|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: بانك جهاني در گزارش جديد خود اعلام كرد: ضرورت اصلاحات در خاورميانه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


بانك جهاني در گزارش جديد خود اعلام كرد: ضرورت اصلاحات در خاورميانه


نويسنده: رفيعه هراتي


    
    تداوم تنش هاي منطقه اي به همراه چالش هاي خارجي به اقتصادهاي خاورميانه و شمال آفريقا به شدت آسيب زده است.
    به گزارش وب سايت بانک جهاني، در هفت کشور درحال گذار اين منطقه رشد اقتصادي درحال کند شدن است، ذخاير مالي رو به اتمام است، بيکاري درحال افزايش است و تورم سر به فلک مي کشد. اصلاحاتي که براي مدت طولاني به تعويق افتاده، براي اجتناب از نارضايتي هاي بيشتر اجتماعي و سياسي بازهم به تعويق مي افتد. بانک جهاني در جديدترين گزارش اقتصادي فصلي خود عنوان مي کند اين کشورها بايد براي اجراي اصلاحات ساختاري مورد نياز براي برطرف کردن کندي رشد اقتصادي و بي ثباتي سياسي از فرصت ها استفاده کنند. شانتا ديواراجان، اقتصاددان ارشد بانک جهاني در حوزه خاورميانه و شمال آفريقا، در اين باره مي گويد: «دولت هاي اين کشورها نمي توانند به اقدامات کوتاه مدت مانند افزايش دستمزد هاي بخش دولتي و تخصيص يارانه ادامه دهند. اين سياست ها شرايطي را که از ضعف هاي ساختاري ديرينه ازجمله نواقص بازارکار، قوانين پيچيده و مبهم، ناکارآيي زيرساخت ها و يارانه هاي ناکارآمد ناشي مي شوند، وخيم تر مي کند.»بانک جهاني در گزارش خود با ارزيابي شرايط اقتصادي کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا بر ضرورت اصلاحات مورد نياز براي معکوس کردن روند رو به افول اين اقتصادها تاکيد مي کند. در اين گزارش هشدار داده شده است که افزايش يارانه هاي عمومي و افزايش دستمزدهاي بخش دولتي بر دولت فشارهاي مالي وارد مي کند و منابع مالي موجود براي تخصيص به بخش هاي اساسي سلامت، آموزش و سرمايه گذاري بر زيرساخت ها را کاهش مي دهد. ليلي متقي، اقتصاددان بانک جهاني در حوزه خاورميانه و شمال آفريقا و نويسنده اين گزارش، مي گويد: «سياست گذاران براي جلوگيري از افزايش نارضايتي هاي اجتماعي در برابر انجام اصلاحات مقاومت کرده اند. اما اين اصلاحات مي تواند هم فضاي مالي ايجاد کند و هم به بازسازي اقتصاد در جهت اشتغالزايي و رشد اقتصادي کمک کند.»
    کشورهاي واردکننده نفت يعني مصر، تونس، اردن و لبنان از سال ها سرمايه گذاري ناکافي به ويژه در صنايع و زيرساخت ها رنج مي برند. در مصر، موانع انجام کسب و کار فراوان است و بخش خصوصي گرفتار پارتي بازي است. در تونس، نارضايتي هاي اجتماعي و اقتصادي در سراسر اين کشور همچنان چالش اصلي براي اقتصاد به شمار مي رود. اقتصاد لبنان از ناکافي بودن بخش عمومي، پرجمعيت بودن مدارس دولتي و محدوديت دسترسي افراد کم درآمد به درمانگاه ها و بيمارستان هاي دولتي به ويژه در مناطق روستايي، رنج مي برد. در اردن، انجام اصلاحات فوري در زمينه وضع قوانين ساده تجاري، برطرف کردن موانع بازارکار و بهبود بهره وري هزينه هاي دولتي براي ثبات اقتصاد کلان لازم است.سوء مديريت منابع نفتي، اهميت متنوع سازي منابع اقتصادي را براي رسيدن به ثبات مالي و اقتصادي بلندمدت در کشورهاي صادرکننده نفت مانند ايران، يمن و ليبي افزايش مي دهد. در اين کشورها بخش هاي دولتي و شبه دولتي بسيار بزرگ هستند و مانع رشد بخش خصوصي مي شوند. ديواراجان، اقتصاددان ارشد بانک جهاني در اين باره مي گويد:«فقدان دسترسي به منابع مالي، فقدان اطمينان در فضاي قانوني و شرايط امنيتي شکننده از جمله موانع رشد بخش خصوصي هستند.» تخصيص يارانه هاي عمومي موثر ضروري است، زيرا اين يارانه ها سهم زيادي در بودجه دولت دارند. شرايط مالي دولت هاي يمن و ليبي درحال وخيم تر شدن است و بودجه کوتاه مدت و بلندمدت در اين کشورها بايد همچنان بزرگ باشد.
