|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/5/19: 9 متخلف را در تهران شناسايي كرديم
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4274
شنبه 15 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3028 19/5/93 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


9 متخلف را در تهران شناسايي كرديم
رييس سازمان غذا و دارو درباره آخرين وضعيت پرونده استفاده غيرمجاز از روغن پالم در لبنيات به «اعتماد» خبر داد

نويسنده: بنفشه سام گيس

با گذشت يك هفته از اعلام وزير بهداشت درباره تخلف برخي توليد كنندگان محصولات لبني در استفاده غيرمجاز از روغن پالم در فرآورده هاي پرچرب و ارائه گزارش مصرف نگران كننده روغن پالم در كشور به رييس جمهوري، سيد حسن قاضي زاده هاشمي از اعلام اسامي متخلفان به قوه قضاييه خبر مي دهد. كميته فني بررسي ميزان روغن پالم در سازمان غذا و دارو كه پس از ارائه همين گزارش تشكيل شده در حال بررسي نمونه هاي روغن و فرآورده هاي لبني است تا با دسترسي به جزييات بيشتر، تصميم جديدي براي معرفي متخلفان به مراجع قضايي، محدود كردن واردات و مصرف روغن پالم در صنايع غذايي بگيرد كه ممكن است دامنه تصميمات اين كميته تا سطح كاهش توليد فرآورده هاي پرچرب هم پيش برود. اين اخباري است كه رسول ديناروند، رييس سازمان غذا و دارو و معاون وزير بهداشت به «اعتماد» مي گويد ضمن آنكه خبر مي دهد كه تا امروز، 9 تخلف استفاده غيرمجاز از روغن پالم در فرآورده هاي لبني در پايتخت شناسايي شده است.
    
     آخرين وضعيت پيگيري پرونده استفاده از روغن پالم پس از تشكيل كميته فني بررسي ميزان مصرف به چه نتيجه يي رسيده؟
    نكته مهمي كه وزير بهداشت به آن اشاره كرد اما از آن غفلت شد، خطر مصرف عمومي روغن پالم بود كه درصد بسيار بالايي در كشور دارد و ممكن است يكي از دلايل هم، ارزاني قيمت روغن پالم باشد. در چند سال اخير، روغن پالم سهم بسيار زيادي از روغن نباتي وارداتي را داشته و در سال 92، 50 درصد از مجموع 3/1 ميليون تن روغن وارداتي، روغن پالم بوده كه داراي اسيد چرب اشباع زنجيره يي بلند مشابه اسيد چرب ترانس روغن جامد است و طبق يافته هاي علمي، در انسداد عروق و ابتلابه بيماري هاي قلبي عروقي و حتي سرطان اثرات مستقيم دارد و توصيه ما اين است كه مردم روغن پالم مصرف نكنند.
    
     مگر در فروشگاه ها عرضه مي شود؟
    بله. بخشي از اين ميزان واردات در فروشگاه ها عرضه مي شود.
    
     چرا مجوز فروش آزاد دارد؟
    چون ممنوع نيست و مانند روغن جامد در تمام دنيا اجازه مصرف دارد.
    
     و به دليل قيمت ارزان تر نسبت به ساير روغن هاي وارداتي با استقبال مردم مواجه مي شود.
    بله متاسفانه. علاوه بر آنكه پايداري حرارتي اين روغن بالاست و امروز در روغن هاي سرخ كردني هم از روغن پالم استفاده مي كنند.
    
     با چه نسبت تركيبي؟
    نسبت مورد استفاده، 30 و بعضا 50 درصد بوده اما روغن هايي را هم پيدا كرديم كه با تخلف توليد كننده، تا 70 درصد در آنها روغن پالم استفاده شده بود. اما مصرف عمده روغن پالم، در صنعت شيريني و شكلات است زيرا اين روغن، نيمه جامد است. سوءاستفاده از روغن پالم در فرآورده هايي كه امكان استفاده از ساير چربي ها ممكن بوده هم از ديگر موارد مصرف است. در سال هاي گذشته، استاندارد ملي كشور اجازه داد كه در تعدادي فرآورده ها مانند پنير، بستني و خامه با چربي آنالوگ، از روغن گياهي استفاده شود كه متاسفانه در مواردي، فقط از روغن پالم استفاده شده است.
    
