|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: بررسي ارزش واقعي چك هاي برگشتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 12 (بانك و بيمه) > متن
 
 


بررسي ارزش واقعي چك هاي برگشتي
بنابر آمار هاي بانك مركزي ارائه مي شود


گروه بازار پول- گزارش بانک مرکزي از تغييرات اسناد مبادله شده بانک مرکزي مي گويد که «ارزش اسمي چک هاي برگشتي» در ماه پاياني پاييز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 24 درصد افزايش يافته است؛ اما نتايج تحليلي از اين گزارش مي گويد که از «مقدار واقعي ارزش چک هاي برگشتي» در حدود 4 درصد کاسته شده است.
    آمار چک هاي برگشتي در شاخص هاي ماهانه اقتصادي از جانب بانک مرکزي منتشر مي شود، اين گزارش در پايگاه بانک مرکزي در دسترس عموم قرار گرفته است و روند اسناد مبادله شده و ميزان چک هاي برگشتي را از نظر ارزش و تعداد به تصوير مي کشد.
    در اين گزارش ابتدا به بررسي آمار و گزارش هاي بانک مرکزي پرداخته و بعد از آن با محاسبات و تحليل اين داده ها، مقدار واقعي چک هاي برگشتي در ماه هاي اخير را استخراج مي کنيم.
    
    کاهش ماهانه چک هاي برگشتي در آخر پاييز
    آمار منتشرشده از روند ارزش چک هاي برگشتي در سه ماه سوم امسال، نشان مي دهد که بعد از شوک افزايشي در آبان ماه، اين روند در آخرين ماه پاييز، تغيير مسير داده و از ميزان چک هاي برگشتي کاسته شده است.
    گزارش بانک مرکزي بيان مي کند ارزش چک هاي برگشتي در آذرماه به 4 هزار و 530 ميليارد تومان رسيد، اين در حالي بود که اين رقم براي آبان امسال در حدود 5 هزار و 329 هزار ميليارد تومان گزارش شده بود؛ بنابراين در طول يک ماه، 15 درصد از ارزش اسمي چک هاي برگشتي کاسته شده است. همچنين اين آمار مي گويد که در اولين ماه پاييز رقم چک هاي برگشتي 3هزار و 675 ميليارد تومان بوده است، اما مي توان آمار چک هاي برگشتي را از نظر تعداد نيز مقايسه کرد. بر اين اساس در مهرماه سال جاري حدود 425 هزار فقره چک برگشت خورد، اين رقم در دومين ماه پاييز با 3/4 درصد رشد، به 442 هزار فقره چک رسيد، اين روند در آذرماه تغيير مسير داد و مسير کاهشي را در پيش گرفت. بر اين اساس، در اين ماه تعداد چک هاي برگشتي با کاهش 8/1 درصدي حدود 435 هزار فقره گزارش شد.
    بر اساس مجموع تعداد و ارزش چک هاي مبادله شده در هر ماه، مي توان به طور متوسط ارزش هر چک را برآورد کرد، محاسبات در اين بخش نشان مي دهد که ارزش تقريبي هر چک برگشتي در مهرماه در حدود 6/8 ميليون تومان بوده است، در ماه دوم پاييز، ارزش هر چک برگشتي نسبت به ماه پيش 40درصد افزايش يافت و به 6/12 ميليون تومان رسيد؛ اما در ماه آذر از مقدار اين افزايش تا حدودي کاسته شد، آمار روايت مي کند که ارزش تقريبي هر چک برگشتي در اين ماه با 13 درصد کاهش به حدود 4/10ميليون تومان رسيد.
    آمار چک هاي برگشتي در اقتصاد نشانه هايي از وضعيت کسب و کار را به تصوير مي کشد، به همين دليل افزايش رکود در جامعه و قفل شدن چرخه خريد و فروش مي تواند بر ميزان افزايش چک هاي برگشتي تاثيرگذار باشد. کم شدن تقاضا براي خريد کالاو به تعويق انداختن آن در شرايطي که پيش بيني ها کاهش قيمت را در زمان آتي نشان دهد، از عوامل افزايش در برگشت چک ها بوده است؛ اما آيا مي توان با مقايسه روند تغييرات در تعداد و ارزش چک هاي برگشتي، تصوير درستي از نوسانات اين شاخص اقتصادي در کشور ارائه کرد؟
    
