|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران92/9/20: بهروز كريمي در مصاحبه با شوك عنوان كرد: پدر شعبده ايران درآرزوي جادوگري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7004
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5532 20/9/92 > صفحه 16 (شوك امروز) > متن
 
      


بهروز كريمي در مصاحبه با شوك عنوان كرد: پدر شعبده ايران درآرزوي جادوگري


نويسنده: شيرين مهاجري

گروه شوك: رفتن به محل كار پدر شعبده بازي ايران كه 50سالي مي شود زندگي اش با شعبده عجين شده خالي از ماجراهاي عجيب و غريب نيست؛ ماجراهايي همچون مواجه شدن با يك ميخ 15 سانتيمتري چدني و محكم كه هر چه تلاش مي كنيم تا از دل آن حقه و تردستي اي را بيرون بكشيم قادر نيستيم و ميخ تا انتها در بيني مرد شعبده باز جا مي گيرد، البته از عكاس شوك هم مي خواهد ميخ را بدون كوچك ترين دردي در بيني اش جاي دهد كه آقاي عكاس فرار را بر قرار ترجيح مي دهد. اينجا ماجراهايي رخ مي دهد كه ذهن را به بازي مي گيرد. حركت نرم دستان مرد شعبده باز كه برگه ها را چنان در ميان انگشتان مي چرخاند كه نگاه عقب مي ماند و تلاش براي كشف راز اين كار بي فايده است...
    البته اين بازي ها از هر شعبده بازي بر مي آيد و اگر نتواند اين كارهاي ابتدايي را هم انجام دهد ديگر نامش شعبده باز نيست، اما شعبده بازي كه به سراغش رفتيم آنقدر متنفاوت است كه در فستيوال بين المللي شعبده بازان در سال 1991 رتبه دوم جهان را كسب كرد و كشورهاي امريكا، انگليس و فرانسه به او دكتراي افتخاري شعبده بازي داده اند. همچنين دانشگاه تهران به وي دكتراي افتخاري سرگرمي را اعطا كرده است و آقاي شعبده باز با آن كه تا كلاس ششم ابتدايي بيشتر درس نخوانده اما چهار دكترا دارد و به گفته خودش اين هم يك نوع شعبده است، نيست؟
    بهروز كريمي كه متولد سال 1334 در آبادان است از هشت سالگي پا در دنياي شعبده بازان مي گذارد و از مدت ها پيش به خود لقب پريستو برگرفته از يك اصطلاح شعبده بازي را مي دهد.
    مي گويد هميشه آرزو داشت دو دختر داشته باشد و اسمشان را پرستو و پريسا بگذارد و اين لقب تلفيقي از همين دو اسم است.
    پريستو، مردي است كه دو بار با چشمان بسته مسيري طولاني را رانندگي کرده و با متوقف كردن حركت نبض خود در مقابل پزشكان و دستگاه هاي پزشكي، آنها را هم غافلگير مي كند.
    در دفتر آقاي شعبده باز چندان وسايل عجيب و غريبي به چشم نمي خورد و دليلي ندارد جز اين كه پريستو به قول خودش تنها شعبده بازي است كه بدون هيچ وسيله اي و فقط با يك سوت روي صحنه هاي داخلي و خارجي مي رود و قادر است مردم را چند ساعت روي صندلي ها ميخكوب نگه دارد؛ شعبده بازي كه قادر است روي صحنه داوطلبان را طوري هيپنوتيزم كند كه هرچه مي گويد انجام دهند و همين طور با دهان بسته به جاي عروسك هايش كه همه «جودي» نام دارند حرف بزند و بينندگان را در هنر خود غرق كند و آنها را از ته دل بخنداند. باور مي كنيد دهان اين مرد بسته است و عروسك ها بويژه ميمون بي جان انگار جان دارند و حرف مي زنند.
    بهروز كريمي مي گويد: شعبده يعني اوج هنر رياضي، فيزيك و شيمي. هر كس كه بتواند به هر نحوي كاري عجيب و متفاوت و خلاقانه انجام دهد مي توان به او گفت شعبده باز و به عقيده من، اديسون هم يك شعبده باز بود و با شعبده اش دنيا را متحول كرد.
    پريستو خاطرات زيادي از دوراني دارد كه پا در دنياي شعبده بازان گذاشت و روز به روز عرصه برايش بازتر شد. از روزي كه در مدرسه معلم كلاس اول از هر يك از بچه ها مي پرسيد چه شغلي را دوست دارند و وقتي نوبت به بهروز كريمي رسيد، هول شد و گفت «جادوگر» و همه بچه ها هم خنديدند اما معلمي كه بهروز هنوز هم عطر قديمي اش را به ياد او نگه داشته است، مي گويد: كجايش خنده دار است؟ مگر دكتر و مهندس خنده دارد؟ اين كار هم خنده دار نيست. معلم رو به بهروز كرد و گفت: تو درس بخوان، جادوگر مي شوي و بهروز از آن روز تا كلاس ششم بهترين شاگرد مدرسه شد و از طرفي با ترفندهايي كه كشف مي كرد ساعت ها بچه ها را سرگرم مي كرد و از اين راه براي خودش درآمدي هم پيدا كرده بود.
    او از دوراني مي گويد كه بدون هيچ آموزشي و استادي ساعت ها فكر كرده تا به راز و رمز خم كردن چنگال با نگاه توسط يك شعبده باز ژاپني پي ببرد و با يك شب بيدار ماندن، صبح روز بعد يك قدم از شعبده باز ژاپني فراتر مي رود و علاوه بر خم كردن كارد و چنگال، شيشه ها را هم مي شكند.
    اجراي اين نمايش در سال 52 در عالي قاپو اصفهان باعث شد كريستوفري و چند شعبده باز معروف امريكايي ديگر كه مهمان برنامه بودند از شعبده پريستو لذت ببرند و با فيلمي كه از وي تهيه كردند و به انجمن بين المللي شعبده بازان در امريكا فرستادند، او را تحت حمايت اين انجمن قرار دادند.
    وسايلي كه با فكر و دست پريستو ساخته شده براي اين شعبده بازان به قدري جالب بود كه آن ها را به امريكا و موزه شعبده بازي انتقال دادند.
    
