|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد92/12/20: يك پيشنهاد براي سفر نوروزي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2919 20/12/92 > صفحه 8 (جامعه) > متن
 
      


يك پيشنهاد براي سفر نوروزي


نويسنده: امين حسيني


    عيد است و دوباره ماجراي تكراري سفر به شمال و جنوب شروع مي شود. همه مي خواهند از تهران، از اين شهر آلوده و دودي دور شوند. اما اينكه به كجا بروند مهم است. به كجا سفر كنند كه تكراري نباشد. يك پيشنهاد براي سفرتان دارم. يك استان آن هم با يك عالمه تاريخ و مكان تفريحي با مردماني خونگرم و مهمان نواز. با مردماني از آذربايجان غربي. مي خواهيم استان آذربايجان غربي را با اكثريت شهرهايش و مكان هاي تاريخي و مذهبي و ديدني اش براي سفر شما ارائه دهم. استان آذربايجان غربي به مركزيت شهر اروميه با بيش از سه هزار سال قدمت، قديمي ترين شهر در منطقه شمال غرب ايران به شمار مي آيد كه هنوز پابرجاست.
    شهرستان اروميه مركز استان آذربايجان غربي در جلگه يي در كنار درياچه لاجوردي به همين نام گسترده است. زمين هاي بارور اروميه با آب و هواي مساعد و واقع شدن آن در معبر قفقاز، ارمنستان، آسياي صغير و بين النهرين از يك سو و قرار گرفتن آن در كنار درياچه اروميه از سوي ديگر وضع ويژه يي به چهره اين شهرستان بخشيده است.
    اين شهرستان بيش از ساير نقاط ايران مورد توجه ملل پيش از تاريخ قرار گرفته است و شاهد آن تپه هاي متعدد باستاني است. يكي از اين تپه هاي كوهي در چهاركيلومتري جنوب اروميه است كه درميان قديمي ترين تپه هاي بين النهرين آسيايي محسوب مي شود.از سوي ديگر، منسوب شدن زرتشت به اروميه و همچنين اينكه يك يا دو تن از حواريون زرتشت در اروميه مدفونند حاكي از آن است كه اين شهر يكي از بزرگ ترين كانون هاي مذهبي و علمي در گذشته هاي دور بوده است.
    پس از ظهور اسلام نيز اروميه بعد از مراغه دومين شهر آذربايجان به شمار مي رفته است. از قرن پانزدهم كه تركان عثماني جايگزين امپراتوري روم شرقي شدند باز اروميه به عنوان شهر سرحدي از اهميت فوق العاده يي برخوردار بوده و داراي برج و باروي مهمي شده است. برج سه گنبد و مسجد جامع هر دو يادگار مجد و عظمت تمدن اسلامي به شمار مي روند. اين شهرستان بر اثر حوادث تاريخي بارها ويران شده و دوباره عظمت خود را تجديد كرده است.اروميه شهر جالبي است: در اين شهر ترك و كرد، شيعه و سني، آشوري و ارمني در كنار هم به خوبي و خوشي زندگي مي كنند و به يكديگر احترام مي گذارند و پذيراي هموطنان محترم نيز هستند. با آنكه اروميه يكي از شهرهاي تاريخي و قديمي به شمار مي رود اما محله هاي قديمي آن قدمت حدود يكصد سال دارند اما در گوشه و كنار اين شهر زيبا آثار تاريخي چند صد ساله هم وجود دارند. در اروميه يك هتل پنج ستاره، سه هتل چهار ستاره، سه هتل سه ستاره و هفت هتل دو ستاره وجود دارد بنابراين نگران اقامت نباشيد وبا هر هزينه يي مي توان اقامتگاه خوب و مناسبي دراين شهر مهمان نواز پيدا كنيد. دراينجا به تعدادي از جاذبه هاي تاريخي و ديدني اين شهر اشاره مي كنيم. مسجد جامع اروميه سال هاست كه در حال مرمت است و قدمت اين مسجد زيبا به دوران سلجوقي مي رسد كه بي شباهت به مسجد سلجوقي گلپايگان و حتي بي شباهت به گنبد سلطانيه نيست. اين مسجد، محراب بسيار زيباي گچبري شده يي هم دارد كه اگر اجازه ورود به محوطه مسجد را كه در آن مدرسه علميه نيز ساخته شده پيدا كرديد، مي توان از پشت پنجره اين محراب زيبا را ببينيد. اين اثر به شماره 243 در فهرست آثارهاي به ثبت رسيده است و از دوسو به بازار شهر راه دارد. سه گنبد نام برجي در جنوب شرقي اروميه است كه در محله بازارباش خيابان استاد برزگر قرار دارد و دور تا دورش خانه هاي مسكوني قرار گرفته و اين بنا در محوطه يي قرار گرفته كه آن محوطه اين روزها به موزه سنگ تبديل شده است اما بناي گنبد در سال 5800 قمري به دستور يكي از امراي سلجوقي ساخته شده و داخل بنا سه كتيبه به خط كوفي وجود دارد كه آن را از سنگ تراشيده اند و قدمت بنا را مي رساند.
    كليساي حضرت مريم كه خيلي ها به آن مي گويند كليساي ننه مريم از قديمي ترين و مهم ترين كليساهاي اروميه است كه در مركز شهر و در كوچه كليسا قرار دارد. بناي اوليه آن، مربوط به قرن اول ميلادي است.كتيبه يي كه در اين كليسا وجود دارد، تاريخ بناي آن را به سال 1879 ميلادي نسبت مي دهد، كليسا داراي صحن نسبتا بزرگي است و حياط كليسا به وسيله دو ورودي به خيابان راه مي يابد.
    
