|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/8/28: رئيس پليس اعلام كرد : مرتضوي مسبب كهريزك است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7090
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5513 28/8/92 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


رئيس پليس اعلام كرد : مرتضوي مسبب كهريزك است



«آقاي مرتضوي اصرار داشت که افراد دستگير شده به کهريزک منتقل شوند.»، سردار اسماعيل احمدي مقدم اين موضوع را در گفت وگوي مفصل با ايسنا مطرح كرد. در اين گفت وگو كه به قصد «شفاف سازي نقش پليس در برخي حوزه ها» انجام شده بود، فرمانده نيروي انتظامي كشور ناگفته هاي خود درباره مسائل، بحران ها و اتفاقات مبتلابه نيروي انتظامي در 9 سال فرماندهي اش بر اين نيرو را تشريح كرد. حوادث بازداشتگاه كهريزك، موضع نيروي انتظامي در قبال لباس شخصي ها و طرح «عفاف و حجاب» و طرح پاره اي توضيحات در پاسخ به برخي اقدامات پليس همچون «طرح امنيت اجتماعي» و انتقادات وارد به آن از منظر حقوق شهروندي، موضوعاتي بودند كه فرمانده نيروي انتظامي به آن ها پرداخت.
    احمدي مقدم درباره حوادث بازداشتگاه كهريزك كه منجر به كشته شدن تعدادي از بازداشت شدگان شد به جلسه اي اشاره كرد كه صبح جمعه 19 تير 88 براي تصميم گيري درباره محل نگهداري بازداشت شدگان برگزار شده بود. وي با يادآوري مخالفت صريح اش با انتقال بازداشت شده ها به كهريزك در اين باره گفت: «من مخالفتم را به صراحت اعلام کردم و گفتم آنجا نه تنها جا نداريم، بلکه آن مکان جاي خطرناکي است. اما مرتضوي اصرار داشت که اين افراد دستگير شده چاقو، قمه و زنجير داشته اند و از همين حيث اراذل و اوباش محسوب مي شوند که من در آن جلسه عنوان کردم که ضبط کنيد و بنويسيد که من مخالف هستم و مخالفت ناجا نيز ثبت شد.» احمدي مقدم با بيان اين كه نهايتاً در آن جلسه به يک نفر توصيه كرده است «به بچه هاي کهريزک بسپاريد اين افراد در بند جداگانه و ميان اراذل و اوباش فرستاده نشوند و بدرفتاري با آن ها نکنيد.»، گفت: « اما اين تاكيدات من به مرحله اجرا نرسيد». «در هر بند که ظرفيت 50 تن را داشت، 170 تن را جا دادند و قبول کنيد در گرماي تابستان کهريزک آن هم در يک مکاني که استاندارد نيست، اگر کاري هم صورت نگيرد، اين تراکم آدم در اين محل کم امکانات داراي مساله است.»
    فرمانده نيروي انتظامي با تاكيد بر اين كه كهريزك در ابتدا سوله اي براي نگهداري اثاثيه دستگير شدگان عمليات پاكسازي خاك سفيد بوده است و سپس در دوران فرماندهي سرداران طلايي و قاليباف «با برق کشي ساده و آوردن آب با تانکر، اين محل تا حدودي سر و سامان گرفته» و «اراذل را به اينجا منتقل مي کردند» افزود: «قرار نبود بازداشتگاه کهريزک جاي خيلي راحتي براي اراذل و اوباش باشد، چرا که آدم هاي شرور و خطرناک را آنجا مي فرستاديم».
    وي در ادامه با اشاره به بازديد هوايي سردار رادان و جمعي از مهندسان در ارديبهشت 88 براي ساخت يك بازداشتگاه مدرن در كهريزك، گفت: « اين سفر زمينه اي شد تا شايعاتي مطرح شود که سردار رادان با بالگرد به کهريزک رفته و دستور داده که «همه را بزنيد و بکشيد» و از آنجايي که سردار رادان قبل تر نيز اين بازداشتگاه را درست کرده بود و چون نماد اقتدارگرايي ناجا محسوب مي شود، به راحتي نقش ايشان در افکار عمومي ثبت شد، حتي اين سخنان به درجه اي زياد شد که مقام معظم رهبري عنوان کردند که من اين طور شنيده ام و اگر سردار رادان هم قصور و تقصيري در اين ماجرا دارد، مبري از رسيدگي قضايي نيست و بايد اگر اتهامي دارد، پاسخگو باشد. من به ايشان توضيح دادم که چگونه بوده، اما ايشان فرمودند که من قاضي نيستم، پرونده اي مطرح شده و بايد رسيدگي شود.» «آن زمان رجب زاده، فرمانده تهران بزرگ احضار شد و پرونده اتهامي تشکيل شد و در مرحله دادسرا نيز تمامي شواهد ارائه شد و سردار رادان هم آنجا رفت و مورد تحقيق قرار گرفت و ادله مورد بررسي قرار گرفت و بررسي ها نشان داد که سخنان مطرح شده در مورد سفر ارديبهشت ماه ايشان درست بوده و وي خبري در اين زمينه نداشت و من نيز به عنوان شهودش آنجا رفتم.» احمدي مقدم ادامه داد: «با مسئول کهريزک برخورد هم شد، چرا که اگر اطلاع مي داد و حتي عقل داشت کمي پائين تر مقر يگان ويژه بود و مي توانست افراد دستگير شده را در مسجد اين يگان جاي دهد يا حتي مي توانست اين افراد را در بازداشتگاه جديد که هر چند آب و برق نداشت، جاي دهد تا اين مشکلات به وجود نيايد. حتي معتقد بودم که اگر آن زمان به من مي گفتيد با مسئوليت خودم همه را رها مي کردم. چرا که اين ها جاني و قاتل نبودند.»
    
