|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/9/19: علي يونسي:نگاه به اقوام و اقليت ها امنيتي نيست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3335
يك شنبه 16 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1902 19/9/92 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


علي يونسي:نگاه به اقوام و اقليت ها امنيتي نيستشرق: پيروزي قطعي حسن روحاني در انتخابات باعث شد تا اميدي تازه در جامعه تزريق شود؛ اميدي که بخشي از آن با حضور گسترده اقوام و اقليت هاي مذهبي در انتخابات ايجاد شد. اقوام و اقليت هايي که به نظر مي رسد رييس جمهوري تازه ايران نگاهي ويژه به آنها دارد؛ چراکه براي نخستين بار دستياري ويژه در اين خصوص براي خود انتخاب کرده است. حوزه اي که رياست آن را به علي يونسي، وزير اطلاعات دولت اصلاحات واگذار کرده است. به نظر مي رسد يونسي، وزير کابينه محمد خاتمي با همان نگاه گذشته اش معاونت امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي را به عهده گرفته است. وزير اطلاعات دولت اصلاحات در گفت وگويي با «ايسنا» به تفصيل به مسايل مربوط به اقوام و اقليت ها پرداخته است.
    
    دولت؛ در دوران گذار
    يونسي برخورد با کساني که به دنبال تفرقه افکني هستند را يک ضرورت خواند و گفت: «اگر من جاي مسوولان در قوه قضاييه بودم با همه تفرقه افکنان برخورد مي کردم.»
    يونسي انتصابش در چنين حوزه اي را يکي از اقدامات رييس جمهوري در راستاي توجه به اقوام و اقليت هاي ديني دانست و گفت: «تا به حال هيچ رييس جمهوري چنين اقدامي را انجام نداده است و اهميتش بيشتر از سطح معاونت است.» در ادامه از وزير پيشين اطلاعات پرسيده شد به نظر شما وزير کنوني اطلاعات نيز وجود نگاه امنيتي در کشور را مضر مي دانند که يونسي در پاسخ گفت: «اگر به نطق رسمي وزير اطلاعات در زمان راي اعتماد در مجلس استناد کنيم، ايشان هم از اين نظر همين مشي را در نظر گرفته اند ضمن اينکه هنوز وضعيت گذشته به تسخير دولت جديد درنيامده. اين دوران، دوران گذار و فترت است. هنوز خيلي از استانداردها تغيير داده نشده و کابينه به تازگي کامل شده است. تا يک سال طول مي کشد که دولت جديد به طور کامل استقرار پيدا کند.»
    
    نگاه امنيتي به هر بخش از ايرانيان خطرناک است
    علي يونسي، دستيار ويژه رييس جمهوري در امور اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي، ضمن اينکه نگاه امنيتي به هر بخشي از ايرانيان را خطرناک مي داند، وقتي با اين پرسش مواجه مي شود که از احوال زندانيان عقيدتي باخبر هستيد، گفت: «اگر چنين زندانياني باشند، ما حتما پيگير احوالات آنها خواهيم بود.» علي يونسي درباره جايگاه اقوام ايراني و اقليت هاي ديني و مذهبي افزود: «قاعدتا امور مربوط به اقوام ايراني و اقليت هاي ديني و مذهبي بايد همان جايگاهي را داشته باشد که قانون پيش بيني کرده است.»
    او گفت: «يک غلط فاحشي وجود دارد و آن اين است که گاهي برخي از جريانات قوم گرا مي گويند که ايران کثيرالمله است، در حالي که اين تعبير، غلط است، چراکه ايران يک ملت بيشتر ندارد و همه شهروندان ايران عضو اين ملت هستند.»
    او با بيان اينکه «همه ايرانيان عضو يک ملت هستند و کردها، آذري ها و بلوچ ها همگي جزو اصيل ترين ايرانيان محسوب مي شوند»؛ عنوان کرد: «من امروز هيچ نگراني اي به خاطر وجود کردها، آذري ها و بلوچ ها ندارم؛ چراکه در ايران دعواي قومي وجود ندارد و در تاريخ ايران هم وجود نداشته است.»
    
