|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: 4 عامل جديد محرك طلا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


4 عامل جديد محرك طلادنياي اقتصاد- پيش بيني ها نسبت به روند قيمت جهاني طلادر وضعيت خوش بينانه قرار گرفته است. دليل اتخاذ رويکرد مثبت نسبت به افزايش بهاي اونس، چهار عامل عنوان مي شود. آمارهاي تجاري چين، گزارش رئيس کل فدرال رزرو به کنگره، حاشيه ها و پيامدهاي اعتراض کارگري در معادن آفريقاي جنوبي و نوسانات ارزش دلار و بازار سهام چهار عامل اثرگذار بر قيمت طلاعنوان مي شوند. به همين دلايل، عمده پيش بيني ها و اظهارنظرها درخصوص طلا، مثبت بوده و کارشناسان معتقدند: اگر اتفاق غيرمنتظره اي رخ ندهد، چهار عامل مورد اشاره به رشد قيمت طلادر روزهاي پيش رو کمک مي کند.
    گروه بازار پول- قيمت اونس طلابه واسطه تعطيلي آخر هفته بازارهاي جهاني تغيير نکرد، اما کارشناسان معتقدند که 4 رويداد مهم در روزهاي آينده، قيمت طلارا تحت تاثير قرار خواهند داد: اول اينکه آمارهايي که درخصوص تراز تجاري، واردات و صادرات چين منتشر مي شود، در تعيين روند قيمت طلاموثر خواهد بود.
    مساله دوم به رويارويي «يلن»، رئيس بانک مرکزي آمريکا با کنگره مربوط مي شود. توافق بين «فدرال رزرو» و کنگره احتمالادر تعيين روند بازار طلانقش مهمي را ايفا مي کند. عامل سوم به نگراني از گسترش اعتراضات کارگران معادن پلاتين آفريقاي جنوبي به معادن طلامربوط مي شود و آخرين عامل هم به نوسانات ارزش دلار و شاخص سهام مربوط مي شود که به اعتقاد کارشناسان، فدرال رزرو توانايي کنترل آنها را نخواهد داشت و اين امر به تقويت طلامنجر خواهد شد.
    اوضاع بازار ارز داخلي نسبتا آرام است و حرکت نرخ يورو و پوند به سمت مقادير پيشين، باعث کاهش قيمت عمده ارزها در بازار داخلي شده است. خبرهاي خوشي درخصوص حصول توافق و گسترش روابط اقتصادي خارجي ايران به گوش مي رسد که به اعتقاد کارشناسان، آينده بازار را تحت تاثير قرار خواهد داد. با وجود اينکه اونس طلابه واسطه تعطيلي آخر هفته بازارهاي جهاني، تغيير قيمت نداد، اظهارنظرها و رويدادهاي پيش رو از تقويت طلادر هفته هاي آينده حکايت دارد.
    بازار داخل
    قيمت عمده ارزها در بازار تهران، ديروز مقداري کاهش يافت. صرافان راسته بازار براي اين تغيير قيمت علت خاصي عنوان نکرده و اين جابه جايي هاي جزئي را با متغير هاي دروني بازار مرتبط مي دانند. با اين وجود، اظهارنظرهايي نيز در توجيه تغييرات اخير صورت گرفته است. اتمام مذاکرات ايران و آژانس از جمله رويدادهايي است که عده اي معتقدند مي توانسته در تغيير فضاي بازار و نزولي کردن قيمت ها نقش داشته باشد. عده اي نيز معتقدند حرکت برخي ارزها به سمت قيمت هاي تعادلي تغييرات اخير قيمت ها را موجب شده است. آمار ضعيف بازار کار ايالات متحده، موجب تقويت يورو و پوند در بازار جهاني شد.