|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/3/11: سيگاري ها هر سال چهار هزار ميليارد تومان به كشور ضرر مي زنند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 2974 11/3/93 > صفحه 12 (جامعه) > متن
 
      


سيگاري ها هر سال چهار هزار ميليارد تومان به كشور ضرر مي زنندوزير بهداشت گفت: با فرض مصرف 50 ميليارد نخ سيگار، سالانه حدود 10 هزار ميليارد تومان صرف دود كردن سيگار مي شود. 2 تا 3 برابر اين ميزان، يعني رقمي بين 20 تا 30 هزار ميليارد تومان نيز صرف هزينه هاي بهداشتي و درماني مرتبط با مصرف دخانيات در كشور مي شود.
    در پيام سيدحسن هاشمي كه در همايش روز ملي مبارزه با دخانيات (روز جهاني بدون دخانيات 31 مه 2014 مصادف با 10 خرداد) قرائت شد، آمده است: برآوردهاي اخير حاكي از آن است كه چنانچه نرخ ماليات دخانيات كشورهاي منطقه مديترانه شرقي به ميزان 50 درصد افزايش پيدا كند، تعداد مصرف كنندگان مواد دخاني به ميزان 3/5 ميليون نفر كاهش يافته و از مرگ 785 هزار نفر جلوگيري خواهد شد. در اين پيام همچنين آمده: «در بين 22 كشور اين منطقه نيز جمهوري اسلامي ايران با مجموع ماليات وضع شده معادل 17 درصد قيمت خرده فروشي پاكت سيگار، متاسفانه فقط بالاتر از كشورهاي افغانستان، عراق، ليبي و سومالي و در جايگاه هجدهم قرار دارد.»
    در ادامه اين پيام آمده است: «برآوردهاي اخير حاكي از آن است كه چنانچه نرخ ماليات دخانيات كشورهاي منطقه مديترانه شرقي به ميزان 50 درصد افزايش پيدا كند، تعداد مصرف كنندگان مواد دخاني به ميزان 3/5 ميليون نفر كاهش يافته و از مرگ 785 هزار نفر جلوگيري خواهد شد. اين ميزان افزايش ماليات موجب افزايش درآمد دولت‎ها به ميزان 1/9 ميليارد دلار مي شود كه معادل 13 درصد كل هزينه هاي بهداشتي كشورهاي منطقه است.»
    اين پيام مي افزايد: «اكنون در مورد ميزان مصرف سيگار در كشور سه نظريه وجود دارد. بخش صنعت دخانيات داعيه مصرف تا 70 ميليارد نخ را دارد: بخش سلامت با در نظر گرفتن شيوع 12 درصدي جمعيت بالاي 15 سال و متوسط مصرف 13 نخ در روز، حدود مصرف سيگار در كشور را بين 33 تا 35 ميليارد نخ مي داند و پژوهشكده سازمان آمار ايران مصرف را بين 48 تا 54 ميليارد نخ برآورد كرده است.»در ادامه اين پيام آمده است: «تا زماني كه موضع دولت ها، سازمان ها و مسوولان و تصميم گيران نسبت به اجراي سياست هاي كنترل دخانيات به دلايلي از قبيل حمايت از اشتغال، جلوگيري از گسترش تجارت غير قانوني يا قاچاق محصولات دخاني، مبارزه با فقر و دلايلي از اين دست، موضع مقاومتي و بازدارنده باشد، كماكان توفيق چنداني در مبارزه و مهار اپيدمي دخانيات حاصل نمي شود و بدون شك پيش بيني سازمان جهاني بهداشت مبني بر مرگ ساليانه بيش از 8 ميليون نفر از مردم جهان بر اثر مصرف سيگار پس از سال 2030 محقق خواهد شد.»
    اين پيام مي افزايد: «با اجراي دقيق قوانين، ترميم ساختار و افزايش ماليات دخانيات به ميزان حداقل 75 درصد قيمت خرده فروشي، همزمان با تلاش براي افزايش آگاهي عمومي از مضرات مصرف دخانيات و استنشاق دود دست دوم آن، شاهد كاهش شيوع مصرف و افزايش بهره وري در جامعه با ارتقاي شاخص هاي سلامت خواهيم بود. بالارفتن هزينه توليد و مصرف كالاهاي زيان آور سلامتي، مهم ترين گام در رسيدن به جامعه سالم، پويا و با نشاط است.»
    رييس هيات مديره جمعيت مبارزه با دخانيات گفت: روزانه 30 ميليارد تومان سرمايه به صورت سيگار دود مي شود و سه برابر اين مبلغ صرف درمان بيماري هاي آن مي شود يعني 40 هزار ميليارد تومان صرف مي شود تا بيماري خريداري شود.
    سيد حسن معين شيرازي روز گذشته در همايش روز ملي دخانيات در وزارت بهداشت گفت: در گذشته سن شروع مصرف دخانيات 20 سال بود اما اكنون به 13 سال رسيده است.