    بازار سنتي
    بازار سنتي شهر در بافتي قديمي و در جنوب شرقي شهر قرار دارد كه البته همراه با تغيير شيوه زندگي، دستخوش تغييراتي زياد شده است. قديمي ترين بخش هاي باقيمانده آن، به دوره صفويه تعلق دارد و حمام هاي آن مربوط به دوره زنديه و قاجار است. بازار اروميه يكي از بازارهاي زنده و پوياي ايران است كه مي توان در آن مشاغلي ديد كه در خيلي از جاهاي ديگر از بين رفته اند مانند: آهنگري، پنبه زني و لحاف دوزي، خياطي و...
    
    درياچه اروميه
    اگر اروميه برويد بايد حتما به بزرگ ترين درياچه شور ايران و زيباترين جاذبه اين شهر كه بين دو استان آذربايجان غربي و شرقي مشترك است يعني درياچه اروميه سري بزنيد. هر چند در سال هاي اخير بخش هاي عظيمي از اين درياچه به دلايل مختلف از جمله چاه هاي عميق، پل ميان گذر و همين طور سدها خشك شده اما هنوز هم زيباست و بهتر است تا دير نشده ديدن آن را از دست ندهيد. زيبايي اين درياچه آنقدر شفاف است كه مثل آيينه سايه همه چيز را انعكاس مي دهد و در افق با آسمان يكي مي شود. پل ميان گذر درياچه اروميه محل تردد خيلي از مردم در روزهاي تعطيل از سمت تبريز به درياچه است.
    
    مقبره بركشلو
    اين مقبره مدفن امامزادگان، محمد و ابراهيم از نوادگان امام موسي كاظم(ع) است و در روستاي بركشلو در 12 كيلومتري شرق شهرستان اروميه قرار دارد.امامزاده بركشلو از بزرگ ترين و مهم ترين زيارتگاه هاي مردم استان محسوب مي شود و بناي آن مربوط به دوره زنديه و اوايل قاجار است.اين مقبره به شكل مستطيل با يك گنبد مركزي، مانند چهار طاقي دوره ساساني است و به وسيله گوشواره هاي طاق آن به هشت ضلع تقسيم شده است. در هر ضلع از مقبره يك ورودي با قوس جناقي ديده مي شود و در طرفين آن پنجره هايي با قوس هلالي وجود دارد. مصالح به كار رفته در بناي مقبره از سنگ و آجر است، نماي خارجي آن طاق نما و آجركاري زيبايي دارد، مقبره داراي ضريح زيبا و آب طلاكاري شده است نماي داخل مقبره نيز از نظر تقسيم بندي و تركيبات معماري چشمگير و خوش تناسب است.يك غلام گردشي در اطراف جرزهاي مذكور با گنبدهاي كوچك كه داراي آجركاري لوزي شكل هستند سالن را دور مي زند.
    
