|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: چرخش بازار از كانال «پالايشگاه ها»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 10 (بورس شركت ها) > متن
 
 


فرابورس 
چرخش بازار از كانال «پالايشگاه ها»گروه بورس- بازار فرابورس در جبران افت سنگين روز شنبه، معاملات روز گذشته را مثبت سپري كرد و با افزايش حدود 7 واحدي شاخص آيفكس همراه شد. روند صعودي شاخص فرابورس كه از ابتداي ساعات معاملاتي روز گذشته آغاز شده بود در ساعات مياني با تاثير مثبت ليدرهاي پالايشگاهي از جمله شتران، شاوان و شراز به اوج خود رسيد و در نهايت آيفكس با ثبت 7 واحد افزايش به محدوده 745 واحدي صعود كرد.
     افزون بر اين، حجم و ارزش كل معاملات نيز با رشد قابل توجهي روبه رو شد به طوري كه در مجموع ديروز حدود 145 ميليون برگه اوراق بهادار به ارزش 796 ميليارد ريال دادوستد شد كه بانك گردشگري با جابه جايي بيش از 41 ميليون سهم بيشترين حجم معاملات را به خود اختصاص داد؛ ارزش معاملات اين نماد معادل 66 ميليارد ريال بود. بر اساس اين گزارش سرمايه گذاري مسكن شمال شرق، پالايش نفت لاوان، پخش البرز، پالايش نفت شيراز، آ س پ و شركت سرمايه گذاري مسكن شمال غرب از بيشترين رشد قيمت برخوردار شدند و بيشترين كاهش قيمت هم نصيب بيمه نوين، مجتمع معادن مس تكنار و گروه فن آوا شد.
    از سوي ديگر در بازار ابزارهاي نوين مالي و در بخش اوراق با درآمد ثابت بيشترين حجم معاملات به خريد و فروش 134 هزار و 520 برگه مشاركت ميدكو تعلق گرفت و در بازارETF هم 162 هزار و 629 واحد از صندوق سرمايه گذاري اطلس معامله شد. همچنين در جريان معاملات تسهيلات مسكن، امتياز تسهيلات مسكن آذر 91 با بيشترين رشد به قيمت 506 هزار و 373 ريال رسيد و امتياز تسهيلات مسكن فروردين 90 هم با بيشترين كاهش قيمت به نرخ 664هزار و 454 ريال مبادله شد.
    درج كشتيراني درياي خزر در بازار دوم
    شركت كشتيراني درياي خزر پس از احراز كليه شرايط پذيرش در بازار دوم فرابورس ايران درج شد. به گزارش روابط عمومي فرابورس ايران، شركت كشتيراني درياي خزر كه به عنوان هشتاد و هشتمين نماد معاملاتي و سي و پنجمين شركت در بازار دوم فرابورس با نماد «حخزر» درج شده است در گروه حمل و نقل آبي قرار دارد و تمامي اطلاعات آن از قبيل اميدنامه و صورت هاي مالي در شبكه كدال قابل دسترس است.
    معاملات دارايي هاي فكري تا پايان سال اجرايي مي شوند
    بهنام محسني، رئيس اداره عمليات فرابورس با تشريح ساز و كار بازار دارايي فكري فرابورس اعلام كرد: به صورت كلي فرآيندي كه در بازار دارايي فكري وجود دارد به اين شكل است كه واگذاري و تامين مالي انواع طرح ها و اختراع هاي صنعتي و علائم تجاري در اين مقطع از طريق بازار دارايي فكري فرابورس قابل انجام است به اين شكل كه كليه افرادي كه حقوق مالكيت فكري خود را نزد مراجع قانوني، به ثبت رسانده اند، مي توانند به شركت هاي كارگزاري عضو فرابورس يا شركت هاي تامين سرمايه و مشاور سرمايه گذاري مراجعه كنند و درخواست حضور در بازار دارايي فكري را ارائه كنند. وي ادامه داد: در گام اول، اسناد احراز هويت و اصالت طرح و مخترع به شركت هاي كارگزاري ارائه مي شود و كارگزاري ها بر اين مبنا و بر اساس سرفصل هاي نمونه اي كه در سايت فرابورس است اقدام به تهيه يك طرح توجيهي (Business plan) مي كنند.
