|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/3/4: جا به جايي روستا به قلب مناطق حفاظت شده
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4416
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2969 4/3/93 > صفحه 12 (ميراث فرهنگي) > متن
 
      


جا به جايي روستا به قلب مناطق حفاظت شده
محيط زيست چهارمحال و بختياري بر سر دوراهي است

نويسنده: مسعود بُربُر


    منطقه حفاظت شده جنگلي هلن در استان چهارمحال و بختياري كه تاكنون با قطع درخت و توليد زغال دست و پنجه نرم مي كرد حالابا خطري جدي تر روبه رو است. 60 هكتار از اين منطقه حفاظت شده بكر جنگلي قرار است ميزبان روستاي رحيم آباد باشد كه در حاشيه جنگل با خطر رانش زمين روبه رو است. به گزارش «اعتماد» طرح جابه جايي اين روستا به نزديكي شهر اردل از سال 1384 مطرح بوده اما حالاستاد بحران استان تصميم گرفته كه روستا را به درون جنگل هاي حفاظت شده هلن ببرد.
    هومان خاكپور، نويسنده وب سايت ديده بان طبيعت بختياري در اين باره مي گويد: «متاسفانه طراحي بسياري از پروژه هاي عمراني ما به شكلي است كه راه به همين هفت درصد اراضي و رويشگاه هاي جنگلي باقيمانده كشور پيدا مي كند. منطقه حفاظت شده هلن اكنون يكي از مناطق بسيار حساس و شكننده است كه قطع درخت و توليد زغال آن را به وضعيتي بحراني كشانده است. كل منطقه بافت زمين شناسي مشابهي دارد و روستاي رحيم آباد كه اكنون به اين وضعيت رسيده نيز ناشي از قطع كامل و يكسره جنگل هاي اطراف روستا و لختي زمين هاي آن است كه بحث لغزش زمين را تشديد كرده است.»
    گزينه هاي مختلفي براي جابه جايي روستا مطرح بوده كه به گفته خاكپور بدترين گزينه ممكن در دستور كار قرار گرفته است: «نه فقط 60 هكتار جنگل بايد قطع شود بلكه از آنجا كه مردم روستا معيشت و درآمد پايداري ندارند خود روستا كانون تهديد براي منطقه خواهد بود به شكلي كه بايد در كل منطقه حفاظت شده شاهد زراعت و قطع جنگل و زغال گيري باشيم.»
    اين در حالي است كه فاصله روستا با شهر اردل كمتر از 20 كيلومتر بوده و بسياري از ساكنان روستا به دليل نبود شرايط اشتغال از روستا به شهر مهاجرت كرده اند و اكنون تنها 38 خانوار در روستا باقي مانده اند كه آنها نيز زير پوشش كميته امداد هستند. آن گونه كه خاكپور به «اعتماد» مي گويد: «مي شد از ظرفيت نهادهاي حمايتي استفاده كرد و در كنار شهر اردل اين جمعيت كوچك را جا داد و تنها چيزي كه نياز بود فعاليت هاي نرم افزاري و توجيهات اجتماعي بود. روستاهاي مجاور رحيم آباد كه تنها دو، سه كيلومتر با آن فاصله دارند هم ظرفيت پذيرش اين جمعيت را داشتند اما راحت ترين كار، بردن اين جمعيت به داخل جنگل است كه هم از نظر قوانين سازمان جنگل ها و هم از نظر قوانين سازمان محيط زيست واگذاري اين اراضي ممنوع است و غيرقانوني به شمار مي رود.»
    هر دو نهاد يادشده در جلساتي كه تاكنون برگزار شده مخالفت خود را اعلام كرده اند با اين حال بنياد مسكن و ستاد مديريت بحران استان به اجراي اين پروژه عزم كرده اند. البته آن گونه كه كارشناسان مي گويند استانداري احتمالادر جريان ماوقع نبوده است چرا كه شخص استاندار اگر به ماجرا وارد شده بود حتما با چنين اقدامي مخالفت مي كرد و اجازه اين جابه جايي غيرقانوني را نمي داد.مدير كل محيط زيست استان چهارمحال و بختياري نيز غيرقانوني بودن اين اقدام را تاييد مي كند و به خبرنگار «اعتماد» مي گويد: «درست است كه روستاي رحيم آباد از دهستان مشايخ بخش ناغان شرايط رانشي دارد اما انتقال آن به اراضي جنگلي هلن كاملاغيرقانوني است. طبق تبصره 4 ماده 31 قانون حفاظت و بهره برداري جنگل ها هرگونه واگذاري مناطق تحت حفاظت ممنوع است و هرگونه تخريب در مناطق تحت حفاظت سازمان محيط زيست نيز منع قانوني دارد.»
    دكتر سعيد يوسف پور تاكيد مي كند: «تذكر داده ايم كه به لحاظ قانوني امكان واگذاري اين اراضي به بنياد مسكن را نداريم مگر اينكه كه شوراي عالي حفاظت از محيط زيست مرز منطقه حفاظت شده را جا به جا كند كه در آن صورت ما به تصميم هاي بالادستي تمكين خواهيم كرد. اما سازمان جنگل ها نيز از آنجا كه هم مالكيت اين اراضي را دارد و هم به دليل جنگلي بودن منطقه ارتباط موضوعي دارد بايد در اين مورد وارد عمل شود.»
    
