|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان92/10/5: صدايي كه شنيده نمي شود
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22129
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20674 5/10/92 > صفحه 7 (تصوير روز) > متن
 
      


صدايي كه شنيده نمي شود


نويسنده: سيدسياوش حسيني

در فاصله 10 کيلمتري شهرستان «سرپل ذهاب» در استان کرمانشاه جاده اي فرعي در سمت راست به طول 10 کيلومتر وجود دارد که به منطقه خوش آب وهواي «ريجاب» منتهي مي شود که روستايي به نام «زرده» از توابع شهرستان «دالاهو» دراين منطقه جاي گرفته است. در سي ويکم تيرماه سال 1367 آن هنگام که جنگ تحميلي عراق عليه ايران روبه اتمام بود، چهار فروند هواپيماي عراقي در آسمان روستا ظاهرشد و 12 بمب شيميايي 250 کيلويي بر سر مردم بي دفاع آن فرو ريخت که براثر اين اقدام وحشيانه دشمن، از جمعيت دوهزار نفري روستا 285 نفر در دم شهيد و جمع کثيري از ساکنان روستا مجروح شدند.
    يکي از ساکنان روستاي زرده مي گويد: بمباران شيميايي روستا مصادف شده بود با حمله گروهک منافقين به استان کرمانشاه و برخي از مصدومان که در بيمارستان «کرند غرب» و اسلام آباد بستري بودند و داراي مدارک باليني بودند، با حمله منافقين مدارک پزشکي آنان در بيمارستان اسلام آباد غرب معدوم شد. همين علت کافي بود تا فاقد مدارک باليني شوند.
    البته حدود 13سال طول کشيد تا صداي مظلوميت ما شنيده شود و به فرياد مصدومان شيميايي اين منطقه برسند.
    سعدالله اعظمي يکي از مصدومان شيميايي است. وقتي که روستاي زرده بمباران شد او 11 سال داشت. مواد شيميايي چشمان سعدالله را از او گرفت. با وجود اين، هنوز به عنوان جانباز شيميايي شناخته نمي شود. سعدالله در پاسخ به اين سوال که چرا پزشکان مصدوميت شيميايي شما را تاييد نمي کنند، مي گويد: جالب است مرا به دادگاه لاهه بردند تا عليه فروشندگان موادشيميايي به رژيم بعث عراق شکايت کنم.
    پزشکان متخصص دادگاه لاهه پس از انجام معاينات کاملاتخصصي مصدوميت مرا بر اثر استنشاق گازهاي شيميايي تاييد کردند و حتي عوامل انساني را که موادشيميايي را در اختيار رژيم بعث گذاشته بودند به 17 سال زندان محکوم کردند. وي تصريح کرد: متاسفانه پس از گذشت 26 سال از آن حادثه هنوز بنياد شهيد و کميسيون هاي پزشکي بنده را به عنوان مصدوم جنگي تلقي نکرده و جانباز به حساب نمي آورند. پدر سعدالله اعظمي نيز مي گويد: هزينه مداوا و نگهداري فرزند معلول و 6 نفر از اعضاي خانواده، مرا از پاي درآورده به طوري که ماهانه حدود يک تا يک ميليون و 800هزار تومان مخارج دارو و درمان فرزندم است و تنها منبع درآمدم يارانه اي است که هر ماه دولت به حسابم مي ريزد.
    علي زمان اعظمي در ادامه مي گويد: تا به حال چندين کميسيون چه در کرمانشاه و چه در منطقه تشکل شده که پزشکان حاضر در آنها فقط با سوال کردن از مصدومان که آيا سردرد، ديد کافي، خارش و يا سوزش در پوست و يا اعضاي بدن داري؟ در نوع مصدوميت اهالي اظهارنظر مي کنند و بعد به صورت شفاهي اعلام مي کنند که مصدوم شيميايي هستيم يا خير. سرپرست بخشداري مرکزي شهرستان مرکزي دالاهو درباره مصدومان شيميايي روستاي زرده مي گويد: 500 نفر از اهالي روستا ادعاي مصدوميت شيميايي دارند که طي اين سال ها با بررسي کميسيون هاي پزشکي مصدوميت 20 نفر محرز شده است.
