراسم مشاركت بدهند و به نوعي كارها را به آن ها بسپارند. مدارس در فرهنگ سازي نقش موثري دارند. مديران و معلم ها بهتر است در اين ايام بار تكاليف بچه ها را كمتر كنند.
    دكتر اصغري نكاح با بيان اين كه بعضي از خانواده ها از اين كه ممكن است كودكانشان در اين گونه عزاداري ها و ذكر مصايب با خشونت آشنا شوند، گفت: اين گونه نيست چون بچه ها قدرت تشخيص دارند و مي توانند تشخيص بدهند گريه پدر و مادرشان براي چيست. در اين مراسم كودكان مي فهمند گريه والدين خاص است. توصيه مي شود كه مداحان و ذاكران به گونه اي مرثيه سرايي كنند تا مسائل حاشيه اي كه ممكن است براي كودكان آسيب زا باشد كمتر باشد ولي والدين نبايد نگران باشند و ذكر اين مصيبت ها آسيب هيجاني وارد نمي كند بلكه مقدمه اي براي فكر كردن كودكان به وقايع روز عاشورا است.
    
     پاسخ هاي منطقي به سوالات كودكان
    گاهي كودكان با شنيدن داستان زندگي يا شهادت ائمه اطهار(ع) و بخصوص زندگي و شهادت امام حسين(ع) سوالاتي در ذهنشان به وجود مي آيد كه بايد پاسخ منطقي به آن ها داد. بايد به زبان كودكان به آن ها پاسخ بدهيم. اگر والدين نمي توانند پاسخ و استدلال درستي داشته باشند مي توانند در اطرافشان كساني را كه مي توانند پاسخ مناسبي به سوالات كودكان بدهند شناسايي كنند و از روحانيون نيز كمك بگيرند. مثلاً گاهي در ذهن بچه ها سوال ايجاد مي شود چرا در كربلاآب نبوده يا چرا حضرت عباس (ع) از خوردن آب امتناع كردند. والدين بايد در ابتدا از خود كودك بخواهند جوابي براي سوال خود پيدا كنند و اگر لازم است توضيح بيشتري بدهند و با استدلال آن را براي كودك توضيح دهند.
    کودکان مدرسه معرفت حسين(ع) / دکتر اصغري نکاح از ابعاد تربيتي قيام عاشورا در خانواده مي گويد
    


 روزنامه ايران، شماره 5509 به تاريخ 21/8/92، صفحه 12 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 249 بار
    آثار ديگري از "يوسف حيدري"
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 79، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است