|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/10/3: پرفروش ترين كتاب هاي ايراني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3871 3/10/92 > صفحه 8 (كتاب) > متن
 
      


پرفروش ترين كتاب هاي ايراني
باوجود انتقادهايي كه از وضع نشر مي شود، كتاب هاي پرفروش كه چند ده بار تجديد چاپ شده اند هم كم نيست


درباره کتاب هاي ايراني يک نظر تقريبا سياه وجود دارد و آن اين که، کتاب هاي ايراني معمولادر وضعيت خوب، شمارگان دو يا سه هزار نسخه اي دارند و تبليغ تجديد چاپ شدن، يک کتاب فريبي بيش نيست. زيرا مثلاناشر آنقدر شمارگان را پايين مي آورد که براي هر هزار نسخه، عنوان تجديد چاپ مي آورد يا حتي افزايش چاپ ها را به دروغ مي نويسد! درست است برخي موارد اينگونه است، اما يادمان باشد اگر عينک بدبيني به چاپ و نشر کشورمان را برداريم، مي بينيم نقاط سفيد زيادي هم وجود دارد. ناشران ما چندين کتاب به چاپ رسانده اند که بيش از صد بار تجديد چاپ شده است و بعضي از کتاب ها در راه رسيدن به اين رقم بالاو بعضي در آغاز راه يعني زير 50 بار تجديد چاپ هستند.
    در اين گزارش قصد داريم پرفروش ترين کتاب هاي ايراني را معرفي کنيم؛ به تعداد چاپ هاي قرآن، نهج البلاغه، صحيفه سجاديه و همچنين ديوان اشعار حافظ و سعدي و حتي شاعران مطرح و مهم معاصر مانند سهراب سپهري، اخوان ثالث، فريدون مشيري، شاملو و... و نويسندگان معروف مانند: صادق هدايت و جلال آل احمد و... و کتاب هاي کمک آموزشي و دانشگاهي هيچ اشاره اي نکرده ايم. معيار را بر کتاب هاي پرفروش دو دهه اخير و البته صرفا کتاب هاي تاليف ايرانيان گذاشته ايم. لازم است يادمان بيايد ما نويسنده هاي خوبي در کشور داريم و مردم هم کتاب هاي خوب را مي شناسند و خريداري مي کنند و مي خوانند. و يادمان باشد بعضي از اين کتاب ها اگر به چاپ هاي بالاتر نرسيده اند به اين دليل است که دست به دست ميان دوست و همکار گشته و مهم اين است متن بسياري از اين کتاب ها در حافظه مخاطبان بيش از تعداد تيراژ ها ثبت شده است.
    
    تجديد چاپ هاي سه رقمي
    سه کتاب مهم در اين چند سال اخير توانسته است بيش از صد بار به چاپ برسد که عبارتند از مفاتيح الحياه، دا و مساله حجاب. اين نشان مي دهد کتاب هاي ديني و کتاب هاي رئاليستي در زمينه تاريخ بخصوص درباره دفاع مقدس هنوز مخاطب دارد و انگشت اتهام کتابخوان نبودن و هزينه نکردن براي خريد کتاب را از سمت مخاطبان عام و خاص برمي دارد.
    
    مفاتيح الحياه
    اين کتاب که نوشته آيت الله جوادي آملي است، از سوي انتشارات اسراء به چاپ رسيده. مفاتيح الحياه در هر فصل و بخش داراي توضيحات بسيار کوتاهي بوده که پس از آن احاديث مختلف در باب آن موضوع آورده شده است. اين احاديث کاربردي در متن اصلي کتاب به صورت فارسي آمده و در زيرنويس با فونت کوچک تر به صورت عربي بيان شده است. منبع هر حديث نيز مشخص شده تا هم عموم و هم محققان بهره کافي ببرند. پنج فصل اين کتاب عبارت است از: تعامل انسان با خود، تعامل انسان با همنوعان، تعامل مردم و نظام اسلامي، تعامل انسان با حيوان و تعامل انسان با خلقت زيست محيطي. جالب است بدانيد قيمت اين کتاب از ابتدا تاکنون 14500 تومان بوده و هيچ گاه افزايش نيافته است.
    