     چون ارزان تر بوده؟
    ارزان تر و نيمه جامد بود. كميته فني كه هفته گذشته تشكيل شد در حال بررسي است كه استفاده از روغن پالم در تمام مواردي كه صرفا به دليل ارزاني جايگزين انواع چربي هاي گياهي مي شده، حذف شود. در اين كميته، نمايندگان صنايع لبني هم حضور دارند و در صورت كسب اين نتيجه، صنايع فرصتي براي اصلاح خط توليد خواهند داشت. حتي ممكن است به نتيجه كاهش ثبت چربي مجاز فرآورده هم برسيم و مثلاتوليد ماست با چربي بيش از 6 درصد را ممنوع كنيم. درست است كه مردم دوست دارند محصولات پرچرب را مصرف كنند اما وقتي توليد اين محصولات زمينه بروز تقلب و تخلف را فراهم مي كند، مي توانيم مانع شويم. برخورد با تخلف استفاده از روغن پالم هم در دستور كار همين كميته است و طي هفته گذشته بازرسان ما از تمام خطوط توليد، بازرسي و نمونه برداري كردند و متخلفان به دستگاه قضايي معرفي مي شوند.
    
     چند نمونه تخلف پيدا كرديد؟
    گزارشات استاني هنوز ارسال نشده اما آزمايشگاه مرجع تهران 9 نمونه را شناسايي كرد.
    
     از 9 برند؟
    ممكن است يك برند دو مورد تخلف داشته باشد. در هفته جاري تكليف تمام اين موارد و تصميم هاي كميته فني روشن مي شود علاوه بر آنكه بنا بر مصوبه سال 92 دولت، واردات روغن پالم سير نزولي خواهد داشت كه امسال به 30 درصد، سال آينده به 15 درصد و سال 95 به 10 درصد كاهش مي يابد.
    
     اتفاقي كه توليد كنندگان را به سمت استفاده از روغن پالم هدايت كرد افزايش قيمت لبنيات بود. قيمت كره و خامه آنقدر گران شد كه استفاده از آنها براي افزايش چربي فرآورده هاي لبني، به سود توليد كنندگان نبود. به نظر مي رسد كه دولت دهم هم با معامله با توليد كنندگان، افزايش قيمت محصولات لبني را ممنوع كرد مشروط بر آنكه برخلاف بخشنامه سال 90، به صورت غيرمجاز و پنهاني و غيرمكتوب مجاز به افزودن روغن پالم به محصولات خود باشند.
    كسي اين اجازه را نداد اما تحليل شما از اين نظر درست است كه چنين شرايطي باعث بروز اين تخلف شد.
    
     صنايع لبني مي گويند كه وزارت بهداشت و اداره استاندارد در تمام كارخانه هاي توليد كننده، نماينده دايم دارند و چطور تا امروز متوجه تخلف نشده اند؟
    متوجه شديم و گزارش هايي هم داريم.
    
     تنها گزارش، مربوط به اداره استاندارد تهران است كه دي ماه 92 يك مورد تخلف در ماست با چربي 3 و 5 درصد را اعلام كرد.
    آن گزارش اداره استاندارد است. ما هم در گزارش هايمان دو مورد تخلف را شناسايي كرده بوديم.
    
     اما حتما گزارشي كه وزير بهداشت به رييس جمهوري داده درباره دو مورد تخلف نيست.
    گزارش وزير در مورد خطر ناشي از مصرف بالاي روغن پالم است كه بر مبناي آن هم كاهش واردات مصوب شد.
    
     نگران استفاده قاچاق روغن پالم نيستيد؟
    تخلف، هميشه پنهاني صورت مي گيرد. ما در تمام شركت هاي توليدي مسوول فني داريم كه البته حقوق بگير همان شركت است اما صلاحيت او را ما تاييد كرده ايم و بايد به ما گزارش بدهد. ممكن است اين افراد وظايف خودشان را به خوبي انجام ندهند يا بدون اطلاع آنها تخلفي صورت بگيرد. ما مي توانيم برند هاي معتبر را به راحتي كنترل كنيم اما آيا هيچگاه تخلف صورت نخواهدگرفت ؟ چرا.
    