    بهاء الدين جليليان مي افزايد: افرادي که مصدوميت آنها محرز و درصد جانبازي دريافت داشته اند هم اکنون از خدمات و مزايا و تسهيلات بنياد شهيد استفاده مي کنند و روستا درحال حاضر از يک خانه بهداشت و يک دستگاه آمبولانس برخوردار است.
    مديرکل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان کرمانشاه هم درباره وضعيت مصدومان شيميايي روستاي زرده مي گويد: براي رسيدگي به مصدومان شيميايي روستاهاي نسار ديره از توابع شهرستان گيلانغرب و زرده از توابع شهرستان دالاهو 5 کميسيون پزشکي تشکيل شده است. مراد کوشکي اظهار مي دارد: اعضاي پزشکي اين کميسيون ها متشکل از متخصصين زبده اي بوده اند که از تهران اعزام شده و ضمن بررسي دقيق پرونده هاي پزشکي، مدعيان شيميايي را تحت معاينات تخصصي قرار داده و سپس اظهارنظر کرده اند. لذا تنها مرجع قانوني و ملاک تعيين درصد و تاييد جانبازي نظريه تخصصي همين کميسيون هاست و ادارات بنياد شهيد و امور ايثارگران هيچ گونه دخل و تصرفي در نظريه هاي متخصصين امر نمي توانند داشته باشند.وي مي گويد: تعداد 7 هزار و 858 نفر از مدعيان مصدوميت شيميايي در کميسيون شرکت و تحت معاينه و تشخيص متخصصان قرار گرفته اند. بديهي است اين تعداد مربوط به کميسيون هاي پس از ادغام سه نهاد بنياد شهيد، بنياد جانبازان و ستاد آزادگان است و قبل از ادغام نيز کميسيون هايي تشکيل شده بود.
    وي مي گويد: مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب نقطه اميدي براي اهالي روستا شد و اين مصوبات منجر به کمک يک ميليارد و 800 ميليوني به ر وستاي زرده شد و از محل اعتبار اين مصوبه يک آمبولانس تهيه و يک خانه بهداشت براي مصدومان اين روستا ساخته شد.
    اما هنوز از جميعت 500 نفري مصدومان روستاي زرده 480 نفر چشم اميد به مسئولان دوخته و هنوز افرادي دراين روستا هستند که به علت بيماري هاي سرطان ريه، کبد و نارسايي هاي قلبي و عروقي و تنفسي فوت مي کنند و کسي نسبت به فوت آنان توجهي ندارد و مادراني دراين روستا هستند که به علت اثرات موادشيميايي کودکان معلول به دنيا مي آورند. افرادي چون سعدالله اعظمي، علي زمان اعظمي، شيرمحمد کرمي، سيدجواد حسيني، خانواده بوچان صيدمرادي و خانواده مهندس صفري دراين روستا وجود دارند که از مصدوميت موادشيميايي رنج مي برند و فريادشان در هيچ کميسيون پزشکي شنيده نمي شود. و به اميد روزنه اي روزگار سپري مي کنند.
    صدايي که شنيده نمي شود
    


 روزنامه كيهان، شماره 20674 به تاريخ 5/10/92، صفحه 7 (تصوير روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 231 بار
    آثار ديگري از "سيدسياوش حسيني"

  بيماران كليوي فراموش نشوند
سيدسياوش حسيني، كيهان 17/3/93
مشاهده متن    
  صدايي كه شنيده نمي شود
سيدسياوش حسيني، كيهان 4/10/92
مشاهده متن    
  فرصت سوزي شوراي شهر كرمانشاه
سيدسياوش حسيني، كيهان 21/9/90
مشاهده متن    
  نقش بي حاصل روابط عمومي ها در تعامل با رسانه ها
سيدسياوش حسيني خبرنگاركيهان در كرمانشاه، كيهان 28/8/86
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دستاورد صنعت
متن مطالب شماره 28، دي و بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است