|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق93/2/14: نمايشگاه كتاب: متراژ كم يا زياد؟
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3400
پنج شنبه 22 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2007 14/2/93 > صفحه 11 (هنري) > متن
 
      


نمايشگاه كتاب: متراژ كم يا زياد؟
دعوايي كه پايان ندارد

نويسنده: فرزانه ابراهيم زاده

پنج متر، 10، 30 متر و بيشتر... . اينها عددهايي است که هر سال از يک ماه پيش از برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تهران تا تحويل غرفه ها دغدغه ناشراني است که مجاز به شرکت در نمايشگاه هستند؛ دغدغه اي که در بيست وشش دوره گذشته با ناشران بوده و فضاي 850هزارمتري محل دايمي نمايشگاه هاي بين المللي پاسخگوي آن نبوده. حالاکه اين فضا به 75هزارمتر در مصلاي امام خميني رسيده به نظر همچنان باعث دلخوري بسياري از ناشراني است که مي گويند فضاي لازم را براي ارايه کتاب ها و پذيرايي از ميهمانانشان ندارند. مشکلي که به نظر مي رسد تا زماني که فضاي در نظر گرفته شده براي نمايشگاه به شيوه اين چند ساله باشد نتوان راه حل منطقي براي آن يافت. در سال جاري برگزار کنندگان نمايشگاه مجبور بودند در فضاي مصلاي امام خميني (ره) دوهزارو330 ناشر داخلي را با بيش از 266هزارو429 جلد کتاب به گونه اي جاي بدهند که کمترين اعتراض به وجود بيايد و ناشران بتوانند در فضاي کم تنشي آثارشان را عرضه کنند؛ کاري که به نظر به آساني امکان پذير نيست.
    
    کتاب متري چند؟
     تا دوره هاي 15 و 16 نمايشگاه هيچ قاعده اي براي حساب متراژ غرفه ها وجود نداشت. همين امر باعث شده بود تا بسياري از ناشران که غرفه هاي کوچک تري را تحويل مي گرفتند از تبعيض گله کنند؛ گله هايي که گاهي در روند برگزاري نمايشگاه هم اختلال به وجود مي آورد. براين اساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دست به تنظيم معادله اي ساده براي اختصاص فضا به ناشران زد؛ معادله اي که ميزان کتاب هاي منتشرشده يک ناشر را حساب و براساس آن، ميزان متراژ را محاسبه مي کنند. البته براساس آيين نامه شرکت در نمايشگاه هر ناشر بايد از ميزان 30 کتاب چاپ جديد در سال کمتر نداشته باشد تا بتواند در نمايشگاه شرکت کند. همچنين به ازاي هر پنج کتاب چاپ اول در سال - از نمايشگاه کتاب تا نمايشگاه کتاب بعدي - يک متر دريافت مي کند. البته اين مساله در مورد ناشراني که کتاب هاي نفيس و گران قيمت ارايه مي دهند، کمي متفاوت است. با آنکه اين آيين نامه را بسياري از ناشران پذيرفتند اما معتقدند متراژ در نظر گرفته شده مناسب عناوين کتاب هايشان نيست. اعظم کيان افراز، مدير نشر افراز که در زمينه تئاتر و داستان بسيار فعال است و سالانه تعدادي کتاب را روانه بازار نشرمي کند، يکي از ناشراني است که معتقد است متراژ غرفه شان کمتر از متراژ درخواستي آنها بوده است. او به «شرق» مي گويد: «ما حدود 700 عنوان کتاب داشتيم که نزديک به صد عنوان چاپ همين سال جاري است. درخواست 40متر داشتيم که 21متر در اختيارمان قرار دادند.» البته او ميزان در نظرگرفته شده براي نشر افراز را نسبت به دو سال گذشته مناسب تر اما ناکافي مي داند: «به لحاظ اندازه از سال گذشته بهتر بوده است اما کافي نيست. خيلي از کتاب ها را نتوانستيم در معرض ديد قرار دهيم و مجبوريم که دايما کتاب ها را جابه جا کنيم.»اين مشکلي است که نشر هرمس نيز با آن روبه رو شده است. حشمت اميدي، مسوول غرفه کتاب هرمس که غرفه هاي بزرگ نمايشگاه را در اختيار دارد، مي گويد اين متراژ باز هم اندازه تعداد کتاب هاي اين ناشر و مشتريانش نيست: «نشر هرمس با آنکه غرفه هاي متراژ بالارا دريافت کرده اما اندازه غرفه مناسب تعداد کتاب هايش نيست. ما حدود 180 عنوان کتاب تازه چاپ را به نمايشگاه آورديم و نزديک 800 عنوان کتاب هم در چند سال گذشته داشتيم که اين غرفه براي همه کتاب ها جا ندارد. غرفه ما تقريبا اندازه غرفه پارسال است.»خانه فرهنگ گويا نيز که کتاب هايش مشمول تبصره کتاب هاي نفيس است همين مشکل را دارد. ميرباقري، مسوول غرفه در گفت وگو با «شرق» مي گويد که متراژ غرفه سه سال است که تغييري نداشته است: «جاي غرفه بد نيست اما متراژ کمي در اختيارمان قرار دادند. کتاب هاي ما نفيس هستند و براساس قانون هر سه تا پنج کتاب يک کتاب به حساب مي آيد. هر سال به ما 30 متر مي دهند. اين متراژ مناسب کتاب هاي ما نيست اما در مورد قرار گرفتن جايگاه غرفه راضي هستيم. جاي خوبي در اختيار ما قرار دادند.»
    