     يعني باز هم از روغن پالم به صورت غيرمجاز استفاده خواهد شد؟
    ممكن است. نمي شود گفت كه به صفر مي رسد اما مهم اين است كه روغن پالم يك چربي گياهي است و استفاده غيرمجاز از آن فقط يك تقلب بوده نه اينكه توليد كننده، ماده سمي به محصول اضافه كرده باشد.
    
     اما از آن طرف بارهزينه هاي وزارت بهداشت در درمان بيماري ها را بالامي برد.
    بله و نگراني ما از همين بابت است كه چربي گياهي يا حيواني داراي اسيد چرب ترانس و اسيد چرب اشباع بوده و كالري زاست و باعث چاقي و ديابت و بيماري هاي قلبي عروقي مي شود.
    
     مردم به نوشته هاي روي بسته بندي مواد غذايي اعتماد كنند يا خير؟
    اشتباهي كه در برچسب نويسي محصولات غذايي مرتكب شديم اين بود كه صرفا درج ميزان تركيب اسيد چرب اشباع و ترانس را الزامي كرديم در حالي كه ممكن است براي بسياري از مردم، درك اين توضيحات آسان نباشد. قرار است از اين پس منشا چربي و ميزان تركيب روغن پالم، سويا، آفتابگردان و ساير چربي هاي گياهي هم روي محصولات درج شود.
    
     يعني تركيبات محصولات غذايي همان است كه روي بسته بندي درج شده؟
    فرض بر اين است كه باشد مگر اينكه تخلف صورت بگيرد و بروز تخلف را نبايد تعميم داد. اكثر فرآورده هاي داراي مجوز قابل اعتماد است. اكثر محصولات لبني موجود در بازار قابل اعتماد است. بررسي هاي آزمايشگاه ما هم به زودي اين فرض را ثابت مي كند زيرا طي دو هفته جاري تمام فرآورده ها را كنترل مي كنيم.
    
     چرا اين كار را قبلاانجام نداديد؟
    منابع ما محدود است. در مقابل 50 هزار پروانه ساخت فرآورده غذايي، 10 هزار توليد كننده و 2 ميليون واحد عرضه، كل نيروهاي انساني ما در سازمان غذا دارو و معاونت هاي غذا داروي استان ها، بيش از 2 هزار نفر نيست. تمام آزمايشگاه هاي ما قدرت آناليز ندارد. البته مي توانيم با واگذاري وظايف به بخش خصوصي، از امكانات خارج از بدنه دولت هم استفاده كنيم.
    9 متخلف را در تهران شناسايي كرديم / رييس سازمان غذا و دارو درباره آخرين وضعيت پرونده استفاده غيرمجاز از روغن پالم در لبنيات به «اعتماد» خبر داد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3028 به تاريخ 19/5/93، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 159 بار
    آثار ديگري از "بنفشه سام گيس"

  «ط» مثل طبس / 40 سال از زلزله 7.4 ريشتري نگين كوير گذشت
بنفشه سام گيس، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم هايي كه لايه هاي جامعه را مي شكافد / عكاسان ايراني «بحران» را چگونه تعريف مي كنند
بنفشه سام گيس، اعتماد 7/6/97
مشاهده متن    
  مردان كوچكي كه از هيچ چيز نمي ترسيدند / همزمان با سالروز تولد غلامرضا تختي، قهرمانان كشتي به ديدار كودكان بهبود يافته از اعتياد رفتند
بنفشه سام گيس، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
  شيشه ارزان افغانستان در كمين معتادان ايران / سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر هشدار داد
بنفشه سام گيس، اعتماد 5/6/97
مشاهده متن    
  هاشمي، عضو هيات مديره صنعت پخش دارو در گفت و گو با «اعتماد»: مقوا براي بسته بندي داروي ايراني نداريم
بنفشه سام گيس، اعتماد 27/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مبدل گرمايي
متن مطالب شماره 95، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است