|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: نوآوري تنها مختص صنايع پيشرفته نيست
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 30 (مديران) > متن
 
 


نوآوري ايراني 
نوآوري تنها مختص صنايع پيشرفته نيست


نويسنده: سيدكامران باقري* (kambagheri@yahoo.com)

بخش دوم
    با وجود اينکه ايران 95 درصد از زعفران جهان را توليد مي کند تنها يک هشتم از گردش مالي جهاني اين محصول ارزشمند را به خود اختصاص داده است که آن هم بيشتر مربوط به فروش عمده و خام اين محصول است. اين در حالي است که اسپانيا به عنوان بزرگ ترين صادرکننده زعفران ايران به ديگر کشورها و البته با نام و نشان تجاري شرکت هاي خود، نقش پررنگي در تجارت جهاني اين محصول دارد و قيمت جهاني آن را تعيين مي کند.
    نگاهي به زنجيره توليد و فروش زعفران در ايران نشان مي دهد که اين صنعت، بسيار سنتي باقي مانده و به سختي مي توان رگه اي از نوآوري در آن يافت. بسياري گمان مي کنند که صنايعي از اين دست اساسا مجال مناسبي براي پژوهش و نوآوري ندارند و نوآوري را حتما بايد در نانوفناوري، زيست فناوري، روباتيک و امثال آن دنبال کرد. آنها گمان مي کنند که پژوهش و نوآوري در صنايع سنتي حتي اگر شدني باشند سودآوري زيادي نخواهند داشت!
    در چنين شرايطي در سال 1386 جرقه شکل گيري شرکت آيدانماي نقش جهان بر پايه يک ايده نو در صنعت زعفران زده شد. مديران اين شرکت دريافته بودند که آماده سازي سنتي زعفران براي کاربرد غذايي (شامل حذف همه مراحل ساييدن زعفران، حل کردن آن در آب، دم کردن، ريختن آن در ظرف ديگر و ...)، هم زمانبر است و هم ضايعات زيادي دارد. اين زمانبري و ضايعات زياد از موانع مصرف اين محصول به ويژه توسط کاربراني است که پيشينه يا وقت آماده سازي زعفران را ندارند. ايده نوآورانه شرکت اين بود که مايع زعفران را آماده در اختيار مصرف کنندگان بگذارد به گونه اي که آنها بتوانند به سادگي آن را با افشانه بر روي غذاي خود بپاشند. اما کار به اين سادگي نبود و چالش هاي فراواني بر سر راه بود. براي نمونه: (1) بايد ماندگاري مايع زعفران بدون استفاده از مواد نگهدارنده افزايش مي يافت؛ (2) از گاز پيشرانه غير قابل اشتعال استفاده مي شد؛ (3) گاز درون افشانه نبايد با مايع زعفران در تماس مي بود؛ (4) مصرف زعفران خام بايد بهينه مي شد و(5) محصول نهايي به صورت بهداشتي و منطبق با استانداردهاي سختگيرانه مواد غذايي به دست مشتري مي رسيد.
    اما داشتن ايده اي نو براي روبه رو شدن با اين چالش ها به تنهايي کافي نبود و بايد راه پژوهش و توسعه در پيش گرفته مي شد. اين شرکت در سال 1387 با استقرار در شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان و بهره گيري از مشاوره هاي آموزشي و مديريتي اين شهرک، مراحل تحقيقاتي و توسعه فناوري خود را آغاز کرد. همزمان اين شرکت با توسعه نيروي انساني متخصص خود و نيز همکاري با اساتيد دانشکده صنايع غذايي دانشگاه صنعتي اصفهان مراحل توسعه محصول جديد خود را پيمود. در نتيجه اين تلاش ها سه اختراع مرتبط با افشانه زعفران محقق شد که همگي به نام اين شرکت به ثبت رسيدند. در انتهاي سال 1388 نخستين افشانه زعفران توليد اين شرکت وارد بازار و با استقبال فراوان مواجه شد. اما کار پژوهش و نوآوري پايان نيافت، بلکه در خدمت بهبود محصولات و رفع مشکلات فرآيند توليد (با در نظر گرفتن بازخورد دريافتي از توزيع کنندگان و مشتريان) قرار گرفت. با تداوم پژوهش و نوآوري، موانع يک به يک کنار رفتند و محصول و فرآيند توليد به تدريج بهتر و اقتصادي تر شد. در گام بعدي، افشانه هاي زعفران در اندازه ها و حجم هاي مختلف عرضه شد. دانش و تجربه اين شرکت در توليد افشانه هاي خوراکي، زمينه ساز تنوع محصول و عرضه مجموعه اي از محصولات خوراکي مرتبط شد.
