|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران93/2/4: حسين نوش آبادي سفير سابق ايران در مسقط: عمان به كاهش تنش ايران و غرب باور دارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6999
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5629 4/2/93 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


حسين نوش آبادي سفير سابق ايران در مسقط: عمان به كاهش تنش ايران و غرب باور دارد


نويسنده: مهراوه خوارزمي

«حسين نوش آبادي»، سفير سابق ايران در عمان که در سال هاي 1388 تا 1391 سفيرفوق العاده و نماينده تام الاختيار تهران در مسقط بوده است، انجام هرگونه ديدار و مذاکره ميان ايران و امريکا در مسقط را تکذيب مي کند. اين در حالي است که پس از تغيير سياست خارجي در دولت يازدهم و برخي گفت وگوهايي که در حاشيه مذاکرات هسته اي ميان ايران و غرب رخ داد، برخي چهره هاي سياسي که بعضاً در دولت گذشته نيز مناصبي داشتند از آغاز اين روند طي سال هاي گذشته خبر دادند. همچنين تعدادي از رسانه هاي خارجي از سفرها و گفت وگوهايي گزارش دادند که در دو سال گذشته مسقط را به مرکز مذاکره و ميانجيگري ميان ايران و غرب تبديل کرده بود. موضوعي که سفير سابق ايران در عمان آن را تاييد نمي کند و با اين حال در گفت وگو با «ايران» به دلايل منطقي حکومت عمان براي پيشقدم شدن در راستاي کاهش از تنش ها ميان ايران و غرب مي پردازد.
    
    در سال هاي گذشته بارها مسائلي ميان ايران و کشور هاي ديگر به وجود آمده است که بحث ميانجيگري عمان را مطرح کرده است، چه منافعي ايجاب مي کند که مسقط بخواهد براي اين ميانجيگري ها پيشقدم باشد؟
     اين مساله به پيشينه روابط ايران و عمان و نيز نگاه حاکميت اين کشور نسبت به مسائل منطقه ارتباط دارد. عمان به عنوان کشوري با حکومت پادشاهي يکي از امن ترين و با ثبات ترين کشورهاي منطقه است، با مردم مسلماني که واقعاً به سنت هاي ديني و مذهبي پايبندي دارند. بنابر اين ارتباط فرهنگي و اجتماعي موجود ميان ايران و عمان ريشه در همين مشترکات تاريخي دارد. چنانکه در سراسر عمان از شمالي ترين نقطه تا جنوب آن در ظفار و سلاله آثار تاريخي متعددي متاثر از هنر و فرهنگ ايراني و اسلامي برجا مانده است. هر چند اين ارتباط در سال هاي پس از انقلاب خيلي قويتر و موثرتر پيگيري شده است. وجه ديگر اشتراک منافع ايران و عمان مربوط به تنگه هرمز به عنوان مهمترين آبراه جهان و استراتژيک ترين نقطه خاورميانه است. بنابر اين همکاري مشترک ايران و عمان در حفظ ثبات منطقه خليج فارس و درياي عمان براي هر دو کشور از اهميت ويژه اي برخوردار است و منجر به همکاري هاي جدي در حوزه هاي سياسي، نظامي و حتي اقتصادي ميان دو کشور مي شود و در کميته هاي مشترک و متعدد ميان ايران و عمان در زمينه هاي مختلف تبلور يافته است.
    
    اين ارتباط دو جانبه چه تاثيري بر فضاي سياسي منطقه دارد؟
     سعي ما همواره اين بوده است که از اين ظرفيت هاي مشترک براي ايجاد صلح و ثبات در منطقه خاورميانه بهره گيري کنيم. واقعيت اين است که عمان در بسياري از مسائل منطقه اي و بين المللي مواضع مشترکي با ايران دارد. چنان که هر دو کشور در سياست خارجي شان سياست تنش زدايي را دنبال مي کنند و به اصول پذيرفته شده بين المللي از جمله اصل دخالت نکردن در امور داخلي کشور ها، احترام به تماميت ارضي و حاکميت و اصل متوسل نشدن به زور در روابط بين الملل آن ها پايبنديم.
    