    دا
    آنقدر درباره اين کتاب به روش هاي مختلف گفته و نوشته شده است که همه مي دانند دا به معني مادر بوده و اين کتاب خاطرات سيده زهرا حسيني درباره جنگ ايران و عراق است؛ زماني که حسيني دختري هفده ساله بوده و شاهد محاصره خرمشهر به دست عراقي ها بوده است. البته هميشه بر اين کتاب انگشت اتهامي بوده است، مبني بر اين که در بسياري از مراسم و جلسات و... دا را به مهمانان هديه داده اند و همين عامل فروش بالاي آن شده است، ولي خريد زياد مردم در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران و حتي در کتابفروشي ها نشان مي دهد مخاطبان زيادي از اين کتاب استقبال کرده اند تا جايي که پرمخاطب ترين کتاب سال 88 اعلام شد
    
    مساله حجاب
    تعريف حجاب و حدود آن از مسائل داغ روز است که موجب شده کتاب مساله حجاب تاکنون 104 بار تجديد چاپ شود. شهيد مطهري در اين کتاب به بررسي حجاب در قوم يهود و ايران باستان و جاهليت عرب و هند پرداخته است و عوامل مختلف گرايش به حجاب را از نظر اسلام بررسي کرده است. اين کتاب شامل پنج بخش مي شود که عبارت است از: تاريخچه حجاب، علت پيدا شدن حجاب، فلسفه پوشش در اسلام، ايرادها و اشکال ها و حجاب اسلامي. در انتها شهيد مطهري مباحث فقهي مربوط به حجاب را مفصل بيان کرده اند.
    
    دورقمي هاي درخشان
    شايد شما هم فکر مي کرديد که در اين فهرست بالاي صد بار تجديد چاپ، کتاب هاي بيشتري قرار بگيرد؛ ازجمله رمان ها، داستان ها ، شعرها و...، ولي راستش اين که بعضي از کتاب ها در بين مردم شهرت پيدا کرده است، بعضي از کتاب ها تعداد تجديد چاپ هايشان کم است، ولي شمارگان زيادي دارد. مثلاده هزار جلد کتاب را مي توان فقط دوبار تجديد چاپ کرد يا پنج بار. در هر صورت آمارها مي گويد کتاب هاي زيادي وجود دارد که طرفداران فراواني داشته و تعداد چاپ هايشان حداقل از 20 مرتبه به بالاست.
    
    بامداد خمار
    فتانه حاج سيدجوادي، نويسنده رمان بامداد خمار از انتشارات البرز است. کتاب درباره دختر جوان و تحصيلکرده و ثروتمند به نام سودابه است که مي خواهد با مردي متفاوت از خودش (به لحاظ فرهنگي و اقتصادي) ازدواج کند و البته اين کار را مي کند، ولي بعد با زندگي تلخي مواجه مي شود. اين رمان تاکنون 54 بار تجديد چاپ شده است.
    
    همخونه
    اين رمان (فارغ از نام رمان عامه پسند و...) آنقدر مخاطب دارد که تاکنون 49 بار تجديد چاپ شده باشد. مريم رياحي اين رمان را درباره دختري به اسم يلدا نوشته که پدر و مادرش از دنيا مي روند. از همين جاست که ماجراي زندگي او و ازدواج خاص و متفاوتي که بايد به آن تن بدهد.
    
    لطفا گوسفند نباشيد
    هميشه رمان نويس ها و داستان نويس هاي ايراني نيستند که بالاترين آمار فروش کتاب را دارند. محمود نامني، نويسنده کتابي است که تاکنون بيش از 49 بار از سوي انتشارات نامن به فروش رسيده است. اين کتاب در زمينه خودشناسي و روان شناسي است. نام متفاوت اين کتاب موجب شده خوب در ذهن ها ثبت شود.
    
    چراغ ها را من خاموش مي کنم
    زويا پيرزاد را قشر رمان خوان خوب مي شناسند و البته استقبال مردم از کتاب او موجب شد حداقل 46 بار تجديد چاپ شود.
    راوي اين رمان، زني ارمني است که در دهه 40 در آبادان زندگي مي کند و از يکنواختي احوالات خودش مي گويد و روابط خانوادگي و فرزندان دوقلويش و بعد ماجراي عاشق شدنش و.... جايزه هاي ادبي يلدا، بهترين رمان سال بنياد گلشيري و جايزه کتاب سال، همگي نشاني بر موفقيت اين رمان دارد. ديگر کتاب اين نويسنده با نام «عادت مي کنيم» تاکنون 29 بار تجديد چاپ شده است.
    
    دالان بهشت
    نازي صفوي، نويسنده اين رمان از انتشارات ققنوس است. اين کتاب که تاکنون 45 بار تجديد چاپ شده است، درباره دختري است که به اصرار والدينش به ازدواجي ناخواسته تن مي دهد و بعد از مدتي در زندگي خود شکست را تجربه مي کند.
    
