|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم93/2/4: همه مي خواهند «تجربي» را تجربه كنند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5407
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 3957 4/2/93 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
      


همه مي خواهند «تجربي» را تجربه كنند
در حالي كه فقط يك سوم داوطلبان رشته علوم تجربي در دانشگاه پذيرفته مي شوند، گرايش به سمت اين رشته همچنان بيش از حد است

نويسنده: مريم خباز

بيشتر شبيه يک ولع بي پايان است، يک جور گرسنگي کاذب که با خوردن تمام نمي شود. روياي پزشک شدن، داروساز شدن، دندانپزشک بودن و بعد هم به پول رسيدن؛ اينها همان ولع بي پايان و حس سيري ناپذير گرسنگي کاذب است که حالاسيستم آموزشي کشور را دچار مشکل کرده است.
    با اين که دانش آموزان دبيرستاني براي ادامه تحصيل شش انتخاب دارند (رشته هاي رياضي، تجربي، انساني، معارف اسلامي، فني و حرفه اي، کاردانش) ولي بيشترشان دست روي دو رشته مي گذارند؛ اول رياضي و اگر نشد تجربي، بي آن که بدانند مدت هاست پزشکان و مهندسان بيکار ترجيح داده اند قيد رشته دانشگاهي را بزنند و دنبال شغلي ديگر با آينده اي بهتر بروند. آمارهاي رسمي که ميزان گرايش دانش آموزان دبيرستاني شاخه نظري به رشته هاي تحصيلي را روايت مي کند، قابل تامل است و بخوبي تورم دانش آموز در رشته تجربي را نشان مي دهد که اگر کسي واقع بينانه به آن نگاه کند از آينده اين تعداد نيروي انساني که به احتمال زياد تلاش هايشان به نتيجه دلخواه نمي رسد، نگران مي شود.
    آمارها را علي افشاني، مديرکل آموزش متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش به جام جم مي دهد؛ آمارهايي که سندي است بر اين که هم اکنون از مجموع دانش آموزان پسر پايه هاي دوم و سوم متوسطه نظري در 32 استان کشور، 36.4 درصد در رشته رياضي، 38.4 درصد در رشته تجربي و 25 درصد در رشته انساني تحصيل مي کنند، در حالي که اين آمار در ميان دانش آموزان دختر اين دو پايه در رشته رياضي 17 درصد، رشته تجربي 51 درصد و در رشته انساني 31 درصد است.
    مقايسه اين دو آمار نشان مي دهد ميزان گرايش دانش آموزان دختر به رشته رياضي 50 درصد کمتر از پسران است، ولي در رشته تجربي اين دختران هستند که با گرايش 51 درصدي به اين رشته گوي سبقت را از پسران ربوده اند و نوعي رکورد ثبت کرده اند. جمع آمارهاي مربوط به اين دو جنس نيز وضعي مشابه را نشان مي دهد و از آن مي شود بخوبي تورم دانش آموز در رشته تجربي را درک کرد. طبق اين آمار 25.9 درصد دانش آموزان پايه هاي دوم و سوم متوسطه نظري در رشته رياضي، 45 درصد در رشته تجربي و 28.4 درصد در رشته انساني تحصيل مي کنند که در آن باز هم رشته تجربي در صدر رشته هاي پرطرفدار قرار مي گيرد.
    البته علي افشاني تاکيد مي کند اصلاح اين وضع از مهر امسال آغاز مي شود و تا زماني که ميان رشته هاي نظري دبيرستاني تعادل منطقي برقرار شود، ادامه مي يابد. در واقع اين گفته ها به برنامه آموزش و پرورش و تکليف قانوني اين وزارتخانه براي اجراي طرح توازن رشته هاي تحصيلي اشاره دارد که لازمه آن کاهش ورود به رشته تجربي و افزايش تقاضا براي رشته هاي رياضي و انساني است.
    براساس قانون برنامه پنجم توسعه، سيستم آموزشي کشور بايد دانش آموزان را براساس علايق و استعدادهايشان هدايت کند و آنها را به سمت رشته هايي رهنمون نمايد که هم مورد نياز جامعه باشد و هم موجب توازن تعداد دانش آموزان در رشته هاي مختلف شود. اين در حالي است که سند تحول بنيادين آموزش و پرورش نيز که از اين پس نظام آموزشي بايد برمبناي آن حرکت کند، بر استقرار نظام جامع هدايت تحصيلي و استعداديابي دانش آموزان تاکيد دارد تا آنها به سمت رشته ها و مهارت هايي حرکت کنند که مورد نياز حال و آينده کشور است و دانش آموزان استعداد پيشرفت در آن را دارند. چشم اندازي که آن قانون و اين سند براي نظام آموزشي کشور در قالب آمارها ترسيم مي کنند، هماني است که افشاني، مديرکل آموزش متوسطه نظري در گفت وگو با جام جم بر آن تاکيد مي کند. به گفته او تا پايان برنامه پنجم توسعه يعني تا پايان سال 94 بايد سهم رشته رياضي 28 درصد، رشته تجربي 32 درصد، رشته انساني 38 درصد و معارف 2 درصد باشد که البته شکي نيست رسيدن به اين وضع آن هم در عرض 1.5 سال باقيمانده از برنامه پنجم کاري، تا چه اندازه دشوار و انرژي بر است.
    
