|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/11/10: فرهنگيان همچنان منتظر دريافت مطالبات
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4414
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2886 10/11/92 > صفحه 7 (جامعه) > متن
 
      


فرهنگيان همچنان منتظر دريافت مطالبات
اسماعيل عبدي، دبيركل كانون صنفي معلمان ايران در گفت وگو با «اعتماد» از آخرين وضعيت معوقات فرهنگيان مي‎ گويد


اعتماد| آنچه تحت عنوان «ميراث بدهي دولت قبلي» اين روزها زياد تكرار مي شود آموزش و پرورش را با حجم مطالبات و معوقات انباشت شده معلماني روبه رو كرده است كه بي صبرانه منتظر اجراي قول وزير هستند. علي اصغر فاني، وزير آموزش و پرورش و معاونان او قول پرداخت مطالبات فرهنگيان را تا پايان اين هفته داده اند. بودجه آموزش و پرورش در اين دوره 19 هزار ميليارد تومان بود. در قالب اين بودجه كميسيون تلفيق مجلس طرح آموزش و پرورش مبني بر «خريد خدمت از مدارس غيردولتي» را تصويب كرد و طرح سرانه يي شدن بودجه مدارس و آنچه تحت عنوان «مدرسه محوري» مطرح است، از سوي آموزش و پرورش دنبال مي شود. اين طرح هاي جديد و سازوكار اجرايي آن با توجه به كسري بودجه چهار هزار ميليارد توماني آموزش و پرورش براي فرهنگيان ابهاماتي دارد و آنها را بيش از پيش نگران معوقاتي همچون سهم آموزش و پرورش در پرداخت حق بيمه طلايي فرهنگيان، سرانه مدارس، پاداش بازنشستگان، حق الزحمه ها و... كه از دولت قبلي تلنبار شده است، مي كند. اسماعيل عبدي، دبير كانون صنفي معلمان ايران در گفت وگو با «اعتماد» از آخرين وضعيت مطالبات فرهنگيان مي گويد.
    
    مطالبات عقب مانده فرهنگيان كه وزير قول پرداخت بخشي از آن را تا پايان هفته داده است، شامل چه مطالباتي است؟
    پرداخت حق التدريس آموزگاران و دبيران مدارس كه از ارديبهشت سال گذشته تاكنون پرداخت نشده است. اضافه كار نيروهاي ستادي مدارس مثل معاونان، مديران هم بخشي از مطالبات است. سهم بيمه طلايي فرهنگيان شاغل در سال 91 و پاداش پايان خدمت بخشي از فرهنگيان شاغل هم پرداخت نشده. سرانه آموزشي مدارس به طور كامل ابهام دارد و وضعيت مشخصي ندارد. بودجه سال 93 هم ابهام دارد. درباره امتحانات نهايي امتحانات خرداد ماه 92 و دي ماه 92 هر مراقبي به طور متوسط 200 تومان طلب دارد. حوزه هاي تصحيح و اجرا هم بين 400-200 هزار تومان طلب دارند.
    
    فرهنگيان بابت بيمه طلايي چقدر از آموزش و پرورش طلب دارند؟
    هر خانواده حدودا 300 هزار تومان بابت حق بيمه طلايي از آموزش و پرورش طلب دارند كه اگر در تعداد معلمان داراي بيمه طلايي ضرب شود رقم قابل توجهي مي شود.
    
    سرانه مدارس از چه زماني پرداخت نشده است؟
    پرداخت سرانه مدارس حدود دو سال است كه ابهام دارد و پولي هم كه پرداخت مي شود صرف هزينه هاي جاري مدارس مثل هزينه آ ب و برق و كاغذ مي شود. سال گذشته پنج هزار دانش آموز بازمانده از تحصيل به دليل پرداخت نشدن سرانه آموزشي مدارس داشتيم.
    
