|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد92/11/21: وسوسه مديران بانك هاي مركزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 3133 21/11/92 > صفحه 29 (انديشه اقتصاد) > متن
 
 


وسوسه مديران بانك هاي مركزي


نويسنده: سيمون جانسون (1)
مترجم: حسام امامي


    سيستم بانکداري به پاشنه آشيل بيشتر مديران بانک هاي مرکزي تبديل شده است. شايد اين ادعا متناقض نما به نظر بيايد؛ هرچه نباشد، کلمه «بانک» در شرح وظايفشان آمده است. اما بيشتر آدم هايي که حالادر راس بانک هاي مرکزي ما هستند، کارنامه کاري خود را در دهه هاي 1980 و 1990 وقتي تهديد تورم هنوز خيلي جدي بود شکل داده اند. بنابراين، به جاي مقررات و نظارت بانکي، همين موضوع مرکز ثقل اصلي دغدغه هاي فکري و عملي آنها است.
    علاوه بر اين، نياز به پيشگيري از فروپاشي توليد از طريق جلوگيري از افت قيمت ها، تجربه سازنده بسياري از مديران بانک هاي مرکزي در نيم دهه اخير بوده است. اينان با سرپا نگه داشتن اعتبار مالي، فارغ از بلايي که بر سر ساختار و مشوق هاي بخش بانکداري مي آورد، تا حد زيادي به اين هدف خود رسيده اند.
    جاي تعجب نيست که مديران امروز بانک هاي مرکزي همچنان براي کساني که بانک هاي بزرگ بخش خصوصي را اداره مي کنند احترام قائل هستند. بانک هاي مرکزي کنترلِ زيادي روي عرضه پول اقتصاد دارند و مي توانند روي نرخ سود بسياري از وام ها و اوراق بهادار تاثيرگذار باشند. اما پرداخت وام و مسووليت ابعاد مهم عملکرد بازارهاي مالي با بانک هاي بخش خصوصي است.
    بنابراين، حفظ بانک هاي بزرگ در تجارت و پرسود نگه داشتن آنها يک هدف اصلي سياست گذاران در ايالات متحده، اروپا و بسياري از کشورهاي ديگر است. با اين وجود بيشتر اوقات، اين به آن معنا است که مديران بانک هاي مرکزي تسليم مديران اين شرکت ها هستند. خوزه دي گريگوريو، رئيس بانک مرکزي شيلي از سال 2007 تا 2011 اما يک استثناي مهم است.
     او در کتاب «چگونه آمريکاي لاتين توانست بحران مالي جهاني را تاب آورد» تاريخ متاخر را با نگاه شخصي در هم مي آميزد تا روايتي جذاب از چگونگي کاربست رويکرد سياستي متعادل تر بسازد؛ هم در بازارهاي نوظهور و هم به صورت گسترده تر. (کتاب دي گريگوريو را موسسه اقتصاد بين الملل پترسون چاپ کرده که نگارنده در آن پژوهشگر ارشد است، اما در تنظيم و ويرايش کار وي نقشي نداشته است).
    مسائل بسياري از علم مرسوم اقتصاد کلان در حکايت دي گريگوريو آمده از جمله ارزش سياست محتاط مالي و مزيت حفظ نرخ منعطف ارز با نظر به عرضه و تقاضا در بازار. وقتي کشورها ظاهرا به نرخ ارز ثابت متعهدند (مثلانسبت به دلار آمريکا)، شرکت ها و افراد در مقاومت نسبت به نرخ سودهاي عموما پايين تر تشويق مي شوند ارز (مثلادلار) وام بگيرند. چنين دريافتي اما مي تواند راحت تبديل به يک تله شود.
     وقتي جريان سرمايه مثل اتفاقي که امروز در بعضي بازارهاي نوظهور مي افتد از کشوري خارج شود، شايد مثمر ثمر باشد اگر بانک هاي مرکزي اجازه دهند ارزش واحد پول کم شود تا صادرات افزايش و واردات کاهش يابد. اما اگر وام گيرندگان کشور بدهي دلاري زيادي داشته باشند، کاهش ارزش پول ملي مي تواند خانمان برانداز شود.
