|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق93/2/30: «علي نيلي» داور نشان طلايي تنيس جهان:« انقلاب» از زيباترين استاديوم هاي دنيا ست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2020 30/2/93 > صفحه 13 (ورزش) > متن
 
      


«علي نيلي» داور نشان طلايي تنيس جهان:« انقلاب» از زيباترين استاديوم هاي دنيا ست


نويسنده: محمد مافي

در روزگاري که به ندرت پيش مي‎آيد نامي از ايران و ايراني در سطح اول تنيس جهان آورده شود، هستند افرادي که با تلاش و پشتکار خود به بالاترين درجات در اين رشته ورزشي رسيده و نام ايران را زنده نگه داشته‎اند. علي نيلي، داور نشان طلاي جهاني يکي از اين چهره‎هاست که در ادامه بيشتر با او آشنا مي‎شويم‎.
    
     قبل از هر چيز يک سوال کليشه‎اي، لطفا مقداري از خودتان براي خوانندگان ما بگوييد. سن، تحصيلات، از کي با تنيس آشنا شديد، سابقه بازي تنيس داريد و اينکه از کي داوري را شروع کرده‎ايد؟
    متولد 1357 در تهران هستم از پنج سالگي تنيس بازي کرده ام، پدرم خودش تنيس بازي مي کرد و باعث شد که من به اين رشته روي بياورم ودر رشته مهندسي مکانيک دانشگاه آزاد تهران جنوب تحصيل کرده ام.
    
    شما اخيرا دوباره نشان طلاي داوري گرفته‎‎ايد، آيا اين نشان هر سال بايد تمديد شود؟ لطفا کمي درباره رويه آن به ما توضيح بدهيد؟
    داوري تنيس سه شاخه دارد. 1- داوري صندلي (Chair Umpire) که من نشان طلارا در سال 2008 گرفتم. 2- سرداوري (Referee/Supervisor) که نشان نقره اين قسمت را در سال 2000 گرفتم و نشان طلارا در سال 2013 که شما به آن اشاره داشتيد. کار سرداور و سوپروايزر مديريت تورنمنت در پشت صحنه است و مسوول کشيدن جدول، برنامه روزانه بازي ها، مديريت داوران صندلي، پخش تلويزيوني و در حقيقت، سرداور نماينده فدراسيون جهاني مربوطه در تورنمنت است که تصميم نهايي در هر مورد را نيز او مي‎گيرد. 3- سرپرست داوران خط (Chief of Officials) سومين شاخه در داوري‎ است و در مسابقات بزرگ که تعداد داوران خط خيلي زياد است، (بين 50 تا 150 نفر) Chief of Official مسوول داوران خط است. اين سه شاخه خيلي تخصصي هستند و زياد با هم ارتباطي ندارند. من حدود شش هفته در سال به عنوان سوپروايزر براي ATP کار مي کنم و به همين دليل نشان طلارا در سرداوري گرفتم. به عنوان سرداور در مسابقات مسترز تورنتو هم امسال کار خواهم کرد.
    