    در موارد متعددي ديده شده است که عمان به عنوان يک کشور عربي عضو شوراي همکاري خليج فارس در مورد تصميم هايي که با منافع ايران تعارض داشته، سياستي متفاوت را در پيش گرفته است. چه منافع خاصي ايجاب مي کند که عمان اينگونه از ايران جانبداري کند؟
     رهبران عمان به اين اعتقاد دارند که رشد و توسعه در کشورهاي منطقه و نيز در کشور خودشان در گرو امنيت و ثبات منطقه و نبود تنش ميان کشورهاي همسايه است. اين درک سبب مي شود که آن ها سعي کنند از اين امنيت حفاظت کنند و از هرگونه تنش ميان همسايگان از جمله تنش ميان کشورها با ايران به عنوان کشور بزرگ و مقتدر منطقه جلوگيري کنند. آن ها ترجيح شان اين است که از تبديل شدن اين تنش ها به بهانه اي براي حضور نيروهاي نظامي کشورهاي ديگر در منطقه جلوگيري کنند و به اين مساله پايبندند. بنابر اين آن ها تا حد امکان تلاش دارند برخي تنش هاي موجود ميان ايران و کشورهاي ديگر را از ميان بردارند. بنابر اين هم در راستاي تعديل برخي نگاه هاي افراطي موجود در شوراي همکاري خليج فارس تلاش مي کنند و هم براي نزديک کردن مواضع ايران با کشورهاي فرا منطقه اي تلاش مي کنند. بنابر اين پيشقدم شدن عمان براي ميانجيگري ميان ايران و ديگر کشورها را مي توان از اين منظر موجه دانست. زيرا عماني ها به لزوم اين اقدام ها و تاثير آن بر منافع بلند مدت خودشان اعتقاد دارند. آن ها باور دارند که خاورميانه و منطقه خليج فارس در سايه ثبات و امنيت به شکوفايي، رشد و بالندگي دست پيدا مي کند.
    
    شما از سال 1388 تا اواخر سال 1391 عهده دار مسئوليت سفارت ايران در مسقط بوده ايد، در اين سال ها مسائل متعددي پيش آمد که به ميانجيگري عمان منجر شد. چنانکه در ماجراي آزادي «نصرت الله تاجيک» ديپلمات ايراني دستگير شده توسط امريکا و همين طور آزادي سه کوهنورد امريکايي متهم به جاسوسي در ايران، عمان نقش مهمي را ايفا کرد. اين ميانجيگري ها با درخواست کدام يک از طرفين انجام گرفت و به چه ترتيب پيش رفت؟
     عمان براساس ديدگاه هايي که پيشتر به آن اشاره کرديم يک وجهه ميانجيگرانه در عرصه بين المللي براي خود ايجاد کرده است. وجهه اي که سبب مي شود در چنين مواردي نخستين کشوري که براي رفع اختلاف و کاهش تنش مد نظر قرار گيرد عمان باشد و کشورها از اين هويت ممتاز عمان براي رفع اختلاف هايشان بهره گيري کنند. در مورد اختلاف ها ميان ايران و ساير کشور ها هم عمان همواره سعي کرده است در مقاطع مختلف به کاهش تنش ها اقدام کند. خاصه آن که مسقط به ايران به چشم کشور حافظ منافع منطقه و لنگر گاه ثبات آن نگاه مي کند. براي همين است که درمورد پرونده هايي که اشاره کرديد، براي حل مساله پيشقدم شدند و نتايج خوبي هم حاصل شد. چنانکه در مورد بازداشت خانم «شهرزاد ميرقلي خاني» که به نحو ظالمانه اي در امريکا زنداني شده بودند، دولت عمان تلاش زيادي کرد و در نهايت به آزادي ايشان منجر شد.
    همين طور زمينه آزادي تعداد ديگري از شهروندان ايراني که به دلايل واهي در کشورهاي ديگري مانند انگليس گرفتار بودند از طريق همين ميانجيگري ها ميسر شد و ما حسن روابط مان با عمان در اين موارد بهره گرفتيم. البته خب عماني ها هم در برخي از ميانجيگري ها به دليل زياده خواهي طرف هاي مقابل ناکام بودند. زيرا قرار نيست ما در برابر اين زياده خواهي از اصول و مواضع خودمان عبور کنيم.
    
