|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق93/5/6: داريوش كاردان پس از 5سال دوري از تلويزيون:
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3362
چهار شنبه 17 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2075 6/5/93 > صفحه 11 (هنر) > متن
 
      


داريوش كاردان پس از 5سال دوري از تلويزيون:


نويسنده: كيميا امينيان

در بين مجريان راديو و تلويزيون داريوش کاردان به صراحت لهجه و لحن انتقادي مشهور است. او که از گويندگان و برنامه سازان قديمي صداوسيماست، با برنامه هايي چون نوروز 75 و برنامه هاي طنز آيتمي، باعث معرفي بسياري از چهر ه هاي طنز در تلويزيون و سينما شد. او رمضان93 بعد از پنج سال دوري از تلويزيون -دوري اي که خودش معتقد است خودخواسته بود- با برنامه «ماه باران» در شبکه اول سيما حاضر شد؛ برنامه اي که به باور او رقيبي چون «ماه عسل» نداشته است.
    
     «ماه باران» برنامه اي بود که بعد از پنج سال دوري از تلويزيون ميزبان شما بود. بعد از سال ها دوري از تلويزيون بازگشت سخت نبود؟
     مساله قطع شدن يا نشدن ارتباط من با تلويزيون تنها از آن نظر بود که به عنوان مجري و گوينده حضور نداشتم. بازيگري عشق من است و خيلي دوستش دارم. اما به اين دليل که اوضاع کشور به گونه اي بود که نمي شد درباره آن صحبت کرد چراکه در غير اين صورت به يکي از گروه ها و جناح ها ربط پيدا مي کني، خودم کنار رفتم. کسي از من نخواست حضور نداشته باشم. در اين مدت حتي بسياري از مسوولان نمي توانستند صحبت کنند چه برسد به من مجري.
     در واقع خودسانسوري کرديد... .
    خودسانسوري نبود، سکوت بود. چون قطعا نمي توانستم خيلي از حرف ها را بزنم.
    
     فکر مي کنيد الان مي توانيد اين حرف ها را بزنيد؟
     شروع کرده ايم. نمي دانم تا کي بتوانيم ادامه دهيم. احتمالاکساني که از من براي اين برنامه دعوت کرده اند، دعوتشان با توجه به اين خصوصيات بوده است. به آنها هم گفته ام با توجه به اينکه اين ماه، ماه خداست و ماه شادي تا جايي که بتوانم اين برنامه را شاد اجرا خواهم کرد. حتي گفتم شوخي و انتقاد و متلک هم دارم. دلم مي خواهد خيلي چيزها را بگويم، نه اينکه از چيزي يا کسي واهمه داشته باشم. کشش برنامه اين اجازه را نمي دهد که مثلايکباره بگويم ماجراي 200نفري که رييس قوه قضاييه گفته در قضيه سه هزارميليارد پايشان گير است، به کجا رسيد. خيلي دلم مي خواهد يک بار جلو دوربين بگويم اين قضيه به کجا رسيد؟ بعد از اين همه سال حال شهرام جزايري چطور است؟ اما فضاي برنامه فقط در حد اشاره اين اجازه را به من مي دهد. بيش از اين نمي شود برنامه را چالشي کرد.
     برنامه شما دقيقا همزمان با برنامه «ماه عسل» پخش مي شد و ساختار هر دو برنامه هم تقريبا شبيه هم بود هرچند نوع پرداخت و گرايش برنامه شما با آن برنامه تفاوت داشت. آيا به اين فکر کرده ايد که برنامه تان رقيب «ماه عسل» است؟
     تا به حال شايد 40مصاحبه با سايت ها و روزنامه هاي مختلف داشته ام اما مساله رقابت را کلارد مي کنم. نه اينکه بگويم من آنقدر بزرگ هستم که رقيبي نمي بينم، اما فضا، فضاي رقابت نيست.
    
     بيشتر مخاطبان شبکه سه را تماشا مي کنند... .
    اشکالي ندارد.
    
