|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/10/16: مشاوره تحصيلي در مدارس لنگ مي زند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3879 16/10/92 > صفحه 17 (جامعه) > متن
 
      


مشاوره تحصيلي در مدارس لنگ مي زند
فقط يك پنجم مدارس كل كشور نيروي مشاور دارد كه همه اين مشاوران نيز حضوري موثر ندارند

نويسنده: مريم خباز

12 ميليون و 300 هزار دانش آموز، صد هزار مدرسه و مشاوران تحصيلي که براساس اعلام آموزش و پرورش تعدادشان در خوشبينانه ترين حالت به 20 هزار نفر مي رسد. اگر تعداد کل دانش آموزان را به تعداد مشاوران حاضر در مدارس تقسيم کنيم عددي به دست مي آيد که گوياي کمبودي بزرگ است؛ حدود 600.
    600 يعني به ازاي اين تعداد دانش آموز در کشور يک مشاور تحصيلي وجود دارد که اگر جمعيت هر مدرسه را به طور متوسط 120 دانش آموز در نظر بگيريم به هر پنج مدرسه يک مشاور مي رسد. از اين لحاظ ميان شهرهاي بزرگ و کوچک نيز تفاوت ملموسي وجود ندارد و حتي در شهرهاي بزرگي چون تهران که جمعيت دانش آموزي اش بيشتر از بقيه نقاط است، کمبودها شديدتر است. پرس و جوي جام جم از چند مدير مدرسه در تهران اين وضع را تائيد کرد. در دو مدرسه در غرب و جنوب تهران نيرويي به نام مشاور وجود ندارد و اگر دانش آموزان با مشکلات تحصيلي يا عاطفي درگير شوند آن را با معلم يا مدير مدرسه در ميان مي گذارند. يکي از اين مديران خاطره دانش آموزي را تعريف مي کند که به علت برخي مشکلات خانوادگي، پرخاشگري غيرقابل کنترلي داشت و چون اولياي مدرسه براي مهارش راه حلي نداشتند او را به يک مرکز مشاوره معرفي کردند.
    وضع در مورد مشکلات تحصيلي دانش آموزان نيز اغلب به همين شکل پيش مي رود و اين معلمان، مديران يا معاونان مدرسه هستند که مي کوشند در حد توان گرهي از مشکلات دانش آموزان باز کنند. اما در مدارسي که کادر آموزشي، وقت يا تخصص ارائه خدمات مشاوره اي به دانش آموزان را ندارند، وضع براي شاگرداني که بويژه در دوره متوسطه نياز مبرم به راهنمايي تحصيلي و هدايت شغلي دارند، سخت تر مي شود.
    
    کيفيت مهم تر از کميت
    اين که به هر 615 دانش آموز، يک مشاور برسد يا اين که تعداد قابل توجهي از دانش آموزان در دوره تحصيل خود حتي يک بار نيز حضور مشاور در مدرسه را تجربه نکنند به اندازه کافي جاي تامل دارد. اما مهم تر از تعداد، کيفيت کار و ميزان بهره وري آن 20 هزار نيرويي است که هم اکنون با حکم مشاوره در مدارس فعاليت مي کنند.
    مدير يکي از مدارس متوسطه شهرري در گفت وگو با جام جم از مدرسه اش مي گويد که مشاور تحصيلي هفته اي سه بار در آن حاضر مي شود و در مورد رشته هاي تحصيلي دانشگاهي و مشاغلي که دانش آموزان مي توانند در آينده داشته باشند، حرف مي زد، اما به اعتقاد او کارايي اين نيرو مي توانست بيشتر از آني که هست باشد. اين مدير که تجربه همکاران ديگرش در چند مدرسه اين منطقه را نيز نقل مي کند، معتقد است بيشتر نيروهايي که به عنوان مشاور به مدارس مي آيند تحصيلات مرتبط ندارند و اگر رشته تحصيلي مرتبط با مشاوره دارند عملکرد قابل توجهي نداشته و در برخي موارد، بودنشان با نبودشان فرق زيادي ندارد.
    در واقع اين مدير به يک مشکل عمده اشاره دارد و آن چينش نامناسب نيروهاي آموزش و پرورش در سال هاي اخير است، به نحوي که از يک سو در بخشنامه ها تاکيد مي شود اولويت جذب نيروهاي مشاور با دارندگان مدارک تحصيلي راهنمايي و مشاوره، علوم تربيتي و مديريت و برنامه ريزي آموزشي( با دست کم 15 سال سابقه خدمت) است، اما در عمل به علت کمبود نيروي متخصص، افرادي با رشته هاي غيرمرتبط و تجربه کمتر در اين پست ها قرار مي گيرند.
    