    برخي تندروها نگاهي امنيتي دارند
    يونسي نگاه امنيتي به هر بخشي از ايراني ها را نگاهي خطرناک خواند و گفت: «معني نگاه امنيتي اين است که بخشي از ملت ايران را خطرناک و بيگانه ببينيم و اين نگاه خود به خود سبب مي شود که در مقابل آنها سازوکار امنيتي تعريف کنيم و آنها نيز در لاک دفاعي قرار گيرند و جدا شوند، درواقع نگاه امنيتي باعث مي شود که در آن منطقه و محل، توسعه فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي صورت نگيرد، بلکه ابزار امنيتي در آنجا به کار گرفته شود، البته در ايران تا جايي که من مطلع هستم نگاه امنيتي در حکومت ها و دولت ها وجود نداشته است. به طور کلي نگاه امنيتي به هربخشي خطرناک است.»
    او با بيان اينکه در حاکميت جمهوري اسلامي نسبت به اقوام ايراني يا اقليت هاي ديني و مذهبي نگاه امنيتي وجود ندارد، گفت: «من قبول دارم که برخي از افراد و جريان هاي تندرو در کشور داراي نگاه امنيتي هستند، البته اين دسته به هر حزب و گروهي که مثل آنها فکر نکنند، نگاه امنيتي دارند، ولي بايد گفت که اينها جمع معدودي هستند و ممکن است در نهادها و ارگان هاي امنيتي نفوذ کرده باشند، اين افراد کم هستند، ولي صدايشان بلند است و گاهي اين صداي بلند آنها سبب شده که ديگران خيال کنند اينها زيادند.»
    يونسي گفت: «شما ببينيد وقتي مقام معظم رهبري به کردستان سفر کردند، استقبال زيادي از ايشان انجام شد و بعد از آن رهبرانقلاب در آنجا اعلام کردند که اهانت به مقدسات اهل سنت جايز نيست و حرام است. اين نگاه رسمي از عالي ترين مقام جمهوري اسلامي است؛ اگرچه متاسفانه اين سخنراني ايشان آنگونه که بايد و شايد از سوي رسانه ها تبيين نشد.»او گفت: «اگر چنانچه مي بينيم افرادي در صداوسيما، سپاه و قوه قضاييه و دستگاه اطلاعات و مجلس برخلاف اين فرمايش مقام معظم رهبري عمل مي کنند، اينها همان اقليت معدودي هستند که غالبا در خيلي جاها به صورت خودسر عمل مي کنند و در واقع اينها اقليت به معناي فرقه اي و سياسي هستند. جاروجنجال به پا مي کنند و مي خواهند طوري القا کنند که اکثر ملت ايران هستند در حالي که اکثريت قريب به اتفاق مردم و مسوولان با اين رويه ها مخالفند و از رهبري تا دولت جمهوري اسلامي و مقامات همگي به اقوام و اقليت هاي ديني و مذهبي نگاه فرصتي دارند.»
    
    همه کردها و تاجيک هاي دنيا را ايراني مي دانيم
    يونسي در پاسخ به اين سوال که آيا تمهيداتي انديشيده شده است که کردهاي ما به سمت کردهاي عراق و ترکيه نروند و انسجام در مناطق کردنشين برقرار باشد، با تاکيد براين که در اين باره هيچ نگراني وجود ندارد؛ گفت: «حال اگر کردهاي ايراني ما بخواهند براي تجارت و تحصيل به سمت کردستان عراق بروند چه اشکالي دارد؟ ما نبايد از اين موضوع بترسيم، اگر چنانچه ما به خودمان اعتماد داشته باشيم و حقوق شهروندانمان را کاملاتامين کنيم و از اين مناطق محروميت زدايي کنيم، نبايد دراين باره نگراني داشته باشيم اصلاما چرا بايد نگران باشيم از اينکه کردهاي عراق بيايند و کردهاي ما را ببينند و کردهاي ما هم به آنجا بروند. البته ما مرزهاي قانوني را به رسميت مي شناسيم، ولي ما همه کردهاي دنيا را ايراني مي دانيم همان طور که همه تاجيک هاي دنيا را ايراني مي دانيم.» يونسي در پاسخ به سوالي مبني بر توقعات اقوام و اقليت ها در انتصابات و عدم تحقق چنين وعده اي از سوي روحاني، افزود: «من در حال آماده کردن بخشي از مقدمات در اين راستا هستم و همه اقوام ايراني بايد در مديريت عالي کشور سهيم باشند و اين موضوعي است که آقاي رييس جمهوري وعده آن را داده و دير هم نشده است.»
    