    محسني گفت: تهيه BP در اين مقطع هم از طرف شركت هاي تامين سرمايه، هم از طريق شركت هاي مشاوره سرمايه گذاري و هم از طريق شركت هاي كارگزاري داراي مجوز مشاوره پذيرش و عرضه قابل انجام است. رئيس اداره عمليات فرابورس متذكر شد: نكته اي كه وجود دارد اين است كه مطابق تبصره ماده 3 دستورالعمل سپرده گذاري و معامله اوراق بهادار مبتني بر دارايي فكري در بازار فرابورس عنوان شده است، مادام كه نهادهاي مالي تهيه كننده گزارش هاي ارزيابي دارايي فكري يا BP زيرساخت هاي لازم را جهت ارزيابي تخصصي دارايي فكري نداشته باشند، گزارش مراجع تخصصي ذي صلاح (اين مراجع توسط فرابورس تعيين مي شوند) بايد همراه با گزارش ارزيابي تهيه شده توسط نهادهاي مالي منتشر شود. محسني در ادامه خاطر نشان كرد: در اين مقطع هيات مديره فرابورس ايران، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري را به عنوان يكي از مراجع ذي صلاح جهت ارزيابي فني و تخصصي دارايي فكري تعيين كرده تا به اين شكل شركت هاي كارگزاري داراي مجوز يا شركت هاي تامين سرمايه و مشاور سرمايه گذاري كه اقدام به تهيه BP مي كنند، به انضمام اين BP گزارش معاونت نهاد علمي و فناوري رياست جمهوري هم منظور شود و در نهايت يك
    BP كه متشكل از اظهار نظر شركت هاي تامين سرمايه، مشاور سرمايه گذاري يا كارگزاران داراي مجوز و اظهارنظر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در خصوص تاييد فني و تخصصي طرح است براي فرابورس ايران ارسال شود.
    رئيس اداره عمليات فرابورس در اين خصوص اظهار كرد: در اين جا نياز است كه مخترع با مشاوره اي كه شركت كارگزاري و تامين سرمايه و مشاور سرمايه گذاري ارائه مي دهند، نوع تامين مالي يا واگذاري طرح خود را در فرابورس تعيين كند.
    محسني در خصوص روش هاي پيش روي مخترعان و صاحبان مالكيت فكري تصريح كرد: چهار روش پيش روي مخترعان و صاحبان مالكيت فكري است در روش اول كه روش مشاركتي است يك شركت سهامي خاص با اساس نامه تيپ فرابورس تاسيس مي شود و مالكيت اوراق دارايي فكري از شخص مخترع به شركت منتقل مي شود كه در اين جا بخشي از سهام شركت مورد عرضه قرار مي گيرد.
    وي ادامه داد: در روش هاي ديگر، عرضه 100 در صد دارايي فكري به صورت قطعي و هميشگي از مخترع به سرمايه گذار يا خريدار منتقل مي شود كه در اين جا بر اساس نيازي كه مخترعان احساس مي كنند واگذاري كامل طرح انتخاب مي شود كه بيشتر مناسب مخترعاني است كه نمي خواهند درگير مسائل شركت داري و مسائل توليد و تجاري سازي شوند و مي خواهند از محل تامين مالي طرح خود تحقيق و توسعه و ساير حق اختراع خود را پيگيري كنند. رئيس اداره عمليات فرابورس در پايان در خصوص زمان افتتاح بازار دارايي فكري عنوان كرد: همزمان با انجام اولين معامله در بازار دارايي فكري شاهد افتتاح اين بازار خواهيم بود كه به نظر مي رسد اين مهم تا پايان سال جاري به سرانجام برسد.
    فرابورس : چرخش بازار از كانال «پالايشگاه ها»
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 10 (بورس شركت ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 51 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
شماره 1 (پياپي 801)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است