|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/9/12: سودجويان، اين بار بذر بلوط قاچاق مي كنند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5437
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3854 12/9/92 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
      


سودجويان، اين بار بذر بلوط قاچاق مي كنند
قاچاقچيان بذر بلوط را از بوميان استان هاي زاگرس نشين ارزان مي خرند و به كشورهاي حاشيه خليج فارس مي فرستند


بلاو مصيبت دست از سر بلوط هاي زاگرس برنمي دارد. اگر تا ديروز صحبت از آفت و بيماري، خشکيدگي و خشکسالي، چراي بي رويه دام، آتش سوزي، قطع و سرشاخه زني و قاچاق چوب و زغال بلوط بود و مرگ و زوال هزاران اصله درخت، اين روزها زنگ خطر جمع آوري و قاچاق بذر بلوط به کشورهاي عربي در استان هاي زاگرس نشين کشور به گوش مي رسد.
    اين قاچاق که به گفته مسئولان و کارشناسان محيط زيست معضل جديد اين مناطق جنگلي است، در صورت ادامه و گسترش، تاثير بشدت مخربي بر حيات زاگرس اعم از گونه هاي گياهي و جانوري آن خواهد داشت.
    ظاهرا اين نوع قاچاق اخيرا در استان هاي زاگرس نشين مرزي باب شده و مقصد آن کشورهاي حوزه خليج فارس از جمله امارات است. عاملان آن هم سودجوياني هستند که از طريق مردم بومي اين استان ها، به جمع آوري و انتقال اين بذر ارزشمند مبادرت مي کنند.
    کشف يکي از اين محموله ها در روزهاي اخير از سوي نيروهاي يگان حفاظت محيط زيست استان لرستان، پرده از اين اقدام پنهاني و جديد سودجويان برداشته و زنگ هشدار گسترش اين پديده را به صدا درآورده است.
    آن طور که کارشناس حقوقي اداره کل محيط زيست لرستان مي گويد: نيروهاي يگان حفاظت محيط زيست اين استان چندي پيش در جريان گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده سفيدکوه به يک دستگاه نيسان مشکوک و پس از توقف و بازرسي خودرو، متوجه بارگيري بيش از دو تن بذر بلوط از سوي سرنشينان اين خودرو مي شوند.
    کامران سپهوند با اشاره به دستگيري دو نفر در اين زمينه در گفت وگو با مهر مي افزايد: متهمان در بازجويي اوليه اظهار کرده اند که بارها اين اقدام را انجام داده و با انتقال بذرهاي بلوط به بندر ماهشهر و بارگيري آن به صورت قاچاق در لنج، آنها را به کشورهاي حاشيه خليج فارس بخصوص امارات ارسال مي کردند.
    وي با بيان اين که هنوز دقيقا مشخص نيست بذر بلوط به چه دليل به کشورهاي حوزه خليج فارس قاچاق شده و به چه مصارفي مي رسد، تصريح مي کند: متهمان با جمع آوري و انتقال بذر بلوط، فقط دستمزد و کرايه حمل دريافت مي کنند و اطلاعي از علت انتقال بذر بلوط به خارج از کشور ندارند.
    
    کاربردهاي بذر بلوط
    با اين حال يک کارشناس مسئول منابع طبيعي و فعال محيط زيست به موارد کاربرد بذر بلوط در کشور اشاره کرده و در اين باره به جام جم مي گويد: بذر بلوط علاوه بر اين که به عنوان خوراک دام مورد استفاده قرار مي گيرد، از اسانس آن نيز براي مصارف دارويي استفاده مي شود. ضمن اين که در گذشته در استان هاي زاگرس نشين از آن براي پخت ناني به نام نان بلوط هم استفاده مي شد.
    هومان خاکپور با اشاره به اين که اکنون بحث روغن کشي از بذر بلوط به دليل داشتن روغن زياد، در کشورهاي عربي و ساير کشورها مطرح است و بشدت دنبال مي شود، مي افزايد: با اين حال بذر بلوط اکنون در اين کشورها در زمينه توليد اتانول، توليد داروهايي براي درمان بيماري هايي چون يرقان، اسهال و بيماري هاي پوستي و توليد قهوه کاربرد زيادي دارد و کارخانه هايي نيز در اين زمينه در آن کشورها احداث شده است.
    وي با بيان اين که روغن کشي در اين کشورها هنوز به طور جدي راه نيفتاده است، تاکيد مي کند: اگر اين مساله محقق و بازار جديدي در آن کشورها ايجاد شود براي کشور ما بسيار خطرناک است، زيرا بزودي با مشکل بزرگ قاچاق بذر مواجه خواهيم شد؛ معضل جديدي که با توجه به کمبود امکانات، تجهيزات و نيروي حفاظتي سازمان جنگل ها و منابع طبيعي، جلوگيري از آن بسيار سخت خواهد بود.
    خاکپور با اشاره به اين که اکنون به دليل شرايط سخت اقتصادي، تصرف روستاييان و عشاير در مناطق جنگلي و طبيعي براي کشت گندم و جو افزايش يافته و حتي در برخي مناطق دور افتاده، بحث احياي فرهنگ قديمي پخت نان از بلوط نيز مطرح شده است، تصريح مي کند: سودجويان براحتي از اين وضع سوءاستفاده مي کنند و با نفوذ در روستاها و وادار يا تشويق کردن افراد بومي، آنها را به جمع آوري بذر بلوط ترغيب مي کنند و از آنجا که طي سال هاي اخير هزينه روستاييان در بخش دامداري و خوراکي بشدت افزايش يافته است، براي بهبود وضع خويش به اين خواست سودجويان و قاچاقچيان تن مي دهند.
    