    کافه پيانو
    اين کتاب پرجنجال نوشته فرهاد جعفري هنوز هم به فروش مي رسد و هنوز هم مخاطب خودش را دارد، زيرا تاکنون 38 بار تجديد چاپ شده است. کافه پيانو، داستان مردي است که در رشته حقوق درس خوانده، ولي بعدها به دلايلي يک کافه متفاوت باز مي کند به نام کافه پيانو. ماجراي افکار او و احوالات دختر هفت ساله اش به نام گل گيسو و همسرش قصه اين رمان را تشکيل مي دهد.
    
    من او
    رضا اميرخاني براي خيلي ها شناخته شده است. نثر متفاوت و خلاقيت هاي زياد در نوشته هايش موجب شده افراد زيادي حتي براي يک بار هم که شده يکي از آثار او را بخوانند. در اين ميان کتاب «من او» اقبال بيشتري پيدا کرده و 37 بار تجديد چاپ شده است. اين کتاب ابتدا در انتشارات سوره مهر به چاپ مي رسيد که بعد از طريق انتشارات افق به دست مخاطبان رسيد، البته با طراحي جلد متفاوت. «بيتون» و «قيدار» از ديگر کتاب هاي معروف اين نويسنده است.
    
    مشکلات را شکلات کنيد
    محسن لعلي در حيطه روان شناسي توانسته اين کتاب خود را بيش از 28 بار تجديد چاپ کند. در اين کتاب، داستان هاي واقعي و نماديني از مشکلات زندگي افراد بيان شده که در نهايت نشان مي دهد هر يک از اين مشکلات، فرصت هاي رشد زندگي است و مي توان با آنها زندگي بهتري را تجربه کرد.
    
    شخصيت هاي معروف، کتاب هاي پرفروش
    در عرصه فرهنگ و انديشه بعضي نام ها معتبر هستند و خواننده کافي است در موضوعات مختلف به سراغ آثار اين اشخاص برود تا هر بار خود را نو کند.
    شهيد مطهري يکي از همين نامداران معتبر است. کتاب هاي استاد سال هاي سال است که با قيمت مناسب به فروش مي رسد. البته بعضي از موضوعات شهرت بيشتري پيدا کرده است. مثلاکتاب «داستان راستان» بيش از 50 بار و کتاب «حماسه حسيني» بيش از 60 بار به چاپ رسيده است. البته کتاب «جاذبه و دافعه علي عليه السلام» نيز همواره از پرفروش هاي انتشارات صدرا بوده است. اين کتاب ها بخصوص در مناسبت هاي مرتبط فروش بيشتري پيدا مي کنند.
    دکتر علي شريعتي يکي ديگر از فرهيختگان است که کتاب هايش فروش هاي بالارا تجربه کرده است. کتاب «هبوط در کوير» تاکنون بيش از 33 بار تجديد چاپ شده است و کتاب «زن» (فاطمه فاطمه است) بيش از 28 بار.
    نمي شود از نويسندگان معتبر گفت و نام سيدمهدي شجاعي را نياورد. «کشتي پهلو گرفته» تاکنون 40 بار تجديد چاپ شده است و «آفتاب در حجاب»، «از ديار حبيب» و «سقاي آب و ادب» از پرفروش ترين آثار اين نويسنده بوده است.
    و اما يک نکته؛ کتاب ها و نويسندگاني که در اينجا معرفي شدند، تمام کساني نيستند که بيشترين آمار تجديد چاپ کتاب را داشته اند، ولي همگي از کساني هستند که قشر کتابخوان و غيرکتابخوان به سراغ کتاب هايشان رفته اند يا حداقل چيزي درباره آن شنيده اند.
    همان طور که در ابتداي اين گزارش اشاره کرديم، کتاب هاي مذهبي مرجع و ادعيه و... در اين گزارش مد نظر ما نبوده است و همچنين کتاب هاي خارجي و تاريخ ادبيات را هم بررسي نکرده ايم.
    
    پرفروش ترين کتاب هاي ايراني / باوجود انتقادهايي که از وضع نشر مي شود، کتاب هاي پرفروش که چند ده بار تجديد چاپ شده اند هم کم نيست
    


 روزنامه جام جم، شماره 3871 به تاريخ 3/10/92، صفحه 8 (كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9091 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بين المللي مهندسي حفاظت از حريق
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است