     اين را قبول داريد؟
     هنوز اين را نمي دانم چون چندبار که مشغول آماده شدن بودم، ديدم برنامه ماه عسل شروع شده است. نگاه برنامه ما کمي متفاوت است. هر کدام از دوبرنامه کار خودش را مي کند و مردم هم مختار هستند که هر کدام از برنامه ها را انتخاب کنند. اينکه من نگران باشم که مردم برنامه ما را تماشا مي کنند يا ماه عسل را اصلادر فکر من نيست.
     برنامه «ماه باران» ساختاري جديد داشت. يعني کمتر پيش آمده که در برنامه هاي ماه رمضان از چهره هاي شناخته شده در حوزه هاي مختلف به همراه خانواده شان استفاده کنيم و بخواهيم در مورد آن شخص يا موضوع خاص حرف بزنيم. اين موضوع به برنامه، صميميت مي دهد. در مقابل با برنامه اي روبه رو هستيم که بيشتر از مشکلات جامعه مي گويد... .
    اين روشي است که خودم و همکارانم نمي پسنديم. در جامعه بخواهيم يا نخواهيم افسردگي و گرفتاري زياد است. اگر بخواهيم دوباره همان ها را فيلمبرداري کنيم و همان گرفتاري ها را قبل از افطار به مردم نشان دهيم، استفاده از حالتي است که فرد محزون خبرهاي محزون را بيشتر مي پسندد يا اينکه به خودش بگويد از من بدبخت تر هم وجود دارد. اين کار به نظرم جذب مخاطب خردمندانه اي نيست اگر هم باشد با خرد من جور درنمي آيد. من مي گويم ماه رمضان ماه شادي و ميهماني خداوند است و هيچ کس هم منکر وجود مشکلات نيست اما اين مساله را که به مشکلات زرق و برق دهيم که اشک مردم دربيايد و بيننده بيشتر شود، من قبول ندارم. به نظرم بيننده خودش بايد انتخاب کند. روشي که ما در نظر گرفته ايم روشي است که شما هم اشاره کرديد. ما خانواده را نشان داديم. يک خانواده شاد و مهربان. صحبت مان هم درباره مهرباني بود و مهرباني را به حوزه خانواده کشانديم. طراحي اين برنامه به اين شکل بود که رفتار در خانواده را جلو چشم بيننده نمايش دهيم به اين خاطر که اگر در جامعه فساد اقتصادي و ناهنجاري و بدرفتاري داريم، خاستگاه همه شان خانواده است. اگر کسي در خانواده اي درست تربيت مي شد، مثلاآقاي X، الان مشغول خوردن بيت المال نبود و حق مردم را حق خودش نمي دانست. اگر در خانواده اي خودمحوري و استبداد باشد، محصول آن خانواده در آينده مستبد و خودراي خواهد بود و مي خواهد همه به فرمان او باشند. جذب مشتري اصلاچيز خوبي نيست. يعني من کارم را انجام دهم به اين دليل که مشتري پيدا شود. بعد از پيداشدن مشتري به او چه خواهيم داد؟ در آخر هر برنامه هم با خودم تنها که شدم بگويم چه کار کرده ام؟ چه تاثيري بعد از اين شب ها روي مردم گذاشته ام؟ اگر بتوانم خودم را راضي کنم، خوب است. به همين دليل نه انتقادي به کسي دارم و نه خودم را رقيب کسي مي بينم و نه کسي را رقيب خود. هر کسي دنبال چيزي مي رود که مي خواهد ببيند. اگر صداقت باشد انسان دير يا زود، کم يا زياد به هدفش مي رسد. مهم، هدف است. اينکه چند ميليون نفر بيننده يک برنامه هستند يا چقدر درآمد نصيب ما مي شود مسايل بسيار بسيار فرعي هستند. من بعد از پنج سال، براي کسب درآمد برنگشته ام. يکي از بيننده ها مي گفت چرا کاردان، جنجالي برنامه اجرا نمي کند؟ در همان برنامه گفتم مگر جنجال کم داريم؟ من براي ايجاد جنجال نيامده ام.
    
     شايد به اين خاطر که برنامه هايي که حتي طنز هم بود و روي آنتن رفت در خود جنجال داشت. از اين رو توقع وجود داشت در برنامه شما هم بايد جنجال وجود داشته باشد... .
    جنجال راه به جايي نمي برد. ايالت هاي آمريکا سال هاي سال با هم جنگيدند و در آخر با هم گفت وگو کردند و ايالات متحده را به وجود آوردند. جنجال به درد يک عده مي خورد که از قِبَل آن جنجال، کارهاي ديگرشان را انجام دهند. آرامش است که به درد من مي خورد. اينکه جامعه و خانواده ها آرام باشند و بنشينيم با هم صحبت کنيم. کدام جنگ بوده که به نتيجه رسيده است؟ کدام جنگ بوده که در آخر به صلح نرسيده باشد؟ به جز کشتارها و قتل عام ها، کساني که با هم جنگيده اند در آخر با هم صلح کرده اند. نمونه اش جنگ ايران و عراق است که الان هم بيشترين کمک ها به عراق از جانب ايران است. بزرگ ترين کشور شيعه با يک کشور شيعه ديگر در حال جنگ بود و سودش نصيب آلمان، آمريکا و انگليس شد. مردم که سودي نبردند. به جز يک قشر انگشت شمار که آنها هم از جنجال براي جمع آوري اموال استفاده کردند وگرنه جنجال هيچ گاه به درد نمي خورد. در جا و زمان مناسب، کلمه مناسب، حرف درست در جاي درست و زمان درست اگر گفته شود، مي تواند منشا خير باشد. مي تواند نشان دهد که فلاني اشتباه مي کند. اما باز هم جنجال لازم نيست. ممکن است يک گفته من جنجال به همراه داشته باشد اما من به دنبال جنجال نيستم. يادمان نرود محور اصلي برنامه، ماه رمضان و دعا و نيايش و البته امر به معروف و نهي از منکر بود. سعي مي کنيم از همه شان به اندازه در برنامه استفاده کنيم.
    
