|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم93/6/31: پايان جشنواره مبارك، آغاز خانه عروسك
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4078 31/6/93 > صفحه 5 (فرهنگ و هنر) > متن
 
      


پايان جشنواره مبارك، آغاز خانه عروسك
مرضيه برومند: از رسانه ملي تشكر مي كنم كه حامي تئاتر عروسكي بود


پانزدهمين جشنواره تئاتر عروسکي تهران مبارک در حالي به کار خود پايان داد که مرضيه برومند، دبير اين دوره از جشنواره اظهار اميدواري کرد افتتاح خانه عروسک و برگزاري مستقل اين دوره از جشنواره بتواند روزهاي خوبي را براي تئاتر عروسکي کشورمان رقم بزند.
    به گزارش جام جم، شامگاه شنبه تالار وحدت ميزبان اختتاميه پانزدهمين جشنواره عروسکي مبارک بود که با حضور علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي منتظري رئيس مرکز هنرهاي نمايشي و اولين دبير جشنواره تئاتر عروسکي تهران مبارک، مرضيه برومند دبير اين دوره از جشنواره و ديگر هنرمندان و مسئولان برگزار شد و فضايي شاد بر تالار وحدت حاکم بود و اغلب برنامه هاي اين آيين را کودکان اجرا کردند.
    اين مراسم هر چند با تاخيري يکساعته آغاز شد، اما توانست براي حاضران در سالن لحظه هاي شادي را فراهم کند و آنها را با لبخند بدرقه کند. بعد از پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران و قرائت آياتي از قرآن توسط قاري ده ساله، نوجوانان و خردسالان گروه «ودا» به مديريت سودابه سالم و سرپرستي الکا هدايت به اجراي يک قطعه موسيقايي نمايشي پرداختند.
    
    مبارک و قهر با صحنه
    بي توجهي مديران به جشنواره تئاتر عروسکي از مواردي بود که در اين نشست با زبان و بياني متفاوت مطرح شد. محمد بحراني و مهدي سلطان احمدي دو هنرمند عرصه تئاتر روي صحنه حاضر شدند و با اجراي يک قطعه نمايشي آميخته به طنز، اين انتقاد را به گوش مسئولان رساندند.
    در اين قطعه که «مبارک و مرشد» نام داشت، مبارک مي خواست صحنه را ترک کند چون دلش از مسئولان گرفته بود که به تئاتر عروسکي اهميت نمي دهند و فکر مي کنند هنرمندان اين رشته عروسک بازي مي کنند!
    در ادامه مراسم اختتاميه پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک، سخنان علي مرادخاني در قالب تصاويري ضبط شده پخش شد. مرادخاني در سخنان خود با اشاره به آغاز جشنواره پانزدهم با کارناوال تئاتر عروسکي، يادآور شد: جشنواره از همان روز اول مخاطب خود را داشت و به واسطه نگاه انساندوستانه و نگاهي که به کودکان غزه داشت، بسيار تاثيرگذار بود.
    او ادامه داد: جشنواره تئاتر عروسکي به دليل نمادين بودن بازيگرانش که عروسک ها هستند، در دنيا بسيار مهم است؛ زيرا با تئاتر عروسکي و عروسک ها مي توان متفاوت تر از ديگر عرصه هاي نمايشي سخن گفت.
    سپس سخنان حسين طاهري، مديرکل هنرهاي نمايشي هم به صورت تصويري پخش شد و در ميان سخنان طنز شخصيت مبارک روي صحنه تالار وحدت، مرضيه برومند در موقعيتي نمايشي وارد صحنه شد که موقعيت ايجاد شده بين برومند و شخصيت مبارک فضايي کمدي در تالار وحدت ايجاد کرد. برومند که براي انجام امور اين دوره از جشنواره، خانه اي را به عنوان خانه عروسک افتتاح کرده است، افزود: براي اولين بار جشنواره به صورت مستقل برگزار شد و بيشتر کارها در خانه عروسک اتفاق افتاد که باعث شد فضايي پرشور و حال، در اين خانه ايجاد شود.او افزود: در اين دوره بعد از سال ها شاهد حمايت ارگان ها، سازمان ها و نهادهاي فرهنگي از جشنواره بوديم تا اين رويداد گسترده تر برگزار شود. شهرداري تهران، با ما همکاري خوبي داشت.
    
    تشکر از دارابي و صدا و سيما
    دبير جشنواره پانزدهم تئاتر عروسکي تهران مبارک افزود: آقاي شهرام گيل آبادي به عنوان يکي از مديران شهرداري تهران خيلي به ما کمک کرد و تبليغات شهري جشنواره در نقاط مختلف شهر تهران ديده مي شد.
    آقاي دارابي هم در صدا و سيما لطف کرد و با همکاري آقايان فرجي، بخشي زاده و زارعان از مديران شبکه هاي تلويزيون، رسانه ملي از جشنواره حمايت کرد.
    او درباره برگزاري کارناوال عروسک ها در اولين روز جشنواره، تصريح کرد: چون اين اتفاق در ايران ادامه ندارد به همين دليل فرهنگستان زبان و ادبيات هنوز نتوانسته نامي فارسي براي آن پيدا کند. کارناوال عروسک ها با شعار صلح و دوستي برگزار شد و اميدواريم شاهد ادامه حرکات شاد مردم در فضاهاي گسترده باشيم.
    دبير جشنواره پانزدهم تئاتر عروسکي تهران مبارک با اشاره به ياد کردن از کودکان غزه در کارناوال عروسک ها، انجام بيشتر امور و فعاليت هاي اين دوره از جشنواره را از سوي هنرمندان تئاتر عروسکي در دبيرخانه جشنواره به عنوان اقدامي دانست که براي اولين بار در طول برگزاري دوره هاي مختلف جشنواره تئاتر عروسکي انجام شده است.
    
