|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم92/11/1: درباره دمنوش ها بيشتر بدانيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3891 1/11/92 > صفحه 16 (سلامت) > متن
 
      


درباره دمنوش ها بيشتر بدانيد
مصرف روزانه دمنوش هايي مانند زيره، رازيانه و گشنيز به مقدار مناسب مفيد است

نويسنده: فاخره بهبهاني

چند وقتي است دمنوش هاي گياهي و ميوه اي مورد استقبال و مصرف برخي خانواده ها قرار گرفته است. البته اين استقبال دلايل مختلفي دارد؛ برخي براي نفع درماني از اين دمنوش ها استفاده مي کنند.
    تعدادي براي تنوع بخشيدن به نوشيدني روزانه آن را جايگزين چاي کرده اند و بعضي هم به خاطر آن که به اطرافيان ثابت کنند آدم شيک و باکلاسي هستند، جعبه آن را روي ميز کارشان مي گذارند يا براي پذيرايي استفاده مي کنند، اما پرسش اينجاست چه تفاوتي ميان دمنوش با جوشانده گياهي وجود دارد؟ آيا به دمنوش ها رنگ و طعم اضافه مي شود؟ دمنوش هايي که حاوي چند گياه مخلوط است تاثير بهتري دارد يا آنهايي که از يک گياه تهيه شده است؟ آيا از دمنوش ها همچون چاي مي توان به صورت روزانه استفاده کرد؟ مصرف دمنوش ها به شکل کيسه اي بهتر است يا فله اي؟
    
    فرق دمنوش با جوشانده در چيست؟
    اغلب گياهان بافت سفت و خشني دارند که بدن قادر به هضم اين بافت و دسترسي به ترکيبات مفيد آن نيست. در نتيجه براي آن که ما بتوانيم از اين ترکيبات سودمند نفع ببريم با خيساندن گياه در آب، دم کردن يا جوشاندن به اثرات مهم آن دست مي يابيم. البته بايد بدانيد دم کردن و جوشاندن گياهان دو روش مختلف است و نوشيدني حاصل از هر روش، خاصيت و تاثير جداگانه اي بر بدن مي گذارد.
    بيشتر ادويه‏ها، ميوه‏ها، برگ، ساقه يا ريشه گياهان را مي ‏توان خشک و پودر کرد و براي تهيه دمنوش استفاده کرد. در اين روش گياه را کوبيده و در آب جوشيده شده به مدت 15 تا 20 دقيقه در حالي که در ظرف بسته است، روي بخار ملايم قرار مي دهند و بعد صاف مي کنند. نوشيدني حاصل از برگ هاي چاي، گل گاوزبان، گل ختمي، به ليمو، سنبل الطيب يا انواع چاي ميوه اي نوعي دمنوش گياهي است، اما در مقابل اگر گياه را مستقيم با آب سرد يا گرم بجوشانند جوشانده اي به دست مي آيد که خاصيت و اثر آن قوي تر از دمنوش است، چراکه حين جوشاندن مواد بيشتري از گياه خارج مي شود و توصيه آن است براي مصارف روزانه از دمنوش استفاده شود. البته به اين معنا نيست که جوشانده بر دمنوش برتري دارد و تصميم بگيريد هر نوع گياهي را در آب بجوشانيد تا نفع بيشتري از آن ببريد.
    بسياري از گياهان بايد به صورت دمکرده استفاده شود و اگر بر اثر ناآگاهي يا غفلت جوشانده شود خاصيت آن تغيير مي کند و گاهي موادي از گياه آزاد مي شود که داراي عوارض ناگواري خواهد بود. در نتيجه از جوشاندن گياهاني که به صورت فله اي عرضه و توسط افراد ناآگاه و بي تجربه براي درمان دردي پيشنهاد مي شود، اجتناب کنيد.
    
    به دمنوش ها رنگ و طعم مي زنند؟
    گاهي هنگام مصرف برخي دمنوش هاي گياهي يا ميوه اي طعم و بوي تندي احساس مي شود و در تماس با آب جوش رنگي قوي از آن تراوش مي شود که به نظر مي رسد سنتزي و مصنوعي باشد. در اين خصوص لازم است بدانيد برخي دمنوش هاي گياهي مثل دمنوش نعناع يا دارچين به طور طبيعي رنگ يا اسانس تندي دارند و بخصوص آن که اگر بخوبي ريز شده و درون کيسه هاي کاغذي بسته بندي شده باشد، در تماس با آب جوشيده، رنگ يا ماده معطر آنها سريع استخراج مي شود.
    در واقع اغلب دمنوش ها بجز چاي به دليل آن که اسانس زيادي دارد کمتر داراي رنگ و طعم مصنوعي است، اما اين نشان دهنده آن نيست که همه توليدکنندگان متعهد بوده و درون دمنوش هاي کيسه اي از گياه خالص استفاده مي کنند.
    اما چرا برخي دمنوش ها رنگ و بو ندارد و مزه آب مي دهد؟ برخي گياهان اسانس و رنگ ضعيفي دارند و بايد مدت زمان بيشتري دم بکشند تا اسانس آن خارج شود، ولي اگر اين مدت زمان سپري شد و اثري از رنگ و خاصيت نبود به تقلبي بودن محصول مشکوک شويد. دمنوش هاي کيسه اي چون حاوي گياه پودر شده است طي پنج تا ده دقيقه دم کشيده و رنگ و اسانس شان خارج مي ‏شود، اما گياهاني که به صورت برگ، ساقه و ريشه کامل هستند بايد بيشتر و گاهي تا 20 دقيقه دم بکشند.
    