    با وجود مخالفت صريح مديركل
    محيط زيست استان، فعالان محيط زيست و سازمان هاي غيردولتي نگران فشارهاي سياسي و تهديدهاي وارد بر اين اداره كل هستند. تهديدهايي كه تا مرز بركناري اين مديركل محيط زيستي پيش رفته اند. البته مخالفت هاي اين اداره كل و ناديده گرفتن آنها توسط نهادهاي مجري پروژه هاي عمراني موضوع تازه يي نيست. آن گونه كه هومان خاكپور مي گويد كه در سال هاي اخير بارها شاهد آن بوده ايم كه ملاحظات محيط زيستي و اصول توسعه پايدار براي مسوولان محلي و حتي ملي در عمل جدي نبوده است: «وقتي بسياري از پروژه هاي عمراني ما به مناطق حفاظت شده يا همين هفت درصد رويشگاه هاي جنگلي راه پيدا مي كند، يعني مسوولان يا دانش و آگاهي كافي از اهميت حفظ اين مناطق را ندارند يا واقعا مساله محيط زيست جزو اولويت هايشان نيست و چنين توسعه يي حتما مخرب و ناپايدار خواهد بود.»تاكيدات قانوني بالادستي از جمله بند الف ماده 192 برنامه پنجم تاكيد مي كند كه پروژه هاي مشمول ارزيابي بايد «قبل از اجرا» و «در مرحله مكان يابي و امكان سنجي» نسبت به اخذ مجوز محيط زيستي اقدام كنند اما آن گونه كه سعيد يوسف پور مي گويد اين پروژه ها كه اصل 150 قانون اساسي هم آنها را ممنوع اعلام كرده است، بي آنكه هيچ مجوزي گرفته باشند اكنون پيشرفت اجرايي نيز دارند.مدير كل محيط زيست استان چهارمحال و بختياري اين موضوع را خلاف قانون مي داند و مي گويد: «مجريان و متوليان امر بايد موافقت سازمان محيط زيست را جلب كنند و بعد پروژه شروع بشود اما عملامحيط زيست را در مقابل كار انجام شده قرار مي دهند. از نظر هزينه و جذب اعتبار براي تملك دارايي طبق ماده 215 قانون توسعه، پروژه هاي شامل رديف اعتبار در بودجه كشور بايد مجوز زيست محيطي بگيرند. اين پروژه ها يا اين مجوز را ندارند و اعتبار دريافت كرده اند، يا اعتبارشان از مجراي ديگري تامين شده كه در هر دو صورت غيرقانوني است.»
    
    به گفته يوسف پور پيگيري هاي
    محيط زيست منجر به ورود ديوان محاسبات نيز شده و ديوان در اين مورد تذكر و اخطار داده است اما در پروژه تونل سبزكوه كه طبق برآورد كارشناسان 300 ميليون متر مكعب آب را به خطر مي اندازد، دستگاه حفاري تونل TBM خريداري شده و الان در كارگاه در حال نصب است كه در صورت آغاز به كار هزينه هاي جبران ناپذير و بي بازگشتي را براي تالاب بين المللي چغاخور، منابع آبي دامنه هاي شمالي و جنوبي كوه كلار، چشمه هاي متعدد و همچنين ذخيره گاه جنگلي چهارتاق به دنبال خواهد داشت.وضعيت در پروژه سد خرسان 3 هم مشابه است و با وجود مخالفت مسوولان استان كهگيلويه و بويراحمد، مخالفت اهالي روستاي آتشگاه و تذكرات محيط زيست پروژه همچنان ادامه دارد. مديركل محيط زيست استان چهارمحال در اين باره مي گويد: «درباره سد خرسان 3 هم تذكر داديم و هم از مجاري قانوني موضوع را دنبال كرديم تا زماني كه ديوان محاسبات وارد شد و مسوولان در ظاهر اعلام كردند كه پروژه متوقف شده است اما بازديدهاي همكاران ما نشان داد كه كار در كارگاه هرچند به كندي اما پيش مي رود.»
    جا به جايي روستا به قلب مناطق حفاظت شده / محيط زيست چهارمحال و بختياري بر سر دوراهي است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2969 به تاريخ 4/3/93، صفحه 12 (ميراث فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 324 بار
    آثار ديگري از "مسعود بُربُر"

  با احداث سد ليرو در بكرترين مناطق زاگرس / سكونتگاه امپراتور به زيرآب مي رود
مسعود بُربُر، اعتماد 30/1/93
مشاهده متن    
  يك تخريب بزرگ در خاموشي / پايه عظيم پل باستاني پاپيلايك شبه نابود شد
مسعود بُربُر، اعتماد 21/1/93
مشاهده متن    
  بم زنده است / زنجيره انساني راهنمايان گردشگري در كنار ارگ بم
مسعود بُربُر، اعتماد 5/12/92
مشاهده متن    
  12 استان منابع آب زيرزميني شان را از دست مي دهند
مسعود بُربُر، اعتماد 24/11/92
مشاهده متن    
  بيمه نامه عمر و مسووليت براي يوزپلنگ ايراني
مسعود بُربُر، اعتماد 22/10/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 228، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است