    شرايط غيرقابل تغيير
    با اينکه بسياري از ناشران از متراژ غرفه هايشان راضي نيستند اما قبول دارند تا زماني که همين فضاي محدود در اختيار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است از دست کسي کاري برنخواهد آمد. محمد عزيزي، مدير نشر روزگار که در يک غرفه مشترک با نشر روزگار نو آثارشان را ارايه دادند، مي گويد که وزارت ارشاد هم ناگزير از تقسيم اين فضاي محدود بين ناشران است. او مي گويد: «به هر کدام از ما 9 متر غرفه داده اند. با توجه به اينکه فضاي کمي بود هر دو غرفه را يکي کرديم تا بتوانيم از متراژ بالاتري استفاده کنيم. ما حدود 200 عنوان کتاب در دو سال گذشته داشتيم. 600 عنوان کتاب هم در اين سال ها بوده است که نتوانستيم همه را به نمايشگاه بياوريم اما به نسبت سال گذشته اين متراژ بهتر است. سال گذشته به هر دو ما 9 متر غرفه داده بودند. درخواست ما بيشتر از اين بود، اما برگزار کنندگان نمايشگاه هم با محدوديت فضا روبه رو هستند و همين ميزان فضاست که در اختيار ناشران بايد قرار دهند.»
    
    ستون هاي مشکل ساز
    يکي از مشکلاتي که تقسيم کنندگان غرفه هاي نمايشگاه با آن روبه رو هستند 114ستوني است که در شبستان مصلاقرار دارد و برخي از آنها درست در ميانه غرفه ها قرار مي گيرد. نشر آموت يکي از غرفه هايي است که ميهمان يکي از اين ستون ها شده است. يوسف عليخاني، مدير اين نشر که مي گويد متراژ غرفه نسبت به پارسال بهتر شده؛ ستون را طراحي غرفه مي داند. البته به گفته او از 17متري که در اختيار آنها گذاشته شده به خاطر اين ستون دو متر کمتر محاسبه شده است. او اندازه غرفه را نسبت به پارسال بهتر مي داند اما هنوز هم فضا براي تعداد کتابي که در نمايشگاه آورده کم است: «نشر آموت بيش از 70 کتاب را در سال جاري منتشر کرده بود و با 300 عنوان کتاب به نمايشگاه آمده است. ما درخواست متراژ بيشتري داشتيم اما 17 متر به غرفه ما اختصاص دادند. اما با توجه به وجود ستون در غرفه 15 متر حساب کردند. ستون باعث شده تا نتوانيم از همه فضاي غرفه استفاده کنيم.»
    
    آنهايي که ناراضي نيستند
    برخي از ناشران اما از ميزان فضاي در نظر گرفته شده برايشان راضي هستند. غرفه شلوغ نشر مرکز يکي از اين غرفه هاست که مسوولان آن مي گويند اين ميزان در نظر گرفته شده براي تعداد کتاب ها و مراجعه کنندگانشان مناسب است. اين نشر يک غرفه 99 متري دارد که در يکي از سکوهاي انتهاي شبستان قرار دارد. مسوول غرفه مي گويد: «ما 99 متر درخواست داده بوديم که همان اندازه هم در اختيارمان قرار دادند. از متراژ غرفه ناراضي نيستيم. جاي غرفه هم براي ناشراني مانند مرکز و ني که مخاطبان خودشان را دارند و اينکه کجاي نمايشگاه قرار داشته باشند خيلي تفاوت نمي کند. به اين دليل که ناشران شناخته شده را مخاطبان در هر جاي نمايشگاه باشند پيدا مي کنند.»
    نمايشگاه کتاب: متراژ کم يا زياد؟ / دعوايي که پايان ندارد
    


 روزنامه شرق، شماره 2007 به تاريخ 14/2/93، صفحه 11 (هنري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 110 بار
    آثار ديگري از "فرزانه ابراهيم زاده"

  از شير نجوم تا جان تكنولوژي
فرزانه ابراهيم زاده، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  <ايران> چهارمين روزنامه رسمي ايران
فرزانه ابراهيم زاده، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  ايران در امتداد وقايع اتفاقيه
فرزانه ابراهيم زاده، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  جلب اعتماد عمومي با صداقت
فرزانه ابراهيم زاده، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
  وقتي موج جاي واقعيت را مي گيرد
فرزانه ابراهيم زاده، اعتماد 24/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 1 (پياپي 7401)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است