|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق92/10/9: روشنگر آگاهي بخش
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 1918 9/10/92 > صفحه 6 (سياست) > متن
 
      


روشنگر آگاهي بخش
گفت وگوي «شرق» با «گلزاده غفوري» در سالگرد درگذشت پدرش

نويسنده: علي شاملو

دکتر «علي گلزاده غفوري» 25ارديبهشت 1302 هجري شمسي در قزوين به دنيا آمد. از روحانيون خوشنام و خوشفکري بود که قبل و بعد از پيروزي انقلاب با کتاب ها و نوشته هاي خود در مطبوعات، روشنگري هاي زيادي کرد. «گلزاده غفوري» بعد از پيروزي انقلاب نماينده مجلس خبرگان قانون اساسي و همچنين در مجلس شوراي اسلامي دوره اول نماينده مردم تهران شد. گلزاده غفوري در ظهر جمعه يازدهم دي 1388 در 86سالگي درگذشت. با آخرين فرزند ايشان مهندس «احمد گلزاده غفوري» در بعدازظهر يک روز سرد زمستاني گفت وگويي به يادماندني انجام داديم.
    
     اگر امکان دارد براي ما از همان ابتدا بگوييد، چطور شد آقاي گلزاده، با وجود اينکه تحصيلات حوزوي داشت اما به تحصيلات جديد هم روي آورد؟
    ايشان بعد از رسيدن به درجه اجتهاد، فعاليت هاي مختلفي را آغاز کردند، مانند اقدام به تکميل دوره متوسطه که ناتمام مانده بود. از سال 44 در رشته حقوق قضايي وارد دانشگاه تهران شدند، شايد در آن زمان جزو معدود کساني بودند که با درجه اجتهاد و لباس روحاني وارد دانشگاه مي شدند و درس حقوق را تا بالاترين درجات خواندند. پس از فارغ التحصيلي از دانشگاه تهران در سال 1348 براي تحصيل در مقطع دکتراي حقوق به کشور فرانسه مهاجرت کردند و در دانشگاه سوربن پاريس تحصيلات خود را ادامه دادند و در سال 1351 موفق به کسب مدرک دکترا از اين دانشگاه شدند. رشته ايشان در دانشگاه سوربن حقوق اسلامي و مطالعات تطبيقي بود و رساله دکتراي ايشان هم در مورد «امامت شيعه و تحريک نبوت بعد از حضرت محمد(ص) آخرين پيامبران» بود.
    
     با توجه به اينکه دکتر بهشتي هم علاوه بر تحصيلات حوزوي، تحصيلات دانشگاهي داشت ارتباط پدر شما با امثال ايشان و دکتر باهنر چگونه بود؟
    علاوه بر رابطه کاري که به عنوان مثال در تهيه کتاب هاي درسي با آقايان دکتر «بهشتي» و دکتر «باهنر» داشت يک رابطه دوستي 40ساله از سال 1321 از زماني که وارد حوزه علميه قم شد بين آنها وجود داشت. ايشان تعريف مي کرد هنگام ورود به قم براي تحصيلات طلبگي، تا چند روز ميهمان آقاي «مطهري» بود و همين ارتباط را آقاي باهنر داشتند وقتي وارد قم شدند ميهمان پدرم بودند. اين ارتباطات که با بحث و گفت وگوهاي عميق و صميمانه درباره موضوعات مختلف اعتقادي و اجتماعي در طول اين ساليان ايجاد شده بود رابطه دوستي را بين آنها پديد آورده بود که بعد ها در ايجاد موسسات فرهنگي مثل «دفتر نشر فرهنگ اسلامي» و تهيه و چاپ کتاب هاي درسي و شناخت اسلام، خداشناسي و ساير کتاب هايي که به صورت مشترک نوشتند، نقش موثري داشت. يکي از فعاليت هاي مهم ايشان، همکاري با مرحوم علامه کرباسچيان و مرحوم روزبه در تاسيس مدرسه و موسسه علوي بوده است. آشنايي آنها به سال ها قبل برمي گشت و هدف آنها تربيت نسلي بود که علاوه بر تخصص و علم، آموزه هاي ديني را به نحو صحيح آموخته باشند و در رفتار خود آثار عملي آن را ظهور و بروز دهند، موسسات و مدارس ديگري که توسط دانش آموختگان آن مدارس تاسيس و راه اندازي شد از قبيل رفاه، نيکان و ساير مدارس و موسسات، يادگاري از تلاش هاي بي وقفه و بي منت آن بزرگمرد است.
    
     با مرحوم «طالقاني» و مهندس «بازرگان» چه ارتباطي داشتند؟
    ارتباط با مرحوم طالقاني يک رابطه نزديک و صميمانه بود. اکثر اوقات با ايشان در بسياري از موضوعات مثلامسايل سياسي و اجتماعي مشورت و هم انديشي داشتند و فضاي فکري شان خيلي به هم نزديک بود و حتي آخرين شب عمر پربرکت مرحوم «طالقاني» هم آخرين افرادي که جلسه مشورتي با مرحوم «طالقاني» داشتند، مرحوم پدرم و آقاي «محمد مجتهدشبستري» بودند که قبل از سفر به تاجيکستان خدمت ايشان رفته بودند و نقطه نظرات و همچنين نگراني هاي خود را از مسايل اجتماعي مطرح مي کردند. در مورد اصل سوم قانون اساسي هم که حقوق ملت را بيان مي کند، مرحوم طالقاني با پدرم همفکري داشت. ارتباط با مهندس بازرگان هم از زمان همکاري هايي در «شرکت سهامي انتشار» به وجود آمد و ارتباطات خيلي نزديکي با ايشان و با دوستان ديگر مانند دکتر سحابي و ساير اعضاي نهضت آزادي داشت ولي اين رابطه تشکيلاتي نبود و بيشتر جنبه مشورت و همفکري در موضوعات مختلف داشت، زماني هم که در مجلس شوراي اول پدرم تصميم گرفت که ديگر در جلسات مجلس شرکت نکند، آقاي مهندس «بازرگان» و ساير دوستان در جلسات شرکت مي کردند و به منزل ما مي آمده و با پدرم به گفت وگو مي پرداختند که چه بايد کرد!
    