    چرا گرفتار تجربي شديم؟
    اگر امروز رشته تجربي يک رشته تحصيلي متورم است و تراکم دانش آموز در آن زياد، محصول کار امروز و ديروز نيست بلکه يک فرهنگ نادرست در طول سال هاي متوالي مسبب اين وضع بوده است؛ همان فرهنگي که در چهره هر کودک، پزشک آينده را مي بيند، بي آن که بداند اين کودک استعداد و توان رسيدن به آن نقطه را دارد يا خير.
    محمد الهي، کارشناس آموزش و پرورش در گفت وگو با جام جم، اين فرهنگ که کار را به بيراهه برده است، تائيد مي کند. به گفته او مشکل اصلي در ديدگاه خانواده هاست چون دانش آموزان در اين سن تصميم گيرنده نيستند و اين خانواده ها هستند که به انتخاب هاي آنها جهت مي دهند. الهي البته ميل بيشتر خانواده ها براي تحصيل فرزندان در رشته پزشکي را که لازمه اش تحصيل در رشته تجربي است در کم کاري هاي سيستم آموزشي مي داند، چون به اعتقاد او اگر براي خانواده ها درباره رشته هاي تحصيلي و بازارکار و آينده آن صحبت مي شد، عطش درباره اين رشته تا اين اندازه زياد نبود. اين کارشناس مي گويد در همه سال هاي گذشته گرايش به سمت رشته هاي فني و حرفه اي فقط در صدور بخشنامه ها خلاصه شده در حالي که کسي درباره فوايد اين رشته ها و بازار کار خوب آنها با خانواده ها و دانش آموزان سخن نگفته است آن هم در شرايطي که واقعيات بازار کار نشان مي دهد مثلايک تعميرکار دستگاه هاي پزشکي درآمدش چند برابر يک پزشک است.
    امير زنده نام از مشاوران تحصيلي مدارس اما در گفت وگو با جام جم به نقش خانواده ها در گرايش روزافزون به رشته تجربي تاکيد ندارد، بلکه مسئوليت اين موضوع را بيشتر متوجه مدارس مي داند. او مي گويد: براي تهيه فرم هاي هدايت تحصيلي، آزمون هدايت شغلي از دانش آموزان گرفته مي شود که نمره هاي به دست آمده از آن ملاک تصميم گيري قرار مي گيرد، به طوري که اگر دانش آموزي در درس رياضي حدنصاب را به دست نياورد، او را به انتخاب رشته تجربي ترغيب مي کنند، در حالي که نمره نياوردن اين دانش آموز شايد به سخت بودن آزمون برگردد يا اين که با رفع اشکال او در رياضي، او فردي مناسب اين رشته بود نه رشته تجربي. در واقع در بطن گفته هاي اين مشاور تحصيلي، کاستي هاي سيستم هدايت تحصيلي در مدارس هويداست که محمد الهي نيز به شکلي ديگر آن را مطرح مي کند. او مي گويد: يکي از دلايلي که دانش آموزان به رشته تجربي متمايل مي شوند، در برخي موارد اين است که مثلامدير يک مدرسه تشخيص مي دهد يک کلاس رياضي و دو کلاس تجربي داشته باشد و به ناچار آنهايي که شرايط انتخاب رشته رياضي را ندارند، به تجربي فرستاده مي شوند. يا مثلادر رشته انساني و رياضي کمبود معلم وجود دارد و در نتيجه دانش آموزان به سمت رشته تجربي هدايت مي شوند و ناچار به انتخاب رشته اجباري مي شوند.
    به همين علت او معتقد به نيازسنجي ميان دانش آموزان است تا مدارس بدانند در سالي که نوبت انتخاب رشته گروهي از دانش آموزان است، بايد چه تعداد کلاس و چه تعداد معلم براي هر رشته تحصيلي داشته باشند.
    
