|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/10/26: دو دليل افت طلاي جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4334
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3113 26/10/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


دو دليل افت طلاي جهاني
بازار سكه در ركود، قيمت ارز رو به نزول    
    دنياي اقتصاد- قيمت هر اونس طلاي جهاني، ديروز با از دست دادن حدود يك درصد از ارزش خود، به 1236 دلار نزديک شد. کارشناسان اقتصادي براي افت ديروز طلادو دليل عمده عنوان کرده اند. آمار هاي اقتصادي که در آخرين ساعات کاري روز سه شنبه منتشر شدند، در افت قيمت فلز زردرنگ نقش مهمي ايفا کردند. كاهش ارزش طلاافت قيمت انواع سكه را موجب شد. در بازار ارز نيز قيمت دلار كماكان در مسير نزولي قرار دارد.
    گروه بازار پول- قيمت طلاي جهاني، ديروز به واسطه انتشار آمار اميدوارکننده از اقتصاد آمريکا و افزايش ارزش سهام «وال استريت»، قدري کاهش يافت. اين امر افت قيمت انواع سکه در بازار داخل را موجب شد. قيمت ها در بازار ارز همچنان مسير کاهش تدريجي را مي پيمايند. کارشناسان اقتصادي معتقد هستند که اجرايي شدن توافقات هسته اي، گسترش روابط اقتصادي خارجي ايران و گسترش مبادلات ارزي به تداوم روند کنوني بازار کمک خواهد کرد.
    
    افت قيمت اونس
    قيمت هر اونس طلاي جهاني، ديروز با از دست دادن حدود يك درصد از ارزش خود، به 1236 دلار نزديک شد. کارشناسان اقتصادي براي افت ديروز طلادو دليل عمده عنوان کرده اند. به گزارش «بلومبرگ»، آمار هاي اقتصادي که در آخرين ساعات کاري روز سه شنبه منتشر شدند، در افت قيمت فلز زردرنگ نقش مهمي ايفا کردند. پيش بيني ها حاکي از آن بود که ميزان خرده فروشي دسامبر در آمريکا نسبت به ماه نوامبر تغييري نخواهد کرد، اما آمار واقعي منتشرشده رشد 2/0درصدي را نشان مي داد. شاخص مربوط به ميزان ذخاير شغلي نيز از مقدار پيش بيني شده قدري بيشتر بوده است. نشست بعدي «فدرال رزرو» بنا است که 28 و 29 ژانويه مصادف با 8 و 9 بهمن ماه برگزار شود. برخي از سران بانک مرکزي آمريکا خواستار توقف محرک پولي شده اند و روساي شعب دالاس و فيلادلفياي «فدرال رزرو» در سخنراني روز سه شنبه خود اوضاع اقتصادي آمريکا را نسبتا مساعد معرفي کردند. بر اين اساس، بهبود وضعيت اقتصادي ايالات متحده نگراني هاي بازار طلارا در خصوص تصميمات نشست آتي سران «فدرال رزرو» افزايش داده و بر قيمت اين فلز زرد رنگ تاثيراتي منفي گذاشته است. علت بعدي تضعيف اخير طلانيز به سهام «وال استريت» مربوط مي شود. تحليلگران افزايش شاخص سهام در بورس «وال استريت» را نيز در افت قيمت فلز گرانبها موثر مي دانند. با اين وجود عمده پيش بيني ها در مورد روند قيمت طلادر ماه هاي آينده مبتني بر افزايش قيمت اين فلز زرد رنگ است. برخي از کارشناسان اقتصادي افزايش تقاضا در بازارهاي جهاني، گزارش اخير وزارت کار آمريکا و کاهش عرضه طلااز سوي شرکت هاي معدني را از جمله عوامل مهمي عنوان مي کنند که تقويت فلز زرد رنگ و رسيدن قيمت هر اونس آن به 1280 دلار را موجب خواهد شد.
    