    نوآوري هاي اين شرکت در جشنواره ملي نوآوري و شکوفايي و جشنواره ملي فناوري شيخ بهايي برگزيده و مورد تقدير قرار گرفت. اما مهم تر از تشويق جشنواره ها، استقبال فزاينده بازار بود. رشد فروش سالانه اين شرکت بيش از 25 درصد بوده است و امروزه محصولات اين شرکت در تمام استان هاي کشور توزيع و مصرف مي شوند. اما نوآوري اين شرکت در ساده سازي کاربرد زعفران، استقبال خارجيان را نيز در پي داشت به گونه اي که امروزه محصولات اين شرکت به 15 کشور صادر مي شود و اين بازار صادراتي نيز به سرعت رو به رشد است.
    تجربه اين شرکت نشان مي دهد که بر خلاف تصور رايج، نوآوري در صنايع سنتي نه تنها امکان پذير است، بلکه مي تواند بسيار اقتصادي و سودآور نيز باشد. نگاهي دقيق تر، نشان مي دهد که نوآوري در صنايع سنتي از چند منظر مي تواند براي شرکت هاي ايراني مزيت آفرين باشد. نخست اينکه پيشينه چندده يا چندصدساله اين صنايع در کشور باعث شده که انباشت دانش و تجربه قابل توجهي در اين صنايع اتفاق بيفتد که همين سرمايه دانشي مي تواند در خدمت توسعه و تجاري سازي محصولات و خدمات جديد و نوآورانه قرار گيرد. دوم اينکه بيشتر مواد خام و اوليه اين صنايع در داخل کشور وجود دارند و محدوديت ها و هزينه هاي تامين بين المللي مواد تاثير منفي کمتري بر آنها مي گذارد. سوم اينکه بسياري از حلقه هاي زنجيره ارزشي اين صنايع در حال حاضر در ايران فعال هستند و شرکت هاي نوآور مجبور نمي شوند که در تمام حلقه ها، چرخ را از نو اختراع کنند. اين در حالي است که شرکت هاي فعال در صنايع پيشرفته کشور در بسياري موارد مجبور مي شوند جاي خالي حلقه هاي مکمل زنجيره ارزشي را خودشان پرکنند و همين امر باعث هدرروي بخشي از زمان و سرمايه محدود آنها شده و درنهايت از شانس موفقيت آنها مي کاهد. چهارم اينکه معمولاتصوير ذهني خوبي هم در بازار داخلي و هم خارجي از محصولات ايران در اين صنايع سنتي وجود دارد که در صورت عملکرد مناسب شرکت ها، مي توان محصولات نوآورانه را با اين تصوير ذهني (که در زماني طولاني و با هزينه اي فراوان شکل گرفته) همراه کرد و بر شانس برتري آنها افزود. اين در حالي است که معمولارقباي بالقوه خارجي براي نوآوري در اين صنايع از اهرم هاي چهارگانه مورد اشاره برخوردار نيستند. بنابراين با نگاه به تجربه آيدانما مي توان دريافت که نه تنها نوآوري مختص صنايع پيشرفته نيست، بلکه گاه شرکت هاي ايراني براي نوآوري در صنايع سنتي داراي مزيت و شانس بالاي موفقيت در بازار داخلي و خارجي هستند.
    *مشاور مديريت نوآوري و مالکيت فکري نوآوری ايرانی: نوآوري تنها مختص صنايع پيشرفته نيست
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 30 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 38 بارآثار ديگري از "سيدكامران باقري"

  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش دوازدهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 20/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش يازدهم
سيدكامران باقري*، دنياي اقتصاد 13/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش دهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 6/5/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش نهم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
  چرا شركت هاي ايراني نوآوري نمي كنند؟ / بخش هشتم
سيدكامران باقري، دنياي اقتصاد 16/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Auditory and Vestibular Research
شماره 3 (پياپي 2803)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است