    تعديل چک هاي برگشتي به مقدار واقعي
    برخي از کارشناسان معتقدند، برگشت چک ها را مي توان به عنوان شاخصي از «اعتماد بازار» مورد ارزيابي قرار داد؛ با اين حال نمي توان به عنوان مثال «ارزش» چک هاي برگشت داده شده را به عنوان اين شاخص مد نظر قرار داد. چرا که انتظار مي رود در پي تورم بالاي چند سال گذشته، ارزش «اسمي» مبادلات افزايش يافته باشد و همراستا با اين افزايش اسمي، ارزش ريالي چک هاي برگشت داده شده نيز بالابرود؛ بنابراين مي توان انتظار داشت که بر مجموع مبالغ چک ها در زمان تورم افزوده شود. اين امر دقت مقايسه وضعيت چک هاي برگشتي را در بلندمدت کاهش مي دهد؛ بنابراين براي مقايسه واقعي ارزش چک هاي واقعي بايد اثر تورمي را از مجموع مبالغ اسمي بيرون کشيد، در نتيجه با مقايسه واقعي ارزش چک هاي برگشتي مي توان يک تصوير با درصد خطاي کمتر در بازه زماني معين به نمايش گذاشت. علاوه بر اين، با قرار دادن ارزش واقعي و ارزش اسمي چک ها مي توان اثر تورم بر ميزان مبالغ برگشتي چک ها را در طول زمان مشاهده کرد.
    آمار بانک مرکزي از نوسانات چک هاي برگشتي مي گويد که ارزش اسمي اين اسناد در فروردين سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود سه درصد کاهش يافته بود، حال آنکه آمار تحليلي حاکي از آن است که ارزش واقعي (ارزش اسمي منهاي تورم) چک هاي برگشتي در مقياس سالانه در حدود 32 درصد کاهش يافته است. در اين گزارش اگرچه مقدار نقطه به نقطه مقدار واقعي و اسمي چک هاي برگشتي متفاوت بوده است؛ اما روند در هر دو مقدار از ابتداي سال تاکنون صعودي بوده است.مقايسه نقطه به نقطه (ماه مذکور نسبت به ماه مشابه سال قبل) ارزش اسمي چک هاي برگشتي در طول سال بيان مي کند که اين شاخص در آبان ماه امسال به بيشترين مقدار خود رسيد، ارزش اسمي چک هاي برگشتي در اين ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 33 درصد رشد داشته است، اما اگر اثر تورمي را از مبالغ چک هاي برگشتي کنار بگذاريم، در واقع حدود يک درصد به ارزش چک هاي برگشتي افزوده شده است.بنابراين مقايسه ارزش واقعي چک هاي برگشتي در اين مدت بيان مي کند که با گذشت زمان و از ابتداي سال تاکنون، ارزش چک هاي برگشتي در حال تغيير بوده است.
    
    ارزش واقعي چک ها در فصل پاييز
    آمار تحليلي بيان مي کند که ارزش واقعي چک هاي برگشتي در مهرماه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 18 درصد کاهش يافته است، اما گزارش بانک مرکزي مي گويد: ارزش اسمي چک هاي برگشتي در مقايسه با مهرماه سال قبل حدود 12 درصد افزايش يافته است، همچنين آبان تنها ماهي است که ارزش واقعي اسناد برگشتي نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزايشي بوده است. آمار منتشر شده از آذرماه نشان مي دهد، ارزش اسمي چک هاي برگشتي نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 24 درصد افزايش يافته است، حال آنکه ارزش واقعي چک ها در ماه آخر پاييز نسبت به مدت مشابه سال قبل در حدود 4 درصد کاهش يافته است. در نتيجه مي توان دريافت که «ارزش واقعي نقطه به نقطه چک هاي برگشتي» در طول زمان نسبت به ابتداي سال افزايش يافته است که اين روند ممکن است در ماه هاي آينده ادامه يابد و دور از ذهن نيست، مبلغ واقعي چک ها در ماه هاي زمستان در مقايسه با سال قبل افزايش يابد.
    
    
    
بررسي ارزش واقعي چک هاي برگشتي / بنابر آمار هاي بانک مرکزي ارائه مي شود
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 12 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه هيدروژئومورفولوژي
متن مطالب شماره 18، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است