    كاظم داشي
    كاظم داشي صخره يي است كه به صورت شبه جزيره در عميق ترين نقطه درياچه اروميه واقع شده و موقعيت مهمي دارد و اين محل در سابق به نام قرخلار (قرخلار كلمه يي تركي است، يعني محل سكونت چهل نفر) مشهور بوده است. راه شوسه مانند به عرض 60 متر و طول تقريبا 500 متر از وسط درياچه مي گذرد كه به دامنه كوه مي رسد و دهكده يي را در كنار دامنه همان كوه بنا كرده بودند و دامنه آن جاده يي به طور طبيعي به طرف بالاساخته شده است.
    در كاظم داشي در زمان قديم قراولخانه يي (قراولخانه يعني جاي مراقبت نگهباني) محكم درست كرده بودند و در قراولخانه را در وسط دو پايه سنگي از مرمر سفيد قرار داده بودند و روي يكي از پايه هاي مرمري مزبور عبارت: (ابونصر حسين بهادر خان حكمران) و روي پايه ديگر نيز: عبارت الضفر علي الله السلطان الاعظم المطاع الحسين را به خط زيباي فسخ حك كرده بودند.
    در سمت غربي كوه غاري به شكل گنبد و حمام هاي قديم كه در وسط آن از سنگ كنده شده (حجاري شده) و آب زلال قطره قطره در وسط طاق آن چكيده و در حوض داخل آن وارد مي شود. كاظم خان در اين قطعه ساختماني دو طبقه ساخته و خود و خانواده اش در آنجا مقيم شده و در اين قطعه آهنگري و تعميرگاه قايق سازي داير كرده و به ساختن توپ، باروت و فشنگ و غيره مي پرداختند. از اين قطعه در زمان محمد بعيث (در زمان خلفاي عباسي) به صورت دژ محكم استفاده مي شد.
    پارك ساحلي زيباي اروميه در كنار رودخانه پارك شيخ تپه را بايد در غروب ببينيد تا شهر را زير پاي خود ببينيد.
    موزه كوچك در دو بخش مردم شناسي و آثار باستاني درياچه اروميه در دامنه كوه سير و در ميان دشت اروميه قرار گرفته است.
    
    چشمه هاي آب گرم اروميه
    در اروميه دو چشمه آب گرم معدني به نام هاي استيي سو (ايسي سو) و آب گرم محال بار اندوز وجود دارد كه اسيتي سو در دهي به نام اسيتي سو بين جاده اروميه سلماس در نزديكي گردنه قوشچي واقع است و چشمه آب گرم محال بار اندوز در نزديكي ده همت آباد و در كنار رود بار اندوز چاي واقع است و يك چشمه بزرگ آن در داخل بار اندوز چاي مي جوشد. آب اين چشمه ها در مداواي بيماري هاي جلدي و رماتيسم موثر است
    يك پيشنهاد براي سفر نوروزي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2919 به تاريخ 20/12/92، صفحه 8 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 201 بار
    آثار ديگري از "امين حسيني"

  تكنولوژي كابوس نيست / نوآوري در اختيار كسب وكارهاي نوپا
امين حسينيان*، اعتماد 6/4/94
مشاهده متن    
  چهارشنبه سوري در ميان ايرانيان
امين حسيني، اعتماد 22/12/92
مشاهده متن    
  مي نويسم به عنوان يك شهروند
امين حسيني، اعتماد 5/11/92
مشاهده متن    
  آواز محبوب، آوازه خوان مغضوب
امين حسيني، اعتماد 25/10/92
مشاهده متن    
  نگاهي به مراسم ازدواج كردهاي آذربايجان
امين حسيني، اعتماد 7/10/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جهان گستر
متن مطالب شماره 169، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است