    بايد درباره محدوديت ها تدبير عاقلانه اي منظور شود
    دستيار ويژه رييس جمهوري در پاسخ به اين سوال که «برخي از اهل تسنن نسبت به نداشتن مسجد براي برگزاري مراسم هاي خود گلايه هايي را مطرح مي کنند حال واقعا اينطور است و چرا؟» گفت: «اين گلايه را وارد نمي دانم. اهل سنت در ايران، بيش از 15 هزار مسجد دارند که اين تعداد بيشتر از مساجد شيعيان است.»او با تاکيد بر اينکه اهل سنت در دارابودن مدارس و مساجد و همچنين در انجام فعاليت هاي مذهبي هيچ محدوديتي ندارند، گفت: «اتفاقا دولت در مناطق سني نشين براي تامين اينگونه نيازها در حال متحمل شدن هزينه هاي سنگيني است. البته محدوديت هايي وجود دارد که البته اين محدوديت ها بيشتر ناشي از فشارهايي است که بايد درباره آن تدبير عاقلانه اي منظور و به مرور زمان حل شود و اميدواريم دولت آقاي روحاني بتواند خيلي از حساسيت ها را در اين راستا کم کند.»
    از يونسي درباره چرايي اعدام هاي برخي از کردها پرسيده شد که او به بيان اين جمله بسنده کرد که اين سوال را بايد از قوه قضاييه بپرسيد.
    
    برخي مداحان و روحانيون با حرف هايشان بهانه به دست گروه هاي تندرو مي دهند
    يونسي در ادامه درباره تمهيدات انديشيده شده در جهت خنثي کردن انواع تحريکات ديني و مذهبي از جمله تحريکات سلفي ها در منطقه گفت: «خطري که در حال حاضر دنياي اسلام چه شيعه و چه سني را تهديد مي کند، خطر افراط و تفريط و تروريسم کور مذهبي است که هم اکنون به اشکال مختلف در کشورهاي همسايه ما جاري است چنانچه در پاکستان، عراق و اخيرا هم در لبنان شاهد اقداماتي از سوي آنان بوده ايم.»
    يونسي گفت: «اين جريان بسيار خشن و بي رحمي که به نام دين در دنيا به راه افتاده و امنيت همه دنيا را تهديد مي کند و خطري بزرگ براي نابودي اسلام هم محسوب مي شود ناشي از تعصبات کور مذهبي است که دشمنان براي اينکه مسلمانان به جان هم بيفتند اين حرکات را تقويت مي کنند. حال اگرچه ما هم بايد از چنين خطري بترسيم؛ اما خوشبختانه اهل سنت و اهل تشيع و علماي شيعه و سني در کشور ما هر دو متحد هستند تا از نفوذ چنين تهديدي به داخل کشور جلوگيري شود.»
    يونسي همچنين اضافه کرد: «البته براي جلوگيري از نفوذ آنها در درجه اول سازمان هاي نظامي، اطلاعاتي و امنيتي بايد هوشيار باشند و هر ردپايي از آنها را پيدا و خنثي کنند، ولي بيش از همه لازم است تا در داخل کساني که بهانه به دست اينها مي دهند را شناسايي کرد. گاهي برخي عناصر تند در ميان مداحان و روحانيون هستند که با سخنراني ها و حرف هايشان به دست آنها بهانه مي دهند و البته عينا همين موضوع در بين اهل سنت يعني وهابي ها و سلفي ها نيز موضوعيت دارد که تعدادشان کم است.»
    
    پيروان هر مرام، دين و مذهبي بايد محترم شمرده شوند
    يونسي ادامه داد: «در داخل ايران هر شهروندي پيرو هر مرام و دين و مذهبي که هست بايد محترم شمرده شود، مطابق قانون اساسي ما همه از حقوق مساوي برخورداريم. اين 77 ميليون ايراني اعم از مسلمان و غيرمسلمان و شيعه و سني به عنوان شهروند ايراني همه از حقوق مساوي برخوردارند. رييس جمهوري هم قسم خورده که اصول قانون اساسي را اجرا کند. قانون اساسي هم گفته که رييس جمهور بايد حقوق همه شهروندان را مورد توجه قرار دهد.»
    
    علي يونسي:نگاه به اقوام و اقليت ها امنيتي نيست
    


 روزنامه شرق، شماره 1902 به تاريخ 19/9/92، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 136 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 30 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است