    چرا پدر شعبده بازان ايران؟
    بهروز كريمي مي گويد: قبل از من، شعبده بازان قدرتمندي در ايران بوده اند اما اين لقب را به من داده اند زيرا اين كار را آموزش مي دهم و تاكنون 4 هزار شعبده باز را تربيت كرده ام به طوري كه خيلي از آن ها به چهره هاي معروفي در داخل يا خارج از كشور تبديل شده اند و روي صحنه ها مي درخشند.
    هم اكنون هم در حال راه اندازي آكادمي شعبده بازي هستم كه در پايان دوره به هنرجوها مدرك معتبري ارائه مي شود و حتي دختران هم مي توانند وارد اين آكادمي شوند و دخترم كه به اين كار وارد است آموزش آن ها را به عهده مي گيرد.
    به اعتقاد پريستو شعبده قدرت ذهن را افزايش مي دهد، او را خلاق مي كند و اعتماد به نفس را شدت مي بخشد.
    ذهن با شعبده پويا و فعال مي شود و كنترل روح و جسم را به دست مي گيرد. به همين دليل هم هر سه فرزند آقاي شعبده باز، با وجود تحصيلات عالي، شعبده بازي را رها نكرده اند و به آن وفادار هستند. پريستو در اين راه اقدامات زيادي هم انجام داده كه از آن جمله مي توان به چاپ كتاب هاي آموزشي براي كودكان دبستاني اشاره كرد كه در اين كتاب ذهن آن ها به حل مسائل و كشف بازي هاي فكري دعوت مي شود و بعضي فوت و فن ها به آن ها آموزش داده مي شود. بهروز كريمي در كارنامه كاري اش بازي در چند سريال تلويزيوني و بازي در نقش يك شعبده باز هندي در سريال هوشيار و بيدار كه به دهه 60 بازمي گردد را نيز دارد.
    شايد اين سوال در ذهن همه پيش آيد كه چرا شعبده بازان ايراني با وجود چنين كارنامه درخشاني چندان در داخل كشور شناخته شده نيستند، در حالي كه بارها نام اشخاصي مثل كريس آنجل را مي شنويم و نه تنها در كشور خودشان كه در دنيا نامشان مطرح مي شود؟
    پريستو مي گويد: اين به دليل حمايت هايي است كه بسياري از كشورها از شعبده بازانشان مي كنند، در حالي كه شايد بازي هايي كه انجام مي دهند چندان دست اول و بكر نباشد. مثلاً من رانندگي با چشمان بسته را 20 سال پيش از آن كه كريس آنجل انجام دهد انجام دادم اما تبليغ و نشان دادن اين هنر از طريق حمايت هايي كه از آن ها مي شود پله هاي ترقي را پيش رويشان قرار مي دهد.
    اين حمايت ها در داخل كشور ما بسيار اندك است و حتي صدا و سيما كه نقش بسيار مهمي در اين زمينه دارد نمي تواند موثر عمل كند.
    اين در حالي است كه شخصي مانند ديويد كاپرفيلد و... سالانه از كاخ سفيد مبلغ هنگفتي را به عنوان حقوق دريافت مي كنند و قطعاً شعبده بازان ما كه بايد به خرج خود به فستيوال هاي بين المللي شعبده بازي بروند توان رقابت با اين افراد را ندارند، در حالي كه من با اطمينان مي گويم در بين هنرجوها افرادي هستند كه از نظر استعداد چيزي كمتر از شخصي مانند كاپرفيلد ندارند و چنانچه حمايت كافي از آن ها صورت مي گرفت مي توانستند به يك ستاره جهاني تبديل شوند.
    