    سخن اخير شما به نظر بي ارتباط با برخي مسائلي که اين روزها در مورد نقش آفريني عمان در رابطه ايران و امريکا مطرح مي شود، نيست. برخي از چهره هاي سياسي تغييري که در فضاي رابطه ايران و امريکا رخ داده است را مرتبط با مسائلي مي دانند که از دو سال پيش آغاز شده است. همچنين از سفرهايي صحبت به ميان آمده است که برخي مقامات مسئول کشورمان در اين راستا به مسقط داشته اند. آيا اين سفرها به ماجراي آزادي کوهنوردان امريکايي ارتباط داشت يا مستقل از آن برنامه ريزي شده بود؟
     البته ميانجيگري عمان در ماجراي کوهنوردان امريکايي جلوه و بازتاب بيشتري داشت. مذاکره و گفت وگو بين مقامات ايراني و امريکايي نيز در سال هاي اخير چه قبل و چه بعد از آن ماجرا مسبوق به سابقه بوده است. چنانکه در مسائل مربوط به عراق يا افغانستان بارها ما پشت ميز مذاکره اي نشستيم که امريکايي ها هم حضور داشتند. اما درمورد اين که گفته شود مقام ايراني براي مذاکره مستقيم با امريکايي ها به عمان سفر کرده است دست کم در دوره سه ساله اي که من در مسقط مسئوليت داشتم مسبوق به سابقه نبوده است. اما درباره کاهش تنش ميان ايران و غرب همواره مقامات عمان رايزني هايي را داشته اند و به شدت معتقدند کاهش تنش ميان ايران و غرب به ثبات و امنيت بيشتر منطقه منجر خواهد شد. طبيعي است که در اين راستا تلاش کنند. البته در مقابل اين نگاه دلسوزانه اي که عماني ها دارند ممکن است کشورهايي هم باشند که منافع شان در گرو تشديد اين تنش ها باشد.
    
    بر اين اساس شما هرگونه سفر مقامات ايراني به عمان در دو سال گذشته براي حل مساله ايران و امريکا را تکذيب مي کنيد؟
     البته من از دو سال پيش در عمان مسئوليتي نداشته ام.
     اما تاريخي که براي آغاز اين روند مطرح شده است تقريباً با اواخر مسئوليت شما همزماني داشته است... ضمن اين که بسياري از رسانه هاي خارجي به اين موضوع پرداخته اند. چنانکه برخي رسانه ها در گمانه زني هاي خود از سفر دکتر علي اکبر ولايتي به عمان در دو سال گذشته خبر داده اند.
    من مذاکره ايران با مقامات امريکا در عمان را تکذيب مي کنم. البته رايزني هايي براي کاهش تنش ها هميشه بوده است. اما بعيد مي دانم که مذاکره اي جدا از مذاکرات رسمي مانند آنچه در مذاکره با 1+5 جريان دارد، برگزار شده باشد. علاوه بر اين که مذاکرات هسته اي سبب شده که ما ارتباط مان با کشورهاي طرف مذاکره در اين حوزه ارتباطي مستقيم باشد. هر چند ما براساس ايده ها و آرمان هاي انقلابي مان اصراري بر برقراري اين مذاکره نداريم. با اين حال حاضريم در همه بحث هاي منطقه اي و بين المللي حضور داشته باشيم و نقش ايفا کنيم و از گفت وگو هراسي نداريم. درمورد دکتر ولايتي هم من به خاطر ندارم که ايشان به عمان سفر کرده باشد.
    