     براي خيلي‎ از علاقه‎مندان اين پرسش مطرح است که راه داور شدن چيست؟ يک مقدار برايمان از مراحل داوري مي‎گوييد؟ آيا واقعا کسي در حال حاضر مي‎تواند از ايران شروع کند و يک روز به نشان طلابرسد؟ يا يک شرايط ويژه‎اي هم لازم است؟ مثلااگر اشتباه نکنم شما ساکن ايالات متحده هستيد، آيا اين مساله تاثير گذار بوده؟
    داوري هم مثل همه کارهاي ديگر پشتکار مي‎خواهد. خيلي راحت است که آدم براي خودش محدوديت ايجاد کند و کشور زندگيش، شرايط سياسي و عواملي مثل اينها را بهانه عدم موفقيت خودش بداند. ولي در حقيقت تلاش و پشتکار و ياري خداوند هر غيرممکني را ممکن مي‎کند. زماني که من و آقاي کاتبي با نشان سفيد شروع به سفر کرديم، در کل قاره آسيا حتي داور نشان نقره صندلي هم وجود نداشت. ما هر دو با پشتکار در يک کشوري که اصلاتنيس حرفه اي ندارد، توانستيم بياييم و شکل داوري در آسيا را تغيير بدهيم. من تا زماني که نشان نقره را گرفتم محل اقامتم ايران بود و وقتي نشان طلاهم کسب کردم هنوز با پاسپورت ايراني سفر مي‎کردم. من و علي سالي 40-35 هفته تمام دنيا مسافرت مي‎کرديم و براي هر مسافرت ويزا لازم داشتيم. با وجود اين در مدت 10سال يک روز را به خاطر نداشتن ويزا يا دير رسيدن از دست نداديم. ما هيچ وقت نگذاشتيم تورنمنت‎ها اين احساس را بکنند که اگر داور ايراني دعوت يکنند، برايشان دردسر ايجاد مي‎شود. من حتي تا زماني‎ که داراي نشان برنز هم بودم به خاطر دانشجو بودن، براي هر بار خروج از کشور بايد از نظام وظيفه اجازه مي‎گرفتم. فدراسيون به دانشگاه نامه مي زد، دانشگاه به نظام وظيفه، نظام وظيفه به گذرنامه و در نهايت به من اجازه يک بار خروج از کشور را مي‎دادند. وقتي برمي‎گشتيم دوباره براي سفر بعد بايد اقدام مي‎کرديم و حالاشما حساب ويزا گرفتن را هم بکن. من و علي حداقل يک پاسپورت در سال پر مي‎کرديم. خلاصه، کسي اين چيزها را نمي‎بيند ولي خيلي راحت است که بنشيني خانه و بگويي طرف چون خارج زندگي مي‎کند، نشان طلاشده، من نمي‎توانم. اين جور آدم‎ها نه تنها در داوري بلکه در هيچ چيز ديگري هم موفق نخواهند شد، چون خودشان براي خودشان سد درست مي‎کنند.
    
     کدام کشور بهترين ميزباني را از داورها دارد؟
    کشورهاي آسيايي بهترين ميزبان‎ها هستند.
    
     مهم ترين بازي اي که از نظر خودتان قضاوت کرديد کدام بازي بوده است؟
    بازي حدودا دو ماه پيش در فينال مسابقات ايندين ولز بين فدرر و جوکوويچ. همين طور ديدار دوبل نيمه‎پاياني در ويمبلدون 2013.
    
     يادم مي‎آيد در بازي ماري مقابل فدرر در نيمه‎پاياني شانگهاي در سال 2012 که اواسط بازي کمي باران آمد، به نظر نمي‎رسيد که خط ها آنقدر لغزنده شده باشند، فدرر که ظاهرا مي‎خواست کمي ريتم بازي ماري را خراب کند، آمد جلو و به شما گفت شرايط مساعد نيست و شما سريعا حرفش را قبول و بازي را متوقف کرديد. به نظر شما تصميمتان درست بود؟ اصولاچقدر به حرف بازيکنان اهميت مي‎دهيد؟ آيا نام بازيکنان روي تصميم شما تاثير مي‎گذارد؟
    در زمين هارد‎کورت با کوچک ترين نم و باران، خط‎هاي زمين خيلي ليز مي‎شوند. دليلش‎ هم اين است که خط‎ها را رنگ مي‎کنند و رنگ خيلي زود ليز مي‎شود. ما به عنوان داور هيچ وقت سلامتي بازيکنان را به خطر نمي‎‎اندازيم، به خصوص در تورنمنتي مثل شانگهاي که به راحتي مي‎شود سقف (Roof) استاديوم را بست و دليلي براي جر و بحث وجود ندارد. نام بازيکنان براي ما داوران که هر هفته آنها را مي‎بينيم و با ايشان کار مي‎کنيم، فرقي نمي‎کند.
    