    چه ميزان از اين معوقات مربوط به دوره قبلي است؟
    اضافه كار معلمان از مهر امسال به دوش دولت جديد است. يك بخشي از ماه فروردين و ارديبهشت سال گذشته هم باقي مانده است. حق الزحمه امتحانات نهايي سال گذشته خرداد ماه هم به اين معوقات بايد اضافه كنيم. درباره مطالبات مهم ترين بحث اضافه كاري معلمان است. فرهنگيان در اين سال ها چون حقوق شان متناسب با نرخ تورم نبود، براي حل مشكلات مالي شان به گرفتن اضافه كار رو آوردند. متاسفانه اين اضافه كاري ها از ارديبهشت سال گذشته پرداخت نشده است. خيلي از جاها تومارهايي جمع شده كه همكاران سر كلاس حاضر نشوند و اين به آموزش لطمه مي زند. حجم بدهي هايي كه دولت پيشين براي اين دولت در بخش هاي مختلف گذاشته خيلي زياد است.
    
    پاسخ آموزش و پرورش براي پرداخت معوقات و مطالبات چيست؟
    آقاي فاني در 10 آذرماه 92 در تلويزيون اعلام كرد معوقات معلمان را به طور قطع پرداخت مي كنيم. علاوه بر آن آقاي عمادي، معاون وزير در خراسان گفته بود معوقات معلمان حق الزحمه يي در دي ماه پرداخت مي شود كه هنوز پرداخت نشده است. قائم مقام وزير هم چند روز پيش اعلام كرد با اعتبارات مكملي كه به استان ها فرستاده مي شود اين مشكل را حل مي كند. به هر حال الان فضاي آموزش و پرورش كمي ملتهب است و ما نگران اين موضوع هستيم. البته ما دولت را هم درك مي كنيم يعني مي دانيم ميراث بدهي وجود داشته است اما در هر صورت حق اعتراض براي معلمان حق درستي است و بايد نسبت به پرداخت نشدن حقوق خودشان اين اعتراض را به گوش مسوولان برسانند.
    
    به نظر شما با اجراي طرح سرانه يي شدن بودجه و مدرسه محوري در آموزش و پرورش پرداخت مطالبات فرهنگيان سريع تر نمي شود؟
    آموزش و پرورش طرحي را دنبال مي كند كه بر اساس آن با رعايت اصول قانون اساسي اموال منقول غير مازاد را از طريق انتشار آگهي به مزايده عمومي بگذارد و حتي تغيير كاربري دهد. پيش بيني شده مدير مدارس حقوق معلمان را بدهند و اختيارات مالي به مديران تفويض شود. اين طرح يادآور طرح هاي شتابزده آموزش و پرورش در دوران پيشين است. با توجه به اينكه به شكل متناسب نيروي انساني مان توزيع نشده است و برخي مدارس بهره مند هستند و برخي نيستند، اين موضوع نگران كننده است كه آيا اين تفويض اختيارات به مديران قابليت اجرايي دارد. ساز و كار اجراي اين طرح ها مشخص نيست و مسوولان بايد درباره اين ابهامات توضيح دهند.
    
    اختصاص بودجه آموزش و پرورش براي بخش هاي مختلف در لايحه بودجه 93 را چطور ارزيابي مي كنيد؟
    در حال حاضر حدود 2400 ميليارد تومان ميراث بدهي دولت قبلي است. 30 هزار ميليارد تومان براي فرهنگ تصويب كردند كه 20 هزار ميليارد تومان به آموزش و پرورش و شش هزار ميليارد تومان به وزارت علوم مي رسد. با توجه به افزايش بودجه ما شاهد كسري بودجه هستيم. اين از سال هاي قبل وجود داشته است. يك بخشي از بودجه را براي سند تحول بنيادين كه مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است هزينه مي كنند .830 ميليارد تومان بودجه پيشنهادي عمراني براي آموزش و پرورش داشتيم. اين بودجه در سال 92، 930 ميليارد تومان بوده و امسال به جاي افزايش كاهش داشته است. 440 ميليارد تومان بابت تخريب مدارس و مقاوم سازي بوده است. 200 ميليارد تومان هم براي استاندارد سازي سيستم گرمايشي مدارس در نظر گرفته شده است. فضاي آموزشي و ورزشي براي هر دانش آموز كمتر از 17 صدم است. لازم است مسوولان به اين بخش توجه داشته باشند.
    فرهنگيان همچنان منتظر دريافت مطالبات / اسماعيل عبدي، دبيركل كانون صنفي معلمان ايران در گفت وگو با «اعتماد» از آخرين وضعيت معوقات فرهنگيان مي‎ گويد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2886 به تاريخ 10/11/92، صفحه 7 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1023 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بورس
متن مطالب شماره 166، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است