|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/9/11: دانشجويان دوباره ستاره دار مي شوند؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4245
يك شنبه 11 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2840 11/9/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


دانشجويان دوباره ستاره دار مي شوند؟
تحرك تازه مجلس براي توقف برنامه هاي وزارت علوم

نويسنده: فرشاد اعظمي

محدوديت دولت در گشايش فضاي سياسي كشور از محورهاي پنهان و البته مهم سخنان روحاني در گزارش صد روزه بود كه در حين گزارش صد روزه، روحاني چند بار مستقيم و غيرمستقيم و خيلي مختصر به آن اشاره كرد. يكي از مصاديق گشايش فضاي سياسي و امنيتي در جامعه به عرصه دانشگاهي و دانشجويان كشور مربوط مي شود كه در چند سال گذشته با فراز و نشيب هايي رو به رو بود و همواره يكي از مهم ترين نطق هاي انتقادي مسوولان كشور در تريبون هاي عمومي به ويژه در برهه انتخابات بود كه با واكنش هاي مختلف مسوولان و مردمي روبه رو مي شد. هفته گذشته، زهره طبيب زاده، عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اعلام كرده بود كه، رضا فرجي دانا، وزير علوم سه شنبه 11 آذرماه براي پاسخ به سوال نمايندگان بار ديگر به مجلس مي آيد و در اين جلسه قرار است وزير علوم در رابطه با چگونگي بازگشت دانشجويان ستاره دار به دانشگاه ها به نمايندگان توضيح دهد: گفته يي كه باعث شد تا يكبار ديگر مساله دانشجويان ستاره دار كه در سال 88 به اوج خود رسيده بود در سال جاري مورد توجه قرار بگيرد. پيش از اين جعفر توفيقي، سرپرست موفق وزارت علوم به تعدادي از دانشجويان ستاره دار اجازه ادامه تحصيل داده بود تا در كنار تغيير و تحولات صورت داده در وزارت علوم زمينه را براي محبوبيت خود در اين وزارتخانه افزايش دهد هرچند كه اين محبوبيت در خارج از دانشگاه به ويژه بين اصولگرايان تاثيرگذار نبود و مورد انتقاد شديد برخي از جناح هاي اصولگرايي قرار گرفت. اما، كميسيون آموزش، نظري متفاوت نسبت به تغييرات صورت گرفته در وزارت علوم دارد، نظري كه به نظر مي رسد به مواضع اصولگرايان نزديك است. اين كميسيون كه در هفته هاي گذشته طرح سوال ملي از رضا فرجي دانا، وزير علوم را كليد زده بود، اين هفته بررسي وضعيت دانشجويان ستاره دار را در دستور كار خود قرار داده است.
    
    منع تحصيل دانشجويان ستاره دار نقض كننده حقوق بشر نيست
    عبدالوحيد فياضي، سخنگوي كميسيون آموزش و تحقيقات در گفت وگو با «اعتماد» از درخواست كميسيون براي استعلام از دانشجويان ستاره دار خبر داده و مي گويد: هنوز معلوم نيست كه محروميت دانشجويان ستاره دار در سال هاي اخير درست بوده يا نبوده كه بتوانيم رفتار درستي با آنان داشته باشيم. او همچنين به بازگشت تعدادي از دانشجويان ستاره دار در زمان توفيقي اشاره مي كند و اعلام مي كند: معلوم نيست كه اين دانشجويان بخشيده شده مستحق ادامه تحصيل هستند و اينكه آقاي توفيقي بر چه اساسي تصميم به چنين كاري گرفته است. فياضي در پاسخ به اين سوال كه واكنش كميسيون آموزش در صورت منفي بودن استعلام وزارت اطلاعات چه خواهد بود، تاكيد مي كند: دانشجويي كه نبايد به دانشگاه برگردد نمي تواند ادامه تحصيل بدهد و اگر اكنون در حال تحصيل هست مطمئن باشيد كه ما جلوي ادامه تحصيل او را خواهيم گرفت. سخنگوي كميسيون آموزش در ادامه گفته هاي خود اين را نيز اضافه مي كند كه وقتي قانون اجازه ادامه تحصيل به كسي را ندهد چطور بايد ادامه تحصيل بدهد ولي اگر استعلام ها مثبت باشد مانعي براي تحصيل اين دانشجويان وجود ندارد. او در پاسخ به اين سوال كه آيا منع دوباره دانشجويان ستاره دار از تحصيل باعث تشنج فضاي سياسي دانشگاه نمي شود؟ اعلام مي كند: معلوم نمي شود كه چه اتفاقي رخ مي دهد ولي ممكن هم هست كه مساله يي پيش نيايد و اميدواريم كه تمام استعلام ها مثبت باشد ولي ما به صورت جدي پايبند قانون هستيم. به گفته او، منع تحصيل عده يي از دانشجويان كه در مسائل سياسي به ويژه سال 88 نقش داشته اند نقض كننده حقوق شهروندي و همچنين حقوق بشر كه غرب از آن براي تبليغات عليه نظام جمهوري اسلامي استفاده مي كند نيست. وي در عين حال ادامه مي دهد: البته ادامه تحصيل يكي از مواد و مباني حقوق شهروندي محسوب مي شود ولي نمي توان در اين مورد نيز چنين ادعايي داشت. فياضي با تاكيد بر اينكه تا اعلام نهايي نظر وزارت اطلاعات درباره دانشجويان ستاره دار نمي توان نظر قطعي درباره وضعيت دانشجويان ستاره دار داشت، مي گويد: در جلسه يي كه با وزير اطلاعات درباره انتصابات وزارت علوم داشتيم بحث دانشجويان ستاره دار به ويژه آناني كه به تحصيل بازگشته اند، شد و قرار شد كه آقاي علوي اطلاعات دقيقي در اين زمينه به كميسيون ارائه كند.
    