    از همين آغاز بايد جلوي آن را گرفت
    اين فعال محيط زيست خاطرنشان مي کند: پديده قاچاق بذر بلوط اکنون در استان هاي مرزي و زاگرس هاي شمالي مثل استان هاي کرمانشاه، ايلام و کردستان اتفاق مي افتد و خوشبختانه هنوز به زاگرس مرکزي و استان هايي همچون اصفهان، خوزستان، فارس و کهگيلويه و بويراحمد نرسيده است که اين خود نشان دهنده جديد بودن و آغاز اين روند است و به همين دليل بايد در همين ابتداي کار با آن مقابله شود.
    خاکپور درباره نحوه مقابله با اين قاچاق هم خاطرنشان مي کند: اين کار صرفا از طريق هوشياري ماموران سازمان جنگل ها و حفاظت محيط زيست امکان پذير است، زيرا در هيچ منطقه اي بذر انباشته شده زيادي وجود ندارد و بذرها بايد بتدريج از مناطق جنگلي جمع آوري و انباشت و سپس قاچاق شود که اين کار معمولافقط از طريق اهالي هر منطقه صورت مي گيرد، زيرا در مناطق جنگلي بنا به عرف و از قديم مالکيت هايي تعريف شده و افراد غيربومي حق دخل و تصرف در اين مناطق را ندارند. از سوي ديگر و بنا بر دستورالعمل سازمان جنگل ها ميزان جمع آوري براي هر خانوار بومي جنگل نشين نيز فقط سه تا پنج کيلو بذر در سال است که با توجه به اين قانون مي توان جلوي بهره برداري بيش از حد افراد بومي را که به وسيله سودجويان اجير مي شوند، گرفت.
    وي با اشاره به اين که تا امروز سازمان جنگل ها هيچ برنامه اي براي مقابله با برداشت زياد بذر توسط جنگل نشينان نداشت و نظارتي نيز در اين زمينه صورت نمي گرفت، زيرا تصور مي شد اين بذرها کاربري خاصي ندارد و کسي به فکر جمع آوري آن نيست، مي افزايد: اما اکنون به نظر مي رسد بايد نظارت جدي در اين زمينه صورت گيرد و جلوي قاچاق اين ميوه، از مبدا آن گرفته شود، زيرا اگر آنان تشويق شوند که اين کار مي تواند منبع درآمدي براي آنها باشد، اگر تاکنون سالي ده کيلو بذر جمع مي کردند، از اين پس سالي صد کيلو جمع مي کنند که اين صد کيلوها فقط در يک روستا مي تواند به ده ها تن برسد.
    
    خطر احداث کارخانه فرآوري بذر بلوط
    خاکپور يادآور مي شود: چند سال پيش بحث احداث کارخانه هاي فرآوري بذر بلوط در کشور خودمان نيز مطرح و سه سال پيش يک سرمايه گذار چيني آماده سرمايه گذاري در اين زمينه شد تا کارخانه اي بزرگ براي اسانس گيري بذر بلوط در کهگيلويه و بويراحمد احداث کند که خوشبختانه اين طرح به دليل مخالفت سازمان جنگل ها متوقف شد، هرچند هنوز عده اي پيگير احداث آن هستند.
    به گفته وي طبق برآوردها بذر مورد نياز اين کارخانه بايد از کل استان هاي زاگرس نشين تامين مي شد که اين امر به دليل وضع ناگوار جنگل هاي بلوط، شرايط اين جنگل ها را دشوارتر مي کرد.
    اين فعال منابع طبيعي با بيان اين که به طور ميانگين سالانه حدود سه ميليون تن بذر بلوط در جنگل هاي بلوط کشور توليد مي شود، مي افزايد: برخي فکر مي کنند اين بذرها اگر جمع آوري و فراوري نشود، به هدر مي رود، در حالي که اين عقيده درست نيست، زيرا بخشي از اين بذرها عملابه طور سنتي از طريق بومي ها و دام ها مورد استفاده قرار مي گيرد و بذرهاي باقي مانده نيز براي زادآوري جنگل ها و تغذيه گونه هاي جانوري همچون سنجاب که نقش مهمي در زادآوري جنگل هاي بلوط دارند، به مصرف مي رسد و عملابذري نمي ماند که به مصارف صنعتي برسد و در واقع هرگونه برداشتي براي اين مصرف، مصادف با کاهش حق چرخه طبيعت است که اين مساله کل اکوسيستم را دچار مشکل کرده و پايداري آن را به خطر مي اندازد.
    
    سودجويان، اين بار بذر بلوط قاچاق مي کنند / قاچاقچيان بذر بلوط را از بوميان استان هاي زاگرس نشين ارزان مي خرند و به کشورهاي حاشيه خليج فارس مي فرستند
    


 روزنامه جام جم، شماره 3854 به تاريخ 12/9/92، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 323 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فرهنگ ايلام
متن مطالب شماره 60-61، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است