    قدرداني از مدير محبوب تئاتر
    يکي از بخش هاي ويژه مراسم اختتاميه پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک، بخش تجليل از علي منتظري، رئيس پيشين مرکز هنرهاي نمايشي بود. در ابتداي اين بخش و بعد از اجراي قطعه اي توسط محمد بحراني و مهدي سلطان احمدي در همين خصوص، تصاويري ضبط شده از سخنان مرضيه برومند، بهروز غريب پور، سهراب سليمي و هادي مرزبان درباره علي منتظري و عملکرد او پخش شد.
    بعد از پخش اين تصاوير که در آنها از علي منتظري به عنوان مديري دلسوز، همدل و صادق با تئاتر و هنرمندان تئاتر ياد شد، با حضور وزير ارشاد، معاون هنري وزير ارشاد، مديرکل هنرهاي نمايشي و دبير جشنواره تئاتر عروسکي، از منتظري تجليل شد.
    در اين بخش حاضران در مراسم اختتاميه ايستاده علي منتظري را تشويق کردند. سپس منتظري روي صحنه رفت و گفت: جشنواره در سال 68 با هنرمندان تئاتر عروسکي جان گرفت و خدا را شاکرم که به اين نقطه رسيده است. براي من افتخار است که بعد از حضور در ربع قرن در مرکز هنرهاي نمايشي، امروز توسط يک شيرزن به نام مرضيه برومند مورد تجليل قرار گرفتم. منتظري در ادامه هديه خود را به همسرش تقديم کرد و از پسر و عروس خود خواست تا به نيابت از همسرش اين هدايا را دريافت کنند. بعد از حضور رضا منتظري و همسرش روي صحنه تالار وحدت، علي منتظري خطاب به حاضران در مراسم گفت: اسم رضا را که نام برادر شهيدم بود، براي پسرم انتخاب کردم.
    جنتي هم پس از اهداي لوح به منتظري درباره اهميت تئاتر عروسکي سخن گفت. او اظهار کرد: مفتخرم که در مراسم اختتاميه جشنواره تئاتر عروسکي حضور دارم و احساس غم مي کنم که در طول هفته گذشته نتوانستم در جشنواره حضور پيدا کنم.
    او بيان کرد: عروسک ها نماد مردمان اين جهانند و ذهن ما جولانگاه آمد و شد عروسک هايي هست که از دوران کودکي به خاطر داريم. آنها که بيشتر دوست شان داشتيم، ياران وفادار دوران کودکي بودند که رازهاي خود را به آنها مي گفتيم.
    جنتي با بيان اين که ماسک هاي خنده و گريه تئاتر ابرازکننده واقعيت ها هستند، افزود: اين واقعيت ها که زندگي با سختي و راحتي، خنده و گريه کماکان در جريان است و پيش مي رود و در نهايت انسان شدن و انسان زيستن هدف است.
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: تئاتر عروسکي پشتوانه فرهنگي در جامعه دارد و مي تواند سفير خوبي براي ايران در مجامع بين المللي باشد.
    بعد از پايان سخنان وزير ارشاد، با حضور حميد جبلي، عليرضا نادري، فرهاد توحيدي و سعيد اسدي برگزيدگان بخش نمايشنامه نويسي به عنوان تنها بخش رقابتي اين دوره از جشنواره تئاتر عروسکي تهران مبارک معرفي شدند.
    مهتاب کرامتي، هادي مرزبان، جواد مجابي، مسعود کرامتي، بهرام شاه محمدلو، بهمن مفيد، منيژه حکمت، حسين مسافرآستانه، شهرام کرمي، سهراب سليمي، حسين پارسايي، بهزاد فراهاني، هرمز هدايت، عادل بزدوده، ايرج راد، ليلي رشيدي و سلطاني فر معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي از جمله چهره هاي مهمان حاضر در مراسم اختتاميه پانزدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسکي تهران مبارک بودند.
    حميد بوربور براي نمايشنامه «کاش پام به ماه مي رسيد» رتبه اول، عسل عصري ملکي براي نمايشنامه «توبه ننه مبارک» و رضا خوش شانس براي نمايشنامه «گاوچران هاي مفرغي» به صورت مشترک رتبه دوم و طليعه طريقي براي نمايشنامه «تغيير در موقعيت قوري» رتبه سوم بخش نمايشنامه نويسي جشنواره پانزدهم تهران مبارک را از آن خود کردند. همچنين در اين بخش از مهدي رجبي براي نگارش نمايشنامه «ماهيگير و کنسرو لولو» قدرداني شد.
    جايزه سازمان محيط زيست هم به سه نمايش «تيستو سبز انگشتي» کار مشترک آزاده پورمختار و هما جديکار، «سرزمين زنبورهاي عسل» محمدرضا مالکي و «هيوا» صبا مولوي اختصاص يافت.
    پايان جشنواره مبارك، آغاز خانه عروسك / مرضيه برومند: از رسانه ملي تشكر مي كنم كه حامي تئاتر عروسكي بود
    


 روزنامه جام جم، شماره 4078 به تاريخ 31/6/93، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 79 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي پولي - بانكي
متن مطالب شماره 37، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است