    مخالفت با دانشجويان ستاره دار همان مخالفت با توفيقي است
    قاسم احمدي لاشكي، ديگر عضو كميسيون آموزش در گفت وگو با «اعتماد» مي گويد: بر اساس مستنداتي كه به كميسيون ارائه شده است 126 يا 129 دانشجوي ستاره دار به دانشگاه ها بازگشته اند كه كميسيون به صورت جدي به دنبال استعلام از سابقه سياسي اين دانشجويان است كه اگر مشكل شان «امنيتي حاد» نباشد مي توانند به تحصيل ادامه بدهند ولي اگر مشكلشان جدي باشد ممكن است كه وزارت اطلاعات درخواست يا نظري در اين زمينه براي اين افراد به كميسيون بدهد لذا ادامه يا عدم ادامه تحصيل دانشجويان ستاره دار به خود وزارتخانه مربوط مي شود كه البته امنيت كشور براي اعضاي كميسيون نيز اهميت ويژه يي دارد. به گفته او، تعداد كمي از دانشجويان ستاره دار مشكل «امنيتي حاد» دارند و حدود يا نهايتا سه نفر هستند. احمدي لاشكي در پاسخ به اين سوال كه به نظر مي رسد پافشاري كميسيون بر منع تحصيلي دانشجويان ستاره دار به مراتب بيشتر از وزارت اطلاعات است، اعلام مي كند: خب طبيعي است كه چنين چيزي وجود داشته باشد. تغييرات زودهنگام در فضاي دانشگاهي كه در دوره سرپرستي آقاي توفيقي انجام گرفت باعث شد تا كدورت هايي كه بين توفيقي و نمايندگان ايجاد شود كه همين اختلاف در اين پرونده نقش مهمي ايفا كرد. اين عضو كميسيون آموزش با بيان اينكه بايد علت ستاره دار شدن دانشجويان در سال هاي اخير بازبيني شود، مي گويد: اگر حقي از دانشجويان پايمال شده باشد، مسوولان و نهادهايي كه موجبات آن را فراهم كرده اند بايد پاسخگو باشند و اگر چنين محروميتي بحق انجام گرفته بهتر است كه منع تحصيلي آنان خيلي جدي و محكم ادامه پيدا كند.
    
    ادامه تحصيل دانشجويان مساله دار تشنج مي آفريند
    همچنين قاسم جعفري، ديگر عضو اين كميسيون در گفت وگو با «اعتماد» به جمعيت چند ميليوني دانشجويان كشور اشاره مي كند و مي گويد: چه كسي مي تواند ادعا كند كه بين اين جمعيت ميليوني هيچ مساله داري وجود ندارد كه اگر چنين ادعايي را بكند مشخص مي شود كه در اين عالم نيست و درگير افكار خودش است. به گفته او، مسائل امنيتي و سياسي يكي از مواردي محسوب مي شود كه ممكن است دانشجويان در آن مساله ايجاد كنند و از صلاحيت ادامه تحصيل محروم شوند. رفع اين محروميت بدون توجه به اعلام نظر دادگاه پس از رسيدگي به پرونده مي تواند باعث تشنج در فضاي دانشگاهي بشود از اين جهت كه ديگر دانشجويان مي گويند كه به دانشجويان سياسي كاري ندارد پس ما نيز مي توانيم فضاي دانشگاه را ملتهب و متشنج كنيم. او با اشاره به بازگشت دانشجويان ستاره دار به دانشگاه ها در دولت يازدهم، مي گويد: اتفاق خاصي پيش نيامده و فقط يك تبليغات دولتي صورت گرفته است چون بيش از اين نيز بازگشت دانشجويان سياسي را شاهد بوديم.
    