     مي دانم به احتمال زياد اگر بپرسم خودتان طرفدار کدام تنيس‎باز هستيد پاسخ نمي‎دهيد، شايد اصلااز لحاظ قانوني هم امکانش وجود نداشته باشد. ولي از تنيس‎بازهاي بازنشسته چطور؟ طرفدار چه کسي بوديد؟
    من از بچگي طرفدار آندره آغاسي بوده‎ام.
    
     بگذاريد کمي بازيگوشي کنم و سوالم را جور ديگري مطرح کنم! چه سبک تنيسي را بيشتر مي‎پسنديد؟ مثلاضربات تاپ‎اسپين بالاي سه هزار دور در دقيقه را بيشتر دوست داريد؟ يا تنيس تهاجمي و روبه جلو را؟
    هر سبکي که خوب اعمال شود براي بيننده جالب است!
    
     اگر قرار بود شما جايزه اخلاق استفان ادبرگ را به کسي بدهيد، انتخاب شما چه کسي خواهد بود؟
    تمام بازيکنان بزرگ امروز شايسته دريافت اين جايزه هستند.
    
     آيا با هيچ‎کدام از تنيس‎بازها رابطه نزديک‎تري هم داريد؟ مثلابا کسي دوست باشيد و بيرون برويد و...، اصلامجاز به اين کار هستيد؟
    با تمام بازيکنان سلام و عليک داريم ولي اجازه رفت‎و‎آمد و بيرون رفتن با ايشان را نداريم. چرا بعضي از داوران فقط در ITF قضاوت مي‎کنند و در ATP نيستند، مثلاانريک مولينا و کارلوس راموس را حداقل من فقط در مسابقات ديويس کاپ و گرنداسلم‎ها ديده‎ام.
    
     چرا اينطور است؟
    در تنيس سه ارگان داريم، ATP و ITF و WTA. هر سه داورهاي خودشان را دارند. ATP ، 10 داور فول‎تايم دارد، ITF شش تا و WTA هم شش تا. اکثر مسابقات توسط داورهاي خود ارگان داوري مي‎شوند، ولي اشتراک هم بين اين سه ارگان وجود دارد.
    
     بدترين خاطره‎اي که از داوري داريد، چيست؟ به قول خودمان بدترين سوتي اي که تا حالاداده‎ايد چه بوده؟ اگر اشتباه کنيد، آيا مسوولان نظارت بر داوري تذکر مي‎دهند يا احيانا جريمه مالي مي‎کنند؟
    اولين داوري اي که براي ATP در دوبي داشتم (1998)، بازيکنان که چهره خيلي جوان و ناشناس من را ديدند، اسامي‎شان را به من به عنوان شوخي عوضي گفتند و بعد از اينکه من پشت بلندگو اعلام کردم، درستش را به من گفتند. خودشان کلي خنديدند ولي من کلي خجالت کشيدم! عملکرد داورها توسط سوپروايزر کنترل مي‎شود. جريمه نقدي وجود ندارد، خيلي از اشتباهات عادي هستند و جزيي از کار داوري‎اند و به ندرت اتفاقي رخ مي‎دهد که داور بايد تنبيه بشود.
    
     به جز انگليسي آيا به زبان ديگري هم تسلط داريد؟
    فارسي. داورهاي حرفه‎اي اعلام امتيازات تنيس را به تمام زبان‎هاي زنده دنيا بلد هستند.
    
     آيا تا به حال بازيکني به شما توهين کرده که باعث رنجش شما شود؟
    اين مسايل در کار داوري حرفه‎اي جزيي از کار ماست و بعد از بازي ديگر کسي به آن فکر نمي کند. بازيکنان در طول بازي خيلي در فشار هستند و اگر هم در طول بازي موردي پيش بيايد، فردايش که همديگر را ببينيم انگار هيچ اتفاقي نيفتاده است. هم بازيکن و هم داور در اين سطح خيلي حرفه‎اي به اين مساله نگاه مي‎کنند و هيچ وقت موضوع شخصي نمي‎شود.
    