    خوب و بد دمنوش هاي مخلوط
    شايد اين پرسش مطرح شود آيا گياهان يا ميوه هايي که براي تهيه چاي گياهي يا همان دمنوش با هم مخلوط مي شود، مي تواند بر هم تاثير منفي گذاشته يا از اثرات يکديگر بکاهد؟ با توجه به اين که بر اثر مخلوط کردن چند گياه، خاصيت درماني، اثرات تقويت کنندگي و آرام بخشي دمنوش ها افزايش يافته و گاهي هم از ميزان عوارض جانبي گياهان کاسته مي شود، اما بايد بدانيد در مواردي هم تداخل اثر چند گياه با يکديگر مي تواند از خواص دمنوش کاسته يا با ايجاد سميت موجب بروز عوارض جزئي يا شديد در مصرف کننده شود.
    در نتيجه بدون آگاهي، از مخلوط کردن چندين نوع گياه با يکديگر بپرهيزيد. دمنوش هاي ترکيبي که به صورت صنعتي توليد و داراي مجوز بهداشت است، اغلب تحت نظارت مسئولان مربوط کنترل شده و قابل اعتماد است.
    
    نوشيدن روزانه دمنوش عارضه دارد؟
    با توجه به اين که اغلب دمنوش ها حاوي رنگدانه، آنتي ‏اکسيدان‏ و ترکيبات ضدسرطان، ضدديابت، ضدفشارخون و ضدبيماري هاي قلبي عروقي هستند و برخي از آنها باعث کاهش خستگي و تمدد اعصاب شده و برخي تقويت ‏کننده معده، روده، کليه و کبد است اغلب به صورت روزانه استفاده شده و گاهي در مصرف آن زياده روي مي شود، اما بايد بدانيد دمنوش ها همچون برخي داروهاي گياهي يا شيميايي امکان دارد همچون شمشير دولبه عمل کرده و علاوه بر مزاياي سودمند، اثراتي همچون کاهش يا افزايش قند يا فشار خون از خود نشان دهند يا سبب بروز رخوت شوند يا با غذاهاي مصرفي يا داروهاي شيميايي سازگار نبوده و به نفع شما نباشد. در نتيجه دمنوش ها بايد به ميزان متعادل و در صورت بيماري با مشورت پزشک مصرف شود.
    به گفته متخصصان مصرف روزانه دمنوش هايي مانند زيره، رازيانه و گشنيز به مقدار مناسب بدون اشکال است، اما دمنوش گل گاوزبان که مي تواند سبب کاهش يا افزايش فشار خون يا ديگر فاکتورهاي خوني شود محدوديت مصرف دارد و بايد روي بسته بندي دمنوش ها مقدار، نوع مصرف، خواص درماني و عوارض احتمالي آن درج شود.
    
    دمنوش فله اي بهتر است يا کيسه اي؟
    برگ هاي خشک شده گياهاني همچون گل گاوزبان، آويشن، اسطوخودوس، نعناع، چاي کوهي و... به صورت فله اي در بيشتر عطاري ها به فروش مي رسد و بيشتر نسل قديمي ها از طرفداران پر و پا قرص آن هستند، اما پرسش اين است که مصرف دمنوش به شکل کيسه اي بهتر است يا فله اي؟
    با توجه به اين که گياهان دم کردني به دو شکل کيسه اي و فله اي در بازار موجودند و هر کدام طرفداران خاص خود را دارند، پيشنهاد مي شود برخي گياهان مثل دارچين، رازيانه و زيره را به شکل فله اي تهيه و خودتان به ميزان مورد نياز پودر کنيد، زيرا پس از خرد شدن، مواد موثر گياه به مرور از بين مي رود. در مورد ساير دمنوش هاي فله اي نيز چون از نظر کيفيت، رنگ و بو بيشتر قابل بررسي است اگر از محل معتبري تهيه شود بهتر از انواع دمنوش هاي کيسه اي است، اما اگر مصرف دمنوش کيسه اي برايتان راحت تر است انواعي را که به تاريخ توليد نزديک ترند انتخاب کنيد.
    دمنوش‏ها حاوي ترکيبات مفيدي است که بر اثر گذشت زمان با اکسيژن هوا وارد فعل و انفعالات شده و از مزيتشان کاسته مي شود. دمنوش‏ها در محيط خشک، خنک و در سايه دو تا سه ماه قابل نگهداري بوده و بيش از اين زمان اگرچه طعم آن تغيير نمي کند و فاسد نمي شود، اما به مرور از فوايد آن کاسته مي شود.
    مصرف دمنوش سرد بجز براي برخي گياهان خاص توصيه نمي شود، زيرا بر اثر سرد شدن، برخي مواد موثر دمنوش از بين مي رود و اثر نوشيدني کم مي شود. بهتر است دمنوش حداکثر ظرف يک تا دو ساعت ميل شود.
    
    
    درباره دمنوش ها بيشتر بدانيد / مصرف روزانه دمنوش هايي مانند زيره، رازيانه و گشنيز به مقدار مناسب مفيد است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3891 به تاريخ 1/11/92، صفحه 16 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 398 بار
    آثار ديگري از "فاخره بهبهاني"

  پاسخ به شايعه نمك نشناسي!
فاخره بهبهاني، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  دسرهاي پودري خاصيتي هم دارند؟
فاخره بهبهاني، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  وقتي رحم بزرگ مي شود / بزرگ شدن رحم، احتمال ناباروري و خطر سقط جنين را افزايش مي دهد
فاخره بهبهاني، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  فصل مراجعه به اطباي سنتي / چه زماني و در چه شريطي به متخصص طب سنتي مراجعه كنيم؟
فاخره بهبهاني، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  خون آشام هايي كه طبابت مي كنند! / اما و اگرهاي درمان بيماري ها با حشره درماني
فاخره بهبهاني، جام جم 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه فكه
متن مطالب شماره 189، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است