|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/9/2: پرونده نسل جوان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3364
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1887 2/9/92 > صفحه 10 (سياست) > متن
 
      


پرونده نسل جوان


نويسنده: سعيد فائقي *

«نويسنده آزاده- دکتر علي شريعتي- سرانجام در روند تحقق آرزوهاي انسانيش اين جهان را بدرود گفت. کشور ما ايران در تاريخ فرهنگ خود از اينگونه مجاهدان فضيلت، بسيار پرورده است... دکتر شريعتي با وجود همه ممنوعيت هاي خلاف قانون، توانست در بحراني ترين دوران گسيختگي فرهنگ ايران، نسل جوان کشور ما را در حد وسيع و توانايي هاي بزرگ خويش در حوزه آگاهي و تفکر و مسووليت، آموزش وپرورش دهد. از اين حيث شايسته تعظيم و احترامي بي دريغ است.»
    جملات فوق از بيانيه تسليت فقدان مرحوم شريعتي است که از سوي کانون نويسندگان ايران در سوم تيرماه 1356 انتشار يافت، خاطرم هست همان روز که اين بيانيه را رويت کردم ياد سال 1351 افتادم که براي ادامه تحصيل تازه به تهران آمده بودم و در دبيرستان مروي تهران مشغول تحصيل بودم. روزي به اتفاق برادر مرحومم جهت ثبت نام در کلاس هاي مرحوم دکتر شريعتي به حسينيه ارشاد مراجعه کرده بوديم که متجاوز از شش هزار نفر قبل از ما ثبت نام کرده بودند. در همه آن سال ها هيچ وقت و براي هيچ فرد چنين استقبالي نديده بودم و وقتي امروز به آن بيانيه نگاه مي کنم، مي گويم؛ اگر در حوزه آگاهي و تفکر و مسووليت، تعليم و تربيت دکتر شريعتي نبود ما چه وضعي پيدا مي کرديم؟ بنابر اين همه ريزش هاي صورت گرفته در مناصب مديريتي، بعد از سي و چندسال، هنوز دانش آموختگان درس دکتر شريعتي هستند که در مواقع حساس و بروز بحران کمر همت مي بندند و با پايمردي خود، مشکلات را رفع مي کنند. به عنوان مثال در حوزه هنر و سينما از زمان فخرالدين انوار تا به امروز، سينماي فاخر ما توسط عزيزاني مديريت شده که روزي روزگاري در حسينيه ارشاد توسط دکتر تربيت شده بودند. در حوزه هاي متعددي که در اين سي و چندسال افتخار خدمت داشته ام، چه در حوزه صنعت، چه در حوزه تجارت، چه در حوزه ورزش و چه در حوزه ارتباطات، هرگاه موفقيتي مديريتي مشاهده کرده ام، در راس آن يکي از شاگردان دکتر شريعتي قرار داشته. سريال «سربداران» را به خاطر بياوريم که هنوز نتوانسته ايم مشابه آن را تکرار کنيم که انقلابي در صنعت سريال سازي کشور به وجود آورد. محمدعلي نجفي، عزيزي بود که در حسينيه ارشاد با جمعي از جوانان پرشور آن روز، سربداران را به صحنه آورد... غرضم از اشاره به بيانيه کانون نويسندگان به اين دليل بود که يادمان باشد از سال 56 تا به امروز به تدريج همه روشنفکراني که دکتر شريعتي را مجاهد فضيلت و نويسنده آزاده ناميده بودند، نه تنها يادشان رفت که شريعتي در بحراني ترين دوران گسيختگي فرهنگ اين مرزوبوم، نسل جوان کشور ما را پرورد، بلکه به مخالفان سرسخت او مبدل شده و چنان تنهايش گذاشتند که دژخيمان هم جسارت توهين و افترا به او را پيدا کردند و «در دامگه حادثه»، رذيلانه ترين تهمت ها را نثار شريعتي کردند و حتي کار به جايي رسيد که يکي از مجلات روشنفکري در روي جلد، دژخيم را بر صندلي نشاند و عکس اسطوره هايي چون دکتر شريعتي را وارونه کرد و دژخيم تا جايي پيش رفت که منکر شکنجه شد.