    دي گريگوريو [در کتابش] تمام اين مسائل را به خوبي پوشش مي دهد و اهميت شانس را هم مورد بحث قرار مي دهد. رشد چين در سال 2009 و بعد از آن نسبتا بالاماند، که همين مساله قيمت کالاها را بالانگه داشت. اين به شيلي که يکي از توليدکنندگان بزرگ مس است و نيز به بخش اعظم آمريکاي لاتين سود رساند. اما تحليل دي گريگوريو از بانکداري است که واقعا برجسته مي نمايد.
     مساله اصلي اهرم مالي است يا چگونگي صدور مجوز استقراض از سوي بانک ها بسته به سهم الشرکه خود و وسوسه اي که سياست گذاران براي مجوز استقراض بيشتر به بانک ها با آن مواجهند؛ به خصوص وقتي اوضاع خوب است و قيمت دارايي ها در حال رشد. مديران بانک هاي بزرگ اغلب مي خواهند اهرم مالي موسساتشان را افزايش دهند معمولابه اين دليل که انواع مختلفي از ضمانت به خصوص مثل بيمه سپرده و دسترسي به ذخاير بانک مرکزي در مواقع لزوم. به علاوه، حقوق مديران معمولابر اساس عايدي سهم الشرکه بدون احتساب ريسک پرداخت مي شود.
     خطري که بانک هاي مرکزي را تهديد مي کند ناشي از آن است که سوبسيدهاي ضمني فراهم شده براي موسسات مالي بزرگ در هيچ بودجه اي قابل اندازه گيري نيست. به علاوه، افزايش تدريجي ريسک در سيستم مالي که توام با اهرم مالي قوي تر است، هم سخت اندازه گيري مي شود هم ممکن است بعد از چند سال بروز کند (مثلا، بعد از اينکه دوره تصدي يک دولت تمام مي شود).
    نظرات دي گريگوريو با نظرات بسياري از همکارانش در ديگر کشورها متفاوت است، چون او وجود ريسک اعطاي مجوز بزرگ تر شدن بانک ها و کاربست آنچه از نظر او استراتژي هاي «زيرکانه»اي است که نياز به اهرم مالي زياد دارند را به وضوح مي بيند.
     اهرم مالي قوي مثلابراي صورت وضعيت هاي مالي، وقتي ضمانت هاي ضمني بايد رعايت شوند، موجب يک ريسک اقتصادي کلان مي شود. با پايين تر نگه داشتن سطح بدهي بانک ها و ديگر شرکت هاي بخش خصوصي، آسيب پذيري در برابر شوک ها کاهش مي يابد. در دوره رونق، اين امر شايد نامربوط بنمايد، اما همان طور که دي گريگوريو مي داند، فشار روي بازارهاي نوظهور و کشورهاي ثروتمندتر نيز اغلب و مکررا وقتي انتظارش را نداريم افزايش مي يابد. رشد مبتني بر اهرم مالي قوي، معمولافريبنده از کار در مي آيد. با اين وجود، همين فريب سياستمداران را اغوا مي کند. به همين دليل است که کتاب دي گريگوريو بايد در فهرست مطالعات مديران بانک هاي مرکزي قرار گيرد.
    پاورقي:
    1- سيمون جانسون اقتصاددان ارشد سابق صندوق بين المللي پول، استاد دانشکده مديريت دانشگاه ام آي تي، پژوهشگر ارشد موسسه اقتصاد بين الملل پترسون و يکي از موسسان وبلاگي پيشتاز در اقتصاد به نام «بيسلاين سناريو» است. او به همراه جيمز کواک کتاب «سوختن کاخ سفيد: پدران بنيانگذار، بدهي ملي ما و چرا اينها براي شما مهم است»
    را نوشته است.
    
    
    وسوسه مديران بانك هاي مركزي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 3133 به تاريخ 21/11/92، صفحه 29 (انديشه اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نظام مهندسي كشاورزي و منابع طبيعي
متن مطالب شماره 63، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است