اين موضوع در بازار داخلي نيز موثر بود و يورو و پوند با افزايش ناگهاني قيمت روبه رو شدند، اما در ادامه، بازار مجددا کاهش قيمت را تجربه کرد. اتفاقي که به گفته کارشناسان نشان از تمايل بازار به تعادل قيمتي در سطوح پايين تر دارد. در نتيجه قيمت اين ارزها در بازار کاهش يافت تا دوباره روي مقادير تعادلي قبلي قرار بگيرد. افت قيمت اين دو ارز پايين آمدن نرخ دلار را به همراه داشت؛ چراکه صرافان سعي دارند که نسبت قيمت هايشان با برابري هاي جهاني انطباق داشته باشد. کاهش نرخ دلار در اين مرحله، اين ارز پراهميت را از دامنه اي که چند هفته اي است در حدود آن نوسان دارد خارج نکرد و بر همين اساس تعادل بازار را بر هم نزد. کاهش قيمت اين 3 ارز پراهميت نيز، افت قيمت ساير ارزها در بازار را موجب شد، اما عامل مهمي که چند ماهي است در تنظيم قيمت هاي بازار داخلي نقش ايفا مي کند، روند حصول توافق بين ايران و گروه 1+5 است. بر اين اساس اخبار خوشي که از پيشرفت مذاکرات و گسترش روابط اقتصادي ايران منتشر مي شود، در تنظيم نگاه بازار و روند قيمت ارز موثر است. بعضي از بازاري ها احتمال مي دهند اخبار خوشي که از توافقات به گوش مي رسد، در نزولي کردن قيمت ها موثر هستند. در اين خصوص مذاکرات ايران و آژانس که در چارچوب بيانيه مشترک، روز شنبه آغاز شده بود، تا صبح روز يکشنبه ادامه داشت. هيات هاي کارشناسي و فني ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي در چارچوب «بيانيه مشترک» که 20 آبان ميان دو طرف در تهران امضا شد در 2 روز شنبه و يکشنبه طي دو مرحله مذاکره کردند. بر اساس بيانيه مشترک قرار است در چارچوب يک سند مورد توافق، ايران به سوالات آنان درباره ابهامات باقيمانده در برنامه هسته اي اش پاسخ دهد. در همين چارچوب و در گام اول اجراي بيانيه مشترک، ايران به 6 موضوع مورد نظر آژانس طي سه ماه گذشته پاسخ داده و قرار است نتيجه همکاري هاي ايران در اين چارچوب در گزارش بعدي مديرکل آژانس منتشر شود. به اعتقاد برخي از کارشناسان حرکت طرفين به سمت توافق نهايي، باعث بهبود فضا در بازار و تداوم روند بلندمدت نرخ ارز شده است.
    از ديگر اخباري که درخصوص بهبود فضاي اقتصادي و گسترش روابط ايران به گوش مي رسد، مي توان به اظهارات مديرعامل بانک صنعت و معدن، مبني بر آغاز گشايش «ال سي» خارجي بانک ها، بازگشايي خط اعتباري چين و زنده شدن 9/1 ميليارد يورو از دارايي هاي بلوکه شده ايران اشاره کرد. «علي اشرف افخم» در نشستي خبري در وزارت امور اقتصادي و دارايي از عملياتي شدن خط اعتباري چين خبر داد. وي با اعلام اينکه طي 4 تا 5 ماهه گذشته اين بانک «ال سي» طرح فولادي را گشايش اعتبار کرد، افزود: «دو طرح فولادي قائنات و ميانه نيز آماده افتتاح اعتبار است. در عين حال، چهار طرح ديگر نيز تامين مالي خواهد شد، به طوري که در روزهاي پاياني سال 2013 «ال سي» آنها به طرف چيني ابلاغ شد و ظرف يکي، دو ماه آينده «ال سي» آن گشايش مي يابد. در مجموع رقم خط اعتباري هفت طرح فولادي مذکور 9/1 ميليارد يورو است.»
    به هر روي ديدگاه کلي بازار نسبت به آينده روابط اقتصادي خارجي ايران، مثبت است و اين امر نيز در تنظيم قيمت ها نقش مهمي را بازي مي کند.
    با اين وجود بازار سکه، همچنان راکد است و خبر جديدي از آن به گوش نمي رسد. روند قيمت ارز در بازار داخل انواع سکه و طلاي 18 عيار را نيز با خود همراه کرد. در نتيجه قيمت طلادر داخل کشور کاهش يافت. تغيير قيمت ها در بازار سکه باز هم محدود بوده است. سکه فروشان بر اين باورند که سطح پايين مبادلات در بازار طلاي داخل اجازه تغيير قيمت ها را در دامنه اي وسيع نمي دهند و بازار تمايل زيادي به حفظ قيمت ها در بازه کنوني دارد. در نتيجه با توجه به پيش بيني هاي مثبتي که از آينده طلاي جهاني مي شود، بايد ديد بازار سکه داخلي بالاخره رونق خواهد يافت يا خير.