    رعايت حقوق شهروندي در ناجا
    سردار احمدي مقدم در بخش ديگري از اين گفت وگو در پاسخ به انتقاداتي كه از منظر حقوق شهروندي به بخشي از عملكرد ناجا در اجراي «طرح هاي امنيت اجتماعي» وارد بوده، گفت: «ما در اين عمليات گفته بوديم مقاومت اين اراذل و اوباش که با چاقوکشي، قمه کشيدن و عربده کشي مردم را ترسانده بودند را با شدت عمل بشکنيد و اگر اين اوباشگران مقاومت کردند، محکم با آن ها برخورد کنيد. اما ما هيچ گاه براي اين رفتارهاي سخيف همچون انداختن آفتابه و... ابلاغ نکرده بوديم و اين ابتکار عناصر ميداني بود.» احمدي مقدم درباره ابلاغ آيين نامه رعايت حقوق شهروندي در نيروي تحت فرماندهي اش گفت: « در اين آيين نامه چگونگي ساخت، تجهيز و نگهداري متهمان در بازداشتگاه ها و تحت نظرگاه ها و همچنين چگونگي رفتار با متهم و حتي مراجعه نيز قيد شده است و چندي پيش دومين دور کنترل اين مهم نيز پايان يافت» وي افزود: « رعايت اين آيين نامه، همچنين مستندسازي و همچنين نصب دوربين در اتاق بازجويي يا بازداشتگاه ها سبب مي شود که برخي از حوادث به وجود نيايد.»
    
    لباس شخصي ها مشكل آفرين اند
    فرمانده نيروي انتظامي درباره برنامه اين نيرو براي برخورد با «لباس شخصي ها» اين افراد را بخشي از جامعه دانست كه منتظر اقدامات حکومت باقي نمي مانند و گفت: «در کشور ما نيز افرادي وجود دارند که احساس تکليف کرده و از سر تکليف و در حالي که احساس مي کنند حکومت در حال مسامحه است، با اين تصور که حکومت نياز به کمک دارد، به صحنه آمده و البته کار را خراب مي کنند.» وي تاكيد كرد: « به نظر من کلاً نبايد اجازه تشکيل و سازماندهي اين گروه ها داده شود، چرا که گاهي حضور اين افراد در صحنه ها خشن است، امنيت در کشور را به هم مي ريزد و اگر قرار باشد يک اجتماع قانوني ولو حتي غيرقانوني که در کنترل پليس است، از سوي افرادي منجر به دعوا بشود، اين مورد قبول ما نيست و براي پليس که متولي امنيت در کشور است، مشکل آفرين خواهد بود.»
    فرمانده نيروي انتظامي همچنين درباره طرح عفاف و حجاب و برنامه نيروي انتظامي دراين باره با اشاره به اين كه رئيس جمهوري سابق اعتقادي به اين طرح نداشت و نيروي انتظامي در اجراي آن تنها ماند به تماس خود با رحماني فضلي، وزير كشور اشاره كرد و گفت: « چرا که مسئول اين طرح وزارت کشور است. من به آقاي رحماني فضلي عنوان کردم که شما به ما بگوييد چکار کنيم؟ اصلاً بگوييد هيچ کاري نکنيد. هر چند که نمي توانند بگويند، چرا که هر دستگاه بايد به وظايف خود عمل کند و ناجا نيز 23 وظيفه دارد که وزارت کشور مي تواند بگويد چطور انجام بده، اما نمي تواند بگويد که انجام نده؛ به هر حال ما آماده هستيم که از نظرات کارشناسان در اين زمينه استفاده کرده و به نظرم سخنان وزير کشور در بجنورد مبني بر حفظ کرامت انساني و تکيه بر ابعاد فرهنگي، سخن درست و خوبي است.»
    رئيس پليس اعلام کرد : مرتضوي مسبب کهريزک است
    


 روزنامه ايران، شماره 5513 به تاريخ 28/8/92، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 159 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 29، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است