|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران93/6/20: نوبخت: تردد خودروهاي غيرمتعارف با بافت فرهنگي ما مطابقت ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6978
شنبه 29 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 5741 20/6/93 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


نوبخت: تردد خودروهاي غيرمتعارف با بافت فرهنگي ما مطابقت ندارد
ممنوعيت كامل واردات خودروهاي لوكس


ممنوعيت کامل واردات خودروهاي لوکس و با حجم موتور بالاي 2500 سي سي ، 155 درصد شدن قيمت خريد تضميني محصولات باغي، جلسه فوري براي بررسي وضعيت خريد محصول شاليکاران، اعطاي يارانه نقدي به متولدان سال جاري، افزايش سقف تسهيلات مسکن روستايي و تلاش براي ساماندهي بيمه تکميلي جانبازان از خبرهاي مهمي بود که روز گذشته سخنگوي دولت با رسانه ها در ميان گذاشت. محمدباقر نوبخت ابتدا با بيان اين موضوع که ممنوعيت واردات خودروهاي سواري با حجم موتور بالاي 2500 سي سي در جلسه هيات دولت مورد توجه قرار گرفت، دلايل اين ممنوعيت را اين طور تشريح کرد: پيش از اين تسهيل نامه اي در هيات دولت وجود داشت که طي آن امکان واردات اين خودروها براي افراد خاص و ساکنان برخي از جزاير جهت تشويق و ترغيب آنها فراهم مي شد و يک روش هم مطالبه شده بود، مبني بر اينکه اين خودروها که ممنوعيت واردات داشتند متروکه مي شدند و بعد امکان ورودشان وجود داشت. اما در مصوبه هيات وزيران اين راه بسته شد. به اين ترتيب نه تنها واردات اين نوع خودروها ممنوع است، بلکه اگر متروکه هم باشند، حتماً بايد مرجوع شوند و نبايد تحت هيچ شرايطي به داخل کشور بيايند.وي با بيان اينکه «اگر قرار است به برخي قهرمانان و برخي افرادي که در جزاير ما ساکن هستند کمک کنيم، لزومي ندارد اين کمک به صورت دادن مجوز براي واردات خودرو باشد» ادامه داد: ما نسبت به تردد خودروهاي گرانقيمت و غيرمتعارف که در جامعه وجود دارد موافقتي نداريم، چرا که با بافت فرهنگي ما مطابقت ندارد.
    
     لزوم توجه زنان به هنجارهاي جامعه
     يکي از خبرنگاران از سخنگوي دولت درباره نظرات اخير رئيس جمهوري درباره بدحجابي و بي حجابي پرسيد، نوبخت در پاسخ با بيان اينکه براي جامعه اسلامي و مذهبي و ارزشي ما بدحجابي نوعي بيماري محسوب مي شود که با بافت مذهبي کشور ما سازگاري ندارد، افزود: ما حجاب را به عنوان يک ارزش همراه با عفاف مورد تاکيد قرار مي دهيم و به همين جهت از همه دختران، خواهران و مادرانمان خواهش مي کنيم که به هنجار مورد احترام جامعه التفات بيشتر داشته باشند.وي برخوردها در اين زمينه را به دليل حفظ ارزش ها دانست و افزود: از آنجا که نوعي لجاجت طرف مقابل را برانگيخته مي کند، از اين عزيزان خواهش مي کنيم رعايت حرمت بانوان را مدنظر قرار دهند تا نهادهاي فرهنگي ما بتوانند با همه شيوه هايي که بايد با گذشته متفاوت باشد، کارهاي نوآورانه تري داشته باشند. اين موضوع فقط خواست دولت نيست و همه نهادهايي که در ارتباط با فرهنگ صاحب مسئوليت هستند و همچنين نهادهاي غيردولتي که از دولت کمک مالي مي گيرند نيز بايد اين موضوع را مدنظر قرار دهند. دولت به سلامت اخلاقي جامعه معتقد است و «حجاب» را يک ارزش مي داند.
    