    تغييرات هفتگي نرخ ارز
    قيمت دلار آمريکا، نسبت به اولين روز هفته، 83/0 درصد افت ثبت کرد. صرافي ها، هفته را با هماهنگي قيمتي نسبتا ايده آل شروع کردند. حتي دلالان خرد نيز در قيمت گذاري با صرافان هماهنگ بودند. توافقات حاصل شده بين ايران و کشورهاي گروه 1+5 باعث شد که نرخ اين ارز پراهميت با متحمل شدن افتي نسبتا شديد به سطح 2 هزار و 955 دلاري نزديک شود. حرکت به سمت اجرايي شدن توافقات، اظهارنظرهايي راجع به رخت بر بستن سفته بازي از بازار را موجب شد. نوسانات قيمتي فرصتي در اختيار برخي از فعالان بازار قرار مي دهد که با سفته بازي از تغيير قيمت ها استفاده کرده و سودهايي به دست آورند. يک سويه بودن حرکت نرخ ارز و تدريجي بودن تغييرات، امکان سفته بازي در بازار را از بين مي برد. بر اين اساس توافقات به عمل آمده که به تداوم روند قيمتي ارز کمک خواهد کرد، اميدها نسبت به کمرنگ يا حتي محو شدن سفته بازي در بازار را افزايش داد. رفتار قيمتي دلار در ادامه هفته تا حد زيادي اين ادعا را تاييد مي کند. دلار در روز سه شنبه تغييرات شديد حادث شده در روز دوشنبه را تعديل کرد و ديروز نيز افت قيمتي محدودي را تجربه کرد. بر اين اساس اين ارز پر اهميت مسير کاهش قيمتي را به آرامي مي پيمايد و اين رفتار امکان سفته بازي را تا حد زيادي از بين مي برد. يورو و پوند انگليس نيز در طول هفته کاهش قيمت داشتند و حتي نوساناتي را که دلار متحمل شد، تجربه نکردند. بر اين اساس بازار ارز در شرايط نسبتا مناسبي به سر مي برد و روند باثبات و کاهشي قيمت ها به واسطه پيشرفت توافقات هسته اي تداوم يافته است.
    کارشناسان گسترش روابط اقتصادي و لغو تحريم ها را در تداوم روند کنوني موثر مي دانند. از جمله خبرهاي خوش در مورد لغو تحريم ها مي توان به لغو ممنوعيت پوشش بيمه اي محموله هاي نفتي ايران اشاره کرد. بر اساس گزارشي از خبرگزاري «رويترز»، مقام هاي اروپايي اعلام کردند: اتحاديه اروپا همه تحريم هاي خود عليه ايران از جمله ممنوعيت پوشش بيمه اي محموله هاي نفتي را از ٢٠ ژانويه مصادف با 30 دي ماه لغو مي کند. به علاوه در راستاي گسترش مبادلات ارزي گمرک ايران، روز سه شنبه بخشنامه پيمان سپاري ارزي را لغو کرد. معاون امور گمرکي طي بخشنامه اي به کليه گمرک هاي کشور ابلاغ کرد، تکميل فرم نحوه مصرف ارز حاصل از صادرات لغو شده و نيازي به اخذ و تکميل فرم مذکور نيست. براين اساس انتظار مي رود که لغو تحريم ها و گسترش روابط اقتصادي خارجي و مبادلات ارزي به عملکرد پوياي بازار داخل کمک کند.
    
    تغييرات هفتگي نرخ طلا
    طلاي جهاني که سال 2014 را با روندي صعودي شروع کرده بود، در طول هفته جاري حدود يك درصد از ارزش خود را از دست داد. البته اين محاسبات، تغييرات قيمت چهارشنبه نسبت به شنبه را نشان مي دهد، ولي به هر روي فلز زرد رنگ در روزهاي اخير، نسبت به شروع سال جديد عملکرد چندان خوبي از خود نشان نداد. قيمت طلادر روز سه شنبه تحت تاثير کاهش ارزش سهام در بازارهاي آمريکا قدري افزايش يافت، ولي در کل آمار اميدوارکننده از خرده فروشي و ذخاير شغلي آمريکا و افزايش ارزش سهام «وال استريت» باعث شد که فلز زردرنگ در روزهاي اخير مقداري از ارزش خود را از دست دهد.
    بازار سکه هم که در اين روزها با رکود مواجه است و حجم مبادلات در آن بسيار پايين آمده، عملکرد خوبي از خود نشان نداد. بر اين اساس بيشترين افت قيمت در بازار سکه و انواع ارز در مورد سکه رخ داد. اين کالادر روز چهارشنبه 47/1 درصد از ارزش خود، نسبت به روز شنبه را از دست داده بود. اين امر با توجه به نزولي بودن نرخ طلاي جهاني منطقي به نظر مي رسد. حتي وقتي قيمت طلاي جهاني روند صعودي را مي پيمود، سکه لزوما افزايش قيمت نداشت يا تغييرات را تعديل مي کرد و عدم تغيير نرخ اونس، کاهش قيمت انواع سکه را به دنبال داشت. بر اين اساس تضعيف سکه در روزهاي اخير، طبيعي به نظر مي رسد.
    «کشتي آراي»، رئيس اتحاديه طلاو جواهر کشور، علت رکود بازار سکه را روند نزولي قيمت دلار عنوان مي کند. وي معتقد است که توافقات به عمل آمده بين ايران وکشورهاي گروه 1+5، باعث شده که قيمت ها در بازار جهت نزولي به خود بگيرد. دلار و ارزهاي مهم اروپايي نيز، قيمت انواع سکه را همراه خود پايين آوردند. بر اين اساس مردم که انتظار افت بيشتر قيمت ها را مي کشند، از خريد سکه اجتناب مي کنند، تا در کف قيمتي به خريد اقدام کنند. «کشتي آراي» بر اين باور است که با اجرايي شدن توافقات و لغوتحريم ها بازار رونق خواهد گرفت.به علاوه يکي از راهکارهايي که مي تواند به رونق بازار سکه کمک کند، در اظهارات رئيس اتحاديه صنعت توليدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ هاي قيمتي ايران مشاهده مي شود. «عبادالله محمدولي»، از گردش سالانه 300 تن طلادر کشور خبر داد و گفت: «بايد مانند 80 سال پيش، صنعت طلا، جواهر، نقره و سنگ هاي قيمتي را به شکل کوچک و خانگي توسعه داد که بدون آلايندگي، امکان کار در منزل را نيز به صنعت گر مي دهد.» بر اين اساس شايد راهکارهايي مانند آنچه «محمدولي» ذکر کرد به رونق بازار طلاکمک کند. به هر روي بازاري ها قيمت سکه و رونق بازار آن را بيش از هر چيز تابع تغييرات نرخ اونس مي دانند و معتقد هستند که افزايش قيمت طلاي جهاني طي هفته هاي آينده مي تواند، به خروج بازار سکه از رکود کمک کند.
    
    
    
دو دليل افت طلاي جهاني / بازار سکه در رکود، قيمت ارز رو به نزول
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3113 به تاريخ 26/10/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 227 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم اعصاب پايه و باليني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، Mar - Apr 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است