     در شرايط حاضر فکر مي کنيد اگر قصدي براي تغيير مراودات ايران با امريکا يا برخي کشورهاي منطقه مانند عربستان وجود داشته باشد آيا نياز به ميانجيگري عمان وجود دارد؟
     هيچ زماني اين طور نبوده است که عماني ها از طرف ما عهده دار ميانجيگري شده باشند. اما براساس نيت خيرخواهانه و دلسوزانه اي که داشته اند همواره خودشان براي انجام اين ميانجيگري ها داوطلب بوده اند. اما نه ما به آن ها مسئوليتي داده ايم و نه آن ها چنين مسئوليتي را پذيرفته اند. زيرا آن ها دلال نيستند. بلکه به عنوان يک کشور مستقل براي خود نقش مهمتري در منطقه قائل اند و از اين موقعيت ها براي منافع خودشان بهره مي گيرند.
     از ميان پرونده هايي که با ميانجيگري عمان به نتيجه رسيد کدام پرونده با سختي و پيچيدگي بيشتري به سرانجام رسيد؟
     البته هر موضوعي از اين دست سختي هاي خاص خودش را دارد اما تا آنجا که من در خاطر دارم آزادي خانم شهرزاد ميرقلي خاني و پس از آن ماجراي آزادي آقاي تاجيک با سختي هاي بيشتري همراه بود. اين در حالي است که ما خواهان آزادي افرادي بوديم که با وجود بي گناهي و با اتهامات واهي زنداني شده بودند.
    
     اما در ماجراي کوهنوردان امريکايي هم عمان در نهايت ناچار شد وثيقه تعيين شده را خود تامين کند.
    بله آن امريکايي ها با وثيقه عمان آزاد شدند. اما ما اعتقاد داريم آن امريکايي ها مجرم اند و هنوز پرونده شان مفتوح است. عمان هم تعهد کرده است که هر زمان که ايران حضور آن افراد را مطالبه کند و آن ها را احضار کند، عمان زمينه حضور آن ها در ايران را فراهم کند و به حضور در ايران مجاب شان کند. چون عمان وثيقه گذاشته است و در برابر اين درخواست متعهد است. وثيقه عمان هم هنوز در ايران موجود است. بنابر اين هر زمان که دستگاه قضايي ايران اراده کند اين موضوع قابل پيگيري است. مگر اين که مصالحي سبب شود که اتفاقات ديگري رخ بدهد.
    حسين نوش آبادي سفير سابق ايران در مسقط: عمان به کاهش تنش ايران و غرب باور دارد
    


 روزنامه ايران، شماره 5629 به تاريخ 4/2/93، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 196 بار
    آثار ديگري از "مهراوه خوارزمي"

  پاسخ وزير متفاوت به شايعه ها
مهراوه خوارزمي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  لوايح فسادستيز دولت اميدوار به همراهي مجلس / در گفت و گوي معاون امور حقوقي دولت با «ايران» مطرح شد
مهراوه خوارزمي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  كسي با «پوشك» رئيس جمهوري نمي شود
مهراوه خوارزمي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  داوود آقايي، حقوقدان بين الملل در گفت و گو با «ايران»: كمترين نتيجه دادگاه لاهه خدشه به اعتبار امريكاست
مهراوه خوارزمي، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
  ميثم آرايي، رئيس موسسه بين المللي مطالعات درياي خزر در گفت و گو با «ايران»: به عدد منهاي 28 براي تعيين خط مبدا در كنوانسيون حقوقي خزر نقد داريم
مهراوه خوارزمي، ايران 27/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بين المللي مهندسي حفاظت از حريق
متن مطالب شماره 43، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است