     يارانه ها را سر وقت مي پردازيم
     نوبخت در ادامه با بيان اين که يارانه به خانواده هايي که صاحب فرزند مي شوند اختصاص پيدا مي کند، افزود: با توجه به ثبت نامي که صورت گرفته پرداخت يارانه به اين عزيزان براي شهريور انجام خواهد شد. از آنجا که هموطنان ما روي يارانه اي که هر ماه پرداخت مي شود، حساب باز کرده اند، حتي اگر حقوق کارگران با تاخير پرداخت شود، اين يارانه ها را سر وقت به حساب مردم واريز مي کنيم. وي با اشاره به اختصاص 4 هزار و 800 ميليارد تومان از منافع هدفمندي به اجراي طرح تحول سلامت، بيان کرد: پيش بيني ما از منابع حاصل از اجراي مرحله دوم قانون هدفمند کردن يارانه ها مازاد بر 10 هزار ميليارد تومان است که چهار هزار و 800 ميليارد تومان براي اجراي طرح هدفمندي يارانه ها و پنج هزار و 200 ميليارد تومان براي توليد اختصاص يافته است.
     ضمن اينکه با توجه به ابلاغ اين مقدار به وزارت صنعت، معدن و تجارت، مقرر شد که اين دستگاه ها برنامه هاي خود را تا 31 شهريور به معاونت برنامه ريزي تحويل دهند تا اقدام توزيع و ابلاغ پنج هزار و 200 ميليارد تومان براي يارانه توليد را آغاز کنيم.
     به گفته سخنگوي دولت، مازاد بر اين يک يارانه ويژه هم در جهت حمايت غذايي به خانواده هاي کم درآمد علاوه بر يارانه اي که به همه خانوارها پرداخت مي شود، در حال پرداخت است تا به نوعي عدالت اجتماعي مدنظر قرار بگيرد.
    
     افزايش 155 درصدي قيمت تضميني خريد محصولات باغي
     در ادامه تلاش هاي دولت براي افزايش سوددهي فعاليت هاي کشاورزي، افزايش قيمت خريد تضميني محصولات باغي از ديگر موضوعات مطرح شده در جلسه روز گذشته هيات وزيران بود که نوبخت در اين باره نيز گفت: دولت براي اينکه حمايت خود از کشاورزان را به صورت عملي انجام دهد 155 درصد قيمت هاي مصوب قبلي را براي خريد تضميني محصولات باغي افزايش داد. وي فاصله قيمتي که باغدارها محصولات خود را ارائه مي کنند تا قيمتي را که براي مصرف کننده وجود دارد زياد دانست و افزود: براي کمک به کشاورزان عزيز و زحمتکش، قيمت خريد تضميني محصولات آنها را افزايش داديم تا آنها از توليدات محصولات شان متضرر نشوند. سخنگوي دولت با بيان اينکه «باخبر شديم برنجکاران ما در استان هاي شمالي با بازار راکدي مواجه هستند و قيمت تقليل پيدا کرده است» از برگزاري جلسه فوري معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي با وزارتخانه هاي جهاد کشاورزي و صنعت، معدن و تجارت با تصميم هيات وزيران خبرداد تا اين سازمان ها با اتخاذ روش هايي در جهت حمايت از برنجکاران اقدام کنند. به گفته وي معاونت برنامه ريزي رئيس جمهوري از سوي هيات وزيران همچنين موظف شد تا موضوع افزايش سقف تسهيلات مسکن روستاييان را دنبال کند. نوبخت از افزايش اين سقف تا 15 ميليون تومان خبرداد.
    
    بيمه تکميلي جانبازان
     خبرنگاري از سخنگوي دولت درباره بيمه تکميلي جانبازان پرسيد. نوبخت با بيان اينکه در سال هاي گذشته هر دستگاهي موظف بوده نسبت به بيمه تکميلي جانبازان همان دستگاه اقدام کند، خاطرنشان کرد: در بودجه سال 93 پيشنهادي در مجلس مطرح شد که تمام اين خدمات در بنياد شهيد و امور ايثارگران تجميع شود. با اين حال لازم بود که ما اعتبارات دستگاه هاي مختلف را در اين باره کسر کنيم تا اينکه اين موضوع در بنياد شهيد و امور ايثارگران تجميع شود. وي با بيان اينکه براساس يک استفساريه در مجلس که در تيرماه انجام شد، اگر دستگاه ها خواستند، مي توانند مثل گذشته عمل کنند، اضافه کرد: دستگاه هايي که اعلام آمادگي کردند، موظف هستند مثل گذشته عمل کنند. در تمام اين مدت خلاقانوني و اعتباري براي رفع مشکل جانبازان عزيز نبوده، اگرچه ممکن است ناهماهنگي هايي پيش آمده باشد، اما کار طبق روال پيش مي رود.
    