    به گزارش خبرگزاري تسنيم، بانک جهاني در گزارش فصلي خود از اقتصاد خاورميانه پيش بيني کرد اقتصاد ايران در سال 2014 وضعيت بهتري نسبت به سال قبل داشته باشد و رشد اقتصادي ايران در اين سال افزايش و بيکاري و تورم کاهش يابد.اين بانک برآورد خود را از رشد اقتصادي ايران در سال 2013 اصلاح کرده و از رشد منفي 1/2 درصدي اقتصاد ايران در اين سال خبر داده است. بانک جهاني در گزارشي که در ماه دي منتشر کرده بود رشد منفي 5/1 درصدي را براي اقتصاد ايران در اين سال اعلام کرده بود. بر اساس اين گزارش پيش بيني شده است اقتصاد ايران در سال 2014 به رونق بازگردد و رشد يک درصدي را در اين سال تجربه کند.
    نرخ بيکاري ايران نيز که در سال 2013 بالغ بر 3/15 درصد بوده است در سال جاري ميلادي به 15 درصد کاهش خواهد يافت.بانک جهاني برآورد خود از نرخ تورم ايران در سال 2013 را نيز اصلاح کرده و از تورم 5/37 درصدي در اين سال خبر داده است. پيشتر نرخ تورم ايران از سوي اين نهاد بين المللي 8/37 درصد اعلام شده بود.بر اساس اين گزارش پيش بيني شده است نرخ تورم ايران در سال 2014 به شدت کاهش يابد و به 5/22 درصد برسد.در اين گزارش رشد اقتصادي مصر در سال 2013، 1/2 درصد بوده است و پيش بيني مي شود اقتصاد اين کشور در سال جاري 0/3 درصد رشد خواهد کرد. براساس اين گزارش، نرخ بيکاري مصر در سال 2013، معادل 3/13 درصد بوده است و در سال جاري به 9/13 درصد افزايش خواهد يافت. مصر در سال 2013 تورم 9/6 درصدي را تجربه کرده و تورم اين کشور در سال جاري به 2/10 درصد خواهد رسيد.
    براساس گزارش بانک جهاني، اقتصاد تونس در سال 2013 با رشد 6/2 درصدي رو به رو شده است و پيش بيني مي شود در سال جاري رشد 0/3 درصدي را تجربه کند. بيکاري اين کشور در سال 2013، معادل 7/16 درصد بوده است و در سال جاري به 0/16 درصد کاهش خواهد يافت. براساس اين گزارش، تورم اين کشور در سال 2013، معادل 2/6 درصد بوده است که در سال جاري به 5/5 درصد کاهش خواهد يافت.
    ليبي در سال 2013 رشد منفي 0/6 درصد را تجربه کرده است و پيش بيني مي شود در سال جاري با رشد 0/23 درصدي رو به رو شود. نرخ بيکاري اين کشور در سال گذشته ميلادي 0/15 درصد بود. بانک جهاني درمورد نرخ بيکاري اين کشور براي سال جاري رقمي ارائه نکرده است. تورم اين کشور در سال 2013 معادل 2/4 درصد بوده است و پيش بيني مي شود نرخ تورم در سال جاري به 9/4 درصد خواهد رسيد.
    بانک جهاني در گزارش جديد خود اعلام کرد: ضرورت اصلاحات در خاورميانه
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بارآثار ديگري از "رفيعه هراتي"

  نمره ناپلئوني تهران در «قابليت زندگي» / گزارش 2017 اكونوميست از رتبه 140 شهر در كيفيت زيست شهري منتشر شد
رفيعه هراتي، دنياي اقتصاد 28/5/96
مشاهده متن    
  هشدار به واشنگتن درباره خروج از برجام / نيويورك تايمز در مطلبي نوشت
رفيعه هراتي، دنياي اقتصاد 28/5/96
مشاهده متن    
  تحليل كيسينجر از آرايش قدرت در خاورميانه / در يادداشتي براي «كپ اكس» ارائه شد
رفيعه هراتي، دنياي اقتصاد 17/5/96
مشاهده متن    
  خطاي مقايسه ايران با كره شمالي / فارن افرز نسبت به ناديده گرفتن تفاوت هاي تهران و پيونگ يانگ به سياست گذاران واشنگتن هشدار داد
رفيعه هراتي، دنياي اقتصاد 16/5/96
مشاهده متن    
  اعتراض قطر در WTO
رفيعه هراتي، دنياي اقتصاد 11/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي بهينه سازي در مهندسي عمران
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است