|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/9/26: نقدي راهبردي بر قوانين فصلي جمعيتي
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3307
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1908 26/9/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


نقدي راهبردي بر قوانين فصلي جمعيتي


نويسنده: ناهيد خداكرمي*

بررسي ساختار سني جمعيت کشور نشان مي هد که تقريبا از مرحله کودکي و نوجواني گذر کرده و به مرحله جواني رسيده و در حال عبوري سريع از جواني به ميانسالي و سالمندي است. اين به آن معني است که طي 30-20 سال آينده جمعيتي مسن را تجربه خواهيم کرد. رنج آور اينکه چراغ زرد وضعيت کنوني ساختار جمعيت، بيش از 10سال است که روشن شده و نهادهاي قانونگذاري و مديريت اجرايي نيم نگاهي به حرکت و ترکيب جمعيتي کشور به خصوص براي استفاده از اين فرصت تاريخي (جوان بودن جمعيت) در پيشرفت و توسعه کشور و دستيابي به اهداف سند چشم انداز نداشتند، که اگر غير از اين بود امروز اينچنين در معرض تهديد سالمندشدن، رشد منفي جمعيت روستايي و رشد منفي اقتصادي، بيکاري و ساير آسيب هاي اجتماعي و فرهنگي قرار نمي گرفتيم و مجبور به وضع قوانين مقطعي و عجولانه نبوديم؛ قوانين سطحي و فصلي که خود مي تواند مقدمه اي براي بروز آسيبي ديگر براي آيندگان باشد. گويا قانونگذاران و برنامه ريزان ما قدرت تحليل توامان شرايط موجود در بعد جمعيتي، سياسي، امنيتي، اجتماعي، فرهنگي و جهاني را در برنامه ريزي براي فردا از دست داده اند يا شايد احساس همه داني، تکيه بر شعارهاي احساسي و توجه به سطوح مشکلات به جاي تحليل منطقي عمق آن، چنان عادت شده است که گاه فراموش مي کنيم قوانين بالادستي و مترقي کشور چه چشم اندازي را براي جامعه ترسيم کرده اند؟ داشته هاي ما چيست؟ چالش هاي مهم جوانان ما چيست و چگونه ايجاد شده اند؟ شرايط امنيتي و حذف نخبگان سياسي چه آسيب هايي را رقم مي زند؟ چرا زنان ما اعم از کارمند و خانه دار و مردان متاهل ما اعم از شاغل و بيکار و غني و فقير نمي خواهند بيش از يک يا دو فرزند داشته باشند؟ آيا به اين دليل بود که قانوني براي تشويق آنان نبود؟ پسران ما کجايند که بيش از 60 درصد دانشجويان ورودي به دانشگاه هاي کشور را دختران تشکيل مي دهند؟ آيا ترک تحصيل مي کنند؟ مهاجرت مي کنند؟ يا علاقه اي به ورود به دانشگاه ندارند؟ چرا ميانگين سن ازدواج بالارفته است؟ سطحي نگري است اگر به تحصيلات، اشتغال و پرتوقع شدن دختران، ماهواره يا کمبود وام ازدواج ربطش دهيم. وقتي نوزادان کشور راه تولد طبيعي خود را گم کرده اند و بيش از نيمي از مادران ايراني فرزند خود را با شيوه تولد غيرطبيعي (سزارين) به دنيا مي آورند چگونه انتظار داريم سه بچه داشته باشند؟ آيا مي دانيم مادري که به روش جراحي نوزاد خود را به دنيا مي آورد در بارداري بعدي به دليل احتمال چسبندگي جفت به محل برش سزارين قبلي، سه الي پنج برابر بيشتر در معرض خطر ازدست دادن رحم، نوزاد يا جان خود است؟ آيا شعارهاي «فرزند بيشتر زندگي شادتر» به همان ميزان «فرزند کمتر زندگي بهتر» تاثيرگذار است؟ عدم طرح چنين سوالاتي و جست وجونکردن براي دريافت پاسخي منطبق با مستندات و شواهد علمي در پيش نويس هر قانون يا دستورالعمل مرتبط با توسعه جمعيت نتيجه اش مي شود قوانيني ناکارآمد و پرهزينه که خود مي تواند آسيب زا باشد.
    در هر سازمان و نهاد يا کميسيون قانونگذاري که خود را ملزم به مداخله در زمينه بهبود کمي جمعيت مي دانند، بهتر است مشاوره با زنان، سازمان هاي مردم نهاد و فعال در حوزه سلامت زنان و جمعيت و خانواده را به عنوان اصل اول مدنظر قرار دهند. گروه هاي آموزشي دانشگاهي، نظير مامايي، بهداشت باروري و زنان در تيم کارشناسي حضور داشته باشند. قانون اساسي، سند چشم انداز، برنامه پنجم توسعه و سيماي سلامت جمعيت مرور شود. به معضلات حاکم بر جامعه نظير مهاجرت نخبگان، اشتغال، ساختار فرهنگي، قومي و بومي نگاه ويژه داشته باشيم و مهم تر از همه با توجه به تحليل شرايط موجود حاکم بر کشور نگاهي نافذ نيز به آينده داشته باشيم. اگر فکري براي پاسخگويي به نيازهاي اجتماعي، سياسي، اقتصادي، آزادي هاي فردي و اجتماعي و آرامش جوانان نداشته باشيم هيچ مشوقي اعم از مالي يا اولويت هاي استخدامي به متاهلان و تعريف سن مناسب ازدواج (بند2 طرح تعالي جمعيت و خانواده) براي جامعه اي که اولين ازدواج پيامبر عظيم الشانش در 40سالگي و با يک زن بيوه بزرگ تر از خود بوده است، بدون طرح هاي پايه اي و تغيير نگرش کارساز نخواهد بود.