    وي گفت: با بررسي انجام شده از شش ندامتگاه ترك اعتياد مشاهده كرديم تمام كساني كه در ارتباط با اعتياد بودند 100درصد سيگار مصرف كردند.
    معين شيرازي گفت: 11 تا 14 درصد مردم سيگاري اند و 86 درصد افرادي كه به دليل ناهنجاري هاي اجتماعي به زندان رفته اند، سيگاري بوده اند. وي با اشاره به قانون مبارزه با استعمال دخانيات گفت: اين قانون ايده آل ما نيست اما بهترين راه مبارزه با مصرف دخانيات همين قانون است و از نمايندگان مجلس تقاضا داريم بر اجراي اين قانون نظارت كنند.
    شهرام رفيعي فر، رييس دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت با اشاره به اينكه 90 درصد افراد زير 18 سال دخانيات را شروع مي كنند، گفت: از مهر امسال در 22 هزار مدرسه راهنمايي كمپين ملي زندگي عاري از دخانيات برگزار مي كنيم و از 7 مهر در تمام مدارس نمايشگاه مبارزه با دخانيات برپا مي شود.
    رييس ستاد كشوري كنترل دخانيات گفت: هنوز وزارت بهداشت مراكز مجاز عرضه دخانيات را معرفي نكرده و قادر به شناسايي اين مراكز نيستيم. شركت هاي دخاني نيز براي حذف تصاوير هشداردهنده لابي مي كنند.
    كاظم ندافي در همايش روز ملي دخانيات در وزارت بهداشت گفت: شيوع مصرف سيگار در سال 88 در افراد 15 تا 64 سال 82/1 درصد بود اما در سال 90 مصرف سيگار كاهش يافت و در مقابل مصرف قليان جاي آن را گرفت و چند برابر شد.
    وي ادامه داد: مصرف قليان در سال 90 در بين مردان 72/4 درصد و در زنان 31/2 درصد بود و اين الگويي است كه در بسياري از كشورها در حال اتفاق است.
    وي افزود: افزايش مصرف سيگار متوقف شده اما نبايد خوشحال باشيم چون بايد نگران جايگزين آن باشيم.
    وي از چالش هاي موجود با سازمان هاي مسوول را ميزان مصرف سيگار دانست و گفت: خيلي ها سعي دارند اعلام كنند كه مصرف سيگار 60 ميليارد نخ در سال است به همين دليل براي رفع كمبودها بايد، سيگار را وارد كرد و منافع شركت هاي چند مليتي را فراهم كرد.
    ندافي ادامه داد: اما وزارت بهداشت اعلام كرده سالانه 40 ميليارد نخ سيگار مصرف مي شود و سازمان آمار ايران نيز هرساله مصرف 50 ميليون نخ را برآورد كرده است.
    وي گفت: بزرگ ترين چالش ما با كساني است كه مسوول كنترل اين اماكن هستند چرا كه در مورد عرضه سيگار تصميم گرفته شد كه وزارت بازرگاني بر اساس ضوابط ستادي به مكان هايي كه اجازه عرضه دارند مجوز بدهند اما هنوز اين اتفاق نيفتاده است به همين دليل نمي توانيم مكان هاي غيرمجاز را تشخيص بدهيم.
    وي گفت: در بخش قهوه خانه و سفره خانه ها در چند سال گذشته جنگ آيين نامه يي با كساني كه مايل به توزيع بودند، داشتيم كه با همكاري سازمان هاي مردم نهاد توفيق با ما بود اما از دولت جديد همكاري مي خواهيم.
    رييس ستاد كشوري كنترل دخانيات با اشاره به افزايش 3/4 برابري جرايم مالي در بحث دخانيات گفت: به افرادي كه تمايل دارند در بخش خصوصي، مراكز مشاوره ترك دخانيات داير كنند آموزش هاي لازم را مي دهيم تا بتوانند خدمات ارائه دهند.
    ندافي در مورد تصاوير هشداردهنده بر روي محصولات دخاني گفت: تاكنون چهار تصوير را نصب كرده ايم اما شركت هاي دخاني با لابي هايي كه با مراكز تصويرسازي داشتند مانع آن شدند تا تصاوير واقعا هشداردهنده را نصب كنيم به همين دليل تصاوير ملايم و آنهايي كه كمتر ترس را منتقل مي كردند نصب شد اما اميدواريم تصاوير واقعاً هشداردهنده كه در آرشيو سازمان جهاني بهداشت است جايگزين آنها شود.
    رييس ستاد كشوري كنترل دخانيات ادامه داد: در بحث ماليات نيز با چالش هاي جدي مواجهيم، برخي ها ادعا دارند افزايش ماليات با تورم بالابه مردم فشار مي آورند در حالي كه ما معتقديم مي خواهيم مردم را از بلادور كنيم به همين دليل اصرار به افزايش آن داريم.
    سيگاري ها هر سال چهار هزار ميليارد تومان به كشور ضرر مي زنند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 2974 به تاريخ 11/3/93، صفحه 12 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 176 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام تجربه
متن مطالب شماره 19، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است