     برويم سراغ تنيس ايران. اولااز شما سپاسگزاريم که نام ايران را در عرصه جهاني تنيس مطرح مي‎کنيد، آقاي نيلي چرا وضع تنيس ما اينطور است؟ شما اميدي به پيشرفت تنيس در ايران داريد؟
    تنيس يک ورزشي است که نياز به برنامه ريزي درازمدت دارد. در ايران که هر سه،چهارسال مديريت‎ها تغيير مي کند، بالطبع همه در دوران کوتاه مديريت‎شان دنبال موفقيت‎هاي کوتاه‎مدت هستند که کارنامه‎شان خوب باشد. در کشورهاي صاحب تنيس، فدراسيون‎ها بعد از 20-25 سال رييس يا دبير عوض مي‎کنند و آن وقتي است که طرف بازنشسته مي‎شود. تازه وقتي اين اتفاق هم مي‎افتد، اعضاي ديگر فدراسيون هيچ تغييري نمي‎کنند. در ايران مديريت که تندتند عوض مي‎شود هيچ، اکثر فدراسيون هم با مديريت تغيير مي‎کند. البته در چند سال اخير يک ثباتي را شاهد بوديم و همين باعث شد که يک مقدار کار اساسي در تنيس انجام شود.
    
     به نظر شما که خيلي از تورنمنت‎هاي دنيا را مي‎رويد و مي‎بينيد، آيا ايران براي مثال شرايط ميزباني يک تورنمنت 250 امتيازي را ندارد؟ منظورم بيشتر از لحاظ سخت‎افزاري است. به نظر شما آوردن نام‎هاي بزرگ به ايران و هزينه‎هاي اينچنيني به پيشرفت تنيس در ايران کمکي مي‎کند؟ کاري که کشورهاي عربي حوزه خليج فارس اصرار بر انجام آن دارند يا نه بايد تمام هزينه‎ها صرف زيرساخت ها و تنيس پايه‎اي شود؟
    صددرصد، استاديوم‎هاي تنيس باشگاه انقلاب يکي از زيباترين استاديوم‎هاي تنيسي هستند که من در دنيا ديده‎ام. کمتر مسابقاتي در دنيا هست که هفت استاديوم ثابت تنيس در آن وجود داشته‎ باشد. مسابقات بزرگ مثل 250 امتيازي، زماني خوب است که درآمدزا باشد. کشورهايي که اين مسابقات را ميزباني مي‎کنند هيچ وقت از جيب هزينه نمي‎کنند. اين مسابقات کمک مي‎کنند که قشر جوان علاقه‎مند به ورزش تنيس شوند و درآمد حاصل از اين مسابقات مي‎تواند خرج زيرساخت شود.
    
     رابطه‎تان با منصور بهرامي چطور است؟
    خيلي خوب. منصور مثل بردار بزرگ تر براي همه ماست و هيچ وقت از هيچ کمکي دريغ نمي کند. من واقعا به منصور افتخار مي کنم و احترام خيلي زيادي براي ايشان قايلم. آنقدر که منصور در دنيا محبوب و معروف است، در ايران يک دهمش هم نيست که باعث تاسف است. منصور کسي‎ است که نام ايران را در تنيس دنيا در چند دهه اخير به تنهايي زنده نگه داشته است.
    
     بزرگ ترين آرزوي حرفه‎اي‎تان چيست؟ فينال گرنداسلم؟
    بزرگ ترين آرزويم اين بود که جزو گروه داورهاي فول تايم ATP باشم که به اين آرزويم رسيدم. دوست دارم که هم چنان در کارم پيشرفت کنم و بهتر شوم.
    
