|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: نقش مديران در ايجاد انگيزه بين كارمندان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 30 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
نقش مديران در ايجاد انگيزه بين كارمندان


نويسنده: Schon Beechler
مترجم: ميثاق شمشيري
برگرفته از: INSEAD

ويکتور فرانکل: «امروزه مردم بيشترين ابزار و امکانات را براي زيستن در اختيار دارند، اما انگيزه اي براي زيستن وجود ندارد.»
    اولين کاري که من انجام دادم، کار کردن در شيفت دوم يک کارخانه توليد قالب هاي پلاستيکي در نيويورک بود. آن کار براي پر کردن زمان هاي بيکاري در تابستان بين سال اول و دوم دانشگاه بود. در اولين گام، من مسوول کار با يک ماشين بسيار ساده براي توليد درپوش هاي کوچک بودم. کم کم در روند کار مسووليت هاي من عوض شد و كار با چند ماشين ديگر را هم مانند ماشين هاي قالب زني لوله و غيره را هم امتحان کردم. هر کدام از اين دستگاه ها، با يک اپراتور کار مي کرد به همين دليل من هرگز نمي توانستم در هنگام کار با کسي صحبت کنم و فقط در زمان هاي استراحت مي توانستيم با کارمندان ديگر صحبت کنيم و البته تنها جذابيت، کار با دستگاه هاي مختلف بود که انگيزه خوبي براي کار به من مي داد.
    کم کم به محض اينکه سرکارگر متوجه کم شدن انگيزه هاي کاري من ناشي از هشت ساعت سرپا ايستادن پاي دستگاه هاي بي روح شده، از خود عکس العمل نشان داد. او مسووليت يکي از دستگاه هاي انتهاي محيط کارگاه را که براي توليد چراغ عقب خودرو بود، به من داد. همين طور که نحوه عملکرد دستگاه را براي من شرح مي داد، گفت: «بايد بداني که اين کار بسيار پراهميت است. اگر تو کارت را به خوبي انجام دهي، راننده هايي که پشت اين چراغ ها حرکت مي کنند به خوبي مي تواند با نزديک شدن به اتومبيل جلويي، نور قرمز رنگ منعکس شده از اين چراغ ها را ببينند. انجام درست اين کار مي توانند منجر به نجات جان بسياري از آدم ها باشد؛ چون تو کارهاي قبلي را به خوبي انجام دادي و تجربه کافي براي اين دستگاه را داشتي من تو را براي اين کار انتخاب کردم.»
    با شنيدن اين حرف ها، انگار انرژي تازه اي به من تزريق شده بود. کار از اين لحظه به بعد براي من معني پيدا کرده بود. او به من کمک کرده بود تا آن کار بي معني براي من تغيير رنگ داده و احساس يکنواختي جاي خود را به هوشياري در کار و دقت در آن بدهد.
    
    کاوش جهاني براي يافتن انگيزه
    گشتن به دنبال انگيزه براي زندگي، يک دغدغه جهاني محسوب مي شود. عصب شناس و روان شناس معروف، ويکتور فرانکل، در يکي از پرفروش ترين و موثرترين کتاب هايش به نام انسان در جست وجوي معني، به اين نکته اشاره دارد. اين کتاب در کنار تاييد تلاش خودمان براي ايجاد انگيزه، بر اهميت رهبران ما در پيوستن يا اتصال دوباره ما به هدفمند بودن در امور تاکيد دارد. اين اثر نشان مي دهد که ايجاد انگيزه فقط براي نجات نيست، بلکه براي پيروزي در تمام وجوه زندگي است.
    دانش مديريت امروز پر است از پيشنهادهاي مختلف براي ايجاد انگيزه در بين کارمندان و استعداد ها و راه هاي متفاوت براي نگه داشتن سرمايه هاي کاري.
    پشتيباني مالي، بسته هاي کمکي مختلف و راه هاي ديگر مي تواند براي تعهد و انگيزه کاري استعدادهاي شرکت مفيد باشد؛ اما نبايد فراموش کنيم که ايجاد احساس اهميت فرد در کار و ارج نهادن به ويژگي هاي شخصيتي وي مي تواند تاثير شگرفي بر انگيزه او براي کارهايي که هر روز با آنها سر و کار دارد بگذارد.
    براي مثال، مطالعات نشان داده است که اگر فرد انگيزه هاي عميق و دروني براي تعهد کاري در خود احساس نکند، موجب استرس، دلزدگي، غيبت، نارضايتي، بيزاري و افسردگي مي شود. در عوض فردي که رابطه خوب با کار خود داشته و انگيزه هاي دروني براي کارش داشته باشد، تعهد، رضايت، شادي، تلاش و قدرت را در حين کار تجربه خواهد کرد. نکته مهم اينجاست! رضايت در کاري نيست که انجام مي دهيم، در ارتباطي است که با کار برقرار مي کنيم.
    در سال 2001، محققان، امي ورزسنوسکي و جين داتون مطالعه اي را روي دسته اي از افراد که شغل هاي به ظاهر ناخوشايند در بيمارستان داشتند و نحوه ارتباط آنها با کارشان انجام دادند. مصاحبه با يکي از کارکنان خدماتي که مسوول نظافت بيماران بخش شيمي درماني بود نشان داد که حتي کسي که با وظايف ناخوشايند سر و کار دارد، مي تواند به کار خود معني و اهميت ببخشد. به گفته وي: «کار من به همان اندازه کار پزشک مهم است. من به اين مردم کمک مي کنم تا احساس انسان بودن کنند. در سخت ترين و آسيب پذيرترين نقطه زندگي خود، من به آنها کمک مي کنم تا حيثيت خود را حفظ کنند.
    من ترس آنها را کاهش مي دهم، کمک مي کنم تا کنترلشان را به دست آورند. نقش من براي فرآيند درمان بسيار مهم است.» در چشم اين کارمند، شغل او فقط يک شغل نيست؛ بلکه يک نياز است.
    
    کيم کمرون در کتابش با عنوان «مديريت مثبت» اشاره مي کند که هر کاري مي تواند مفهوم داشته باشد اگر با يک يا چندي از موارد زير مرتبط باشد:
    • کار به شخص کارمنداحساس مفيد بودن بدهد.
    • کار مرتبط با خصوصيات فردي يا ارزش هاي انساني باشد.
    • کار بتواند با اجتماع ارتباط ايجاد کند.
    وقتي کسي خود را براي کار در جايي آماده مي کند، اين احساس را دارد که آن شغل با وي همخواني دارد. در مواردي که اين حس کمرنگ مي شود، مديران مي توانند آن را پررنگ کنند.ايجاد احساس اهميت در افراد، يک نياز هميشگي است. مديران بايد در نظر داشته باشند که زنده نگه داشتن يک نياز روزانه، نياز به تلاش مداوم و پويا دارد.
    براي جمع بندي، کلامي را از ويکتور فرانکل يادآور مي شوم: «انگيزه زندگي در افراد، از شخصي به شخص ديگر متفاوت است و هر روز با روز ديگر و حتي ساعتي با ساعت ديگر تغيير مي کند؛ بنابراين نبايد نسخه کلي براي تمام لحظات و تمام موقعيت ها پيچيد! بلکه در لحظه اي خاص، براي فرد مورد نظر انگيزه اي خاص را زنده کنيم.»
    نكات مديريتي: نقش مديران در ايجاد انگيزه بين کارمندان
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 30 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 68 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي جامعه اسلامي دندانپزشكان
شماره 2 (پياپي 3102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است