|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/1/17: فرش نيازمند ثبات و اقتدار است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3913
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2928 17/1/93 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


فرش نيازمند ثبات و اقتدار است


نويسنده: حميد كارگر*

نيمه هاي بهمن ماه 92 بود كه رييس جديد سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به هنگام بازديد از موزه فرش ايران گفت: «صنعت فرش به عنوان يكي از مهم ترين رشته هاي صنايع دستي مي تواند در بخش صنايع دستي سازمان تجميع شود».
    در واپسين روز بهمن ماه نيز روزنامه ايران در گفت وگويي با تيتر «سرگرداني فرش ايراني ميان نهادهاي موازي» همين سخن را به گونه يي ديگر به مخاطبان عرضه داشت و پس از آن نيز اظهارنظرهاي جسته و گريخته يي ديگر بار بحث متولي فرش ايران را به فضاي رسانه يي وارد ساخت: ماجرايي تكراري كه در دولت دهم نيز برپايه تمايلات معاون وقت صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي براي چند ماهي به مشغله ذهني فعالان اين هنر- صنعت بدل شد و سرانجام وزير وقت بازرگاني بنا به خواست ذي نفعان اين حوزه در بخش خصوصي و تعاوني بر باقي ماندن تولي گري فرش ايران در وزارت متبوع خود پاي فشرد.
    
    متولي فرش ايران كيست؟
    سال ها بود كه فرش دستباف ايران از نبود يك سياستگذار واحد و متولي يگانه آسيب مي ديد و سازمان ها و نهادهاي دولتي و خصوصي متعدد، هر يك عهده دار بخشي از اين هنر- صنعت بودند.
    اين پراكندگي و فقدان مديريت واحد كه سياستگذاري هاي كلان و ساماندهي مطلوب در اين عرصه را ناممكن يا دشوار مي ساخت، به دغدغه بسياري از فعالان و دلسوزان فرش ايران بدل شده بود تا سرانجام در واپسين سال هاي دولت اصلاحات و بنا بر مصوبه شوراي عالي اداري، «مركز ملي فرش ايران» در وزارت بازرگاني ايجاد شد تا سكانداري و هدايت اين هنر- صنعت را برعهده بگيرد.
    با گذشت چند سال، اين مركز با همه كاستي ها و دشواري ها توانست تاحدي اعتماد ذي نفعان فرش دستباف ايران به ويژه در بخش خصوصي را جلب كند و با ارتباط مستمر با فعالان اين هنر- صنعت به قوام و سامان مناسبي دست يابد. اما اين متولي از دو صفت «ثبات» و «اقتدار» بي بهره ماند و از همين رو هر از گاهي بحث تغيير و جابه جايي جايگاه و وظايفش موجب دل نگراني فعالان اين بخش شد. در اين چند ساله گاه خبر رسيده است كه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قصد كرده تا كارگزاري فرش دستباف را از آن خود كند و وظايف اين مركز را خود برعهده بگيرد و گاهي ديگر مجلسيان عزم كردند تا اين متولي را در مجموعه وزارت جهاد كشاورزي تعريف كنند. از سوي ديگر زمزمه هاي سپردن اين تولي گري به وزارت تعاون نيز بارها شنيده شده و در برابر اين دست به دست شدن ها، ذي نفعان اين هنر- صنعت چنين اتفاقي فرياد برآوردند كه:
    «در جبين اين كشتي، نور رستگاري نيست»!در اين زمينه و با توجه به رسانه يي شدن مجدد چنين اظهارنظرهايي به ويژه از سوي علاقه مندان و متوليان حوزه صنايع دستي، نكته هاي زير قابل تامل و درنگ است.
    
    الف- تضعيف يا تقويت جايگاه سازماني!
    سال ها زمان صرف شد و تلاش هاي فراواني صورت پذيرفت تا فرش ايران داراي كارگزاري واحد و جايگاهي مستقل و تخصصي باشد و بر اين پايه بود كه مركز ملي فرش ايران ايجاد شد اما اكنون انتقال وظايف اين مركز به يكي از زيرمجموعه هاي سازمان عريض و طويل «ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري» و قرار گرفتن فرش در كنار ديگر اقلام متنوع و متعدد صنايع دستي، آيا پاسخ مناسبي به تلاش ها و دغدغه هاي پيشين است؟ و آيا باز بايد شاهد تكرار همان ماجراهاي قديمي باشيم؟ بهتر آن نيست كه به جاي فروكاستن از جايگاه اين مركز به ثبات، اقتدار و ارتقاي سازماني آن بينديشيم؟
    