    اميد است با گسترش دايره مشاوره فراگير در کميسيون هاي مختلف قوه مقننه و مجريه پيشنهادات کاربردي ذيل مورد توجه ويژه قرار گيرد:
    1- اصلاح سبک زندگي نوجوانان و جوانان دانش آموز با فراهم کردن بستر مناسب شکوفايي پتانسيل هاي فيزيولوژيک آنان، با حضور يک ماما به ازاي هر دو، سه مدرسه دخترانه و استقرار يک نفر کارشناس بهداشت عمومي (پس از طي يک دوره آشنايي با فيزيولوژي و مديريت رفتارهاي پرخطر) در دبيرستان هاي پسرانه به عنوان مربي بهداشت جهت پاسخ به سوالات مرتبط با تغييرات طبيعي بدن، پيشگيري از رفتارهاي پرخطر و توانمندسازي نوجوانان جهت ايفاي نقش همسري و والدي در آينده يا تسهيل استفاده رايگان دانش آموزان و دانشجويان از امکانات مراکز مشاوره و خدمات مامايي موجود در سطح شهرها.
    2- ترويج مشاوره هاي قبل از ازدواج چندبعدي (جنسي، زناشويي و رواني) و ساماندهي وضعيت موجود با برون سپاري اين امر به انجمن هاي علمي ذي ربط (مامايي، روانشناسي و...)
    3- بسط آزادي هاي فردي و اجتماعي (بيان، قلم و...) منطبق با اصول مترقي قانون اساسي که خود موجب نشاط، اميد به آينده و رغبت خانواده ها به داشتن فرزند بيشتر مي شود.
    4- پيشگيري از مهاجرت نخبگان و جوانان کشور با ايجاد انگيزه، امنيت اجتماعي و سياسي، شغلي و عدالت در بهره برداري از منابع موجود و جلوگيري از انواع رانت.
    5- ايجاد شغل و توسعه برنامه هاي کارآفريني در حوزه هاي زودبازده مانند تکنولوژي اطلاعات، برنامه نويسي و ساخت نرم افزار، هنرهاي مختلف اعم از نمايشي، فيلم، هنرهاي دستي، گردشگري و... .
    6- توجه به نتايج مطالعات انجام شده در زمينه آسيب هاي طلاق، اعتياد و بيکاري و تلاش در رفع منطقي آن.
    7- فراهم کردن شرايط ازدواج ارزشي، باشناخت و به هنگام در قالب فعاليت هاي مذهبي، آموزشي، اجتماعي، هنري و فرهنگي در دانشگاه ها، کتابخانه ها، مراکز پژوهشي و انجمن ها.
    8- ايجاد جلسات تبادل نظر و بارش افکار با شرکت مادران و پدران داراي جوانان 20 تا 40ساله و سازمان هاي مردم نهاد در زمينه بررسي چالش هاي واقعي خانواده ها در رابطه با ازدواج و اشتغال و مهاجرت جوانان.
    9- در دسترس بودن منطقي روش هاي سالم و موقتي پيشگيري از بارداري براي فاصله گذاري مناسب بين فرزندان و زنان با بيماري زمينه اي.
    10- تاسيس مهدکودک در مراکزي که مجموع کارمند زن آنها بيش از 10کودک زير شش سال دارند.
    11- عقد قرارداد سازمان هاي بيمه با افرادي که طبق قانون مي توانند خدمات دوران بارداري و زايمان طبيعي را ارايه کنند، اعم از ماما يا پزشک متخصص زنان و حذف قانون خودگرداني و پوشش بيمه هاي تکميلي براي سزارين انتخابي.
    *رييس انجمن علمي مامايي ايراننقدي راهبردي بر قوانين فصلي جمعيتي
    


 روزنامه شرق، شماره 1908 به تاريخ 26/9/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 203 بار
    آثار ديگري از "ناهيد خداكرمي"

  تهيدستاني كه به ثروتمندان يارانه مي دهند
ناهيد خداكرمي*، شرق 5/6/97
مشاهده متن    
  مرز پايان اشتباهات
ناهيد خداكرمي، اعتماد 29/3/97
مشاهده متن    
  تاسيس موزه ايران درودي ضروري است
ناهيد خداكرمي، اعتماد 1/3/97
مشاهده متن    
  حمايت از خانواده ها كليد مقابله با زباله گردي كودكان
ناهيد خداكرمي *، جام جم 15/2/97
مشاهده متن    
  شهري در شان تهراني ها
ناهيد خداكرمي *، شرق 9/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 47)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است