    هدايت تحصيلي، نيازمند تولد دوباره
    اگر امروز رشته تجربي، 51 درصد دانش آموزان دختر و 38.4 درصد دانش آموزان پسر را به خود جذب مي کند، فارغ از فرهنگ جامعه که براي رفتن به اين سمت فشار وارد مي کند بايد به سيستم ناکارآمد هدايت تحصيلي در کشور نيز اشاره کرد، يعني موضوعي که کارشناسان آموزشي نيز به آن تاکيد دارند.
    گفته مي شود در ژاپن که يکي از مترقي ترين سيستم هاي آموزشي دنيا را دارد، فرآيند هدايت تحصيلي از اوايل دوره ابتدايي آغاز مي شود و علايق و گرايش هاي دانش آموزان به طور نامحسوس شناسايي مي شود و در نهايت به دانش آموز گفته مي شود که او مناسب تحصيل در چه رشته و فعاليت در کدام شغل است. واضح است که ما از چنين امتيازي محروم هستيم و حتي طرح شهاب که هدفش شناسايي استعداد دانش آموزان در دوره ابتدايي است، هنوز در ابتداي راه است و مراحل آزمايشي اش را طي مي کند. پس اگر اين روزها تراکم در رشته تجربي دغدغه اي ملي است، بايد به شيوه هدايت تحصيلي دانش آموزان خرده گرفت که به گفته امير زنده نام، ملاک آن فقط نمره هاي کسب شده از سوي دانش آموزان است که ملاک درستي براي سنجش هوش و استعداد دانش آموزان نيست.
    البته در اين ميان نبايد از فرهنگ نادرست و باورهاي غلطي که درباره رشته هاي مختلف تحصيلي وجود دارد، غافل شد، فرهنگي که مي خواهد با زور و اجبار از دانش آموزان انسان هايي بسازد که با ماهيت وجودي شان فاصله دارند. علي افشاني، مديرکل متوسطه نظري آموزش و پرورش به همين علت مي گويد برنامه هايي در دست انجام است که از امسال دانش آموزان و خانواده هاي آنها براي انتخاب رشته اقناع شوند، نه اين که طبق باورهاي قديمي، رشته هايي خاص را انتخاب کنند. اگر اين اتفاق رخ دهد و انتخاب رشته و هدايت تحصيلي دانش آموزان آگاهانه انجام شود، آن وقت شايد بشود به تحقق قانون برنامه پنجم توسعه در اين بخش اميدوار بود و در سال هاي آينده برقراري توازن منطقي ميان رشته هاي تحصيلي را مشاهده کرد.
    
    چه کسي براي چه رشته اي مناسب است؟
    هر کسي را بهر کاري ساختند فقط يک ضرب المثل نيست، بلکه واقعيتي است که در بيشتر موارد ناديده گرفته مي شود. دانش آموزاني که قصد ورود به رشته رياضي را دارند بايد در درس هاي رياضي، فيزيک و شيمي قوي باشند و ضمن داشتن علاقه به اين دروس، توانايي يادگيري مطالب آن را نيز داشته باشند. به طور معمول، دانش آموزاني که بهره هوشي بالاو سرعت عمل ذهني خوبي دارند، همچنين قدرت تجزيه و تحليل و تجسم اجسام فضايي را دارند در رشته رياضي موفقيت بيشتري کسب مي کنند.
    شرط ورود به رشته تجربي نيز داشتن علاقه و استعداد در درس هاي رياضي، شيمي و علوم زيستي است، بويژه اين رشته مناسب کساني است که به ساختمان بدن موجودات زنده علاقه دارند و از مطالعه در طبيعت و انجام آزمايش هاي گوناگون لذت مي برند؛ البته يادگيري مطالب زيست شناسي نياز به حافظه قوي دارد و واضح است دانش آموزاني که حافظه اي ضعيف دارند، نمي توانند در اين رشته موفق باشند. افراد علاقه مند به ادبيات، تاريخ، جغرافيا، فلسفه و علوم اجتماعي نيز بهترين گزينه ها براي ورود به رشته علوم انساني هستند؛ البته به اين شرط که حافظه اي قوي داشته باشند چون برخلاف تصور همگاني، موفق شدن در رشته علوم انساني توان ذهني بالايي مي خواهد که علاقه مندي به مطالعه در مسائل مختلف مربوط به انسان شرط لازم آن است.
    
    
    همه مي خواهند «تجربي» را تجربه کنند / در حالي که فقط يک سوم داوطلبان رشته علوم تجربي در دانشگاه پذيرفته مي شوند، گرايش به سمت اين رشته همچنان بيش از حد است
    


 روزنامه جام جم، شماره 3957 به تاريخ 4/2/93، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2266 بار
    آثار ديگري از "مريم خباز"

  بيماران در بند خريد آزاد / گزارش جام جم از داستان دنباله دار تهيه دارو و تجهيزات پزشكي توسط خانواده بيماران
مريم خباز، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  ساعت بي نظمي / كارمندان دولتي يك هفته پس از تغيير ساعت كار از تبعات اين طرح بر زندگي شان مي گويند
مريم خباز، جام جم 23/4/97
مشاهده متن    
  مدرسه فروشي براي مدرسه / واكاوي يك طرح كه قصد فروش مدارس خالي روستاها و حاشيه شهرها را دارد
مريم خباز، جام جم 20/4/97
مشاهده متن    
  شهرهاي شرحه شرحه / چالش هاي بلاتكليفي لايحه مديريت يكپارچه شهري درگفت و گو با رئيس كميسيون حقوقي شوراي عالي استان ها
مريم خباز، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سحرخيزي عليه خاموشي / مثبت و منفي هاي تغيير ساعت كار ادارات دولتي
مريم خباز، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه و زيست بوم
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است