     ايشان به عنوان نماينده مجلس خبرگان قانون اساسي با راي بالاي 5/1ميليون نفر انتخاب شد، به نظر شما آيا توانست نظرات خود را در مجلس خبرگان پياده کند و از نقش خود در مجلس راضي بود؟
    رضايت کامل که هيچ وقت نبود چون فضا به آن صورت نبود که بتوان به راحتي مسايل را بازگو کرد. ايشان توانست در همين حدود مانند اصل سوم مطرح کند و نظراتي که عنوان کردند و تاثيراتي که داشته است با توجه به شرايط آن زمان خوب بود ولي درواقع هيچ وقت کاملامورد رضايت خود ايشان نبوده است.
    
     به نظر شما او فضاي حاکم بر مجلس اول را چگونه مي ديد؟
    ايشان در کتابي با عنوان کارنامه يکساله مجلس، مطالبي را مطرح کرد ولي برخي مطالب ايشان حذف شد و کتاب تنها با مشروح مذاکرات چاپ شد. به هرحال مي توان ديد که دفاع از آزادي بيان و حقوق مردم در اکثر سخنان ايشان مشهود است.
    
     علت استعفاي ايشان از نمايندگي چه بود؟
    ايشان از نمايندگي استعفا ندادند، بلکه به عنوان اعتراض از رفتن و حضور در مجلس خود داري کرد و در نامه اي که در هفت صفحه نوشته بود دلايل خود را از نرفتن به مجلس بيان کرد، آن زمان قانوني در مجلس تصويب کرده بودند که اگر مثلانماينده اي چند روز غيبت کند و به مجلس نيايد توسط ديگر نمايندگان از سمت نمايندگي مستعفي شناخته مي شود که ايشان عنوان کرد که اين از نظر شرعي و قانوني درست نيست؛ نماينده مجلس را مردم انتخاب کرده اند، مانند وکيل در دعواي حقوقي که تنها موکل مي تواند وکيل خود را حذف کند. وکيل عده اي از مردم را وکيل عده اي ديگر نمي تواند از سمت وکالت عزل کند! آن هم کسي که با اين راي بالاي 3/1ميليون نفر به مجلس رفته است. اين ماده يک بار در آيين نامه داخلي مجلس خبرگان قانون اساسي مطرح و در آنجا رد شد و معلوم مي شود با روح قانون اساسي ناسازگار است.
    
     يعني قبل از آن به ايشان نامه ندادند که شما بياييد؟
    چرا نامه دادند که در تاريخ چهارم بهمن 60 در مجلس حضور داشته باشند که راجع به اين موضوع راي گيري شود، ولي ايشان اصلااين موضوع را قبول نداشت.
    
     دوستان ايشان در مجلس به سراغ ايشان نيامدند تا ايشان را به مجلس بازگردانند؟
    دوستان نظرشان اين بود که به هرحال رفتن ايشان بهتر از نرفتن است ولي نظر پدرم اينطور نبود. با اين حال چون مي دانستند که ممکن است رياست مجلس اين نامه را بخواند متن اين نامه را فکر کنم به خانم «اعظم طالقاني» و مهندس «بازرگان» هم داده بودند که اگر صلاح بود يا شرايط مهيا بود نامه را قرائت کنند که البته شرايط براي اين کار مناسب نبود و نامه هم قرائت نشد.
    
     پس از آن در وقايعي که به وجود آمد و جريانات مجالس بعدي، ايشان چه نظر و نگاهي داشت؟
    در همان ابتداي حمله صدام ايشان به همراه برادرم صادق که محافظ ايشان هم بود به جبهه دارخوين رفتند و در خطوط مقدم شرايط موجود را بررسي کردند و از اين جهت تاکيد داشتند که وقتي حمله اي به کشوري صورت مي گيرد بايد دفاع شود.
    
    روشنگر آگاهي بخش / گفت وگوي «شرق» با «گلزاده غفوري» در سالگرد درگذشت پدرش
    


 روزنامه شرق، شماره 1918 به تاريخ 9/10/92، صفحه 6 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 652 بار
    آثار ديگري از "علي شاملو"

  طالقاني تئوريسين شورا در جمهوري اسلامي
علي شاملو*، شرق 19/6/97
مشاهده متن    
  ماجراي حلاليت آيت الله موسوي اردبيلي / مروري بر زندگي رئيس اسبق قوه قضائيه در گفت و گو با فرزندش
علي شاملو، شرق 8/9/96
مشاهده متن    
  مسافر پرواز ٥٧ / گفت وگو با همسر دكتر حسن حبيبي در سالگرد درگذشت
علي شاملو، شرق 12/11/95
مشاهده متن    
  آيت الله خامنه اي فضاي دانشگاه را باز كرد / يادمانده هاي علي شكوري راد از جنبش دانشجويي دهه ٦٠ و ٧٠
علي شاملو، شرق 16/9/95
مشاهده متن    
  يادمانده هاي ابوالفضل بازرگان از آبان ٥٨ : روزي كه نامه استعفاي بازرگان تحويل دفتر امام شد / بازرگان چاره اي جز اين نديد كه استعفا دهد
علي شاملو، شرق 18/8/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اقتصاد و بيمه
متن مطالب شماره 97، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است