     سيستم موسوم به چشم شاهين چقدر دقيق است؟ آيا تا به حال شده، شما مثلاصددرصد مطمئن باشيد که توپي داخل بوده ولي چلنج آن ‎را خارج نشان دهد يا برعکس؟ به نظرتان درصد خطايش چقدر است؟ اصلاشما با اين سيستم موافقيد يا مانند بعضي از بازيکنان مخالف آن هستيد؟
    ضريب خطاي خيلي پاييني دارد. البته شده که مثل هر ماشيني اين سيستم هم به خاطر مسايل فني اشتباه کند. ولي اصولاخيلي دقيق است. تمام داورها طرفدار سيستم Hawk Eye هستند و کار ما را خيلي راحت تر کرده است. الان ديگر بعد از يک تصميم مشکوک، همان موقع معلوم مي‎شود که توپ داخل يا خارج بوده است. قديم‎ها بعضي وقت‎ها تا آخر بازي بازيکنان ناراحت يک تصميم داور بودند که مثلادر گيم اول اتفاق افتاده بود. الان درست يا غلط همان موقع تکليف روشن مي‎شود و بازيکن مي‎تواند در ادامه بازي تمرکز کند.
    
     يک سوال يک مقدار اقتصادي! داورهاي صندلي چطور حقوق مي‎گيرند؟ آيا شما با ATP به طور کلي قرارداد داريد يا اينکه هر مسابقه‎اي که قضاوت مي‎کنيد جداگانه دستمزد مي‎گيريد؟ اين ‎را پرسيدم که شايد اگر درآمد داورها خوب باشد براي خيلي‎ها انگيزه شود جدي‎تر بروند دنبال داوري!
    داورهاي فول تايم/حرفه اي اکثرا به صورت قراردادي کار مي‎کنند و بابت هر تورنمنت پول مي‎گيرند. مقدار قراردادشان بستگي به کسوتشان دارد. من البته در قسمت IT کارمند رسمي ATP هستم. اوقاتي ‎که داوري نمي کنم در اداره ATP فعاليت مي‎کنم. حقوق ماهانه من چه در اداره باشم و چه داوري، ثابت است. اگر دقت کرده باشيد، در مسابقات ATP، تبلتي جلو داورها هست و در آن امتياز را وارد مي‎کنند. نرم‎افزار آن ‎را من طراحي کرده‎ام، وقتي ‎که در اداره هستم و داوري نمي کنم، لايو اسکورينگ کار اصلي‎ام است. امتياز را که داور وارد تبلت مي‎کند را شما مي‎توانيد بلافاصله روي اينترنت يا موبايلتان ببينيد. تنيس يکي از معدود رشته‎هايي است که اسکور، (نتيجه) مستقيما از داور به همه جا انتقال پيدا مي‎کند.
    
     در آخر اگر نکته‎اي هست که مايليد مطرح نماييد، لطفا بفرماييد.
    آرزويم اين است که يک روز بتوانم بازي يک بازيکن ايراني را در يک تورنمنت بزرگ قضاوت کنم و شاهد موفقيت بازيکنان ايراني باشم.
    
    «علي نيلي» داور نشان طلايي تنيس جهان:« انقلاب» از زيباترين استاديوم هاي دنيا ست
    


 روزنامه شرق، شماره 2020 به تاريخ 30/2/93، صفحه 13 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 482 بار
    آثار ديگري از "محمد مافي"

  شاهين خالدان، ملي پوش تنيس ايران: مي خواهم بين ١٠ نفر برتر جهان باشم
محمد مافي، شرق 21/4/95
مشاهده متن    
  شاراپووا: اشتباه بزرگي مرتكب شده ام! / نتيجه مثبت آزمايش دوپينگ ستاره روس
محمد مافي، شرق 19/12/94
مشاهده متن    
  سايه سنگين تباني بر دنياي تنيس
محمد مافي، شرق 29/10/94
مشاهده متن    
  قهرماني جوكوويچ در ايستگاه آخر / پاياني خوش براي فصلي رويايي
محمد مافي، شرق 3/9/94
مشاهده متن    
  جوكوويچ شكست ناپذير قهرماني دهم در سال ۲۰۱۵
محمد مافي، شرق 19/8/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
جهان معدن
متن مطالب شماره 24، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است