|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان93/5/29: ليست بورسيه ها را معاون فرجي دانا به من داد!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22125
شنبه 27 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 20850 29/5/93 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


ليست بورسيه ها را معاون فرجي دانا به من داد!
افشاگري عامل انتشار فهرست بورسيه ها


دستاويز قرار دادن موضوع بورسيه هاي دولت گذشته، چندي است که به عنوان حربه اي براي سرپوش گذاشتن بر اقدامات غيرکارشناسي و سياسي وزير علوم مورد استفاده قرار گرفته است. پس از کش و قوس هاي فراوان، در يک اقدام قابل تامل در روزهاي گذشته، چند ليست مجزا به عنوان «اسامي بورس شدگان» در فضاي مجازي منتشر شد! اما اين ليست واکنش معنادار مسئولين وزارت علوم را در پي داشت، مسئوليني که خود بارها گفته بودند که اسامي 3 هزار بورسيه غيرقانوني را منتشر خواهند کرد!
    
    اما اصل اين ماجرا چه بود؟!
    مسئولان وزارت علوم بدون آن که بگويند چه تعداد از اين 3000 نفر دانشجوي بورسيه اي، داراي تخلف هستند و براي مقابله با آن چه اقدام حقوقي کرده اند، به پشتيباني رسانه هاي زنجيره اي و افراطي خود، بر طبل توخالي افشاگري بي هدف کوبيدند تا شايد بتوانند با تخطئه دوران هشت سال گذشته و نسبت داده شده به اصولگرايان، بر عملکرد ضعيف فرجي دانا سرپوش گذاشته و از اين رهگذر براي آينده سياسي افراطيون در بدنه دولت جانمايي بهتري داشته باشند.
    با نزديک شدن به روز استيضاح از گوشه و کنار حضور برخي افراد خاص و نزديکان نمايندگان مجلس و يا نزديکان برخي چهره هاي سياسي اصولگرا در بين بورسيه شده ها مطرح مي شد بدون آن که توضيح داده شود که چه تخلفي در بورسيه شدن اين افراد صورت گرفته و آيا اساسا مگر اين افراد به واسطه انتساب به چهره هاي سياسي اصولگرا، حق ندارند با تکيه بر توانايي هاي خود ادامه تحصيل داده و بورسيه بگيرند!
    در اين بين، علي غزالي يکي از نويسندگان سايت هاي زنجيره اي که پيش از اين مديريت سايت هاي هتاک «آينده نيوز» و «بازتاب آنلاين» را برعهده داشته است، در صفحه فيسبوک خود، اقدام به افشاي اسناد دولتي و طبقه بندي شده وزارت علوم از طريق انتشار ليست 749 نفره از بورسيه شده ها، با جزئيات کامل کرد.
    اين افشاي اطلاعات گسترده توسط علي غزالي که همچون ساير افشاگري هاي افراطيون مستند به هيچ تخلفي نبود، به شدت مورد حمايت سايت هاي اصلاح طلب و نزديک به دولت و مورد استقبال سايت هاي معاند نظام همچون العربيه، صداي آمريکا و بي.بي.سي قرار گرفت.
    صديقي تقصير را به گردن دولت احمدي نژاد انداخت!
    پس از انتشار ليست 749 نفره در سايت هاي معاند انقلاب، اعتراضات بسيار زيادي نسبت به چگونگي درز کردن اين اطلاعات طبقه بندي شده به خارج از وزارت علوم و سازمان امور دانشجويان بالاگرفت. به گفته برخي انتشار اطلاعات طبقه بندي شده با هماهنگي بعضي مديران وزارت علوم انجام گرفته است.
    در همين حال، «مجتبي صديقي» معاون وزير علوم و رئيس سازمان امور دانشجويان با اعلام اينکه ليست هايي که تحت عنوان «اسامي افراد استفاده کننده از بورسيه خلاف روال قانون» در فضاي مجازي منتشر شده مورد تاييد وزارت علوم نيست، مدعي شد که اين اطلاعات در آخر دولت گذشته به بيرون درز کرده است!
    وي با بيان اينکه متاسفانه شاهد يک سري بي اخلاقي ها در جامعه هستيم(!) افزود: اطلاعات منتشر شده قديمي و غيرمستند هستند و وزارت علوم پيگيري هاي قضايي خود را انجام خواهد داد پيگيري هاي امنيتي نيز از سوي مراجع ذيربط در حال انجام است!
    