     دستور ويژه براي دانش آموزان شين آباد
     سوال ديگر خبرنگاران درباره تجمع دختران دانش آموز شين آبادي مقابل نهاد رياست جمهوري و پيگيري مطالبات آنها بود. نوبخت با بيان اينکه خواسته هاي اين دانش آموزان در چهار موضوع درمان، تحصيل، بيمه و مستمري شان بوده است، اظهار کرد: بحث بيمه مربوط به شرکت هاي بيمه، بحث مستمري از سوي نهاد حمايتي، بحث آموزش از سوي وزارت آموزش و پرورش و بحث درمان از سوي وزارت بهداشت و درمان پيگيري شده، ولي به هرحال بايد قبول کنيم که وقتي اين عزيزان بخواهند مراجعه اي داشته باشند بايد کسي پاسخگوي آنها باشد. وي با ابراز تاسف نسبت به اينکه آنان بدون اطلاع و در هواي گرم آمده بودند، خاطرنشان کرد: فرداي آن روز من همگي آن ها را به معاونت برنامه ريزي دعوت کردم و هر حرفي هم که مي زدند حق بود. براي اينکه اين بچه ها سرگردان نشوند، به خانواده هايشان اعلام شد که معاونت برنامه ريزي خواسته هاي آنها را دنبال مي کند. وکيل آنها هم رضايتشان را نسبت به اين مساله اعلام کرده، اما بايد مسئولانه وارد عمل شويم تا اگر مشکلي براي آنها پيش آمد، اين بچه هاي معصوم کف خيابان ننشينند.
    
     تعاملات ايران و روسيه
     عضو کابينه اعتدال در پاسخ به سوالي درباره توافقات ايران و روسيه نيز با بيان اينکه از سوي قدرت هاي بزرگ و غربي شرايط جديدي از جمله تحريم ها به روسيه تحميل شده است، ادامه داد: با توجه به اين شرايط اين دو همسايه مي توانند تعاملات بهتري با هم داشته باشند، ضمن اينکه تسهيل روابط و توسعه ارتباطات در جنبه هاي مختلفي که منافع ملي هر دو کشور را به دنبال داشته باشد در حال انجام است.نوبخت درباره ارتباط با کشورهاي اروپايي نيز به گسترش ارتباطات در 6 ماه گذشته و سفر بازرگانان اروپايي به ايران اشاره و اظهار کرد: همه اينها به حل و فصل مذاکرات که ان شاءالله به نفع ما باشد، موکول شده است.مانند ساير جلسات سخنگو، خبرنگاري درباره موضوع نماينده ايران در سازمان ملل متحد پرسيد که نوبخت هم بار ديگر در پاسخ گفت: کرسي ما در سازمان ملل متحد خالي نيست، ضمن اينکه از منافع و سياست هاي نظام جمهوري اسلامي در اين عرصه دفاع خواهد شد. به هر ترتيب امريکايي ها يک کار غير مدني و غيرمعقول انجام داده اند و نبايد مانع حق ساير کشورها شوند و از ورود نماينده ديگر کشورها ممانعت کنند. البته ما کارهاي قانوني خود را در اين رابطه پيش مي بريم.
    
    نوبخت: تردد خودروهاي غيرمتعارف با بافت فرهنگي ما مطابقت ندارد / ممنوعيت کامل واردات خودروهاي لوکس
    


 روزنامه ايران، شماره 5741 به تاريخ 20/6/93، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 86 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان ساختمان
متن مطالب شماره 120، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است