    طلاي جهاني
    تعطيلي آخر هفته بازار هاي جهاني، باعث شد که قيمت اونس ديروز تغيير نکند و روي 1267 دلار باقي بماند. شرايط پيچيده پيش روي بازار طلاباعث شده که حتي در زمان عدم تغيير قيمت فلز زرد رنگ، گمانه زني و اظهارنظر راجع به آن ادامه داشته باشد. «کيتکو نيوز» گزارش کرد: دو عامل مهم مي تواند قيمت طلادر روزهاي آتي را تحت تاثير قرار دهد. نخست، آمارهايي که از اقتصاد چين، تراز تجاري، واردات و صادرات اين کشور منتشر خواهد شد، احتمالاتصويري از تقاضاي طلاي چيني ها و روند قيمت فلز زرد رنگ در آينده به دست خواهد داد. عامل دوم به رويارويي «جانت يلن»، رئيس جديد «فدرال رزرو» با کنگره مربوط مي شود. از آنجا که برخي از سناتورهاي کنگره با بعضي از سياست هاي بانک مرکزي آمريکا مشکل داشته و مخالف آنها هستند، کارشناسان کيتکو بر اين باورند که ديدار «يلن» و کنگره، بعد از گزارش اين خانم در منصب رياست، حائز درجات بالايي از اهميت خواهد بود و مي تواند در تعيين روند قيمتي طلادر آينده نقش مهمي را ايفا کند.
    عامل سوم که به اعتقاد کارشناسان، بازار طلادر روزهاي آينده را تحت تاثير قرار خواهد داد، به اعتراضات کارگران معدن پلاتين در آفريقاي جنوبي مربوط مي شود. به گزارش «بلومبرگ» بعد از اينکه تظاهرات اين کارگران، يک کشته و يک مجروح به جا گذاشت؛ بنابر اين شده که در هفته جاري براي پايان دادن به اعتصاب، گفت وگوهايي جدي صورت گيرد. در اين شرايط، نگراني هايي از سرايت اين اعتراض ها به معادن طلاوجود دارد. تحليلگران بازار بر اين باورند که در صورت عدم حصول توافق بين سهامداران معادن پلاتين و کارگران، احتمال گسترش اعتراضات به معادن طلاي ناحيه وجود دارد و اين مساله به واسطه کاهش عرضه، مي تواند افزايش قيمت طلارا به همراه داشته باشد.
    برخي از کارشناسان اقتصادي نيز بر اين باور هستند که «فدرال رزرو» آمريکا نمي تواند به صورت همزمان تعادل لازم را بين ارزش دلار، نوسانات بازار سهام، نرخ بهره اوراق قرضه و روند ورود و خروج سرمايه به بازارهاي مالي تنظيم کند و نوسانات شاخص سهام و ارزش دلار در ماه هاي آينده به نفع قيمت جهاني طلاخواهد بود. پايين بودن نرخ بهره بانکي آمريکا نيز عامل ديگري است که مي تواند به افزايش قيمت طلادر هفته ها و ماه هاي آينده كمك كند.
    بنابراين مشاهده مي شود که عمده پيش بيني ها و اظهارنظرها درخصوص طلا، مثبت بوده و عوامل مختلف به رشد قيمت طلادر آينده کمک خواهند کرد. با اين وجود در شرايط پيچيده پيش روي بازار طلا، اظهارنظر قطعي درخصوص روند قيمتي اين فلز ميسر نيست و بايد منتظر بود تا ديد سياست هاي فدرال رزرو، بازارهاي سهام و تقاضاي فيزيکي فلز زرد رنگ، آينده طلارا چگونه رقم خواهد زد.
    4 عامل جديد محرک طلا
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 150 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ادبيات پارسي معاصر
متن مطالب شماره 1 (پياپي 901)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است