    پرده ها مي افتد
    غزالي: آقاي صديقي يادت هست چه کسي اسناد را به من داد؟
    پس از تکذيبيه عجيب رئيس سازمان امور دانشجويان، علي غزالي واکنش سختي به معاون وزير علوم نشان داد. وي در مطلبي جديد که در صفحه فيسبوک خود از چگونگي دريافت ليست 749 نفره و فشارهايي که براي انتشار اين مطلب بر او وارد شده، پرده برداشت.
    وي در اين افشاگري خود که بيشتر شبيه خودزني بود، نوشت: «جناب آقاي صديقي شما خوب به خاطر داريد که در زماني که آقاي توقيفي سرپرست وزارت علوم بودند و هنوز آقاي فرجي دانا براي وزارت معرفي نشده بودند در آن اتاق گوشه اي طبقه 13 شهرک غرب چه کسي اين اسناد و اسامي را به بنده داد و در اين مدت چه کسي براي انتشارش مدام تماس مي گرفت و پيغام مي داد و ما هم بنا به صلاحديد و شرايط، تحريک محرکان نشديم و اگر اکنون هم فکر مي کنيد که ما ابزار شده ايم...»
    غزالي در ادامه اين مطلب با متهم کردن صديقي به زد و بند با استيضاح کنندگان از دريافت بورسيه توسط پسر مجتبي صديقي در هلند خبر داده و مي نويسد: «... از ما نخواهيد به خاطر آقازاده شما که مي گويند در ليست بورسيه هاي خارج هستند و اکنون در کشور هلند اقامت دارند و شما فرموده ايد با هزينه شخصي به آنجا رفته اند و البته با توجه به ميزان هزينه تحصيل در خارج که رقم يک ميليارد توسط شما بيان شده بايد به توانمندي جنابعالي در جهت تهيه اين هزينه آفرين گفت، درباره يک اتفاق خطرناک و بنيان افکن که آثار تاريخي دارد سکوت کنيم»!
    در واکنش به اين اظهارات، صديقي در اظهاراتي شتابزده، غزالي را متهم به انتقام گيري کرد!
    ليست 749 نفره و خطري که جان نخبگان را تهديد مي کند!
    پرواضح است که بورسيه هاي تحصيلي عموما به نخبگان علمي تعلق مي گيرد. در ليست 749 نفره منتشر شده، نام برخي از افراد بورسيه همراه با نام دانشگاه و رشته تحصيلي منتشر شده است.
    در اين بين، انتشار نام برخي افراد بورس شده در رشته هايي همچون مهندسي هسته اي، مهندسي هوا و فضا و... مي تواند براي اين افراد خطرات جاني در پي داشته باشد، همانند آنچه بر سر احمدي روشن ها، رضايي نژادها و... آمد.
    ليست 740 نفره و هتک حرمت از 3000 دانشجوي بورسيه شده برخي مسئولان طي يک سال گذشته در موارد متعددي اعلام کرده اند، افرادي که با کسب امتياز بورس در دولت گذشته هم اکنون در دانشگاه هاي کشور تحصيل مي کنند، به صورت «غيرقانوني» و برخلاف استحقاق علمي از اين مزيت استفاده کرده اند و عدد 3000 نفر را نيز براي اين تعداد به کار مي برند تا شايد با همانندسازي ذهني با فساد 3000 ميلياردي بتوانند حرف خود را جلو ببرند.
    اين در حالي است که از بين تمامي افراد بورسيه شده بر طبق اطلاعات رسيده به جهان نيوز، عددي کمتر از اين مقدار 3000 نفر را شامل مي شود تخلفات صورت گرفته بسيار کمتر از اين عدد بوده و باقي افراد واجد تمامي شرايط قانوني لازم اعم از صلاحيت هاي علمي، صلاحيت هاي عمومي و شرايط سني براي شرکت در آزمون بورسيه بوده اند.
    در همين رابطه، جمعي از دانشجويان بورسيه شده اقدام به شکايت از فرجي دانا و صديقي کرده اند و کمپيني اينترنتي را با عنوان «کمپين احقاق حقوق بورسيه هاي وزارت علوم و اعلام جرم عليه وزير علوم، تحقيقات و فناوري» در آدرس zolm.ir به راه انداخته اند تا ساير دانشجويان بورسيه اي که در جريان اين شکايت نبوده و مي خواهند به شاکيان پيوسته و شکوائيه مذکور را امضا کنند، بتوانند از اين طريق براي شکايت اعلام آمادگي نمايند.
    ليست بورسيه ها را معاون فرجي دانا به من داد! / افشاگري عامل انتشار فهرست بورسيه ها
    


 روزنامه كيهان، شماره 20850 به تاريخ 29/5/93، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 321 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مشاوره شغلي و سازماني
متن مطالب شماره 36، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است