    فراز و نشيب هاي مشاوره
    نقش مشاوران در هيچ دوره اي در آموزش و پرورش آن طور که انتظار مي رود، نبوده است. نام مشاور اولين بار سال 37 خورشيدي با نام آموزش و پرورش گره خورد؛ آن زمان که مسئولان در تدارک مقدمات کار بودند و تا سال هاي ابتدايي دهه 50 به دنبال تربيت نيرو در دانشگاه ها و تهيه شرح وظايف مشاوران و جاانداختن اين طرح در سيستم بودند.
    پس از انقلاب نيز اين کار متوقف نشد، اما شکل و شمايل کار به سمت سيستم معلم مشاور حرکت کرد، يعني به کارگيري نيروهايي که هم به تدريس و هم به مشاوره مي پرداختند. اما پس از مدتي اين برنامه متوقف شد و مربيان پرورشي به کار گرفته شدند. با اين حال اين وضع زياد ادامه نيافت و در ميانه دهه 60، هسته هاي مشاوره و راهنمايي بار ديگر در مناطق آموزش و پرورش ايجاد شد و اين شرايط ادامه پيدا کرد تا امروز که نظام آموزشي کشور به دنبال ارائه خدمات تخصصي مشاوره در مدارس است.البته در همه اين سال ها، خدمات مشاوره اي که آموزش و پرورش بر آن تاکيد داشته از نوع مشاوره تحصيلي است نه مشاوره هاي روان شناسي و خانوادگي، در حالي که دانش آموزان امروز که به علت شرايط خاص زندگي اجتماعي يا با انواع آسيب هاي رواني درگيرند يا در معرض اين آسيب ها قرار دارند، به مشاوره هاي روان شناسي نيز به اندازه مشاوره هاي تحصيلي نياز دارند.
    
    نبود مشاور يعني نبود برنامه
    البته تمرکز آموزش و پرورش بر مشاوره تحصيلي تاکنون سبب ارائه خدمات مشاوره اي مطلوب در همه مدارس نشده، حتي در همه اين سال ها همه مدارس موفق به بهره مندي از خدمات مشاوران نشده اند که وجود فقط 20 هزار مشاور در مدارس آن هم در شرايطي که بيش از صد هزار مدرسه در کشور وجود دارد، شاهد خوبي بر اين ماجراست.
    اما نبود مشاور تحصيلي در مدارس موضوعي نيست که بشود با ساده انگاري از کنارش گذشت. امير زنده نام، از مشاوران تحصيلي آموزش و پرورش معتقد است مدرسه اي که مشاور تحصيلي ندارد به اين معناست که براي دانش آموزان برنامه ريزي تحصيلي ندارد و اين يعني دانش آموزان در اين مدرسه کسي را ندارند که در مسير تحصيل راهنمايشان باشد.
    او در گفت وگو با جام جم توضيح مي دهد يک مشاور تحصيلي مي تواند در طول سال، حجم درس ها را طوري براي دانش آموزان خرد کند و به نحوي براي آنها برنامه ريزي کند که در نهايت به موفقيت تحصيلي آنها منجر شود و مشخص است وقتي مدرسه اي از وجود چنين نيرويي بي بهره باشد اين فرآيند اتفاق نمي افتد.
    البته زنده نام، ميان پشتيبان تحصيلي و مشاور تحصيلي تفاوت قائل مي شود و توضيح مي دهد: مشاور، کار پزشک را مي کند و پشتيبان کار پرستار را. در مدارس کشور مشاوران بيشتر در قالب پشتيبان عمل مي کنند، درست مثل بيماري که قادر به مراقبت از خود و اجراي دستورات پزشک نيست و بدون اين که تلاشي کند به پرستار متکي مي شود. در واقع او به اين نکته اشاره دارد که چون مشاوران تحصيلي در مدارس، کمتر راهکار تحصيلي ارائه مي کنند و در عوض بيشتر وارد حيطه کار ناظم مدرسه مي شوند نمي توانند نقش واقعي خود را درروند تحصيلي دانش آموزان ايفا کنند.آنچه روي کاغذ به عنوان شرح وظيفه براي يک مشاور تحصيلي تعريف شده شامل ارائه مشاوره هاي موثر براي انتخاب رشته و راهنمايي شغلي است، همچنين بررسي افت تحصيلي دانش آموزان، آموزش شيوه هاي صحيح مطالعه، روش هاي بهسازي حافظه و کاهش اضطراب امتحان مي شود. بي شک اگر مشاور تحصيلي در عرصه عمل به انجام اين وظايف متعهد نباشد، به نيرويي تبديل مي شود که به زعم برخي مديران بود و نبودشان در مدرسه فرق چنداني ندارد.
    مشاوره تحصيلي در مدارس لنگ مي زند / فقط يک پنجم مدارس کل کشور نيروي مشاور دارد که همه اين مشاوران نيز حضوري موثر ندارند
    


 روزنامه جام جم، شماره 3879 به تاريخ 16/10/92، صفحه 17 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 66 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 296 (پياپي 412)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است