     منظور همان انتقادها و متلک هاست، مانند جريان ربنا...
    بسيار اشتباه کردند که فکر کردند بنده در مورد ربناي آقاي شجريان صحبت مي کنم و حتي در «يوتيوب» هم گفته شد ربنا جيغ کاردان را هم درآورد. آقاي «فکار» ربنا را خواند و چهارشب هم پخش شد و قرار شد ديگر پخش نشود. سر همين قضيه عصباني شدم. پيامک هاي زيادي هم آمد که پس چه شد؟ يک جوان بااستعداد زيرنظر سه قاري بزرگ و استاد تجويد اين دعا را خوانده و با هم تلفني صحبت کرديم و نظراتي داديم و ايشان هم اين کار را خواند. يک شب تا صبح زير باران مصنوعي اين دعا را خواند و حتي يکي، دوگام از آقاي شجريان خوانده بود که به ايشان برنخورد و احترام ايشان را نگه داشته بود. صحبت من ربناي خودمان بود. من آقاي شجريان را شايد يک بار هم از نزديک نديده باشم، شايد هم همان شبي باشد که ايشان ربنا را در راديو خواند. حتي آن شب جلو دوربين تاکيد کردم ربنا دعاي افطار نيست. نه پخش دعاي ربنا جزو واجبات است و نه جلوگيري از آن، هنر. اينکه يک نفر اجازه پخش آن را ندهد، هيچ اتفاقي نمي افتد. يک ربناي ديگر پخش مي شود و مردم روزه شان را باز مي کنند. جالب است از يکي، دوشب قبل تيتراژ برنامه ما جزو آهنگ هاي پيشواز موبايل ها شده است. نشان مي دهد يک اتفاقي افتاده که مردم هم راضي بوده اند و اين شرکت آن کار را کرده است. پخش ربنا خواست من يا برنامه نبوده است. گفته ما اين بوده که تکليف پخش شدن يا نشدن اين دعا مشخص شود. اگر مي خواهيد اين دعا را پخش کنيد و بگوييد پخش نمي شود يا مجوز دهيد. اينکه مدام بگوييد گوش مي کنيم درست نيست. اعتراض من اين بود که جهت ديگري گرفت.
    
     برخلاف نقش هايتان در بخش اجرا، نقش هايي که بازي کرده ايد، خيلي جدي بوده است. به جز کاري که سال قبل در ماه رمضان داشتيد، بيشتر کارهايتان هم تاريخي بوده است... .
    به اين دليل نيست که کار تاريخي را بيشتر مي پسندم. ژانر کار مهم نيست؛ مهم است که فيلم به من بچسبد. خيلي نقش هاي به روز به من پيشنهاد شده اما نقش را دوست نداشته ام. بازيگر بايد از بازي و نقشش خوشش بيايد. فيلم «پل» را که خانم پاکروان ساختند و نسبتا هم طنز بود. فيلم «قلب ها باخبر از عاطفه اند» ساخته جمشيد و نويد محمودي، داستان مردي بود که به دنبال پيداکردن عضو براي دخترش است و در آخر در اثر يک تصادف عضو خودش را به دخترش پيوند مي زنند، مثلادر همين زمان «اخراجي ها» هم به من پيشنهاد شد اما نپذيرفتم.
    
     اما در کارهاي آقاي ورزي بازي کرديد؟
     مگر ايشان جزو اخراجي ها هستند؟
     به اين دليل که نگاهشان به تاريخ خيلي دگم است و برخي کارهايشان ايرادهاي تاريخي زيادي دارد... .
    نظرها در مورد ايشان مختلف است و حتي بعضي ها گفته اند ايشان استاد تحريف تاريخ است. اما خيلي راحت به شما بگويم کدام حکومت است که اجازه دهد در زمان حکمفرمايي اش از دولت قبلي تعريف شود؟
    داريوش کاردان پس از 5سال دوري از تلويزيون:
    


 روزنامه شرق، شماره 2075 به تاريخ 6/5/93، صفحه 11 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 276 بار
    آثار ديگري از "كيميا امينيان"

  ترانه هاي قديمي در مشهد شنيده شد
كيميا امينيان، شرق 30/6/93
مشاهده متن    
  دعوا در «شهر موش ها»
كيميا امينيان، شرق 26/5/93
مشاهده متن    
  شهرداري بايد پاسخگوي وضعيت «تئاتر شهر» باشد / عضو كميسيون فرهنگي شوراي شهر در گفت وگو با «شرق»
كيميا امينيان، شرق 29/8/92
مشاهده متن    
  تعزيه هايي كه به واتيكان رفت
كيميا امينيان، جام جم 21/8/92
مشاهده متن    
  روايت هاي بي داستان يك زندگي مدرن / گزارش نمايشگاه «اميد صالحي» در گالري «ريچارد يانگ» لندن
كيميا امينيان، شرق 14/8/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات راهبردي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 81)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است