    از آقاي شعبده باز كه خاك صحنه هاي داخلي و خارجي را خورده مي پرسم كدام استيج لذت بيشتري دارد؟
    پريستو استيج هاي ايران را بسيار بيشتر دوست دارد چون به گفته او، مردم ايران بسيار سخت تر از ديگر كشورها مي خندند و كار سخت لذت بيشتري دارد. او معتقد است مردم ايران خودشان حس طنز دارند و از طرفي بسيار مشكل پسند هستند، براي همين جذب آن ها و نشاندن خنده روي لب هايشان دشوارتر از مردم ساير كشورهاست.
    پريستو خود را آماده مي كند تا در سال 2015 به فستيوال بين المللي شعبده بازان در ايتاليا برود تا بتواند بار ديگر نام ايران را در اين عرصه هم بر سر زبان ها بيندازد...
    
    بهروز كريمي در مصاحبه با شوك عنوان كرد: پدر شعبده ايران درآرزوي جادوگري
    


 روزنامه ايران، شماره 5532 به تاريخ 20/9/92، صفحه 16 (شوك امروز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 298 بار
    آثار ديگري از "شيرين مهاجري"

  نيمكت هاي ايران پذيراي كودكان افغان
شيرين مهاجري، ايران 4/4/94
مشاهده متن    
  حسرت سفره افطاري آن سال ها
شيرين مهاجري، ايران 28/3/94
مشاهده متن    
  اينجا كسي آرزويي ندارد / گشت وگذاري در كبيرآباد ، محله افغان هاي جنوب تهران
شيرين مهاجري، ايران 25/3/94
مشاهده متن    
  روزنامه، نخي چند؟! / نتيجه ممنوعيت فروش سيگار در دكه هاي مطبوعاتي
شيرين مهاجري، ايران 20/3/94
مشاهده متن    
  امان ازخط دكترها
شيرين مهاجري، ايران 17/3/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب توانبخشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است