    در مقاومت دکتر شريعتي همين بس که وقتي در سال 1343 به ايران مراجعت کرد، در همان ايام يارانش تحت عنوان گروه سماع (سازمان مخصوص اتحاد و عمل) در مصر مشغول آموزش دوره چريکي بودند (چمران، يزدي، راستين، امين و...) که نخستين سازمان مخفي بود براي مبارزه مسلحانه با رژيم کودتا و اتفاقا اين دکتر شريعتي بود که به دليل همکاري اش با ارگان جبهه آزادي بخش الجزاير و از طريق انقلابيون الجزاير و ارتباط آنها با جمال عبدالناصر، اين امر را فراهم کرده بود و وقتي به ايران آمد در مرز، بازداشت شد و چنان ساواک را منحرف کرد که نه تنها آن روز بلکه هيچ وقت متوجه اين امر نشدند و اتفاقا دکتر شريعتي به ايران آمده بود که نسل جوان کشور را براي انقلاب آماده کند و به اعتراف کانون نويسندگان، با توانايي بزرگ خويش از عهده آن برآمد.
    دکتر در ترجمه اي که از نوشته هاي چه گوارا کرده بود به اين جمله بسيار اهميت مي داد: «جنگ چريکي، جنگ مردم است. جنگ توده هاست. اقدام به جنگ چريکي بدون پشتيباني و حمايت توده مردم آغاز يک مصيبت غيرقابل جبران است» و ديديم که سازمان هاي چريکي اين مرز و بوم به دليل غفلت از مردم به چه مصيبتي تبديل شدند و باز يادمان باشد اکثر آنهايي که در حوزه مبارزه مسلحانه جذب گروه هاي اسلامي شدند، باز تربيت شده حسينيه ارشاد بودند و زندان هاي رژيم شاه مملو از کساني بود که دکتر شريعتي تربيت کرده بود. امروز شايد به دليل حفظ موقعيت شغلي و مديريتي، خيلي از تربيت شدگان او منکر باشند، چنانکه خود دکتر روزي در دفتر خاطرات آقاي امامي نوشت: «کوه ها با هم اند و تنهايند، همچو ما با همان تنهايان» و به سان مرشد و مولايش که مي فرمود (علي تنهاست)
    يک تنه از دوران نهضت ملي تا مقاومت ملي، از نهضت آزادي خارج از کشور تا تشکيل انجمن هاي اسلامي خارج از کشور، از نشريه ايران آزاد تا ارگان جنبش آزادي بخش الجزاير و کتاب هايي که در آن زمان دريچه اي بودند که به سوي روز گشوده شدند، تنها و تنها سخنگوي توده هايي شد که در سراسر جهان از غارت و ستم امپرياليسم و استکبار رنج برده و مي برند و به سان ابوذر، به تبعيدگاه رفت که منادي اسلام ابوذر باشند نه اسلام مروان بن حکم و به قول عبدالعزيز شاسه دينا، استاد دانشگاه ويرجينيا، شريعتي ايدئولوگ انقلاب بود. شهادت، امامت و مستضعف واژه هايي بودند که شريعتي با تعريف نو و جديد از آنها ما را در مقابل تجاوز عراق در هشت سال دفاع مقدس بيمه کرد. آيا اگر فرانتس فانون، لويي ماسينيون، ژان پل سارتر، ژان برک، گورويچ و... امروز بودند، آنها هم شريعتي را تنها مي گذاشتند؟
    *معاون سازمان تربيت بدني در دولت اصلاحاتپرونده نسل جوان
    


 روزنامه شرق، شماره 1887 به تاريخ 2/9/92، صفحه 10 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 194 بار
    آثار ديگري از "سعيد فائقي "

  چنگ انداختن به خلق حماسه
سعيد فائقي*، ايران 28/5/97
مشاهده متن    
  جام جهاني پديده اي ويژه و منحصر به فرد
سعيد فائقي*، ايران 24/4/97
مشاهده متن    
  عبور از هفت خوان
سعيد فائقي *، دنياي اقتصاد 13/12/96
مشاهده متن    
  نگاه غير ورزشي به ورزش
سعيد فائقي، اعتماد 24/11/96
مشاهده متن    
  يادي از مرحوم شاه حسيني
سعيد فائقي*، ايران 6/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه حرارت و برودت
متن مطالب شماره 102، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است