    ب- وقت كشي و تغيير صورت مساله
    هرگونه تغيير و دگرگوني در مديريت يك مجموعه و يا انجام چنين نقل و انتقالي بنا به عرف و قانوني نانوشته، تا مدتي فعاليت ها را دچار وقفه و درنگ مي كند و بسياري از برنامه ها و عملكردها متزلزل مي شوند.
    تزريق نگاه متولي تازه به جامعه فرش دستباف ايران و بازتعريف روابط، روندي زمانبر است كه اين گذشت زمان در شرايطي كه كشورهاي رقيب در تلاشند، اثرات زيانباري را در پي خواهد داشت.
    مركز ملي فرش ايران در اين چند ساله توانسته است ارتباطي مداوم و مناسب را با اتحاديه ها، تعاوني ها و بخش هاي مختلف فعال در اين هنر- صنعت ايجاد كند كه قطع اين ارتباط و بازتعريف آن به شرط جلب اعتماد اين گروه ها، خود قصه يي دراز و چالشي خواهد بود. پس بهتر نيست به جاي تغيير صورت مساله و فرصت دادن به رقبا، به كاستي هاي موجود بپردازيم و فعاليت اين مركز را تقويت و تصحيح كنيم؟
    
    ج- انتقال با كدام برنامه؟
    پيش و بيش از آنكه نام متولي فرش دستباف ايران مهم باشد، برنامه، سياست ها و تدابير اين متولي اهميت دارد.
    سازمان ميراث فرهنگي براي اين علاقه مندي خود به تصدي امور فرش دستباف چه انديشه يي دارد؟ اين سازمان با چه برنامه يي و با چه نوع نگاهي و به سوي چه مقصدي مي خواهد هدايت سكان اين كشتي را در دست بگيرد؟ آيا نبايد به جاي اصرار و پافشاري بر كارگزاري اين هنر- صنعت و براي رفع نگراني ها و دغدغه هاي بخش خصوصي به ارائه برنامه هاي مشخص خود در اين زمينه بپردازد؟ آيا نبايد روشن شود كه اين انتقال، چه سودي به فرش دستباف ايران خواهد رساند؟
    
    ه - تفاوت هاي فرش با ديگر گونه هاي صنايع دستي
    فرش دستباف با شمار فراوان شاغلان، ويژگي ارزآوري و جايگاهش در ميان صادرات غيرنفتي، تاثيرگذاري در اقتصاد خانوارهاي ايراني و... با ديگر گونه هاي صنايع دستي متفاوت است. ميزان صادرات صنايع دستي در مجموع سال هاي برنامه چهارم برابر با اعلام سازمان توسعه تجارت نزديك به يك ميليارد دلار بوده است در حالي كه فرش دستباف به تنهايي در هر سال نزديك به 500 ميليون دلار صادرات داشته است. در واقع رقم مبادلات تجاري صنايع دستي با بيش از 200 رشته و با همه تنوع و گستردگي، قابل قياس با فرش دستباف نيست.
    از سوي ديگر مجموع جمعيتي كه در كشور به صورت مستقيم به يكي از رشته هاي صنايع دستي وابسته هستند، بيش از دو ميليون نفر تخمين زده مي شود در حالي كه فرش دستباف به تنهايي نزديك به يك ميليون نفر بافنده و جمعيت پرشمار ديگري را در حرفه هاي وابسته همچون رنگرز، طراح، رفوگر، ريسنده و... تحت پوشش دارد. تفاوت ديگر آنجاست كه فرش دستباف تشكل هاي پرتعداد و بزرگي را شامل مي شود كه اتحاديه ها و تعاوني هاي فرش دستباف روستايي و شهري و اتحاديه هاي توليدكنندگان و صادركنندگان و... از آن جمله اند و هماهنگي و سامان بخشي به اين نهادها با گروه هاي كوچك مرتبط با صنايع دستي متفاوت است و نيز حركت به سمت ايجاد كارگاه ها و مجتمع هاي بزرگ قاليبافي براي ارتقاي توليدات و تسهيل در سفارش پذيري، توليد فرش را به سمت ساختاري بزرگ و كارگاهي برده است – كه تسهيلات بانكي و اقتضائات خاص خود را دارد- و با توليدات محدود صنايع دستي در كارگاه هاي كوچك متفاوت است و فراموش نكنيم كه فرش دستباف ماهيت تجاري و صادراتي دارد و رونق بازار اين محصول مي تواند به بقاي آن و بهبود معيشت شاغلان در اين حرفه كمك كند در حالي كه صنايع دستي بيشتر مصرف داخلي دارند و در يك كلام در بيان اين تفاوت ها مي توان گفت كه: «سيمرغ ديگر است و سي مرغ دگر».
    
     عضو هيات مديره انجمن علمي فرش ايران*فرش نيازمند ثبات و اقتدار است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2928 به تاريخ 17/1/93، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 187 بار
    آثار ديگري از "حميد كارگر"

  سيماي شهر را به هنر ايراني بياراييم
حميد كارگر*، ايران 30/6/96
مشاهده متن    
  مجري يا وقت نگه دار؟!
حميد كارگر، اعتماد 12/2/96
مشاهده متن    
  چارچوب سازي نامنصفانه براي دولت
حميد كارگر، ايران 7/2/96
مشاهده متن    
  فضاي مجازي: رقيب قدر قدرت صدا و سيما
حميد كارگر، اعتماد 29/1/96
مشاهده متن    
  اميد به افزايش صادرات فرش
حميد كارگر، جام جم 8/6/93
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ژئوفيزيك ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 34)، 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است