|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد93/7/20: فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3081 20/7/93 > صفحه 5 (اقتصاد) > متن
 
      


فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا
سپاه جاي بخش خصوصي را درپروژه هاي عمراني نمي گيرد    «قرارگاه خاتم الانبيا» با استناد به اصل 44 قانون اساسي كه برحضور نيروهاي مسلح در امور عمراني و سازندگي در زمان صلح درصحنه اقتصادي تاكيد مي كند، درتمام اين سال ها كوشش كرد حضور خود را هرچه بيشتربراي سازندگي و اجراي پروژه هاي عمراني كشور متمركز كند. اين درحالي است كه با گذشت زمان هرچه نقش اين نهاد افزايش يافت و پروژه هاي بسياري را برعهده گرفت، منتقدان و تحليلگران اقتصادي كوچك ماندن بخش خصوصي كشور را ناشي از حضور سپاه و انحصار اين بخش دراقتصاد عنوان مي كنند، در صورتي كه «عبادالله عبداللهي»، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا معتقد است: «نه تنها سپاه در پروژه هاي اقتصادي انحصار طلبي نداشت: بلكه موجب شكستن انحصار نيز شده است.»بخش هايي از گفت وگوي او با خبرگزاري فارس به شرح زير است.
     براي شكستن انحصار از سال 90 تاكنون سردارجعفري فرمانده كل سپاه، ورود اين نهاد را به پروژه هاي زير100 ميليارد تومان ممنوع كرد، البته اگر پروژه يي نيزبالاتراز 100 ميليارد تومان باشد و بخش خصوصي قادر به انجام باشد، باز هم سپاه وارد اين پروژه نخواهد شد.
    به تصويب رهبر معظم انقلاب، يكي از راهبردهاي ما اين است كه ورود سپاه به پروژه هاي مختلف، جايي را براي مردم و شركت هاي خصوصي و كوچك تنگ نكند.
    امروز قرارگاه يك چتر ايمني ايجاد كرده به صورتي كه مجموعه هاي خصوصي مي آيند با آن كار مي كنند و رضايت هم دارند. ما بر اساس رسالت كار مي كنيم كه بالاتر از ماموريت است و دغدغه معيشت و اشتغال مردم را داريم و بر اساس خواست دولت ها هر كجا كه بخواهند كمك مي كنيم و اگر كاري بر زمين مانده باشد انجام مي دهيم.
     گاهي برخي پروژه ها بوده كه ديگران مي توانستند انجام دهند و ما حتي در مناقصه آن هم شركت نكرديم.
    پنج هزار شركت پيمانكار بخش خصوصي با قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا همكاري مي كنند.
     قرارگاه سازندگي 135 هزار نفر نيرو دارد كه از اين بين تنها دو هزار و 560 نفر نيروي رسمي هستند و بقيه را نيروهاي مردمي تشكيل مي دهند.
     ما نيروهاي وظيفه يي كه در دانشگاه ها مشغول به تحصيل هستند و نخبه محسوب مي شوند -يعني ويژگي هاي مدنظر ما را دارند- شناسايي و جذب مي كنيم.
     در ميان 135 هزار نفر نيروي مشغول به كار در اين قرارگاه، بالغ بر 35 هزار نفر در سطح مهندس، فوق ليسانس و دكترا هستند و بقيه نيروها نيز به لحاظ فني، افراد ماهر و باتجربه محسوب مي شوند.
    زماني كه شركت هايي نظير «توتال»، «شل» و «هيوندا» در اواسط دهه 80 كار روي فازهاي پارس جنوبي را رها كردند و رفتند، ما با اتكا به توان داخل كشور فازهاي 15 و 16 را به مرحله نهايي راه اندازي رسانديم.
     ما تمام تجهيزات اصلي پالايشگاه ها نظير توربوكمپرسورها، استراكچرها، تاورها، ايركولرها، ترام ها و بويلرها را خودمان مي سازيم و تاكنون موفق بوده ايم.
    امروز ديگر ساخت سد، راه و تونل براي ما امري عادي است. قرارگاه خاتم الانبيا(ص) انحصارها را شكست. قبل از انقلاب يا در سال هاي اول انقلاب، اين خارجي ها بودند كه حتي پروژه هاي معمولي ما را ساخته، طراحي و بهره برداري مي كردند و نيروهاي ايراني حق ورود به كارگاه ها را نداشتند.
    
    پروژه هاي قرارگاه خاتم الانبيا
     ساخت آزاد راه حرم تاحرم (قم تا مشهد) به طول 156 كيلومتر طي دو سال: با بهره برداري از اين پروژه طي يك سال 200 ميليارد تومان در مصرف سوخت صرفه جويي شده و زمان تردد در اين مسير براي كاميون ها سه و براي سواري ها يك ساعت و نيم كاهش مي يابد.
     اتوبان دو طبقه صدر در تهران يكي از مهم ترين پروژه هاي عمراني سال هاي اخير بود كه سپاه در ساخت آن نقش اصلي را داشت، تمام اين پروژه توسط قرارگاه خاتم الانبيا(ص) با به كارگيري دو هزار و 500 نفر نيرو انجام شد.
    دركشور 730 كيلومتر تونل براي راه آبرو و مترو داريم مانند متروي قم، شيراز، مشهد و تهران، كه سپاه با داشتن دستگاه هاي پيشرفته حفرتونل با اپراتورهاي ايراني نقش مهمي را در ساخت اين آبروها و تونل داشته است.
    براي خطوط انتقال نفت، آب و گاز، 9 هزار و 500 كيلومتر پروژه اجرا يا به اتمام رسيده است كه براي نمونه مي توان به خط صلح اشاره كرد كه از عسلويه تا ايرانشهر به طول 905 كيلومتر با قطر 56 با هزينه و زمان كم صورت گرفته است.
     قرارگاه براي حل مشكل آب شرب قم وارد عرصه شد كه براي تحقق اين امر به 28 كيلومتر تونل نياز بود كه آب را از سرشاخه هاي دز به قم بياورد. 238 كيلومتر خطوط انتقال نيز احداث شد كه 450 بنا و 7 مخزن 20 هزار مترمكعبي نيز بر سر راه بود. براي اين پروژه 5/5 سال زمان در نظر گرفته شد كه ما توانستيم آن را در يك سال و نيم تمام كنيم كه فقط 170 هزار تن فولاد در اينجا مورد استفاده قرار گرفت.
     براي حل معضل امروز كشور يعني آب نيز كارهاي بزرگي انجام داده مثل ساخت 21 ميليارد مترمكعب مخزن آب مانند سد كرخه يا سد گتوند كه ظرفيت مخزن آن بيش از پنج ميليارد مترمكعب است.
    پروژه ها به صورت «ايي پي سي» يا مهندسي، تامين كالاو اجرا صورت مي گيرد كه همه مراحل اين پروژه ها توسط نيروهاي ايراني صورت مي گيرد.
    
    محروميت زدايي
    محروميت زدايي از محل درآمد قرارگاه خاتم يكي از اولويت ها محسوب مي شود و ما در همه پروژه ها موظف هستيم تا شعاع 70 كيلومتري به مردم خدمات داده و در عمران آن مناطق كوشش كنيم.
     اين محروميت زدايي در حجم بالايي صورت گرفته و هيچ كجا نبوده كه ما پروژه يي داشته باشيم و اين اقدامات صورت نگيرد.
    فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا / سپاه جاي بخش خصوصي را درپروژه هاي عمراني نمي گيرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3081 به تاريخ 20/7/93، صفحه 5 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 214 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات مديريت ترافيك
متن مطالب شماره 50، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است