    دانشجوي ستاره دار اصلاوجود ندارد
    محمد مهدي زاهدي، رييس كميسيون آموزش، نظري متفاوت با ساير اعضاي اين كميسيون دارد. او در گفت وگو با «اعتماد» با تاكيد بر اينكه ما اصلادانشجوي ستاره دار نداريم، مي گويد: اين يك واژه انحرافي است كه عده يي از سياسيون متاسفانه آن را باب كرده اند كه مربوط به دوران وزارت آقاي معين و «دوم خردادي ها» مي شود و هنوز نيز عده يي از دولتي ها به غلط آن را بيان مي كنند و بازيچه يي براي جدال هاي سياسي جناح ها شده است. به گفته او، 129 دانشجو رد صلاحيت براي ورود به مقاطع بالاتر تحصيلي شده اند و حتي قبول نشده و اصلادانشجو نبوده اند. او در پاسخ به اين سوال كه چرا كميسيون آموزش از وزارت اطلاعات براي اين دانشجويان استعلام مي خواهد، گفت: اصلاچنين چيزي نيست ما فقط مي گوييم كه نحوه بازگشت اين دانشجويان نوعي كارش سياسي و تبليغاتي بوده است.
    
    منع تحصيل دانشجويان ستاره دار خيانت است
    همچنين علي مطهري، عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در همين رابطه به «اعتماد» مي گويد: به نظر من ادامه تحصيل يا منع ادامه تحصيل دانشجويان ستاره دار را بايد به وزارت علوم محول كرد و مجلس نبايد در امور اجرايي دخالت كند و وزير علوم نيز نبايد در برابر اين فشارها تسليم بشود. به گفته او، وزير علوم موظف است در مساله انتصاب هاي وزارتخانه و همچنين ادامه تحصيل دانشجويان ستاره دار از تصميمات خود دفاع كند و عقب نشيني نكند چون اين عقب نشيني به معناي خيانت به حقوق مردم است. او همچنين در پاسخ به اين سوال كه چرا بايد كميسيون مواضع به مراتب تندتري از وزارت اطلاعات در قبال دانشجويان ستاره دار داشته باشد، اعلام مي كند: كميسيون نمي تواند امر و نهي كند يا اينكه تعيين و تكليفي براي وزارت علوم كند و تنها موظف است كه نتايج تحقيقات و بررسي خود را در اختيار وزارت علوم بگذارد و اجازه دهد كه وزارتخانه تصميم نهايي را اتخاذ كند. او در پايان مي گويد: ما بايد حد و مرز خود را بدانيم و رعايت كنيم.
    
    دانشجويان دوباره ستاره دار مي شوند؟ / تحرك تازه مجلس براي توقف برنامه هاي وزارت علوم
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2840 به تاريخ 11/9/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1088 بار
    آثار ديگري از "فرشاد اعظمي"

  گفت و گو با رييس مركز پژوهش هاي مجلس : خودمان را حريف يكديگر ندانيم
فرشاد اعظمي، اعتماد 17/4/93
مشاهده متن    
  پاسخ تندروها به امكان رد استيضاح از سوي هيات رييسه:منتظر نظرتان نبوديم و نيستيم
فرشاد اعظمي، اعتماد 12/4/93
مشاهده متن    
  پنجمين طرح استيضاح به نام وزير راه شد / شرط هيات رييسه براي اعلام وصول استيضاح
فرشاد اعظمي، اعتماد 11/4/93
مشاهده متن    
  پنجگانه استيضاح و سوال عليه دولت / تحرك مجدد اقليت مجلس پس از پنجمين كارت زرد
فرشاد اعظمي، اعتماد 5/4/93
مشاهده متن    
  رحماني فضلي در مورد ساپورت بانوان به مجلس توضيح داد:مجلس نگران بدحجابي و جمعيت
فرشاد اعظمي، اعتماد 4/4/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد شهر
متن مطالب شماره 30، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است